Fórum Pasti.cz

Hubení zahradních škůdců: rady, zkušenosti, diskuze

Jak se zbavit štěnic

Štěnice domácí, štěnice postelní

Štěnice je noční hmyz (druh ploštice o velikosti 1-6mm), který se živí krví teplokrevných živočichů a parazituje i na lidech. Několik posledních desetiletí se štěnice domácí v rozvinutých zemích téměř vůbec nevyskytovaly. Poslední dobou se však výskyt štěnic obzvlášť v hotelích, ale i v bytech velmi zvýšil. Je to způsobeno zvýšeným pohybem lidí po celém světě. Lidé si štěnice přivezou v zavazadlech například z nějaké exotické dovolené, ubytují se v hotelu v Evropě nebo Americe, štěnice v hotelu ze zavazadel „vystoupí“, rozmnoží se tu, a můžete si je do kufru přibalit třeba právě vy, aniž byste navštívili nějakou exotickou destinaci.

Jak štěnice vypadá: Štěnice je druh bezkřídlé ploštice dorůstající velikosti 1-6mm. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice naklade za svůj asi rok trvající život až 500. Vajíčka štěnic jsou bílá, asi 1mm velká. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už lezou a sají krev, a během dvou měsíců se vyvinou v dospělého jedince.

Čím se štěnice živí: Štěnice se živí krví teplokrevných živočichů. Někdy je nesprávně uváděno, že se živí pouze lidskou krví, ale štěnice domácí nepohrdne ani krví psů, příp. jiných domácích mazlíčků. Štěnice vyhledává svůj zdroj potravy podobně jako komár podle tepla, které naše tělo vyzařuje, a podle oxidu uhličitého který vydechujeme.

Jak vypadá štípnutí od štěnice: Po nočním nájezdu štěnic nám po nich na těle zůstane památka ve formě svědivých až bolestivých pupínků podobných komářímu štípnutí, proto často ani nemusíme tušit, že sdílíme postel se štěnicemi. Štípance od štěnic můžeme mít na těle jednotlivě, nebo jich můžeme mít několik těsně vedle sebe (v případě že štěnici při sání něco vyruší, přesune se o kousek dál, a tam pokračuje). Na štípnutí štěnice může každý člověk reagovat jinak, proto je velmi obtížné je poznat – od několika zákazníků vím, že šli se štípanci k doktorovi, který je léčil jako alergii, a po nějaké době se ukázalo, že tato „alergie“ je způsobena poštípáním od štěnic, které jim doma bydlí v posteli.

Jak se nám štěnice dostane do bytu: Štěnici se nám může do domu nebo bytu dostat mnoha způsoby, a nijak nezáleží na tom, že máme doma perfektně čisto a uklizeno.

 • štěnici nám může domů donést pes, který se při venčení otřel třeba o starý gauč vyhozený u popelnic obsahující štěnice.
 • štěnice se nám rovněž můžou nastěhovat od sousedů (mají velmi ploché tělo a stačí jim opravdu tenká spára nebo prasklinka) – v panelových domech k tomu mají dost prostoru v podobě stupaček, nebo trubek od vytápění procházejících stropem…
 • nejčastěji si však štěnici přivezeme v zavazadlech nebo oblečení z dovolené nebo jiných cest. Stačí jedna noc v hotelu nebo penzionu, štěnice vleze do kufru a za pár dní ji máme doma. Výskyt štěnic bývá zjištěn i v čistých a pěkných hotelech, kam je zavlekl některý z lidí, který na pokoji bydlel před vámi.

Jak se štěnic zbavit:

Štěnice jsou odolné proti většině přípravků volně prodejných v supermarketech a drogeriích.

Z naší nabídky Vám můžeme k bubení štěnic doporučit:

účinný trojsložkový postřik proti štěnicím s rychlým likvidačním efektem

nebo

dýmovnici na hubení hmyzu určenou pro použití v bytech, jejíž kouř se rozptýlý po pokoji a zabubí veškerý živý hmyz v místnosti od roztočů až po šváby.

 

Několik základních návodů, rad a zkušenosti ostatních lidí bojujících se štěnicemi si můžete přečíst zde: JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

23 komentářů

 • Jan |

  Dobry den,
  zjistili jsme, ze se u nas zabydleli stenice. Rozumim, ze nejlepsi bude okamzite vystrikat postizeny protor, zavolat firmu atd. Jde mi o to, ze se za par dni mame stehovat do jineho bytu a tak bych se chtel vyvarovat toho, ze si je tam prestehujeme. Novy byt je pronajaty, takze zadny nabytek stehovat nebudeme, pouze obleceni a tak mam obavy, abych si je s sebou neprevezl treba v kufru. Prosim tedy o radu. Diky Honza

 • admin |

  Dobrý den, oblečení, a věci které se dají vyprat stačí vyprat na 60 stupňů – tím se štěnice spolehlivě zahubí. Vyprané prádlo potom dát do nějakých pytlů a zavázat je, aby se tam štěnice znovu nedostaly. Další věci, které budete brát ssebou bych rozložil v jedné místnosti a nechal na ně působit dýmovnici proti hmyzu, která zabije všechno živé…

  Nejhorší je stěhování různých matrací a gaučů, ze kterých štěnice pořádně nikdy nedostanete…

 • Helena |

  Takže oblečení, které prostě NELZE vyprat na 60 stupňů, nechat projít dýmem z dýmovnice? Jak je třeba postupovat po použití dýmovnice? Mám na mysli větrání, praní oblečení atd.? Neuškodí to nějak elektronice? (Počítač je naštěstí v pohybu, ale mám ještě malé rádio). Kytky by asi měly před ošetřením jít z dosahu…
  Matrace a podobné věci stěhovat nebudu, vypadá to, že půjdu z téměř studentského podnájmu do částečně zařízeného bytu.

 • stenicedomaci.com |

  Dobrý den paní Heleno,
  věci které nelze vyprat na 60 stuňů lze dát do sušičky na 55 stupňů, nebo do mrazáku na -17 stupňů po dobu 10h. Je důležité, aby bylo této teploty dosaženo i uprostřed mrazničky. Pokud do mražáku dáte hodně textilií, tak se vše nestihne na požadovanou teplotu promrazit.

  Přeji příjemný den.

 • Ivo |

  Pořídil jsem si u této firmy gel bird proof. Reklamní slogan:Gel Bird Proof je bezbarvý čirý gel, který zabrání dosedávání ptactva na parapetech, zábradlí, balkonech, římsách, sochách, reklamních tabulích, trámech, prostě všude – neberte vážně. Holubi na balkón, kde jsem gel aplikoval, začali létat ještě víc a tu spoušť co tam zanechali.

  …. a gel, ten drží na parapetu tak pevně, že jej nelze odstranit. Je na něm nalepeno od holubů, co se dá. Nedoporučuji kupovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tamara |

  Prosím čo pomáha na tie štípance od ploštíc ? Čím je to dobré natierať ? Ďakujem za odpoveď

 • axtol |

  Ivoši, šak jsi určitě nečetl příbalový leták… udělejte z gelu ostré hrany, aby se ptákům sedělo špatně. Do týdne si všimnete změn 😀

 • tomas |

  Vcera jsem pouzil dymovnici na stenice.Dnes porad vylejzaji.Asi je to nezahubylo.

 • Aubr |

  Dobrý den, zhruba před týdnem jsem od vás zakoupil dobírkou postřik proti štěnicím. Je to ten zlevněný na 250,- z 350,-.Nepodcenil jsem nic, ale úspěch se nedostavil. Rozhodli jsme se doma, že půjdem do dýmovnice, kterou prodáváte za 399,-. Zatím ještě nic neobjednávám. Objednám až po tom, co mi doporučíte, kolik bych jich měl objednat. Na jiném, než vašem serveru jsem se totiž dočetl, že je obvykle potřeba tří dýmovnic v intervalu 10-14 dní. K upřesnění informací: mám panelákový byt 2+1. Avšak štěnicemi je zamořen jen obývák. Očekávám odpověď s ohledem na vaší zkušenost, nikoli s ohledem na výši vašeho výdělku . Ihned po obdržené informaci od vás budu objednávat patřičné množství. Chápu, že ve vašem doporučeném množství není záruka, ale zkušenost jistě máte. Předem moc děkuji za rychlou reakci. Z pozdravem Aubr

 • admin |

  Dobrý den,
  při použití dýmovnice není zaručeno úplné vyhubení štěnic. Dýmovnice je perfektní na první zásah kdy v krátké době vyhubí všechno živé co se dostane do kontaktu s kouřem, ale pokud je v bytě nebo pokoji štěnic větší množství, tak se může stát, že nějaká přežije (problém bývá linoleum, dlažba, nebo jiný nepropustný materiál, přes který se dým ke štěnicím nedostane.
  Další problém jsou vajíčka štěnic. Vajíčka nedokáže zničit žádná dýmovnice ani postřik, proto se zásah vždy po zhruna 10 dnech opakuje aby se zahubily štěnic vylíhnuté z vajíček. (vajíčka se líhnou zhruba do 5 dnů)
  Takže dýmovnici můžu doporučit jako první rychlé řešení kdy zničí 95% štěnic, ale k úplnému vyhubení stačí jen v případech, že štěnice jsou v bytě velmi krátce a nestihly naklást vajíčka.

  Po použití dýmovnice doporučuji postřik Protect, který zastavuje růstové stádium štěnic – sice štěnice nezabije hned ( trvá to asi 2-3dny) ale dokáže zabít i opravdu odolné štěnice, které můžou být proti klasické chemii již rezistentní. po 10 dnech je postřik dobré zopakovat. Postřik není třeba aplikovat plošně na celou místnost. Postříkap pásek podlahy po obvodu celé místnostu a potom podlahu kolem postele, nohy, boky a spodek postele, případně i boky matrace. Nestříkat plochu matrace na které spíte.. Postřik Protect působí i po zaschnutí, takže se ošetřená plocha nesmí tak 10 dní vytírat ani vysávat.

  Ještě k množství dýmocnic do kuchyně a koupelny je zbytečné je dávat – tam se štěnice nezdržují důležitá je ložnice, případně obývák pokud tam někdo spává na gauči. Další důležitá věc je zjistit odkud se k Vám štěnice dostaly. Pokud jste je odněkud donesli (například z dovolené, z práce) nebo v panelových domech častý problém – štěnice mohou přilézt z bytu nad vámi nebo pod vámi po trubkách ústředního topení, kolem kterých jsou v panelácích škvíry, které je dobré zalepit silikonovým tmelem. Pokud máte podezření, že štěnice lezou od sousedů je dobré tlačit na správce domu aby zařídil profesinální firmu, která provede zásah ve všech postižených bytech, případně i bytech sousedních i když se tam zatím štěnice neobjevily.

 • anna |

  dobry den,po navsteve na slovensku sem si pravdepodobne privezla domu i stenice ,meli sme je jen v jedne sedacca ,kterou sme folii obvazali a vyhodili na skladku.dva mesice sme meli klid a ted je to znovu…po dobe tech dvou mes. sem nemela ja ani maly ani jeden stipanec a ted je mame znovu.uz si nevim dat rady.kde a cem to zilo ty dva mesice ?

 • Radka |

  Dobrý den je možný vám zaslat mejl z fotkou potřebovala bych poradi děkuji

 • admin |

  Dobrý den,
  pokud je štěnic doma menší množství můžete problém vyřešit svépomocí – zákazníci je úspěšně hubí pomocí protectu. Ale pokud píšete že máte zamořený celý byt, tak je rozhodně lepší objednat odbornou firmu která provede zásah v celém bytě.

 • Lucie |

  Dobry den, v byte 1.2 budeme v srpnu rok. Ted je to posledni mesic co nas s dcerou urcite stipou stenice. Vzdy nas postipou, tyden daji klid a pak zase. Stipancu je vice za sebou a vypadaji jako bych pod kuzi mela vodu. Prosim o radu, protoze byt mam v pronajmu od CPI, je jejich povinosti udelat postrik celeho baraku? Bojim se, ze reknou, ze stenice jsem pritahla ja a budu to muset celemu baraku platit. A jeste jedna otazecka, zda je lepsi vse vyhodit KROME tv,pracky,lednicky a nadobi a jit bydlet jinam?? Ja jsem z toho hotova,porad na to musim myslet. Dekuji za Vasi odpoved.

 • admin |

  Dobrý den, platit postřik celému domu Vám nikdo nařídit nemůže. Ideální řešení v případě výskytu štěnic je, aby majitel domu zavolal deratizační firmu, která vystříká všechny byty kde se štěnice vyskytují+ byty které s nimi sousedí. To jestli zásah zaplatí majitel domu nebo nájemníci už záleží na tom jak se spolu dohodnou, případně na tom jakou mají sepsanou nájemní smlouvu. Vyhazovat vše kdomě televize to určitě nedělejte. Pokud není zamoření štěnicemi opravdu extrémní, tak není třeba nic vyhazovat stačí dva postřiky s odstupem dvou týdnů. Pokud je štěnic v bytě již extrémně hodně, tak je někdy potřeba vyhodit čalouněnou postel nebo gauč ale určitě ne všechno. Oblečení , povlečení a peřiny se dají vyprat na 60 stupňů v pračce a o zbytek štěnic už se postará chemie..

 • Nikola |

  Dobry den v prosinci sme si pronajmuli starsi byt s drevenymi schody byt je v hroznem stavu:(hned od zacatku je dcera postipana v breznu se to obevilo i u mych rodicu ja doma nic nepozorovala ani partner nebyli sme postipany nic dnes v noci sme chytli jednu vetsi lest po zdi hned u postele a dve po perinach okamzite sme hledali po byte v uloznem prostoru byli uz mrtve jakoby uschle myslim si ze uz v byte byli vsude ctu ze trva nez sw vylihnou ae dcera byla hned postipana popripade jak to snimi ted resit

 • pavla |

  Dobry den,v dubnu 2016 se v byte objevili stenice,objednala se firma za 6900,– 3postriky s dymovnici, provedl se i 4 posrik a stenice jsou porad,muze to byt spatnou firmou?stenice sos.cz,mam pul roku peklo a decka porad dostipane,nervy a psychika v hajikde je tedy problem?????

 • admin |

  To že jsou štěnice v bytě po provedeném druhém nebo třetím postřiku rozhodně není normální. V drtivé většině případů stačí 2 postřiky a je klid. Kde je problém by vám měla sdělit spíš firma která na místě byla. Můžou k vám lézt od sousedů, může jich být větší množství například v nábytku ( při opravdu silném zamoření je někdy třeba například polstrobané sedačky nebo matrace vyhodit. ale toto by měla posoudit firma která byla na místě.

 • jirka |

  Dobry den mame tu stenice mame 2+1 ja nejsem postipanej ale mlada s dcerou jsou… uz nam to strikaly jednou a nic nepimohlo to stehujeme se do jineho bytu nic neberem chci se zeptat na elektroniku jestli muzu vzit neco … vyhodil sem i gauc zatim spime na nafukovacce pac se bojim kupovat postel muzu si vzit nafukovacku a par obleceni vim ze pritelkyne nasla stenici v tricku tak se bojime a neverime ze to pomuze vyprat na 60 % Slyseli jsme ze jedna znama prala obleceni na 90 % a stejnak je mela ….prosime o radu

 • Aleš |

  Dobrý den jsme po druhém postřiku odbornou firmou. Nechci říkat že už máme vyhráno ale bojujeme že všech sil. Úbytek je znát. Z naší zkušenosti, doporučuji koupit parní čistič. Poškozená místa hlavně teda sedačku a matrace kde byli štěnice ošetřujeme párou která likviduje vajíčka. A i žijící nymfi které nejsou vidět to zlikviduje. Parní čistič doporučila i odborná firma. Kombinace páry, vysavače a postřiku nese výsledky a nebojte se je rozmaznout po zdi i ručně. ☠

 • admin |

  Dobrý den,
  parní čistič sice zabije všechna stádia štěnic, rozhodně ale není vhodné používat ho na plochy, které firma ošetřila postřikem. Kvalitní postřiky jsou pro štěnice toxické i po zaschnutí, a tím že třeba koberec ošetřený postřikem přejedete parním čističem a vysajete ho postřik znehodnotíte.

Vložte komentář