Jak se zbavit lalokonosců

Jak vypadá lalokonosec

Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus) je černý bezkřídlý brouk z čeledi nosatcovitých velký většinou 1 cm. Má černošedé rýhované tělo a na hlavě má výběžek připomínající velký nos ze kterého mu rostou tykadla. Lalokonosec je aktivní v noci, proto ho přes den nejspíš na zahradě neudivíte.

Dospělý brouk lalokonosce rýhovaného
Dospělý lalokonosec způsobuje poškození celé škály rostlinných druhů okusem listů, a na kořenech rostlin působí vážné škody jeho larvy.

Kde se lalokonosci vyskytují

Lalokonosci se vyskytují v zahradách a sklenících od března do října. V zimě můžete v květináčích přezimujících rostlin nalézt jejich larvy.

Jak se lalokonosci rozmnožují

Lalokonosci se líhnou z kukel v květnu a červnu. Za 4 týdny po vylíhnutí už jsou schopni klást vajíčka.

Vajíčka lalokonosců jsou kulatá necelý milimetr velká. Ihned po nakladení jsou bílá, ale velmi brzy zhnědnou.

Jak vypadají larvy lalokonosců

Larvy lalokonosců jsou  velké asi 8-10mm mají krémovou barvu těla a hnědou hlavu. Nemají nožičky a stáčení se do tvaru rohlíčku

Kukly lalokonosců jsou bílé velké asi 7-10mm

Do podzimu stihne jeden lalokonosec naklást až 1500 vajíček. Vajíčka kladou na povrchu půdy v blízkosti rostlin které napadají. Z vajíček se asi po 2 týdnech líhnou larvy které se zavrtávají do země a začínají se živit kořínky rostlin.

Larvy lalokonosce rýhovaného.
Larva lalokonosce okusuje jemné kořínky rostlin a tím způsobuje větší škody než dospělý brouk.

Jak lalokonosec škodí

Dospělí lalokonosci okusují okraje listů, čímž způsobují jejich žloutnutí, kroucení a opadávání. Většinou jen kosmetické poškození které rostlině nijak vážně neublíží pokud ji nenapadne velké množství brouků.

Listy rododendronu okousané lalokonoscem
Dospělý lalokonosec okusuje listy rostlin. Nezpůsobuje tím takové škody jako jeho larvy, ale podle okousaných listů zjistíte jeho přítomnost.

Jak škodí larvy lalokonosce

Daleko vážnější škody rostlinám způsobují larvy lalokonosců. Larvy lalokonosců okusují a poškozují kořeny rostlin. Rostliny potom nedokáží přijímat dostatek živin. Příznaky napadení kořenů rostlin jsou slabý růst, málo květů, nezvyklá barva listů, listy můžou žloutnout a opadávat. Když je larev lalokonosců víc, dokážou menší rostliny nebo i okrasné keře úplně zničit.

Čím se lalokonosec živí

Dospělí brouci se živí listy rostlin a jejich larvy okusují kořínky rostlin. Malé larvy okusují vlasové kořínky a postupně s tím jak se zvětšují okusují i silnější kořeny rostlin. Nejčastěji škodí na rododendronech a azalkách. Nepohrdnou ale ani jinými okrasnými rostlinami, pokojovými rostlinami, ve skleníku likvidují sazenice paprik, můžete je najít i na jahodnících.

Jak se zbavit lalokonosců

Dospělých lalokonosců se zbavíme nejsnadněji postřikem nějakým účinným insekticidem. Nepoužíbejte kontaktní insekticidy – zabily by i užitečný hmyz jako jsou třeba včely. Na hubení lalokonosců používejte vždy požerové insekticidy jako jsou Mospilan nebo Karate. (otráví se pouze hmyz který bude žrát postříkané listy.  Dle zkušeností na dospělé lalokonosce nejlépe působí právě Mospilan.

Pokud chcete lalokonosce likvidovat bez chemie, můžete použít také parazitické hlístice rodu Steinernema carpocasae prodávané pod názvem Brouk free. Hlístice proniknou do těla brouka, který do pár dnů uhyne.

Pokud lalokonosec škodí na jahodníku, nebo jiné rostlině jejíž plody budeme konzumovat a nemůžeme tak na ni použít chemii tak nám nezbyde nic jiného než brouky lalokonosce sbírat. Sběr lalokonosců je potřeba provádět s baterkou v noci kdy jsou aktivní. Přes den většinou žádné nenajdete.

Larvy lalokonosců které jsou pro rostliny nejnebezpečnější můžeme pohodlně a účině zlikvidovat pomocí parazitických hlístic Heterorhabditis které koupíte pod názvem Nematop. Hlísticím  proti lalokonoscům vadí mráz, proto se prodávají od konce dubna do konce října. Pokud potřebujete hlístice aplikovat dřív, doporučujeme hlístice Nemamax, které jsou odolnější vůči nízkým teplotám, a jejich prodej začíná asi o měsíc dřív.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti lalokonoscům najdete na www.pasti.cz/proti-lalokonoscum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S LALOKONOSCI.

4 komentáře k: “Jak se zbavit lalokonosců

  1. Dobrý den, Nemamax se prodává vždy jen brzy z jara a potom na konci podzimu. Během hlavní sezóny se prodává Nematop. Nemamax vykrývá jen období kdy je na nematop moc chladno.

  2. Dobrý den, hlístice proli lalokonoscům a slimákům půjdou objednat až na jaře.
    Nemaslug bude v prodeji začázkem května.
    Nematop začátkem dubna.
    Nemamax je odolnější vůči nízkým teplotám – ten se začne prodávat v březnu.

  3. Dobrý den, mám zájem si PŘEDOBJEDNAT – -Nematop parazitické hlístice proti lalokonoscům 50mil.ks/bal. + -Nemamax 50 mil. Parazitické hlístice Heterorhabditis downesi, + -SLUG KILLER – Nemaslug 40m² 3 hodnocení ovšem po kliknutí na položku je košík stále prázdný. Jak tedy předobjednat? děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *