Jak se zbavit hryzce

Jak se zbavit hryzců

Jak vypadá hryzec

Hryzec vodní ( Arvicola terrestris ) patří mezi největší zástupce hlodavců na území ČR. Dospělci se dorůstají běžně délky 19 cm, jeho ocas dosahuje délky až 14 cm. Hlodavci tohoto druhu žijících u vod a močálů jsou téměř dvakrát větší než ti, co se pohybují na loukách.

Hustá srst je zabarvená do tmavohnědých až rezavohnědých odstínů na horní straně, na spodní bývá až světle bílá. Je trošku podobný křečkovi. Čenich tohoto hlodavce je zaoblený, jeho ušní boltce i oči jsou malé. Je dobrý plavec. Aktivní ve dne i v noci.

Kde se hryzci vyskytují

Výskyt hryzce byl zaznamenán v severozápadní Asii, v Evropě všude mimo Řecko, Španělsko, Portugalsko a Francii. V České republice se nachází především u hustě zarostlých vodních toků, ale i na zahradách, polích, loukách, horách, zvláště tam, kde je blízkost vodního zdroje.

Vzácně se objevuje ve sklepech, kde se vydal na brambory, řepu, kedlubny, jablka či mrkve. Jeho přítomnost mohou prozradit exkrementy světle zelené barvy nahromaděné na jednom místě, nejčastěji na konci jeho rajónu.

Jak se hryzci rozmnožují

Délka březosti hryzců se pohybuje kolem 20 dní. Podobně jako hraboši mají 3–5 x ročně až po 6-ti mláďatech, starší samice jich mohou mít v jednom vrhu až 11. První mláďata se rodí na jaře (březen, duben) a poslední někdy i na začátku zimy, v závislosti na počasí. Srst dorůstá narozeným po 3 dnech, devátý den otevírají oči. Plně osrstěná jsou po 14 dnech. Pohlavní dospělosti dosahují v 8. týdnu . Jakmile jedinci opustí hnízdo, stávají se plně samostatnými.

Jak hryzci škodí

Při budování svých chodbiček, dlouhých i několik desítek metrů, se hryzec dopouští hned několika přečinů vůči vaší zahrádce. Kromě toho, že zhoršuje stabilitu půdy a vytváří nevzhledné podlouhlé hroudy nad zemí, také narušuje systematicky kořeny. Rostliny i dřeviny s poškozenými kořenovými systémy bývají náchylnější na vnější vlivy, citlivěji reagují například na mráz.

Mimo to, škodí požerem zeleniny, ať už jsou to hlízy, oddenky, bulvy i nadzemní částí
různých druhů, s chutí se pouští i do jabloní (kořen i plody). Největší škody páchá na podzim a v zimě, kdy si střádá zásoby.

Hryzci dokážou zahradu pěkně rozhrabat.
Hryzci dokážou zahradu pěkně rozhrabat.

Čím se hryzec živí

Většinu typických složek stravy hryzce jsme uvedli už v předchozím odstavci. Jedná se o hlodavce konzumujícího především rostlinnou stravu. Tu tvoří trávy, některé vodní rostliny, větvičky, pupeny, kořínky a spadané plody . Během sezóny konzumuje především zelené části rostlin, v zimním období jejich podzemní části. V úrodných letech dochází vždy k přemnožení hryzců, po kterém dochází k jejich poklesu. Tento cyklus se opakuje přibližně 3–4x za rok.

Hryzec má rád  ovoce
Hryzec má rád ovoce

Jak se zbavit hryzce

Prevence

Pečujete-li o svou zahrádku pravidelně a svědomitě, pravděpodobně s hryzci nemáte žádné potíže. Uklizený pozemek mu nabízí méně možností pro řádění, navíc nesnáší hluk, takže pravidelné sekání trávy či řezání dřeva ho jistě odradí od budování chodbiček.

Účinné v tomto smyslu mohou být i plašiče z PET lahví umístěné na 1 m dlouhé tyči dnem vzhůru. Je známo, že některé rostliny vyluzují pach nepříjemný hryzcům i jiným hlodavcům, patří mezi ně laskavec, česnek, máta, afrikány apod. Vysadíte-li je do zeleninových záhonů, můžete tím zmírnit nepříjemný dopad chování hryzců, celou zahrádku takto ale neochráníte.

Abyste zabránili hryzcům, v útoku na vaše záhony či stromu, použijte před výsadbou pletivo , které umístíte hlouběji než samotnou výsadbu, tak aby po té, co se rostliny rozrostou, nebyly pletivem omezovány v růstu. Pletivo ukládejte na zem, okolo umístěte obrubu. Pro výsadbu cibulových rostlin můžete použít speciální koše.

Podpořte predátory, vybudujte si hadník

Vyskytují-li se pravidelně ve vašem okolí hryzci, zřejmě v něm nemají dostatek přirozených nepřátel. Jak je ale přizvat? Vybudujte si hadník neboli líhniště hadů. Jedná se vlastně o trvalý kompost, který vám navíc usnadní likvidaci biologického materiálu, který byste na klasický kompost nevyhodili.

Pomocí pletiva a rámu si vytvořte stěny hadníku o rozměru 2×2 m. Aby vzniklý čtverec lépe držel, spojte pletiva drátem. Na závěr zpevněte pletivo pomocí tyček vzdálených od sebe 3cm.
Dno hadníku se vystýlá větvičkami, klacíky, které se zakryjí lepenkou či papírem a na to se přidá ještě jedna vrstva větviček a papíru.

Na vrch se dává pak dá biologický odpad nevhodný do kompostu jako listy ze stromů trpící strupovitostí, plesnivé seno, plevel, přírodní textil. Po slehnutí materiálu je možné přidat další.

Po roce se v hadníku objevují svinky, stonožky i první ještěrky, během dalšího roku i první vajíčka užovek . Hadi jsou přirozenými nepřáteli hlodavců, navíc jsou schopni vlézt i do děr, kde se kočky a či ježci (přirození nepřátelé hryzců) nedostanou. Účinnost hadníku není v 100%, hadi jsou totiž aktivní jen po část sezony, zbytek prospí.

Hadi jsou přirozeným nepřítelem hlodavců.
Hadi jsou přirozeným nepřítelem hlodavců.

Jak chytit hryzce do pasti

Jakmile zaznamenáte jeho vchody do chodbiček, označte si je pomocí kolíku a v nejbližší době na něj pak nastražte past na hryzce. Abyste ho do ní nalákali, použijte například kousek jablka. Při manipulaci nesahejte na past holýma rukama.

Ucítí-li hryzec lidský pach, raději se místu vyhne. Lidský pach by měl být zamaskován, promnete-li si hlínu mezi prsty. Pomoci mohou i rukavice. Po nastražení past choďte pravidelně kontrolovat. Hryzce můžeme chytat do trubkových pastí, past na krtka a polní myš, nebo do pastí na hryzce, které se dávají na povrch poblíž východů z nor.

Plašiče hryzců

Elektronické odpuzovače hryzců vysílají ultrazvukové signály, které zní hryzcům velmi nelibě a z místa se raději vzdálí, aniž byste proti němu museli více zakročit. Stačí když plašič umístíte dle pokynů. Kvalitní odpuzovače nepravidelně mění frekvenci ultrazvuku a tím znemožňují škodlivým hlodavcům si na něj zvyknout. Zvuk se roznáší v celým
chodbičkovým systémem a je schopen pokrýt plochu až 100 m². Zařízení hryzcům ani dalším hlodavcům či krtkům neškodí, pouze je vypuzuje. Pro člověka i domácí mazlíčky jsou zvuky plašiče neslyšitelné a tudíž se je nemusíte bát se je používat, neuvádí-li výrobce jinak, máte-li psa či kočku pravidelně na zahradě.

Weitech WK 0675
Weitech WK 0675

Jed na hryzce

Na trhu nejsou aktuálně k dostání žádné nástrahy určené přímo k hubení hryzců. Na veškerých jedech na hlodavce je uvedeno, že jsou uzrčeny pouze k použití uvnitř budov. Je to proto, aby se zabránilo otravě necílových živočichů. Na hryzce dobře účinkuje například jed na hlodavce kilrat nebo ratimor voskové bloky, ale kvůli legislativě se na ně nesmí legálně používat.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti hryzcům najdete na www.pasti.cz/pasti-na-hryzce

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S HRYZCEM.

7 komentářů k: “Jak se zbavit hryzců

  1. Čpavek. A zároveň slouží jako hnojivo.

  2. Naše zahrada je provrtaná, jako Praha metrem. Zničeno několik deset a víceletých stromů.
    Vyrobil jsem si tlakový generátor kouře a každou noru a chodbu řádně vykuřuji. I kdybych jich moc neudusil, tak budou chodby zapáchat kouřem a dehtem a do těch se jen tak nevrátí.

  3. Chtěl bych poprosit, jestli opravdu už někdo, kdo se opravdu už zbavil hryzce, ať už jakýmkoliv způsobem, by byl ochotný se podělit o své zkušenosti. K nám lezou od sousedů, kteří tam mají skládku, ať už sutě nebo bioodpadu, prostě vše, a všechny nory směřují tam. My jsme vyzkoušeli snad vše. Od nástrah chemických i mechanických odpuzovačů, plašiček (rádius prý až 60m),srsti psů do nor a jiné. Přesto stále přicházíme o stromy, které sotva začnou rodit, tak jsou pryč. Jelikož máme psy, tak musíme být také obezřetní ohledně nástrah. Předem děkujeme za každou radu, která má šanci pomoci.

  4. Zdravím, pokud jdeo ještěrky, tak hryzce žere pouze Tyranosaurus Rex. U mně mají největší úspěchy 2 kocouři, co jsou každou noc ve službě. Už se stalo, že mi před dveřmi nechali 6 ks hryzců. Na naši vesnici ( Výprachtice ) lidi totiž úplně zlikvidovali kočky. Přešlo se na chemii, dámi a pánové !

  5. Zřejmě tam žádné nemáte, páč jinak byste takový koment nenapsal

  6. Dobrý den,
    ta zmije která je na fotce je na zahradě samozřejmě nežádoucí, ale užovky nebo ještěrky jsou na zahradě užitečné a pro lidi neškodné.

  7. Prej pořiďte si na zahradu hady 😀
    Rači tisíc hryzců než jeden had!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *