Jak se zbavit kuny

Popis kuny lesní a kuny skalní

Kunu poznáme podle dlouhého štíhlého těla s jemnou hedvábnou srstí. Tělo má kuna přibližně 30 – 50 cm dlouhé. Její huňatý ocas měří až 20 cm. Na tlapkách má kuna lysé polštářky. Běžně se dožívá 10 – 12 let. Průměrná hmotnost jedince se pohybuje kolem dvou kilogramů.

Na našem území se setkáváme s kunou lesní a kunou skalní.

Kuna lesní (Martes martes) je plachá šelma vyskytující se pouze v lese.

Kuna skalní (Martes foina) je zvyklá na soužití s člověkem a často se vyskytuje i uprostřed města. Kuna skalní často lidem působí škody na domech a autech.

Jak poznám kunu skalní od kuny lesní?

Nejvýraznějším rozpoznávacím znakem je náprsenka.

Kuna skalní má pod krkem bílou náprsenku která dosahuje až k předním končetinám.

Kuna lesní má náprsenku žlutobílou až žlutou a náprsenka je jen pod krkem – nedosahuje až k předním končetinám.

Podrobně se rozdílů mezi kunou lesní a kunou skalní věnujeme v článku 12 rozdílů mezi kunou lesní a kunou skalní.

Výskyt kuny skalní

Kuna skalní má v oblibě zarostlá skalnatá prostranství a ruiny, ale také se objevuje v blízkosti lidských obydlí . Najdeme ji i v centrech velkých měst, kde často obývá opuštěné stavby, šachty, půdy, osamocené chaty ale i zahrady.

Rozmnožování kuny skalní

Kuna skalní se páří v únoru nebo v letním období. Samice je březí 2 – 9 měsíců. Běžně porodí 3 – 5 mláďat, která jsou až 8 týdnů závislá na mateřském mléce. Pohlavní dospělost u kuny skalní nastává ve dvou letech.

Jak kuna skalní škodí

Kuna je hravá šelma, která při svých hrách dokáže být nepříjemně hlučná. Velmi hlučná je kuna také v období páření. Dupání a škrábání v konstrukci střechy je ale to nejmenší.

Daleko horší jsou škody které vám kuna způsobí v konstrukci střechy, pokud proti ní včas nezakročíte. Kuna poškozuje zateplení střechy tím, že si v něm rozhrabe a udusá hnízdo. Dále do izolační vaty nosí potravu, kterou si tam v klidu sní a její zbytky potom ve střeše mohou zapáchat. Další nepříjemnosti, které přináší soužití s kunou jsou její trus a moč, která může po čase začít prosakovat přes vatu a podhledy až do obytných částí domu.  Při značkování teritoria znečišťuje prostředí výkaly.

Kuny neškodí jen na domech, ale i na automobilech na kterých rády překousávají gumové součástky motorů a části elektroinstalace, což může způsobit vážné poškození i nefunkčnost motoru. Navíc jsou kuny obávanými návštěvníky kurníků. Nejednou se stalo, že zakousla všechny slepice, aniž by je sežrala. Nejednou si odnesla vajíčka z kurníku.

Čím se kuna skalní živí

Kuna konzumuje hlavně hlodavce a drobné savce, ale také hrabavé ptáky, ať už mladé či dospělé. Často plení ptačí hnízda. Kuny mají rády také ovoce. Doma vám může kuna chodit na slepičí vejce, ale nepohrdne ani malým kuřátkem, nebo králíčkem. Kuna je velmi šikovná, a pokud jsou dveře králíkárny zajištěny jen ledabyle, zvládne si je otevřít.

Jak se zbavit kuny skalní

Důležité je zakročit proti kuně ihned poté co zjistíte že ji máte v domě nebo v autě. Čím déle ji necháte bydlet ve své střeše, tím větší škody vám tam může napáchat.

Odpudit kunu zápachem – kuny mají velmi citlyvý čich, proto se k jejich vypuzení dají použít rúzné pachy. Z těch přírodních to mohou být lidské vlasy, zvířecí srst, někteří si ze ZOO obstarají dokonce tygří trus. Tyto metody nefungují buď vůbec, nebo jen velmi krátkou dobu.

O něco lépe fungují chemické přípravky jako je například savo, nebo chlorové tablety z bazénu které kunám smrdí. Největší účinnosti dosáhnete použitím pachových odpuzovačů určených přímo na odpuzování kun. Například pachový odpuzovač kun kouzlo přírody, nebo pachový ohradník proti kunám, který kuny odpuzuje opravdu dobře, ale smrdí i lidem, proto se nedá používat v obývaných objektech.  I v případě použití pachových odpuzovačů platí že se po vyčichnutí kuna může vrátit, proto je pořeba postřiky nějakou dobu opakovat.

Utěsnit všechny otvory v domě tak, aby se kuna dovnitř nedostala – ideální ale velmi špatě proveditelné řešení. Kuny se protáhnou i velmi malými škvírami a často se dostávají i do střech novostaveb, které by měly být uzavřené dobře.

Pořídit si na pozemek psa –  dobrou obranou může být i pes, ten ale musí být v přímé blízkosti míst, kde se kuna pohybuje, což není vždy proveditelné. Ideální jsou menší akční plemena například teriéři.

Pokusit se kunu odchytit – zbavit se kuny odchytem a odvozem na jiné místo je dobré řešení pokud se vám to ovšem podaří. Kuny jsou velmi opatrné a nedůvěřivé. Mladé kuny většinou odchytíme bez větších problémů i do menší klecové pasti.

Na odchyt dospělé kuny musíme použít velký průchozí sklopec,  ale ani do něj není snadné kunu dostat. Většinou to trvé několik dnů nebo týdnů a někdy se stane že kuna do sklopce prostě nevleze ani po dlouhé době. Jako návnady se do sklopsů dají použít vajíčka, sušené ovoce, maso, a vhodná návnada na kunu může být i uzená makrelakterá je velmi aromatická. Další problém při odchytu kun je, že pokud je na místě kun víc, a vy chytnete do pasti jednu, další kuny už do klece nevlezou.

Odpudit kunu pomocí hluku – často lidé na půdě nechají zapnuté rádio, což kunu většinou na nějaký čas vyžene, ale často se za nějaký čas vrátí, protože kuna je schopná si na nepříjemné zvuky zvyknout. Proto je výhodnější než rádio použití ultrazvukových odpuzovačů kun.

Moderní ultrazvukové plašiče kun střídají intenzitu a frekvenci vysílaných zvukových signálů tak, aby si na ně kuna nezvykla. Další výhodou těchto přístrojů je, že jsou pro lidi neslyšitelné. Plašiče kun mohou být buď bateriové, nebo napájené ze sítě. Přístroje napájené ze sítě mají obecně větší výkon a účinnost než ty bateriové, ale ne vždy je na půdě možnost připojit plašič do sítě.

Zástupcem ultrazvukových odpuzovačů kun napájených ze sítě je přístroj  Deramax profi, který před kunou dokáže ochránit plochu až 500m².

Ultrazvukový odpuzovač kun Deramax Profi
Plašič kun Deramax Profi

Zástupcem bateriových ultrazvukových odpuzovačů kun je přístroj Deramax klasik, který před kunou dokáže ochránit plochu maximálně 150m², ale k provozu mu stačí jedna 9V baterie, na kterou dokáže fungovat celý rok.

Ultrazvukový odpuzovač kun Deramax Klasik
Plašič kun Deramax Klasik

Kombinací bateriového a síťového napájení je ultrazvukový plašič kun s LED bleskem, který se dá napájet buď bateriemi, nebo se může připojit do sítě. Jeho dosah je 200m².  Velkou výhodou tohoto plašiče je vestavěný LED blesk, který při zaznamenání pohybu začne vysílat intenzivní záblesky světla na které je kuna citlivá, a tím se účinnost plašiče násobí.

Ultrazvukový plašič kun s LED bleskem.
Plašič kun s LED bleskem

Jak se zbavit kuny v autě

Kuny do motorů aut lezou většinou kvůli tomu že je berou jako úkryt, a kvůli zbytkovému teplu které motory ještě večer vyzařují. V motorovém prostoru potom často koušou izolace, gumové hadice nebo elektrické kabely a u moderních aut tak můžou způsobit škody za desítky tisíc. se dají z auta vypudit opět pomocí ultrazvukových plašičů, nebo pachových, případně chuťových odpuzovačů.

  • Vypuzení kuny z auta pomocí pachových odpuzovačů nedoporučujeme, protože zápach odpuzovače z motorového prostoru je často nepříjemně cítit i v kabině auta.
  • Vypuzení kuny z auta pomocí chuťových odpuzovačů – tyto spreje nezabrání kuně v tom, aby lezla do motorového prostoru auta, ale nebude okusovat součástky, které jsou sprejem nastříkané – sprej jí nechutná. Sprejem Motip proti kunám se dá ošetřit celý motorový prostor včetně pohyblivých částí, alektroinstalace a hlukových izolací. Nevýhodou těchto spreju je, že na povrchu vytvoří povlak na který se lepí prach, a motory jsou potom časem zaprášené.
  • Vypuzení kuny z auta pomocí ultrazvukového plašiče je asi nejjednodužší řešení. Dost lidí má s tímto způsobem špatné zkušenosti, ale to je většinou kvůli tomu že koupili za pár stovek nekvalitní přístroj z číny, který kunám opravdu nevadil. Pokud ale použijete kvalitní přístroj, který střídá frekvence a intenzitu, kuna si vždy raději zaleze do auta, v jehož motoru má klid, a vaše auto nechá na pokoji.

Do auta doporučujeme bateriový plašič kun Deramax auto. Tento plašič je napájený 9V baterií a na jednu baterii vydrží fungovat 1-2 roky.

Ultrazvukový bateriový odpuzovač kun do motorového prostoru auta.
Plašič kun do auta Deramax Auto

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti kunám najdete na www.pasti.cz/proti-kunam

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KUNOU.

277 komentářů k: “Jak se zbavit kuny

  1. Dobrý den,
    nástrahu musíte dát na místa kam se pes nebo kočka nedostanou. Vigonez působí na principu ředění krve, takže čím větší zvíře, tím víc musí nástrahy sežrat aby ho to zabilo. Pokud máte většího psa, který by plastové staničky rozkousal, je lepší je dát ještě někam jak říkáte pod dřevo aby se k tomu pes vůbec nedostal. Potkani hynou zhruba po pěti dnech, a většinou před smrtí vylezou z úkrytů ven, proto je lepší pokud je možnost psa na pár dní zavřít a nepouštět bez dozoru na zahradu, pokud otrávení potkani nevyhynou. Kdyby jich sežral větší množství, tak mu to taky neudělá dobře.
    Nástraha obsahuje hořkou složku aby nechutnmala dětem a psům. Kočkám a jiným kočkovitým ale hořká nevadí.

  2. Dobrý den, kupovala jsem Vigonez pastu na hubení hlodavců, ale stále jsem ještě nenalíčila na kuny a potkany. Mám totiž psa a zajímalo by mě, zda když dám jed do staničky, zda ho kuny a potkani nevynesou ven a nebudou si tam s ním hrát, popřípadě ho roztahají po zahradě. Chtěla jsem ho aplikovat nejen do staničky, ale i do složeného dřeva. Poraďte, prosím. Mám opravdu strach, že to kuny roztahají a pes mi to sežere. Děkuji, Nágová

  3. Dobrý den. Máte někdo zkušenost s plašičem na kuny jestli je vůbec proti té potvoře účinný zn. KEMO M 186. Děkuji za odpověď

  4. Zdravím, taky jsem přešel na ultrazvukové plašiče. Koupil jsem do auta i na půdu a je klid.

  5. Fridex g48 je určitě účinný. Smrtelná dávka pro člověka je udáváno 100ml. Pokud do vajíčka aplikujete 12ml (půlka stříkačky), tak je to musí zlikvidovat. Vždycky jim nachystám dva kousky a je fakt, že do pár dní zmizí a vždy zároveň. Za poslední měsíc jsem nastražil už po čtvrté a nemyslím si, že je jen krmím…je jich tu bohužel moc a chce to trpělivost

  6. Dobrý den, zvíře velikosti kuny spořádá zhruba 5OOg. Sáčky vždy dávejte tak, aby se k nim nedostalo žádné zvíře, které se nemá zahubit (ptáci, kočky,…)

  7. Dobrý den. Jaký jed doporučujete do vajíčka? Modrý fridex se mi neosvědčil Děkuji za odpověď

  8. Kuny máme už několik let, vyzkoušen jed na potkany od profíka (kuny nám to žraly po kilech jako lentilky-bez účinků), sklopec (vykadila se všude kolem něj, dovnitř nevlezla- vyzkoušeno několik návnad). Dle fotopasti čile pobíhá stodolou spolu s kočkami. Slepice nezabíjí, jen nemáme už půl roku jediné vejce. Začal jsem jim plnit vajíčka fridexem. Sežraly zatím 12 vajec. Je to vidět i na fotopasti. Účinek žádný. Máme zřejmě nějakou kunu T 1000.

  9. Dobrý den. Kolik sáčků se musí na kunu nastražit? Dá se i do míst kde nejsou chráněné proti dešti?

  10. Také musím uznat, že po všech snaženích jsem musel použít elektronický odpuzovač, který mě konečně dokázal problému s kunou v domě zbavit. Je to do zásuvky, takže se o něho člověk nemusí ani starat.

  11. Dobry den, uz leta bojuji s kunami, jedna se chytla do sklopce, tak jsem ji odvezl do lesa, ale za chvili byla zpet a rekl bych, ze ta sama, v klidu zvladla asi 15 km. Od te doby uz si klece samozrejme nevsimaji.

    Dalsi dve se mi podarilo jednou zahnat do kouta v podhledu, zrezal jsem je nejakou lati, pisteli jako pominute, az nakonec proklouzly. Musel jsem kvuli tomu rozebrat cast podhledu a mel jsem skoro rok klid. Bohuzel, uz se osmelily a jsou zpet, jine, ty same nebo nova generace.

    Procital jsem zdejsi prizpevky a chtel bych se zeptat, jak pri pouziti jedu zabranite tomu, aby ta kuna zdechla primo v podhledech, zatepleni strechy, ci jine skvire hned v dome?

    Je to hlavni duvod, proc mam z pouziti jedu obavy. Zdejsi komentare ale vicemene doporucuji jako nejpohodlnejsi, prave otravu, to se vazne vsem ta kuna pred smrti sama od sebe rozhodla vybehnout ven z pelechu?

  12. Zdarec,podělím se s Vámi o mou zkušenost s Kunou, byl jsem vytočený, když jsem viděl že učila lovit mladé a celý kurník vytahaný po zahradě. Potom jsem zjistil, že se mě nastěhovala první do jednoho auta a potom i do druhého, začal jsem jednat a zjištovat jak se jich zbavit, první jsem zkoušel sklopce ale chytal jsem jen kočky psa a ptactvo. Chtěl jsem se jí zbavit na trvalo!!! Očividně pes jí nevadí. Jsou u nás přemnoženy a co si budeme nalhávat nemám čas jen opravovat auto a platit novu drůbež. Netrvalo dlouho a dostal jsem tip od kamarádů na (jed, nebo fridex) a povedlo se.

    Dvě kuny během 3 měsíců, napustit vajíčko (fridexem nebo jedem a přichytit k podkladu tavnou pistolí nebo chemickými kotvami). Vajíčka se nedotýkat rukou ale v rukavicích ta potvora totiž všechno cítí.Kuna daleko neuteče. DOPORUČUJI, ,,LOVU ZDAR“

  13. Já vím ýe to je zakázané, ale po vyzkoušení všeho možného i nemožného se jako 100%-ní osvědčila Pasta Vigonez. Plašič zpočátku fungoval, pak si na to asi potvory zvykly, vlasy, psí chlupy atd. se úkázalo jako neúčinné, sklopec nezabral, a když už mi začaly likvidovat zateplení, tak jsem si sehnal Vigonez. Aplikace jednoduchá, účinná. Pár sáčků mám ještě schovaných. Kdyby se kuna objevila, tak vím co dělat.

  14. Dobrý den.
    S kunou na chalupě bojujeme několik let. Nejprve jsem používal vajíčka s fridexem, která se ztrácela velmi ochotně, ale až zde jsem objevil, že ten nový modrý fridex nejen není jedovatý, ale dokonce jim chutná. Zkusím použít starý bílý, který by měl být jedovatý stále. Starší Liquid Bag se pěkně ztrácely a nastalo období, kdy jsme kunu asi zlikvidovali, jenže po pár měsících se nám do izolace nastěhovala další. Tu se nám podařilo chytit do klece, asi byla nějaká mladá a nezkušená, protože klec byla na místě několik let a předchozí kuny ji naprosto ignorovaly. Snědla přitom několik balíčku Liquid, ovšem to jí evidentně neublížilo. V kleci kvílela, až nám ji bylo trochu líto (syn si ji chtěl ochočit:-), nicméně nakonec padlo rozhodnutí utopit ji v sudu na dešťovou vodu. Ovšem pak nastalo něco, co stále nechápeme. Vložili jsme past do sudu, načež jsme sud zakryli krytem, nepotřebovali jsme sledovat její poslední zápas. Co se tam stalo, to netušíme, ale naše kuna jako Copperfield z klece nějak dokázala vylézt, asi se v tom totálním ohrožení života protáhla i nepatrnou škvírou nad záklopkami (jak jsme později zjistili, je tam škvíra a když se na záklopku zatlačí, dá se dost zvětšit), a utekla. Druhý den jsme našli před dveřmi vzkaz – hovínko – a i nadále v naší izolaci ona či nějaká jiná bydlí. Liquid Bag se přestaly ztrácet, takže jsem objednal zdejší Kilrat, uvidíme. Poučení z krizového vývoje tedy je – pokud budete topit kunu v pasti, tak předem pořádně utěsněte vchody do pasti, nevěřte záklopkám. A možná je lepší zlikvidovat ji nějak jinak, topení zkrátka není jistota.

  15. Zdravím všechny,
    tak jsme také cca 2 měsíce bojovali s kunou. Máme řadovku a od sousedů, kteří nemají předělanou půdu k bydlení k nám vlezla do podkroví. Běhala nám za hlavami v sádrokartonu, když jsme spali, kousala vatu a trhala jí a dostala se i o patro níž do sádrokartonových podhledů – vůbec nechápu jak, ale za tu dobu jsem zjistil, jak jsou kuny vychytralé a všemocné. Dostali jsme spoustu rad (chlupy, moč, odpuzovače, napíchnutá vajíčka, hlasitá hudba, ultrazvukové plašičky..no všechno možné). Nic nepomohlo. Nakonec jsem musel k sousedům na tu jejich půdu, kde jsem si vytipoval tři místa, která by mohla používat jako vlez k nám. Celé jsem to zadekloval a jedno místo nechal ještě otevřené, aby nám tam nechcípla a dostala se ven. Na půdě jsem nastražil sklopec a venku na zahradě kudy měla chodit jsem nastražil další. Do sklopců jsem dle rad dal šunku, naložené švestky a do druhého na zahradě vajíčko a domácí špek (slaninu). Nakonec jsme jí po dvou dnech našli ve venkovním sklopci (zmizelo vajíčko a špek – ten asi zachutnal). Doporučuji tedy opravdu důkladně prohlídnout jakákoliv nedokonalá místa, kudy by mohla vlézt a i když si budete říkat, že tudy se nedostane, tak věřte, že dostane. Podle mého názoru kuna skalní (to je ta, která vleze do domu nebo auta a není tak plachá jako kuna lesní) je zvyklá na soužití s lidmi a všem možným pachům a pachovým nástrahám už je odolná. Lidí se nebojí, ze začátku sice na bouchání reagovala útěkem, pak se ale osmělila a už jí to nevadilo. A ten bugr, co dokázala udělat..no šílený.
    Když si pročítám názory ostatních, je to téměř u každého to samé. Mě se tedy osvědčily sklopce s nástrahou a čekat až vyleze z hnízda ven pro žrádlo. A opravdu důkladně a pečlivě zajistit všechny možné vlezy..
    Přeji všem hodně štěstí s bojem proti tomuto „chráněnému“ škůdci a co možná nejmíň bezesných nocí.

  16. Dobrý den, červené sáčky fungovaly dřív. Po snížení koncentrace účinné látky už zabírají hůř. Daleko lépe funguje právě kiltar pasta, která obsahuje účinější látku a chutná jim taky.

  17. Kilrat pasta je modrá? Tady všichni píší, že kuna žere jen ty červené sáčky.

  18. Dobrý den,
    Gardentop pasta je od března 2018 dostupná pouze pro profesionální uživatele kteří se musí při nákupu prokázat platným osvědčením podle § 58 odst. 1, 2 a 3 zák. č. 258/2000 Sb. v pozd. zněních.
    Pro neprofesionální uživatele je v nabídce produkt Kilrat, který má sice menší koncentraci účinné látky, ale zato silnější. Takže účinek je srovnatelný.

  19. Dobrý den, pasta prodávaná v Polsku pod jménem Vigonez se prodává i v jiných státech EU ale pod jinými názvy. Produkt který má stejné složení i účinnost můžete koupit v ČR pod názvem KILRAT pasta.
    Jenom u nás na obale nesmí být fotka kuny jako v polsku, ale funguje to úplně stejně. Kvůli zmenšení balení na 150g je potřeba koupit zhruba 5 balení.

  20. Vyzkoušené a opravdu účinné proti spolubydlící kuně je při odchodu do práce zapnout v podkroví nahlas rádio. Kuna má ráda klid a toto řvoucí rádio ji dozajista za pár dní vystěhuje….. Vyzkoušeno a funguje….

  21. Loni jsem na podzim zkusil pastu Vigonez, známý do dovez z Polska, a do teďka máme klid. Jestli se to prodává i u nás ale nevím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *