Jak se zbavit štěnic

Štěnice domácí, štěnice postelní

Štěnice je noční hmyz (druh ploštice o velikosti 1-6mm), který se živí krví teplokrevných živočichů a parazituje i na lidech. Několik posledních desetiletí se štěnice domácí v rozvinutých zemích téměř vůbec nevyskytovaly. Poslední dobou se však výskyt štěnic obzvlášť v hotelích, ale i v bytech velmi zvýšil. Je to způsobeno zvýšeným pohybem lidí po celém světě. Lidé si štěnice přivezou v zavazadlech například z nějaké exotické dovolené, ubytují se v hotelu v Evropě nebo Americe, štěnice v hotelu ze zavazadel „vystoupí“, rozmnoží se tu, a můžete si je do kufru přibalit třeba právě vy, aniž byste navštívili nějakou exotickou destinaci.

Jak štěnice vypadá: Štěnice je druh bezkřídlé ploštice dorůstající velikosti 1-6mm. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice naklade za svůj asi rok trvající život až 500. Vajíčka štěnic jsou bílá, asi 1mm velká. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už lezou a sají krev, a během dvou měsíců se vyvinou v dospělého jedince.

Čím se štěnice živí: Štěnice se živí krví teplokrevných živočichů. Někdy je nesprávně uváděno, že se živí pouze lidskou krví, ale štěnice domácí nepohrdne ani krví psů, příp. jiných domácích mazlíčků. Štěnice vyhledává svůj zdroj potravy podobně jako komár podle tepla, které naše tělo vyzařuje, a podle oxidu uhličitého který vydechujeme.

Jak vypadá štípnutí od štěnice: Po nočním nájezdu štěnic nám po nich na těle zůstane památka ve formě svědivých až bolestivých pupínků podobných komářímu štípnutí, proto často ani nemusíme tušit, že sdílíme postel se štěnicemi. Štípance od štěnic můžeme mít na těle jednotlivě, nebo jich můžeme mít několik těsně vedle sebe (v případě že štěnici při sání něco vyruší, přesune se o kousek dál, a tam pokračuje). Na štípnutí štěnice může každý člověk reagovat jinak, proto je velmi obtížné je poznat – od několika zákazníků vím, že šli se štípanci k doktorovi, který je léčil jako alergii, a po nějaké době se ukázalo, že tato „alergie“ je způsobena poštípáním od štěnic, které jim doma bydlí v posteli.

Jak se nám štěnice dostane do bytu: Štěnici se nám může do domu nebo bytu dostat mnoha způsoby, a nijak nezáleží na tom, že máme doma perfektně čisto a uklizeno.

 • štěnici nám může domů donést pes, který se při venčení otřel třeba o starý gauč vyhozený u popelnic obsahující štěnice.
 • štěnice se nám rovněž můžou nastěhovat od sousedů (mají velmi ploché tělo a stačí jim opravdu tenká spára nebo prasklinka) – v panelových domech k tomu mají dost prostoru v podobě stupaček, nebo trubek od vytápění procházejících stropem…
 • nejčastěji si však štěnici přivezeme v zavazadlech nebo oblečení z dovolené nebo jiných cest. Stačí jedna noc v hotelu nebo penzionu, štěnice vleze do kufru a za pár dní ji máme doma. Výskyt štěnic bývá zjištěn i v čistých a pěkných hotelech, kam je zavlekl některý z lidí, který na pokoji bydlel před vámi.

Jak se štěnic zbavit:

Štěnice jsou odolné proti většině přípravků volně prodejných v supermarketech a drogeriích.

Z naší nabídky Vám můžeme k bubení štěnic doporučit:

účinný trojsložkový postřik proti štěnicím s rychlým likvidačním efektem

nebo

dýmovnici na hubení hmyzu určenou pro použití v bytech, jejíž kouř se rozptýlý po pokoji a zabubí veškerý živý hmyz v místnosti od roztočů až po šváby.

 

Několik základních návodů, rad a zkušenosti ostatních lidí bojujících se štěnicemi si můžete přečíst zde: JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

7 Odpovědí k tématu “Jak se zbavit štěnic”

 1. Jan napsal:

  Dobry den,
  zjistili jsme, ze se u nas zabydleli stenice. Rozumim, ze nejlepsi bude okamzite vystrikat postizeny protor, zavolat firmu atd. Jde mi o to, ze se za par dni mame stehovat do jineho bytu a tak bych se chtel vyvarovat toho, ze si je tam prestehujeme. Novy byt je pronajaty, takze zadny nabytek stehovat nebudeme, pouze obleceni a tak mam obavy, abych si je s sebou neprevezl treba v kufru. Prosim tedy o radu. Diky Honza

 2. admin napsal:

  Dobrý den, oblečení, a věci které se dají vyprat stačí vyprat na 60 stupňů – tím se štěnice spolehlivě zahubí. Vyprané prádlo potom dát do nějakých pytlů a zavázat je, aby se tam štěnice znovu nedostaly. Další věci, které budete brát ssebou bych rozložil v jedné místnosti a nechal na ně působit dýmovnici proti hmyzu, která zabije všechno živé…

  Nejhorší je stěhování různých matrací a gaučů, ze kterých štěnice pořádně nikdy nedostanete…

 3. Helena napsal:

  Takže oblečení, které prostě NELZE vyprat na 60 stupňů, nechat projít dýmem z dýmovnice? Jak je třeba postupovat po použití dýmovnice? Mám na mysli větrání, praní oblečení atd.? Neuškodí to nějak elektronice? (Počítač je naštěstí v pohybu, ale mám ještě malé rádio). Kytky by asi měly před ošetřením jít z dosahu…
  Matrace a podobné věci stěhovat nebudu, vypadá to, že půjdu z téměř studentského podnájmu do částečně zařízeného bytu.

 4. Dobrý den paní Heleno,
  věci které nelze vyprat na 60 stuňů lze dát do sušičky na 55 stupňů, nebo do mrazáku na -17 stupňů po dobu 10h. Je důležité, aby bylo této teploty dosaženo i uprostřed mrazničky. Pokud do mražáku dáte hodně textilií, tak se vše nestihne na požadovanou teplotu promrazit.

  Přeji příjemný den.

 5. Ivo napsal:

  Pořídil jsem si u této firmy gel bird proof. Reklamní slogan:Gel Bird Proof je bezbarvý čirý gel, který zabrání dosedávání ptactva na parapetech, zábradlí, balkonech, římsách, sochách, reklamních tabulích, trámech, prostě všude – neberte vážně. Holubi na balkón, kde jsem gel aplikoval, začali létat ještě víc a tu spoušť co tam zanechali.

  …. a gel, ten drží na parapetu tak pevně, že jej nelze odstranit. Je na něm nalepeno od holubů, co se dá. Nedoporučuji kupovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Tamara napsal:

  Prosím čo pomáha na tie štípance od ploštíc ? Čím je to dobré natierať ? Ďakujem za odpoveď

 7. axtol napsal:

  Ivoši, šak jsi určitě nečetl příbalový leták… udělejte z gelu ostré hrany, aby se ptákům sedělo špatně. Do týdne si všimnete změn :-D

Zanechat odpověď