Fórum Pasti.cz

Hubení zahradních škůdců: rady, zkušenosti, diskuze

JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

Jak poznám, že mám doma štěnice: přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, na matraci, pod prostěradlem, … Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme.

Jak se zbavit štěnic:

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol. Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit a vyklidit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby:

 • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré buď je úplně vyhodit, nebo srolovat, někde venku vytřepat a nastříkat z obou stran. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale někdy je třeba aplikaci po čase opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
 • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.
 • deratizační firmou – deratizační firmy používají buď přípravky ve formě postřiku, nebo plynování. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému. Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím kolem 2000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně deratizační firma muset navštívit 2-3krát, a cena za deratizaci bude potom výrazně vyšší.

809 komentářů

 • admin |

  Dobrý den, to že lidé štěnice nenajdou nic neznamená – štěnice jsou během dne ukryté tak dobře, že je málokdy najdete. Můžou být ukryté tak dobře, že je najdete až když se třeba otrhají podlahové lišty, rozšroubuje postel, odšroubují kryty zásuvek u podlahy,… Rozhodně to není tak, že by člověk odhrnul kobereček u postele nebo zvedl matraci a tam by našel hnízdo štěnic. Pokud jste doma našli jednu dospělou živou štěnici, tak je velmi vysoká pravděpodobnost, že tam budou i další.
  Výskyt štěnic v bytě můžete potvrdit nebo vyvrátit pomocí monitorovací pasti na štěnice která je láká feromonem a potom se k ní přilepí, nebo můžete použít postřik na štěnice Protect, který je po štěnice toxický i po zaschnutí. Tímto postřikem ošetřit postel a její okolí.

 • Vaclav Kantor |

  Už přes 1rok se snaží deratizační firmy vyhubit štěnice v bytě ale bezúspěšně nemůžete mi poradit?

 • J.Simecek. |

  stenice kladou dvakrat do roka vajicka,a to od brezna do kvetna a od cervence do zari za 11tydnu pocnou mladata vylezat z vajicek,staci tedy 4krat do roka proti nim zakrociti,nejlepe syrovy eter rozprasovacem do skulin a direk ,a vubec kde hmyz je,vpravovat,vse zmrzne,nasada i stenice,skvrn nenechava,nesmi se delat pri svetle,eter hori. Toto jsem vycetla z knihy starych babicek z roku 1893 jsou tam perfektni rady o vsem a jmenuje se tato kniha ucelne setreni v domacnosti.Jelikoz neumim moc na pocitaci da se rici ze jsem na to antitalent tak vam jinak nemuzu ve vice vecech poradit ,ale toto vyzkousejte je to zarucene.

 • miky maus |

  Koupili jsme starý dům, pro oči pěkně upravený, vybílený, nová lina apod. Po čase jsem tam začala přespávat. Ukázalo se, že jsem od té doby úplně nemocná vyrážkou, pupence velké, nalité vodou a strašně svědivé. Myslela jsem si, že je to poštípáním nějaké potvory ze zahrady, kde jsem odklízela kupu starého sena a sekala kosou metrovou trávu asi na 300 m2. Po zimě jsme se tam nastěhovali, nábytek, obrazy, vitríny, knihy, dečky a podobné blbosti. Problém začal nanovo. Pořád jsem po nocích poštípaná na zádech, ramenou, stehnech, bocích, strašně to svědí. Celou noc nespím a číhám na brouka, abych ho odhalila. A nic. Pak mi ale padne hlava a já usnu. Ráno se probudím a znovu nové pupence. Jsem až přecitlivěle čistotná a pořádkumilovná, denně si beru vše čisté nebo nové, též povlečení co dva dny vyměňuji za čisté, aby pěkně vonělo. Pořád vytírám, myju okna a nábytek, s prachem taky zatočím i s těmi vitrínami a knihami. Div je nemyju v kýblu s desinfekcí. Co nejprve udělat.

 • Isabela |

  Koupili jsme starý dům, který byl rekonstruovaný jen na oko. Výmalba, nová linolea, apod. Pod linem ovšem stará prkna a bordel. Bydlíme v tomto domě od května 2017 a já jsem už notně poštípaná, přestože jsem koupila novou lavici též v květnu na které spím, nové postele, nové matrace apod. Jsem až přemrštěně čistotná. Každou noc
  se snažím nespat a chytit brouka, ale nic nevidím. Puchýře jsou tak svědivé, až jsem z nich celá rozškrábaná. Žádné tečky na prostěradle nejsou. Bojím se, že ani deratizér s tím nic nenadělá, určitě jsou zalezlé pod linem ve škvírách starých prken. Co bych tak nejlépe měla použít na postřik všeho: FOVAL, PROTEC, …. KILL, DÝMOVNICI? Nikde jsem jejich hnízdo v postelích ani v lavici, ani v nábytku, ani pod obrazy neobjevila. Děkuji vám za radu.

 • Zlata |

  Dobrý den, při kontrole syna večer v posteli po něm lezla štěnice. Na druhý den jsme vše prohlédli, ale trus nebo nějaké stopy po nich jsme nikde nenašli. Co šlo, tak jsme vyprali. Je možné, že bychom si donesli jen jednu dospělou domů a nenakladla by vajíčka? Je to týden a nikde žádné další stopy po nich, ani pokušení nejsme. Za jak dlouho by se to mohlo ještě projevit? Děkuji

 • Renata Klimplová |

  Dobrý den,
  Před 3 měsíci jsme si koupili novou rozkládací sedací souprava z velké firmy Sconto nábytek a bohužel se nám objevily stenice. Byt jsme nechali firmou k tomu určenou vystrikat, nábytek, koberec a vše okamžitě letělo z bytu.
  Za 14dni přijdou stříkat znovu. Pokoj jsem vymalovala, neudělala jsem chybu? Děkuji

 • Renata Klimplová |

  Dobrý den,
  v červenci jsem si koupila sedačku a podotýkám,že ne od někoho,ale fungl novou ve Scontu nábytek.
  Co čert nechtěl objevily se štěnice a to v té sedačce.Okamžitě jsme volali firmu určenou k hubení.Vystříkali celý byt,preventivně celý vchod a přijdou ještě znovu.
  Zatím jsme veškerý nábytek vyhodily.Ložnici kde byli nejvíc jsme vymalovali.
  Cca po 2dnech jich pár vylezlo,pak byl 4dny klid a nyní se jich pár objevilo.
  Můj dotaz zní co mohu dělat do té doby než firma přijde znovu vystříkat byt?
  Prosím o pokud možno rychlou odpověď.Moc děkuji

 • admin |

  Dobrý den, nedělějte nic. Hlavně nevysávejte a nevytírejte – tím by se setřel a znehodnotil postřik, který je pro štěnice toxický i po zaschnutí.
  jen vyčkejte než firma přijede znovu. To že se po prvním postřiku štěnice ještě objevují je normální. Do několika dnů po druhém postřiku by měl být definitivní klid.

Vložte komentář