JAK SE ZBAVIT POTKANŮ

Potkan

Popis potkana

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Výskyt potkanů

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Rozmnožování potkanů

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Okousaná izolace kabelů

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkan žere obilí

Potkan žere obilí

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na hlodavce. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

potkan a past na potkany

Potkani jsou velmi inteligentní, a často návnadu z pasti seberou, aniž by past sklapla.

klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana

Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon. Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

jed na potkany killrat

Jed na potkany fungující na principu ředění krve.

Potkani jsou poměrně chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.
Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova chytla myš

Sovy jsou jedním z přirozených nepřítel potkanů.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

126 komentářů

 1. honza
  honza / 11-23-2010 / ·

  Jak chytit potkana?

 2. Lucie
  Lucie / 2-11-2011 / ·

  Dobrý den.Dostal se nám do bytu asi potkan,teď už ho tady nemáme a myslíme si,že se dostal do bytu záchodem.Chci poradit,jestli existuje něco co by jsme mohli sypat do záchodu,nějakou otravu,aby to nebylo nebezpečné pro nás a potkan se zase nevrátil zpět.Děkuji za odpoveď.

 3. Karel
  Karel / 3-25-2011 / ·

  máme na zahradě slepice a staršího psa, který potkany už nechytne. Chtěl bych použít sáčky Liquid bag. Nestane se psovi nic, kdyby náhodou nějaký sáček sežral?

 4. Alena
  Alena / 6-22-2011 / ·

  Dobrý den, potřebuji zlikvidovat potkany u domu, mám dotaz – když použiji
  samoobslužné sáčky Liquid Bag Aroma, může se uhynulým potkanem otrávit pes?
  Děkuji za odpověď. Jindrová

 5. Alena
  Alena / 11-10-2011 / ·

  Dobrý den, mám zájem o váš výrobek: plašič potkanů, myší, krys, netopýrů a
  lezoucího hmyzu WK 0300, ale nevím jestli nebude vadit králíkům, kočkám nebo
  psovi. Také se zeptám jestli je vhodný i do polouzavřených místností. Děkuji
  Vorková

 6. Eliška
  Eliška / 11-10-2011 / ·

  Dobrý den,
  prosím vás máme velký problém s potkany. Soused má hned vedle nás slepice a králíky, kde pravděpodobně potkani žerou zbytky a u nás začali “bydlet”.
  Potřebujeme nějaké, vámi doporučené zařízení, které by ale mohlo být
  umístěno ve venkovním prostoru, pod střechou, s ohledem, že jde o dvůr u rodinného domu, kde se lidé pohybují často a pravidelně a také máme chovatelskou stanici psů, takže zařízení, které by naše psy nerušilo nebo nevydávalo pro ně nepříznivé zvuky. Tento týden mi potkani začali podhrabávat i plastové venkovní jezírko v mé okrasné zahradě, mám rozhrabanou kůru a u jezírka vyhrabané dvě nory, písek a kamínky které jsme dávali kolem jezírka a pod jezírko, všechno je venku. Na dvorku, hned vedle okrasné zahrady s jezírkem máme také uskladněno dřevo do krbu, ve kterém jsou určitě také poschovávaní.

  Moc děkuji za vaši radu
  Bc. Eliška Břízová

 7. stara i.
  stara i. / 4-3-2012 / ·

  chtela bych poradit jak se mam zbyvit podkana ve WC

 8. jeronymo
  jeronymo / 5-16-2012 / ·

  Dnes sem dostal nápad jak na potkany.
  1 Vezmeme auto nasadíme na výfuk auta hadici a druhý konec strčíme do díry potkana. Kolem Hadice je třeba pořádně ucpat díru a možná bude dobré vyvrtat do prkna díru o průměru hadice a hadici přes prkno protáhnout a to prkno pak zatížit.
  2 Nastartovat auto a pouštět s plodiny potkanům a pokud tam mají í mladé je jím konec.

 9. Ladislav Balon
  Ladislav Balon / 5-24-2012 / ·

  Já bych doporučila na potkany deratizátora. Do klece je stejně všechny nepochytáte a pastičky na myši už také znají. Chce to radikální řez a to pomocí deratizační firmy. Třeba na stránce http://www.dddsluzby.cz Vám nejen poradí co snimi, ale i Vám pomůžou zbavit se škůdců.

 10. MArtin
  MArtin / 8-29-2012 / ·

  Dobrý den, zajímá mne,nakolik je škodlivý liquid bag pro psy.
  chováme Aljašské malamuty a jsou zvyklí chytat potkany,kteří se drží u
  domácího zvířectva za hospodářskými budovami a občas nedají pozor,pokud se
  prohání po dvorku. Psi je chytí a pak bohužel sežerou,což se nedá vždy
  ohlídat…
  může tanto řpípravek zabít psa cca 35-45 kg přímo-pokud tak kolik cca
  pytlíků a zprostředkovaně -sežraný otrávený potkan?
  děkuji za odpověď na obě alternativy

 11. Petra
  Petra / 10-27-2012 / ·

  Prosím o pomoc,v domě m¨se nám vyskytli potkani,už jsem jich 8 chytila do pastí,ale pořád tu jsou…jsou prostě všude.Sežrali nám křečíky a já už opravdu nevím co dělat,jak se jich zbavit,prosím poradte,děkuji

 12. Honza
  Honza / 11-13-2012 / ·

  Dobrý den,

  moc se mi líbí nápad pana “Jeronyma” z 16.05.2012, ale potřeboval bych potvrdit jeho účinnost. Do mezistropního, asi 5 cm vysokého prostoru se nám dostali potkani a nevíme jak se ně dostat, toto by byla možnost….

 13. martina
  martina / 12-1-2012 / ·

  Dobrý den, moc prosím o rady a tedy i o pomoc, máme menší hospodářství, takže potkani nás navštíví, jenže letos se nějak rozmnožili a začali lést i do aut (pod kapotu) Kvůli zvířatům nemužeme použít jed, pač naši psy je loví a a oně přijít nechcem 🙁 jen zkoušim jesli nemáte někdo jinou radu, nějaký fígl co je muže odpudit, třeba i nějakou babskou radu. Menší plašiče jsme také vyzkoušeli, vydrží jen chvíly 🙁 pak si asi zvyknou. Předem mnohokrát děkuji

 14. Radka
  Radka / 12-5-2012 / ·

  DObrý den. Chtěla jsem se zeptat ,myslíme si že máme v bráku potkana,jak se dá odstranit??a muzeme v baraku zustat a nebo nez se ho zbavime nekam odjet??? Mame male dite a psa.. Tak bych nerada riskovala aby se jim neco stalo.. predem dekuji za odpoved

 15. Radka
  Radka / 12-5-2012 / ·

  Dekuji za odpoved,jeste jsem se chtela zeptat jestli je vhodne v dome pretrvavat nez je vyhubime?? Jde mi o to ze mame male mimco a psa ktery taky neni moc velky.. Myslim si ze je tam jen jeden.. Moc dekuju za odpoved 🙂

 16. Mirek
  Mirek / 12-5-2012 / ·

  Zdravím,taky mam problem na pude mam potkana je sam,ale nechyta se na nic,meli jsme pasti,jedy,gely,objednal jsem tedy ty sacky liquid bag aroma,tak uvidime vysledekchci se zeptat mate s tim dobre zkusenosti??diky za odpoved.

 17. Renča
  Renča / 2-1-2013 / ·

  Dobrý den, mám ve sklepě v rodinném domě potkany, částečně jsem je pochytala do pasti i otrávila,ale po dlouhé době se objevili zase, mám ve sklepě králíčárnu a pravidelně mi zabijí mláďata, slyšela jsem, že pomůže dát do klece morče, kteří je odradí, máte s tím zkušenosti jestli je to pravda? Díky za odpověď

 18. Amálka
  Amálka / 4-20-2013 / ·

  Usadili se nam na zahrade potkani,zabydleli se ve stare kulne plne harampadi.Tu kulnu jsme uz zacali vyklizet a bourat,abychom jim znicili obydli.Mame taky psa,takze jsme mu granule uschovali do zaviraci nadoby,aby na ne potkani nemohli.Chci se zeptat,jestli kdyz potkanum zlikvidujeme ukryt a pristup k jidlu,tak odejdou?Nebo zustanou a budem je muset otravit?mate s tim nekdo zkusenost?Prosim o radu.

 19. Maribell
  Maribell / 6-9-2013 / ·

  dobry den.. my mame rodinny dom a na zahrade mame kompost v ktorom sa zabyvali potkany .. vedla kompostu su hned sliepky cize potkany im chodia do misiek pre zradlo ..kompost je cely pretunelovany.. do kompostu sme dali domcek s otravou ale nic .. nedalo by sa ich napriklad vytopit? ..

 20. Tomáš Labus
  Tomáš Labus / 6-19-2013 / ·

  Většinou pomůže standardní deratizační nástraha. Potkani se vyskytují v hojné míře především tam, kde mají přístup k potravě. V případě přetrvávajících problémů budete muset zavolat deratizační firmu v místě vašeho bydliště.

 21. Amálka
  Amálka / 6-24-2013 / ·

  Ahoj,nakonec se u nas vse vyresilo diky sackum Liquid Bag Aroma jak tady radi pan Helekal.Podarilo se mi diky tomu vyhubit celou partu potkanu,akorat jsem je pak musela odklizet,coz mi bylo neprijemne,ale s tim se muselo pocitat.Jsem spokojena a skutecne doporucuji!!!

 22. pavel
  pavel / 8-17-2013 / ·

  Ahoj ve chlívu se nám přemnožili potkani jak se říká kde sou prasata tam sou potkani a bylo jich čím dál víc a víc až nám jednou sežrali malí králíčky to mě už vytočilo na max tak sem jim zahájil nelítostný TEROR vše sem vyklidil díry sem zadělal betonem 1:1 s rozdrceným sklem vybílil vápnem každej večer sem je chodil střílet vzduchovkou,rozmístil sem růzdný druhy jedů na potkany,chytal do sklopce,topil v jímce co de močka od prasat (drželi se v potrubý stačilo nalejt kýbl vody všichni co tam byli sklouzli do jímky a utopili se),do děr sem strčil hadr namočenej v kyselině,do mysky sádru smíchanou se šrotem a vedle vodu no a asi za dva týdny nebyli ani známky po potkanech 😀

 23. pavel
  pavel / 8-17-2013 / ·

  Jo a ještě dodám že tyto sáčky Liquid Bag Aroma se osvěčili nejlíp kam se hrabou granule 🙂

 24. Petr
  Petr / 1-3-2014 / ·

  Dobry den,mam problem s potkany nebo s potkanem,kteri se mi na noc usidli v aute v motorovem prostoru,mam strach aby mi tam nerozkousali elektro instalaci a auto potom pri provozu nezaclo nekde horet,ale zacal jsem jim tam sypat nejake obili cervene barvy udajne otravene co mi dal znamy a vzdy na druhy den rano jsem kontroloval jestli tam potkan byl a pokazde to vse sezral az na treti nebo ctvrty den jsem ho po otevreni kapoty nasel tuheho na tom miste kde jsem obili sypal.Je mozne ze to tak dlouho trva nez ho to zabije ?mam v tom pokracovat ?,protoze mi tam zas chodi dalsi potkan,nebo byste mi doporucil nekdo neco lepsiho?…dekuji

 25. Zuzka
  Zuzka / 3-14-2014 / ·

  Dobry den,soused si travi potkany na svem pozemku nejakym jedem na hlodavce,,jsou to cervene granule.Pred rokem na umrel ovcak pri pitve se zjistilo,ze byl otraveny jedem na hlodavce , ktery ředí krev (ovčak rad lovil mysi a potkany a take je zral) No a ted nám umrel kocour,,pri pitve se zjistilo,ze byl otraveny jedem ktery redi krev.Chci se zeptat je mozne,kdyz kocour cca 5 kg a ovcak 28kg sezerou otravenou mys nebo potkana,,aby se otravili taky?Dekuji moc za odpoved.

 26. venca
  venca / 4-6-2014 / ·

  dobry zbusob jak potkany chytat je: počkat si do soumraku se vzduchovkou a baterkou, čekat se psem (nam stačil jen 10leta biglice a 6lety rotak) a az ho psi najdou tak strilet. Ps:dejte si pozor potkani dobre hrajou mrtviho tak mu pro jistotu miřte na hlavu a pak ji prostrelte jeste jednou

 27. eva
  eva / 10-12-2014 / ·

  Už to tady bylo víckrát ale i já se zeptam. Máme asi potkany v garáži, soused má hospodářství asi 50m od nás. A našli jsme spoustu trusu pouze v jedné části. Dá se říct ze garaž používáme denně a máme vsezraveho maďarského ohaře. Tzn že lítá i po garáži. Opravdu když náhodně sežere návnadu víckrát vámi zmiňovanou, že by se mu nic nemuselo sťat?Má necelých 30kg. Děkuji za odpověď

 28. daniel .T
  daniel .T / 11-17-2014 / ·

  ahoj lidi jediné co platí na potkany je, že je vystřílíte!!!!!!!

 29. bohdana
  bohdana / 11-17-2014 / ·

  Dobrý den,co dělat když je máme na dvoře v kanále,občas je i vidět,je tam mříž,ale pro mě osobně horor,černé sny….Poradtě jak je vyprovodit)))))a nemuset se odstěhovat)))))díky

 30. Kamil
  Kamil / 1-7-2015 / ·

  Pokud vite kde májí sve nory a lokalizujete otvory kteryma tam lezou, osvedčilo si mi zadělat díru drobným pletivem , uvařit velký kotel vody a vřelou vodu vlít do nory, je to mazec jak se rvou ven, za pár minut je klid jak s velkýma tak jiste v noře zařvou i mládata.Je to drsný ale učinny.

 31. Lucie
  Lucie / 1-9-2015 / ·

  dobrý den,nevíme si už rady s potkanem,dostal se nam do stěny a prokousáva se nám do baráku,sypaly jsme jedy a nic pořád kouše a škrábe,muže se nám prokousati do baráku?trvá to už týden jsme zoufalí,s klece vždycky vyleze,mame malé dětibojim se o ně,ab po nich v noci nelozil nebo jim něco neudělal

 32. Eva
  Eva / 2-23-2015 / ·

  Tak a dost.
  Dostali se nám na půdu potkani. Máme společný štít se sousedovo stodolu, kde chová hned za naší zdí, kde máme obývák prasata. Dali jsme na půdu jed a ejhle, fungoval, jenomže potkani zalezli mezi sádrokarton a vrstvu vaty a tam pochcípali. Výsledek: ukrutnej smrad v dětském pokoji, pořád jen vyndaváme vatu a manžel pomalu zvrací na vyndaváním rozložených těl těch bestií a to je zima, takže pořizujeme plašičku a pokud ani to nepomůže, poprosíme souseda, aby prasata zlikvidoval. Pokud tak neučiní, jsem ochotná jít až k soudu.

 33. Zuzana
  Zuzana / 4-6-2015 / ·

  Dobrý deň. Do kompostéru sa nám minulý rok dostalo niekolko modrých granúl jedu na potkany ./asi so zajačím trusom od suseda/ ČO sa dalo sme odstránili ale je možné, že tam čosi ostalo. Je možné tento kompost použiť na malinové kríky, alebo ho máme radšej vyhodiť. Dostane sa , v prípade, ak tam dačo ostalo, aj do rastliny?Je takýto jed nebezpečný pre zeleninu? Alebo sa už nejako stratil?
  Ďakujem za odpoveď.

 34. Martin
  Martin / 4-8-2015 / ·

  Dobrý den,
  chtěl bych se prosím zeptat,jestli je možné,aby se přemnožení potkani dostali i do domu,který je kousek od zahradního domku a boudou pro psa,protože se nám začíná propadat dlažba,zřejmě od jejich tunelů pod zahradním domkem a pomalu se začínají stahovat ke garáži.Děkuji předem za odpověď.

 35. Norika
  Norika / 4-13-2015 / ·

  Dobry podvecer!
  Prosim poradte mi! Mám (mala som) krasnu zahradu, ale vlani sa velmi rozmnozii hrabosi a mysi….bolo po vsetkom v zahradke….ako keby pokosene. Mam psíka aj macku, ktorí nestacia na ne, nakolko na okoli (nielen u nas) pôda vyzera ako emental, vsade su dierky. Jed sme kupovali, no nedoplatime sa.-)))….a bojíme sa aj o nase domace zvieratka. Aky druh plašiča mam kupit aby mi nerusil psika – aby mi neutiekol.-) Nevyznam sa v odpudzovačoch, prosim poradte mi!!!!!!!!! O dva domy dalej, susedia maju statok, vela zvierat a uz sme videli aj potkana na nasom pozemku. Dakujem, pekny zvysok dna!!!!

 36. jarmil
  jarmil / 6-23-2015 / ·

  Pani stara i. Mam velice dobrou zkusenost ze kdyz date do zachodoveho porcelanu zdroj vysokeho napeti tak je to jedina a ucina moznost jak potkana bezpecne zlikvidovat jako zdroj vysokeho napeti jsem pouzil vysokonapetove trafo ktere se pouziva jako zdroj v elektrickem ohradniku jedine vedlejsi ucinky ktere by se mohli stat jsou ze krysa v zachode se muze trosku rozsvitit a nebo mozna i uvarit pozor i kdyz je varena nepozivejte ji leda ze by jste ji predtim radne omyla mrtvoli vyndavejte vcas jelikoz se potom nafukuji a nejdou splavhnout

Napsat odpověď