JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

štěnice

Popis štěnice

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Nejčastěji se setkáváme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka. Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Druhy štěnic

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví.

Výskyt štěnic

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, … Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství. Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu. Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je tepelná past na štěnice – past vyzařuje po omezenou dobu teplo, které štěnice také láká a poté co vlezou do pasti se také přilepí.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol. Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

 • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
 • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.
 • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému. Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím kolem 3000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

823 komentářů

 1. Vaclav Kantor
  Vaclav Kantor / 8-10-2017 / ·

  Už přes 1rok se snaží deratizační firmy vyhubit štěnice v bytě ale bezúspěšně nemůžete mi poradit?

 2. J.Simecek.
  J.Simecek. / 8-10-2017 / ·

  stenice kladou dvakrat do roka vajicka,a to od brezna do kvetna a od cervence do zari za 11tydnu pocnou mladata vylezat z vajicek,staci tedy 4krat do roka proti nim zakrociti,nejlepe syrovy eter rozprasovacem do skulin a direk ,a vubec kde hmyz je,vpravovat,vse zmrzne,nasada i stenice,skvrn nenechava,nesmi se delat pri svetle,eter hori. Toto jsem vycetla z knihy starych babicek z roku 1893 jsou tam perfektni rady o vsem a jmenuje se tato kniha ucelne setreni v domacnosti.Jelikoz neumim moc na pocitaci da se rici ze jsem na to antitalent tak vam jinak nemuzu ve vice vecech poradit ,ale toto vyzkousejte je to zarucene.

 3. miky maus
  miky maus / 8-20-2017 / ·

  Koupili jsme starý dům, pro oči pěkně upravený, vybílený, nová lina apod. Po čase jsem tam začala přespávat. Ukázalo se, že jsem od té doby úplně nemocná vyrážkou, pupence velké, nalité vodou a strašně svědivé. Myslela jsem si, že je to poštípáním nějaké potvory ze zahrady, kde jsem odklízela kupu starého sena a sekala kosou metrovou trávu asi na 300 m2. Po zimě jsme se tam nastěhovali, nábytek, obrazy, vitríny, knihy, dečky a podobné blbosti. Problém začal nanovo. Pořád jsem po nocích poštípaná na zádech, ramenou, stehnech, bocích, strašně to svědí. Celou noc nespím a číhám na brouka, abych ho odhalila. A nic. Pak mi ale padne hlava a já usnu. Ráno se probudím a znovu nové pupence. Jsem až přecitlivěle čistotná a pořádkumilovná, denně si beru vše čisté nebo nové, též povlečení co dva dny vyměňuji za čisté, aby pěkně vonělo. Pořád vytírám, myju okna a nábytek, s prachem taky zatočím i s těmi vitrínami a knihami. Div je nemyju v kýblu s desinfekcí. Co nejprve udělat.

 4. Isabela
  Isabela / 8-20-2017 / ·

  Koupili jsme starý dům, který byl rekonstruovaný jen na oko. Výmalba, nová linolea, apod. Pod linem ovšem stará prkna a bordel. Bydlíme v tomto domě od května 2017 a já jsem už notně poštípaná, přestože jsem koupila novou lavici též v květnu na které spím, nové postele, nové matrace apod. Jsem až přemrštěně čistotná. Každou noc
  se snažím nespat a chytit brouka, ale nic nevidím. Puchýře jsou tak svědivé, až jsem z nich celá rozškrábaná. Žádné tečky na prostěradle nejsou. Bojím se, že ani deratizér s tím nic nenadělá, určitě jsou zalezlé pod linem ve škvírách starých prken. Co bych tak nejlépe měla použít na postřik všeho: FOVAL, PROTEC, …. KILL, DÝMOVNICI? Nikde jsem jejich hnízdo v postelích ani v lavici, ani v nábytku, ani pod obrazy neobjevila. Děkuji vám za radu.

 5. Zlata
  Zlata / 10-12-2017 / ·

  Dobrý den, při kontrole syna večer v posteli po něm lezla štěnice. Na druhý den jsme vše prohlédli, ale trus nebo nějaké stopy po nich jsme nikde nenašli. Co šlo, tak jsme vyprali. Je možné, že bychom si donesli jen jednu dospělou domů a nenakladla by vajíčka? Je to týden a nikde žádné další stopy po nich, ani pokušení nejsme. Za jak dlouho by se to mohlo ještě projevit? Děkuji

 6. Renata Klimplová
  Renata Klimplová / 10-30-2017 / ·

  Dobrý den,
  Před 3 měsíci jsme si koupili novou rozkládací sedací souprava z velké firmy Sconto nábytek a bohužel se nám objevily stenice. Byt jsme nechali firmou k tomu určenou vystrikat, nábytek, koberec a vše okamžitě letělo z bytu.
  Za 14dni přijdou stříkat znovu. Pokoj jsem vymalovala, neudělala jsem chybu? Děkuji

 7. Renata Klimplová
  Renata Klimplová / 11-4-2017 / ·

  Dobrý den,
  v červenci jsem si koupila sedačku a podotýkám,že ne od někoho,ale fungl novou ve Scontu nábytek.
  Co čert nechtěl objevily se štěnice a to v té sedačce.Okamžitě jsme volali firmu určenou k hubení.Vystříkali celý byt,preventivně celý vchod a přijdou ještě znovu.
  Zatím jsme veškerý nábytek vyhodily.Ložnici kde byli nejvíc jsme vymalovali.
  Cca po 2dnech jich pár vylezlo,pak byl 4dny klid a nyní se jich pár objevilo.
  Můj dotaz zní co mohu dělat do té doby než firma přijde znovu vystříkat byt?
  Prosím o pokud možno rychlou odpověď.Moc děkuji

 8. Iveta Borčická
  Iveta Borčická / 4-26-2018 / ·

  Dobrý den,mohou lézt šténice ve dne po zdech ?

 9. Zbyněk
  Zbyněk / 9-13-2018 / ·

  Hubení štěnic mrazem je vysoce účinná metoda.

 10. vpupu
  vpupu / 9-30-2018 / ·

  Dobrý den.
  V bytě jsem našla během jednoho měsíce 3 dospělé jedince štěnice.Pouze v jedné místnosti v bytě.Nebyla jsem poštípaná,jen jsem zaznamenala na noze nad prsty jakoby 2 vpichy cca 5mm od sebe.Co je dost neobvyklé,tak jsem štěnice našla lézt v posteli přes den,nikoliv v noci.Jedna dokonce lezla i po mě,bylo to ráno.Nastražila jsem monitorovací pasti,na které se nic nechytilo.Můžete mi prosím poradit,jak mám dál postupovat a co mám udělat?Bydlím v panelovém domě.

 11. Antonín
  Antonín / 11-14-2018 / ·

  Dobrý den chci se zeptat má stejný účinek dýmovnice jako když ti co vypadají jako uhlí děkuji

 12. Petr
  Petr / 11-14-2018 / ·

  Dobrý den,

  chtěl bych Vás požádat o radu, zakoupil jsem tento sprej proti štěnicím a nevím přesně, kam ho nejlépe stříkat, neboť nikde nevidím znatelná ložiska štěnic. Mám v ložnici takový starý plstěný koberec a zde jsem jedno ložisko u zdi objevil. Na koberci jsou již různé fleky. Postel je celočalouněná bez čela a zdá se býti čistá. Díval jsem se i pod ní, Na zdech také nic moc nevidím. Kolem skříní z dřevotřísky také ne.Sprej zřejmě by neměl přijít do styku s kůží, abych nastříkal na prostěradlo nebo přehoz. Ložnice je celkem malá, v obyváku snad zatím nejsou – ale nevím.

  Jak byste prosím postupovali na mém místě?

  Děkuji a s pozdravem

  Petr J.

 13. Barbora
  Barbora / 12-8-2018 / ·

  Dobrý den, asi před týdnem se mi na ruce objevilo několik červených svědivých malinkých kousanců, během týdne i na paži a na obličeji, na paži dál od sebe třeba 5-7 cm, přítel to samé. Trus ani štěnice jsme neobjevili. Pravou ruku mám hodně, levou skoro vůbec. Myslíte, že to jsou štěnice? Nebo by to mohl být jiný hmyz?

 14. Lukas
  Lukas / 12-11-2018 / ·

  Jak dlouho pripravek protect ucinkuje po aplikaci? Nam se vratili asi po mesici klidu stenice zpet, hledame pripravek, ktery bude ucinkovat dalsi tydny po nastrikani.

Napsat odpověď