Jak se zbavit blech

Jak se blechy dostaly do domácnosti?

Blechy do domácností přinášejí domácí mazlíčci, nejčastěji kočky a psi. V podmínkách České republiky jde nejčastěji o blechu psí, kočičí nebo slepičí, případně blechu obecnou nebo lidskou (viz foto). Celkem u nás žije asi 90 druhů blech, z celkového počtu 2500 známých druhů na světě.

Dospělá blecha má nejčastěji velikost 2 až 8mm, takže je viditelná pouhým okem. Díky druhému a třetímu páru končetin je schopna vyskočit do výšky až 20 cm. Patří tak mezi parazity, kterých není lehké se zbavit.

Blechy psí sice napadají i člověka, ale vždy dají přednost čtyřnohému hostiteli. Nejaktivnější jsou blechy na podzim, kdy mnoho majitelů domácích mazlíčků poleví v ostražitosti, ukolébáno studeným počasím.

Jak poznat, že má pes či kočka blechy?

Průvodním jevem zablešení je drbání vašeho domácího mazlíčka, případně i alergická reakce. Barva dospělé blechy je černá, hnědá nebo až červená.

Blechy můžete identifikovat i podle jejich výkalů. Jsou to drobné černé tečky přilepené na chlupech. Vypadají trochu jako černý pepř. Jedná se o krev, kterou blechy nasály a vylučují. Po namočení tyto tečky zčervenají, čili je lze takto otestovat.

Další možností, jak odhalit blechy u kočky nebo psa, je použít malý vyčesávací hřeben na blechy. Ty před ním sice budou prchat, ale pokud budete rychlí, zachytíte je.

Rozšířené tvrzení, že psí blechy na člověka nejdou, je bohužel nepravdivé.
Rozšířené tvrzení, že psí blechy na člověka nejdou, je bohužel nepravdivé.

Jak poznat, že máte blechy v domě?

Být šiřitelem blech není nic příjemného, naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak blechy v domácnosti odhalit. Jedná se o takzvanou babskou radu, ale je velmi snadná a účinná.

Navlečte si na nohy pár bílých ponožek, ideálně podkolenek, a zašoupejte nohama, abyste je zahřáli. Malé potvůrky totiž teplo přitahuje. Potom se projděte po bytě a nevynechejte zejména koberce a další místa, kde by se blechy mohly vyskytovat.

Pokud máte doma blechy, v devíti z deseti případů se zachytí na vaše bílé ponožky a budou viditelné jako malé černé tečky.

Rovněž můžete rukou prohrábnout koberec a hledat výše zmíněné črné bleší výkaly nebo bílá vajíčka.

Jak vypadá blecha – fotografie blech

Kde se blechy schovávají

Dospělé blechy se drží na svých hostitelích, tedy na kůži savců, ptáků, hlodavců, netopýrů, koček, psů či lidí. Hostitele blecha opouští v okamžiku, kdy se chystá naklást vajíčka do hnízd hostitele, tedy do pelíšků psů, koček či do koberců, záclon a sedacích souprav. Z vajíček se na těchto místech postupně vyvíjejí larvy.

Jak zbavit blech psa nebo kočku

Prvním krokem k úspěšnému vyhubení blech je odblešení vašeho psa či kočky. Postupujte takto:

  1. Vyperte pelíšek v horké vodě, opakujte každých pár dní. Vysušte na nejvyšší teplotní program v sušičce. Můžete pelíšek nechat vyčistit i suchou cestou, ale pozor na použitou chemii, aby nebyla závadná.
  2. Umyjte psa či kočku šamponem proti blechám. Vhodnou značku vám poradí nejlépe veterinář. Většina účinných šamponů obsahuje složku pyrethrin, což je extrakt na bázi chryzantém.
  3. Vyčesejte mazlíčka hřebenem na blechy, který umí vyčesat i vajíčka blech. Ve většině návodů, jak se zbavit blech, se na internetu dočtete, že máte nalezené blechy rozmačkávat mezi nehty. To však nedoporučujeme. Parazit je přenašečem řady onemocnění. Mějte raději po ruce misku vody se saponátem, ve které budete topit vyčesané blechy. Pozornost věnujte zádům a ocasu. Zde se blechy zdržují nejvíce, protože se drží z dosahu zubů svého hostitele.
  4. Poraďte se s veterinářem ohledně vhodného protiblešího přípravku. Obojky proti blechám mohou být vysoce toxické. Alternativou jsou jednorázové spot on pipety, které nanesete psovi nebo kočce mezi chlupy na kůži. Přírodní alternativou jsou rozmarýnové lístky vhozené do horké vody. Směs nechejte vychladnout a vykoupejte v ní svého mazlíka nebo jej postříkejte.
  5. Nechejte psa nebo kočku odčervit. Přes blechy se totiž šíří tasemnice. Když pes nebo kočka vykousne blechu a pozře ji, dostane se mu zárodek tasemnice do trávicího traktu.
Pokud má pes blechy, je ideální použít pipety proti blechám, případně speciální 
odčervovací tablety, které účinkují i proti blechám a klíšťatům.
Pokud má pes blechy, je ideální použít pipety proti blechám, případně speciální odčervovací tablety, které účinkují i proti blechám a klíšťatům.

Jak se rychle zbavit blech v domě

Z celé bleší populace, která u vás přebývá, se však na domácím mazlíkovi drží pouze 5% blech. Zbylých 95% je rozptýleno ve vaší domácnosti v podobě bleších vajíček, larev a kokonů.

Proto musíte k likvidaci cizopasníků přistoupit komplexně a kromě odblešení psa nebo kočky provést také dezinksekci bytu nebo domu.

Zde je postup, jak začít s likvidací blech v domácnosti:

  1. Použijte výkonný vysavač na podlahy, čalounění a matrace. Blechy se skrývají v parketách, škvírách, za nábytkem, v kobercích či v postelích. Použijte vysavač s jednorázovým sáčkem, který ihned po luxování vyhodíte.
  2. Použijte parní čistič na koberce a čalounění, včetně pelíšku všeho mazlíčka. Parní čištění likviduje vajíčka i larvy blech a změkčuje vlákna koberců, čímž je připravuje pro následnou aplikaci postřikového přípravku proti blechám.
  3. Vyperte veškeré povlečení, včetně deky z pelíšku vašeho mazlíčka, na vysokou teplotu. Pokud máte sušičku, použijte ji na nejvyšší teplotní program. Pokud je zamoření blechami příliš silné, zvažte vyhození a pořízení nového povlečení.
  4. Použijte chemický insekticid. Jednoznačnou volbou proti blechám je sprej Protect na štěnice a blechy nic vhodnějšího volně prodejného neexistuje. Alternativním řešením je dýmovnice proti hmyzu, ale sprej má tu výhodu, že jej můžete směřovat na místa, kam by kouř z dýmovnice tak dobře nepronikl. Další výhodou spreje Protect je, že obsahuje složku na hubení dospělých blech a navíc regulátory růstu. Při aplikaci spreje vykliďte místnost, neměli by se v ní zdržovat lidé ani vaši domácí mazlíčci, do doby než přípravek vyschne. Neaplikujte přímo na mazlíčky, je pro ně toxický, Při aplikaci Protectu používejte rukavice a doporučujeme i respirační roušku.

Jak se zbavit blech na dvorku a zahradě

Pokud se vaši domácí mazlíčci volně pohybují mezi domem a zahradou či dvorkem, bude potřeba provést dezinksekci i na těchto místech.

Porozhlédněte se po zahradě a vytipujte místa, která jsou stinná, vlhká a teplá. Rovněž vás budou zajímat místa, na kterých se váš pes či kočka často uvelebují. Zde se blechy budou pravděpodobně schovávat. Nezapomeňte na důležité místo a sice psí boudu.

Poté, co jste vytipovali cílová místa, postupujte při likvidaci blech takto:

  1. Pravidelně sekejte a hrabejte trávník. Stejně jako klíšťata se blechy rády ukrývají ve vysoké trávě. Posekaný odpad raději strčte do pytle ne byste jej ukládali na kompost..
  2. Odstraňte organický odpad, jako je suché listí a větvičky ze záhonů a zpod keřů. Vystavte tato místa co nejvíce sluníčku.
  3. Nasypte cedrové piliny na místa, na která váš mazlíček často ulehá, pod keře a na záhony. Cedr blechy odpuzuje.
  4. Pořiďte a aplikujte parazitické hlístice Nematody. Tito drobouncí červíci požírají vajíčka jiných parazitů, jako jsou právě blechy. Vyzkoušejte posypový granulát s obsahem síry, rovněž pomáhá.

Proč je nutné se blech rychle zbavit

Kromě toho, že jsou blechy otravné svým kousáním, a způsobují alergické reakce, jsou rovněž přenašeči onemocnění a dalších parazitů. Blechy mohou přenášet onemocnění typu lymská borelióza či tularémie, nebo i vzácněji se vyskytující endemický tyfus či smrtelný dýmějový mor. Těmito nemocemi se blechy infikují na nakažených hlodavcích, nejčastěji na krysách.

Jak připravit past na blechy

Alternativci možná rádi vyzkoušejí recept na podomácku vyrobenou past na blechy. Do misky dejte tepklu vodu se saponátem a nastražte ji na koberec pod zapnutou lampičku. Blechy přiláká světlo a teplo, a jarová voda je zahubí. Tato metoda ale v žádném případě nezaručí systematickou likvidaci blech, jde spíše o monitoring výskytu.

Jak se blechy rozmnožují

Samička se po páření živí krví, aby měla dostatek bílkovin pro vytvoření vajíček. Jakmile je to možné, začíná klást vajíčka v několika snůškách. Během života samice blechy naklade několik set vajíček na bezpečné místo (většinou do pelíšků psů nebo koček). Vývoj vajíček i dalších stádií blechy je závislý na teplotě. Při pokojové teplotě trvá vývoj blechy 4-6 týdnů.

Přibližně za 5 –16 dnů se z nich líhnou červovité beznohé larvy s hlavou, krátkými tykadly a s vyvinutým kousacím ústrojím. Celkem larva projde postupně třemi stádii. Závěrečné stádium vytváří kokon, ve kterém se larva zakuklí a přibližně po 10 dnech se z ní stává dospělec. Blechy se dožívají přibližně jednoho roku.

Životní cyklus blechy

Na obrázku níž je znázorněn životní cyklus blechy psí. Blecha kočičí i blecha lidská mají stejný životní cyklus. Procházejí proměnou dokonalou. Vývoj blechy od vajíčka po dospělce trvá 4-6 týdnů v závislosti na okolní teplotě. Čím nižší teplota, tím je vývoj pomalejší.

  1. První stádium vývoje blechy je vajíčko. Vajíčko blechy je bílé, oválné asi půl milimetru velké. Toto stádium trvá asi jeden týden.
  2. Druhé stádium je larva blechy.Larvy blech jsou bílé 1,5-5 milimetrů dlouhé. Larvální stádium trvá 2-3 týdny.
  3. Třetí stádium je kukla blechy. Kukla blechy je nejprve bílá, následně se zbarvuje dohněda. Stadium kukly trvá 1-2 týdny.
  4. Čtvrté poslední stádium je dospělá blecha. Blecha se dožívá jednoho roku. Během života samice naklade několik set vajíček.
Životní cyklus blechy psí
Životní cyklus blechy psí trvá 4-6 týdnů

Čím jsou blechy nebezpečné

Po kousnutí blecha vylučuje látku, která snižuje srážlivost krve, aby ji mohla lépe sát, proto kousnutí svědí. Typickým příznakem napadení blechou je proto zuřivé drbání hostitele. Blechy jsou přenašečkami nebezpečných chorob a choroboplodných zárodků, jako jsou mor, tyfus, lymfatická borelióza, encefalitida, zápal mozkových blan nebo i tasemnice.

Noha pokousaná od blech při extrémním zamoření

Čím se blechy živí

Dospělé blechy se živí krví savců a ptáků. Larvy díky vyvinutému kousacímu ústrojí mohou zpracovávat organické zbytky, například trus dospělců, v kterém je obsažena i zaschlá krev hostitelů.

Jak se zbavit blech svépomocí

Asi nejoblíbenější postřik proti blechám je přípravek Protect na štěnice a blechy, který se aplikuje všude, kde se škodlivý hmyz typicky vyskytuje. Tedy na koberce, podlahy, sedačky,…. Postřik lze případně po 3 – 4 týdnech opakovat. Další velmi účinný je křemenitý prášek, který díky tomu že vysušuje dokáže zabít i vajíčka blech.

Postřik proti blechám provádějte důkladně. Ošetřené plochy nevysávejte ani nevytírejte (postřik Protect je pro blechy toxický a několik dní po zaschnutí)

Zbavit blech se také můžete pomocí speciální, pro lidi i domácí zvířata 100% bezpečné dýmovince na hubení blech a dalšího hmyzu. Po té, co dýmovnici aktivujete vodou, začne postupně generovat mikroskopické částečky prachu s insekticidní složkou a prostupovat všemi zákoutími a škvírami. Vyhubí i parazity, které byste mohli přehlédnout.

Nemusíte se bát, že by dým nějak zašpinil stěny či poškodil nábytek či oblečení. Při aplikaci platí jednoduchá pravila. Místnost by měla být zavřená a rozhodně v ní nesmí být přítomen žádný člověk ani zvíře.

Likvidace blech profesionální firmou

Pokud si na odblešení vašeho domova sami netroufáte, nic nezkazíte, když zavoláte profesionální firmu, která provede dezinksekci. Výhodou je, že bude ručit za výsledek a o nic se nemusíte starat.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem. Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti blechám najdete na www.pasti.cz/proti-blecham

V diskuzi níže si můžete vyměňovat zkušenosti z boje s blechami.

16 komentářů k: “Jak se zbavit blech

  1. Dobrý den, na psa určitě nechat u veterináře aplikovat pipety proti blechám, plochy v bytě vystříkat protectem na štěnice a blechy, potom je nevysávat ani nevytítrat, a po 14 dnech postřik zopakovat. Případně pokud je blech v bytě už hodně, zavolat DDD firmu, která vám byt vystříká důkladně a plošně.

  2. Dobry den.
    Na podzim mi donesla fenka domu blesku a od te doby i po vycisteni a vystrikani celeho bytu mam problem. Nejaka mrska se mi usidlila ve vlasech a i kdyz se mi povede zahubit (vidim odtekat po umyti vlasu), stejne se tamnzase nejaka usidli. Uz jsem zacala pouzivat psi sampon proti blecham a stejne se vzdy vrati. Uz nevim, co mam delat, kdyz nepomohla ani bombicka a je velmi neprijemne, jak ty mrsky lechtaji a vecer cestuji i po tele pod oblecenim. Nejaka rada, prosim?
    Dekuji a hezky den preji, K.

  3. Dobrý den,pes do bytu donesl blechy.Vyzkousela jsem vse ,nejdrív sama s ruznými postřiky.Pak jsem zaplatila postřik od firmy ,měsíc potom se nesmělo uklízet.Mezitím blechy nakladly všude vajíčka.Pak jsem zkusila dýmovnici ,podle návodu jednu na celý byt,Nepomohla.Potom dýmovnici do každé místnosti.Situace je stejná,všude jsou nakladená vajíčka.Přitom věci,které šly vyprat,jsou všechny v pytlích vyprané.Je to peklo,už nedoufám,že se jich zbavíme.Chtěla bych vyzkoušet Protekt.Máte s ním dobré zkušenosti ?Zabíjí i vajíčka? Jak dlouho po postřiku nesmím uklízet ? Pes líná a má hustou srst .Muže se po postříkané plovoucí podlaze bez problému pohybovat? Má alerg.reakci na bleší kousnutí a stále se drbe( u veterináře jsme byli několikrát ) Mohu ten postřik po 14 dnech opakovat ?Děkuji za odpověd

  4. Dobrý den,
    postřik Protect na blechy funguje dobře, ale nestříkejte ho na plochy, které přijdou do kontaktu s hholou kůží. Nestříkejte prostěradla, pečiny ani potštáře – ty vyperte na 60 stupňů.
    Postříkejte pouze boky matrací na kterých neležíte, konstrukci postele a podlahu kolem postele. Tak malé dítě bych po postříkaných plochách lézt nenechal. Na koberec a podlahu můžete použít i parní čistič z nějaké půjčovny – pára zabije všechna stádia včetně vajíček.
    Hada a ještěrku bych odnesl jen při tom když budete sprej používat. Po zaschnutí a vyvětzrání už jim nemůže nijak ublížit.
    Potom je důležité postříkané plochy nevysávat ani nevytírat – Protect působí i po zaschnutí, takže je důležité, aby se blechy dostaly do kontaktu s postříkanou plochou.

  5. Dobrý den,
    Potřebovala bych poradit. Kocour přitáhl ze zahrady blechy. Na kocourovi jsem jich našla pár. Žádná velká tragédie, následně i na psovi. Koucour i pes dostali tabletu na odblešení i odčervení. Blechy už jsem na nich nenašla, ale teď o cca 3 týdny později jsem našla blechu na mě a následně i 3 v posteli.
    Už jsem objednala vaše spreje, ale potřebuji se poradit s postupem.
    Předpokládám, že co půjde vyprat na 60 (bude to stačit?) A vše i s polštáři pošplíchat sprejem a potom povlect čistě? Jde i o to, že máme v ložnici a v obýváku koberce. Všechno vysát a potom pošplíchat a předpokládám i za nábytkem a parketami pod kobercem a prostě kde to půjde?
    Navíc máme dvě děti z nichž jedno má 9m a leze po zemi a co jde strčí do pusy. Můžeme doma s batolete normálně fungovat i přes vystříkání vaším sprejem?
    Dále bych se chtěla zeptat, jestli je sprej jedovatý pro plazy. Máme hada a ještěrku v teráriích. Nebo je máme dát při stříkání někam bokem a do terárií vrátit až za nějakou dobu?
    Moc děkuji za odpověď.

  6. Dobrý den, to rozhodně nedělejte. Karate blechy nezabije, ale mohlo by ublížit psovi.
    Pokud má pos blechy, doporučuji navštívit veterináře. Pelech vyprat na 60stupňů, a plochy ošetřit postřikem Protect.

  7. Dobrý den prosím vás můžu použít na vyhubení blech v tento přípravek na psa prosím vásKarate ZEON 5CS 20 ml děkuji za info

  8. Dobrý den, doporučujeme použít Postřik Protect. Je o něco dražší než bio kill, ale funguje výrazně lépe. Po zaschnutí můžete v ložnici normálně fungovat včetně dětí. Postříkané plochy nevysávejte ani nevytírejte – postřik Protect na blechy působí i po zaschnutí.

  9. Dobrý den, prosím o radu… Nemáme žádného mazlíčka… Ale za posledních 14dni jsem našla v domě 2 blechy… Jsme pokousani… Máme 2 malé děti… Udělám velký uklid celého domu a pořídím postřik, který aplikuji kde se dá… Nastrikam i v ložnici… Jak moc je po uschnuti nebezpečný pro děti? Dekuji

  10. Ahoj všem, prosím o radu jak se zbavit blech na dvoře??? Pomůže vypálení celého dvora, nebo existují nějaký postřiky??? Děkuji…. Dan

  11. Náš postup:
    vysříkání celého bytu + boudy Protectem.
    vyšamponování psa šamponem proti blechám.
    obojek, který taky účinkuje.

    Od té doby máme absolutní klid.

  12. Dobrý den, postřik cinemil neznám, ale po postřiku jakýmkoliv přípravkem proti štěnicím nebo blechám ošetřené plochy nevasávejte ani nevytírejte. Kvalitní postřiky fungují i po zaschnutí a vysátím nebo vytřením by se doba jejich působení zkrátila nebo by se jejich působení úplně znehodnotilo.

  13. Dobrý den,
    mám vystříkaný byt cinemilem, mohu vysávat? neznehodnotí to postřik a bude působit dál?

    Děkuji

  14. Prosim.o akej dymovnici hovorite? Doma som pouzila dymovnicu znacky ATAK… ale stale som si nie ista, ci dym presiel do sedaciek, do matracov a ci boli zneskodnene aj vyvojove stadia blsiek. Nehocoriac o veciach v skriniach. Ak existuje dymovnica bez zapachu, s ktorou sa daju tieto problemy vyriesit.prosim poradte. zijeme v byte s macickou, odcervenou,vodblsenou, a tie mrsky male sme jej dotiahli my…dakujem za Vas cas a radu.

  15. Dobrý den, v balení je vždy jen jedna dýmovnice. Při použití na blechy se doporučuje jedna dýmovnice na 45m2. Pokud se dá například do dveří mezi dva pokoje, tak to stačí. Pokud je mezi pokoji nějaká členitější chodba, je lepší dát do každé místnosti jednu. Před zásahem je dobré celý byt pořádně vysát, pelíšky od zvířat, případně nějaké dečky nebo koberečky na kterých často lehají je dobré vyprat na 60. potom použít dýmovnice, případně se dá použít i postřik protect, který účinkuje ještě asi 7-10 dní po zaschnutí, a blechy které přes takto ošetřenou plochu přelezou uhynou.
    Po použití dýmovnic i poznáte jestli tam nějaké blechy ještě jsou, protože blecha neuhyne hned, ale až několik hodin po dýmování a před smrtí jsou zpomalené a dezorientonavé a jsou vidět v pokoji na koberci, …
    K rychlému usmrcení blech se dá použít i postřik s křemelinou, který vysušuje, a je schopný zničit jak dospělé blechy, tak jejich vajíčka.

    Petr Helekal

  16. Dobrý den,

    prosím můžete mi poradit ohledně blech? Např. dýmovnice na hubení hmyzu. Když máme rodinný domek, malý ale členitý…je dýmovnice třeba do každé místnosti?? Nebo je v balení více kusů?

    Prosím co by jste mi doporučil ještě při „radikálním úklidu“ rodinného domku…? Samozřejmě pes a kočka maximálně odblešeni a o-obojkováni, ale můj pocit, že ty „blechy mrchy“ tu prostě ještě někde jsou, mě nutí domek pořádně vyčistit.

    Děkuji za další doporučení. Zdravím nora k

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *