Jak se zbavit potkanů

Jak vypadá potkan

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Lidé si často pletou potkana s krysou. Přehledný článek o tom jak rozeznat potkana od krysy máme zde: 7 rozdílů mezi potkanem a krysou

Kde se vyskytují potkani

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Jak se rozmnožují potkani

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Potkani často okusují elektrické kabely, čímž mohou způsobit velké škody.

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkani znehodnocují zásoby potravin.

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300
Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na potkany. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

Potkani jsou velmi inteligentní, a chytat je do pastí je obtížné. Nejspolehlivější řešení je jed na potkany.

Klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana
Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon.

Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

Jed na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky, aby se k němu nedostalo jiné zvíře.

Potkani jsou velmi chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.

Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova s ulovenou myší

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-potkanum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

156 komentářů k: “Jak se zbavit potkanů

  1. Dobrý den, tam je to o množství potkanů a jedu. Pokud dáte jedu dostatečné množství, nemohou to potkani přežít. Pokud je ale potkanů hodně, spořádají toho jedu opravdu dost. Pokud je to taková hrůza, a je to i v okolí, domluvit se se starostou, aby zařídil plošnou deratizaci. K těm jedům – Bros je slabší, kilrat obsahuje silnější účinnou látku. Červené jedy obsahují Bromadiolon, modré Brodifacoum. TAkže doporučuji nestřídat, a dávat jen ten kilrat.

  2. Dobrý den,9 let máme vlastní dům,starou kotovici.Je to zrekonstruované,ale chováme ,králíky,slepice, koně,psi kočky.Vsichni dostávají jídlo jen co snědí.A přesto roky bojují s potkany.Loni nám zabili slepičí,přes noc ji celou okousali,zabíjeli malé králíky,trávila jsem vším možným.A teď už je máme i v dílně,kde máme jablka, brambory,je to okousané,viděla jsem ho .Mrtvé sem tam najdu velké,ale hlavně mladé.Teď střídám Kilrat a Bros.Ale už mi to připadá jako prohraný boj,podkusuji se pod zemí do domu.Jdou slyšet pod kuchyní… ročně jsou to tisíce za návnady…střílela jsem i na jaře puškou.Jsme u potoka.Plošna deratizace ve vesnici se tu konala naposledy před 3 lety.Okolo nás jsou dvě velké stodoly,takže to vyhubim a přijdou znova.Kočky potkany neloví,pouze myši.

  3. Koupil jsem vzduchovku s nočním viděním, za necelé dva měsíce jsem z balkonu postřílel 70 potkanů. Zatím je klid, ale letos zase oprášim zbraň a půjdu lovit. Pro jistotu.

  4. Funguje proti potkanům : nadělat na malě kousky kůži z uzenáče a přidat trochu mouky a sádry, to do misky a vedle misky nádobu s vodou..

  5. Dobrý den, pokud by otrávených potkanů sežrala větší množství, tak se jí nakonec látky na ředění krve nahromadí v těle tolik, že by ji to zabilo taky. Kdyby sežrala jednoho, tak jí to neublíží. Příznakem otravy nástrahou na hlodavce bývá krvácení z čenichu. V takovém případě je potřeba hned navštívit veterináře, který podá viKanavit – přípravek k léčbě poruch krevní srážlivosti.

  6. Dobrý den, do 4 patra na balkon se mi dostali. nevím jestli krysy nebo potkani.Na lepici destičky jsem chytla 4, pohazela jsem návnady, odtahli si ji.Planuji sádru se sklem , připínací, rozstrihanou dratenku Mám hrůzu, že se mi dostanou do bytu přes parkety.Nejaka zkušenost, ráda?Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *