plzák španělský

Jak se zbavit slimáků a plzáků

Plzák španělský (Arion vulgaris)

Plzák španělský je u nás nesprávně označován jako oranžový slimák, nebo španělský slimák. V posledních letech jepohromou pro české zahrádkáře a jejich záhonky. Dorůstá velikosti až 12 cm a hmotnosti 25g. Je tak velký a odporný, že ho ani slepice nepozřou.

Výskyt slimáků a plzáků

Plzák španělský původně pochází z pyrenejského poloostrova, odkud se postupně rozšířil do celé evropy. V ČR nemá plzák španělský téměř žádné přirozené nepřátele, proto se velmi rychle množí a rozšiřuje. Počty plzáků může zredukovat zima s velkými mrazy, kdy hůře ukrytá vajíčka zimu nepřežijí.

Jak se slimáci a plzáci rozmnožují

Slimáci a plzáci se množí velmi rychle. Jsou to hermafroditi (obojpohlavní) takže po oplodnění mohou klást vajíčka oba dva. Dospělý plzák naklade 200 vajíček ze kterých se zhruba po měsíci vylíhnou malí plzáci. Vajíčka kladou ve druhé polovině srpna a v září. Pozdě nakladená vajíčka přezimují a vylíhnou se až na jaře.

Jak vypadají vajíčka slimáka

Plzák španělský s vajíčky
Vajíčka slimáků jsou malá, kulatá, a mají průsvitnou nebo bílou barvu. Slimáci a plzáci je kladou ve shlucích do hlíny.

Jak slimáci a plzáci škodí

Slimáci a plzáci nám na zahradách škodí okusem listů rostlin. Škody svou činností způsobují celou sezonu, ale nejcitelnější jsou škody zjara na mladých rostlinkách a sazeničkách, kdy jsou slimáci schopni za jedinou noc zničit celou mladou rostlinku.

Plzák španělský řere jahody
Plzák španělský za jednu noc spořádá přibližně 1/3 své vlastní hmotnosti.

Jak se slimáků a plzáků zbavit:

I když nám slimáci nejvíc vadí na jaře když začínáme pěstovat, je dobré je hubit po celou sezónu. I v srpnu a září, kdy už nám na zahradě žádné velké škody nepůsobí, je jejich likvidace důležitá. Právě v tomto období totiž kladou vajíčka. Z nich se vylíhne další generace slimáků, která nám bude znepříjemňovat život příští rok.

Ještě důležitější než samotná likvidace slimáků je prevence jejich výskytu. Pravidelně sekejte trávu, udržujte zahradu uklizenou, nenechávajte na zemi žádné kameny nebo desky, které by slimákům mohly v suchých dnech poskytovat ůkryt.

Každý zabitý slimák se počítá. Jeden slimák za rok naklade až 200 vajíček, ze kterých vám příští rok bude na zahradě řádit 200 nových slimáků.

Chemická likvidace slimáků:

Na trhu je spousta přípravků k hubení slimáků. Dlouhou dobu byl nejrozšířenější Vanish. Jeho oblíbenost už naštěstí ustupuje. Jedná se totiž o přípravek, který kromě slimáků může otrávit i jiná užitečná zvířata jako třeba ježky, nebo domácí zvířata včetně koček a psů.

V součastnosti jsou nejoblíbenější přípravky proti plzákům Ferramol a Granulax. Oba přípravky účinkují zhruba stejně. Ferramol je ekologičtější a Granulax zase levnější.

Jed na slimáky v záhoně
Při aplikaci jedu na slimáky je důležité rozhodit ho do záhonů plošně a rovnoměrně.

Mechanická likvidace slimáků:

  1. Ruční sběrem slimáků, který je nejlepší provádět v noci nebo brzy ráno. Je to pracný, ale účinný způsob. Posbírané slimáky můžete buď posypat solí, nebo zalít vařící vodou. Pokud použijete sůl, nedávejte potom mrtvé slimáky do kompostu.
  2. Chytání slimáků do pastí. Pasti na slimáky můžeme vyrobit doma z plastové láhve, které uřízneme horní polovinu. Láhev zakopeme do země poblíž záhonků a na dno do ní dáme pivo. Pivo slimákům voní a vlezou za ním do láhve, kde se utopí. Nebo můžeme použít pasti na slimáky s návnadovým roztokem, který slimákům voní několika násobně víc než pivo a účinnost odchytu je tak vyšší.
  3. Použití fyzických zábran. Kolem záhonků můžete udělat zábranu z pylin, ostrého písku, nebo kávového lógru. Toto ale není příliš účinné. Dá se také použít měděná páska proti slimákům, ale ta je vhodná spíš na ochranu rostlin pěstovaných v květináčích nebo kontejnerech.
  4. Odpuzování slimáků pomocí rostlin nebo látek které jim nevoní. Tato metoda moc nefunguje – většinu rostlin které by měly podle některých stránek plzáky odpuzovat nám na zahradě v klidu sežrali.

sběr plzáků

Biologická likvidace:

  1. Nemaslug – I když slimák nemá v ČR téměř žádné přirozené nepřátele, můžeme si je koupit v obchodě v podobě parazitických hlístic Nemaslug, které slimáky napadají a hubí je. Balení hlístic se rozpustí ve vodě a roztokem se zaleje zahrada. Jedna generace hlístic žije po dobu 6ti týdnů. Hlístice v půdě aktivně vyhladávají slimáky, napadají je, a v jejich tělech se množí a napadají stále další slimáky. Protože jsou slimáci kanibalové, je dobrý způsob roznesení hlístic i to když nasbíráte slimáky, polejete je troškou roztoku hlístic, a pustíte je zpět na zahradu.

    Nevýhodou hlístic je, že nepřežijí zimu, a každé jaro je musíte aplikovat znovu.
  2. Indický běžec, ježek, nebo užovka – Obzvláště indický běžec je zdatným likvidátorem slimáků. Těžko mu ale vysvětlíte, aby žral jen slimáky, a rostlin si nevšímal, takže na většině zahrad je tento pomocník nepoužitelný.
Indický běžec
Indický běžec narozdíl od slepic spořádá i plzáka španělského.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti krtkům najdete na www.pasti.cz/proti-slimakum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE SLIMÁKY.

22 komentářů k: “Jak se zbavit slimáků a plzáků

  1. Já jsem se s ním zbavila slimáků nadobro. Chtěla jsem nějaký šetrný kvůli našim pejskům a byl mi doporučen a spokojenost. A koupíš ho skoro v každém hoby marketu, já ho koupila v bauhausu.

  2. Nejvice mi pomohly granule Ferramol. Oni se tim nakrmi a zahynou.

  3. Nejhorší jsou ti velcí žlutí slizouni, vždycky nalezou zpátky od souseda, parchanti. Už teď se těším na jarní boj, jsem zásoben ještě z minulého roku 🙂

  4. Zdravím Vás, musím se s Vámi podělit o svůj fenomenální úspěch v boji se slimáky. Na zahraničních stránkách jsem si našla návod na sestavení elektrického ohradníku na slimáky. U nás jich bohužel na stránkách moc neseženete. Vlastně žádný návod na českých stránkách není. Tento ohradník jsem nainstalovala kolem celé zahrady cca. 200m2 a pak měsíc každou noc sbírala slimáky uvnitř zahrady. Stavy jsem zapisovala do tabulky. Jejich počet se výrazně snižoval. Když jsem se dostala z čísla 200 za 1 sběr na číslo 20, tak jsem všude po záhonech rozsypala Ferramol. Počkala jsem 10 dní a dnes v noci zase vyrazila. Našla jsem celé 3 kusy. SUPER!!!!!!!! Od pondělka přistoupím k dalšímu boji a to k boji se slimáky pod zemí. Nechci kupovat hlístice, protože jsou drahé a zabíjí stejně jenom mladé slimáky. Starým slimákům to nic neudělá. Půjdu na to jako na žížaly. Ekologům se tento můj druh boje určitě líbit nebude, ale přemnožení slimáci také naší ekologii moc neprospívají. Prostě drát do země a do elektriky. A pak si pěkně počkám, až je vypudím a sesbírám. Snad to bude fungovat. Snad. Jinak se budu muset nechat zruinovat hlísticemi. Jinak na zahradě mi bez jediné ochrany (kromě ohradníku) rostou, jahody, rajčata, papriky, brokolice, kedlubny a ředkvičky. Kytek mám na záhonech tak 100 m2 a nikde ani kousnuto. Jak ohradník sestavit Vám napíšu mailem, pokud budete mít zájem. Nechci to tady psát, aby to nebyla reklama. K ohradníku si musíte totiž koupit zařízení, které myslím prodává jen málo firem v ČR, já jsem našla jenom jednu, tak proto. Můj mail: stavebnibunka@email.cz

  5. Dobrý den, životnost jedné generace hlístic je přibližně týdnů. Hlístice se však v napadených slimácích množí a po jejich smrti napadají další kde se opět množí, a tak je to stál dokola, dokud je na podzim nezabije mráz, nebo v srpnu nějaké dlouhé sucho.

  6. Dobrý den.
    5.5. jsem si od vás objednala hlistice, aplikovala jsem je okamžitě po dodání přesně podle přiloženého návodu a do dnešního dne žádná změna. Slimáků více než v minulých letech. Žerou už i rajčata.
    Takže hlístice papírově bezva, ale nějak to nefunguje.

  7. Dobrý den,

    máme dotaz ohledně doby účinkování po aplikaci. Píše se, že hlístice vydrží fungovat (likvidovat plže) asi po dobu 6 týdnů. Proč je doba jejich fungování omezená? Neměli by likvidovat plže, dokud nějaké budou, příp. dokud bude jejich hustota taková, že se potkají na rozmnožování?

    Děkujeme

  8. Dobrý den paní Jano,

    také bych měla zájem o zahraniční stránky – květin a ostatních rostlin, také se pokoušíme zrenovovat poměrně velkou zahradu

    předem Vám moc děkuji

  9. dotaz pro janu. můžete mi poslat nějaké odkazy na zahraniční zasilkové služby . Děkuji Šatavová

  10. Dobrý den,
    použití hlístic je naprosto bezpečné jak pro lidi tak pro zvířata. Není
    stanovena žádná ochranná lhůta – ihned po aplikaci můžete po trávě nebo
    pozemku klidně chodit bez bot. Hlístice napadají pouze slimáky a hlemýždě.
    Je jedno jaký druh slimáka nebo hlemýždě to je – hlístice likvidují všechny.
    Hlístice jsou baleny ve vzduchotěsném obalu a musí se skladovat v lednici.
    Doba použitelnosti jsou 4 týdny od data výroby. Zboží nám v sezoně chodí
    2x týdně, takže balení je vždy čerstvé a když dorazí k Vám
    domů, vydrží vám v lednici ještě tak 2-3 týdny. Po otevření obalu se musí
    celé balení spotřebovat naráz. Hlístice se na zahradě a na slimácích
    množí a jejich další generace ochrání zahradu většinou celou sezonu.
    Problematický bývá červenec a srpen když je třeba 14 dní v kuse vedro a
    sucho tak hlístice mohou v suché půdě uhynout. Potom začne pršet,
    vylezou další slimáci, a potom je potřeba použít další balení..

    Petr Helekal

  11. Dobrý den, chtěla bych si objednat parazitické hlístice nemaslug na hubení slimáků (mám zde jen „české slimáky“ – šedo/černé, někdy hlemýždě), ale nevím, zda jsou vhodné na mé podmínky. Proto prosím o radu:

    – mám malý dvorek o ploše cca 40 m2, takže by obsah hlístic v balení ještě zbyl –

    a) lze použít hlístice k opakované aplikaci (jaká je doba skladování)?

    b) má se opakovat aplikace vícekrát po vegetační dobu?

    – na dvorku pobývají psi i lidé

    a) nenapadnou nebo jsou nějak jinak hlístice nebezpečné pro lidi?

    b) zvířata?

    – existují nějaká jiná rizika?

    Děkuji za odpověď

  12. Ahoj, parazitické hlístice jsou výborné pro další sezónu. Plzáci nenakladou vajíčka. Vajíčka kladou na přelomu července a srpna. Člověk si pak reguluje jejich množství na zahradě. Dalším přirozeným nepřítelem je kachna indická. Škoda, že se to u nás nedělá jako v Rakousku. Někdo je chová a pak je půjčuje na zahradu. kachna nehrabe a je lehká a vyžere tyto potvory. Vajíčka vyzobají slepice, ale ty následky…

  13. Dobrý den, jeden z čtenářů zde doporučuje bayer bio slug & snail killer. Tento produkt jsem vyhledala na anglickém googlu a zjistila, že je také jedovatý pro zvířata. Takže nekupovat. Pisatel sice píše, že není pro zvířata jedovatý, ale četla jsem příbalový leták výrobku a jedovatý je!!! Jinak jsem zjišťovala cenu Ferramolu v Německu. Našla jsem ho za 500 Kč za 2 kg. Doporučuji nakoupit tam. Už jsem ho objednala. Tento výrobek domácím zvířatům nevadí a není pro ně jedovatý. Škoda jen, že je u nás všechno tak předražené. Je smutné, že do zahrady jsem zatím vše nakoupila v cizině. Zakládám zahradu a rozdíl v ceně mezi trvalkou v ČR a např. Holandsku, kde objednávám, je o několik set procent odlišný. Např. pivoňka, kterou jsem si našla a chci ji na zahradu je u nás pouze v 5 zahradnictví a stojí cca. 450 Kč. V Holandsku 120 Kč. Je mi z toho špatně. A pak proč nemáme tak bujné a plné zahrady. No to je jasné, protože na to skoro nikdo nemá. A to opomenu, že plat např. kuchaře v Holandsku je 2000 Euro čistého a nemusí na to pracovat 12 hodin, ale pouhých 8 hodin denně. Doporučuji všem nakupovat rostliny, stromy a keře na zahradu v zahraničí. Ušetříte desetitisíce!!! Jana

  14. Na slimáky je nejlepší obyčejné pivo zahrabete kelímek do země kde se ty parchanti vyskytují nebo tudy lezou a oni nalezou do toho kelímku a chcípnou není to vtip kupoval jsem modré granulky a bylo to o ničem tak jsem zkusil pivko a ejhle funguje to a stojí to do deseti korun

  15. Dobrý den,
    ideální pro použití parazitických hlístic nemaslug je venkovní teplota nad 10°C. Po aplikaci by teplota neměla klesnout pod 5°C, proto se v ČR začíná Nemaslug prodávat až poslední týden v dubnu. Na našich stránkách si ho můžete předobjednat už nyní s tím, že Vám ho odešleme hned z první dávky. V dubnu když už jsou slimáci aktivní, ale hlístice se ještě nedají použít doporučujeme použivat přípravek na hubení slimáků Ferramol.Ferramol je ekologický přípravek, který hubí jen slimáky a plzáky a je nečkodný pro domácí zvířata, ježky, včely a jiné užitečné živočichy.

  16. Od kdy se dá začít používat přípravek proti slimákům Nemaslu slug killer?

  17. Je pravda, že v srpnu slimáci nakladou vajíčka na příští rok?

  18. na netu jsem našel toto:
    5. Biologicky pomocí Neudorff Ferramolu- účinná metoda, s okamžitým účinkem – NEJEDOVATÁ. Moderní přípravky na boj proti slimákům kombinují výhodu chemické účinnosti a biologické nezávadnosti. Obsahují pouze látky, které jsou v přírodě běžně přítomné – pro člověka, domácí zvířata, ježky, ptáky atd. jsou neškodné, ale na slimáky působí okamžitě. Přípravek proti slimákům Neudorff Ferramol je určitě nejlepší řešení pro vaší zdravou zahradu.

  19. Chtěla bych se zeptat, co by jste mi doporučili jako nejúčinější přípravek v nekonečném boji proti slimákům?

  20. Dobrý den,
    přípravek se jmenuje Nemaslug a obsahuje parazitické hlístice, které napadají dýchací ústrojí slimáků. Slimáci jsou kanibalové, a tím že uhynulého druha sežerou, sežerou i parazitické hlístice, které měl v těle. Hlístice fungují dobře pouze na menší jedince. Velké dospělé slimáky nezabijí. Přípravek nemaslug má velmi krátkou životnost, proto se prodává pouze v sezóně. Koupit se dá od jara do začátku podzimu zde: Nemaslug

  21. Podle ČT 1 existuje na toho hajzla něco na principu viru či bakterie, kdy se sebraní plzáci naloží do roztoku a mrtví se rozhází po zahradě a sežráním se choroba lavinovitě šíří. Jak se ,prosím Vás, přípravek jmenuje a kde ho lze koupit. Děkuji za odpověď !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *