Jak se zbavit štěnic

Štěnice domácí, štěnice postelní

Štěnice je noční hmyz (druh ploštice o velikosti 1-6mm), který se živí krví teplokrevných živočichů a parazituje i na lidech. Několik posledních desetiletí se štěnice domácí v rozvinutých zemích téměř vůbec nevyskytovaly. Poslední dobou se však výskyt štěnic obzvlášť v hotelích, ale i v bytech velmi zvýšil. Je to způsobeno zvýšeným pohybem lidí po celém světě. Lidé si štěnice přivezou v zavazadlech například z nějaké exotické dovolené, ubytují se v hotelu v Evropě nebo Americe, štěnice v hotelu ze zavazadel „vystoupí“, rozmnoží se tu, a můžete si je do kufru přibalit třeba právě vy, aniž byste navštívili nějakou exotickou destinaci.

Jak štěnice vypadá: Štěnice je druh bezkřídlé ploštice dorůstající velikosti 1-6mm. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice naklade za svůj asi rok trvající život až 500. Vajíčka štěnic jsou bílá, asi 1mm velká. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už lezou a sají krev, a během dvou měsíců se vyvinou v dospělého jedince.

Čím se štěnice živí: Štěnice se živí krví teplokrevných živočichů. Někdy je nesprávně uváděno, že se živí pouze lidskou krví, ale štěnice domácí nepohrdne ani krví psů, příp. jiných domácích mazlíčků. Štěnice vyhledává svůj zdroj potravy podobně jako komár podle tepla, které naše tělo vyzařuje, a podle oxidu uhličitého který vydechujeme.

Jak vypadá štípnutí od štěnice: Po nočním nájezdu štěnic nám po nich na těle zůstane památka ve formě svědivých až bolestivých pupínků podobných komářímu štípnutí, proto často ani nemusíme tušit, že sdílíme postel se štěnicemi. Štípance od štěnic můžeme mít na těle jednotlivě, nebo jich můžeme mít několik těsně vedle sebe (většinou bývají tři blízko sebe – štěnice chvíli saje, potom se  přesune se o kousek dál, a tam pokračuje). Na štípnutí štěnice může každý člověk reagovat jinak, proto je velmi obtížné je poznat – od několika zákazníků vím, že šli se štípanci k doktorovi, který je léčil jako alergii, a po nějaké době se ukázalo, že tato „alergie“ je způsobena poštípáním od štěnic, které jim doma bydlí v posteli.

Jak se nám štěnice dostane do bytu: Štěnici se nám může do domu nebo bytu dostat mnoha způsoby, a nijak nezáleží na tom, že máme doma perfektně čisto a uklizeno.

  • štěnici nám může domů donést pes, který se při venčení otřel třeba o starý gauč vyhozený u popelnic obsahující štěnice.
  • štěnice se nám rovněž můžou nastěhovat od sousedů (mají velmi ploché tělo a stačí jim opravdu tenká spára nebo prasklinka) – v panelových domech k tomu mají dost prostoru v podobě stupaček, nebo trubek od vytápění procházejících stropem…
  • nejčastěji si však štěnici přivezeme v zavazadlech nebo oblečení z dovolené nebo jiných cest. Stačí jedna noc v hotelu nebo penzionu, štěnice vleze do kufru a za pár dní ji máme doma. Výskyt štěnic bývá zjištěn i v čistých a pěkných hotelech, kam je zavlekl některý z lidí, který na pokoji bydlel před vámi.

Jak se štěnic zbavit:

Štěnice jsou odolné proti většině přípravků volně prodejných v supermarketech a drogeriích.

Z naší nabídky Vám můžeme k bubení štěnic doporučit:

účinný trojsložkový postřik proti štěnicím s rychlým likvidačním efektem

nebo

dýmovnici na hubení hmyzu určenou pro použití v bytech, jejíž kouř se rozptýlý po pokoji a zabubí veškerý živý hmyz v místnosti od roztočů až po šváby.

 

Několik základních návodů, rad a zkušenosti ostatních lidí bojujících se štěnicemi si můžete přečíst zde: JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC