Fórum Pasti.cz

Hubení zahradních škůdců: rady, zkušenosti, diskuze

JAK SE ZBAVIT LALOKONOSCŮ

Popis:

Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus) je černý bezkřídlý brouk z čeledi nosatcovitých velký většinou 1 cm. Má černošedé rýhované tělo a na hlavě má výběžek připomínající velký nos ze kterého mu rostou tykadla. Lalokonosec je aktivní v noci, proto ho přes den nejspíš na zahradě neudivíte.

Dospělý lalokonosec způsobuje poškození celé škály rostlinných druhů okusem listů, a na kořenech rostlin působí vážné škody jeho larvy.

Výskyt lalokonosců:

Lalokonosci se vyskytují v zahradách a sklenících od března do října. V zimě můžete v květináčích přezimujících rostlin nalézt jejich larvy.

 

Rozmnožování lalokonosců:

Lalokonosci se líhnou z kukel v květnu a červnu. Za 4 týdny po vylíhnutí už jsou schopni klást vajíčka.

Vajíčka lalokonosců jsou kulatá necelý milimetr velká. Ihned po nakladení jsou bílá, ale velmi brzy zhnědnou.

Larvy lalokonosců jsou  velké asi 8-10mm mají krémovou barvu těla a hnědou hlavu. Nemají nožičky a stáčení se do tvaru rohlíčku

Kukly lalokonosců jsou bílé velké asi 7-10mm

Do podzimu stihne jeden lalokonosec naklást až 1500 vajíček. Vajíčka kladou na povrchu půdy v blízkosti rostlin které napadají. Z vajíček se asi po 2 týdnech líhnou larvy které se zavrtávají do země a začínají se živit kořínky rostlin.

Jak lalokonosec škodí:

Dospělí lalokonosci okusují okraje listů, čímž způsobují jejich žloutnutí, kroucení a opadávání. Většinou jen kosmetické poškození které rostlině nijak vážně neublíží pokud ji nenapadne velké množství brouků.

Daleko vážnější škody rostlinám způsobují larvy lalokonosců. Larvy lalokonosců okusují a poškozují kořeny rostlin. Rostliny potom nedokáží přijímat dostatek živin. Příznaky napadení kořenů rostlin jsou slabý růst, málo květů, nezvyklá barva listů, listy můžou žloutnout a opadávat. Když je larev lalokonosců víc, dokážou menší rostliny nebo i okrasné keře úplně zničit.

Čím se lalokonosec živí:

Dospělí brouci se živí listy rostlin a jejich larvy okusují kořínky rostlin. Malé larvy okusují vlasové kořínky a postupně s tím jak se zvětšují okusují i silnější kořeny rostlin. Nejčastěji škodí na rododendronech a azalkách. Nepohrdnou ale ani jinými okrasnými rostlinami, pokojovými rostlinami, ve skleníku likvidují sazenice paprik, můžete je najít i na jahodnících.

 

Jak se zbavit lalokonosců:

Dospělých lalokonosců se zbavíme nejsnadněji postřikem nějakým účinným insekticidem například Atak DeltaCaps.

Pokud lalokonosec škodí na jahodníku, nebo jiné rostlině jejíž plody budeme konzumovat a nemůžeme tak na ni použít chemii tak nám nezbyde nic jiného než brouky lalokonosce sbírat. Sběr lalokonosců je potřeba provádět s baterkou v noci kdy jsou aktivní. Přes den většinou žádné nenajdete.

Larvy lalokonosců které jsou pro rostliny nejnebezpečnější můžeme pohodlně a účině zlikvidovat pomocí parazitických hlístic Heterorhabditis které koupíte pod názvem Nematop. Hlísticím  proti lalokonoscům vadí mráz, proto se prodávají od konce dubna do konce října.

 

Komentáře jsou uzavřeny.