JAK SE ZBAVIT POTKANŮ

Potkan

Popis potkana

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Výskyt potkanů

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Rozmnožování potkanů

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Okousaná izolace kabelů

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkan žere obilí

Potkan žere obilí

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na hlodavce. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

potkan a past na potkany

Potkani jsou velmi inteligentní, a často návnadu z pasti seberou, aniž by past sklapla.

klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana

Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon. Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

jed na potkany killrat

Jed na potkany fungující na principu ředění krve.

Potkani jsou poměrně chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.
Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova chytla myš

Sovy jsou jedním z přirozených nepřítel potkanů.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

126 komentářů

 1. jarda
  jarda / 8-19-2015 / ·

  Dobrý den,
  do stodoly se mně nastěhovali nezvaní hosté. Nevím co to je. Mám tam několik děr o průměru asi 10 cm. Když je zasypu, objeví se znova (ve stodole není betonová podlaha). Myslel jsem, že to jsou potkani, ale začínám o tom pochybovat. Ve stodole mám uskladněný oves, slunečnici a proso. O toto krmivo nejeví patrně údajní potkani žádný zájem, protože pytle jsou neporušené. Rozmístlil jsem po stodole granule na hubení potkanů a nic je nesežralo. Nastražil jsem past, do které jsem dal kousek rohlíku a kolečko salámu. Ráno byla past sklaplá, u ní loužička krve, takže nevím koho past zranila, další dny se do pasti už nic nechytilo. V těsné blízkosti stodoly mám voliéry s ptáky, kteří mají mláďata. Zatím jsem nepozoroval, že by se mně mláďata ztrácela. Poradíte mi prosím co s tím? Díky.

 2. Petra
  Petra / 8-24-2015 / ·

  Dobrý den
  Soused zboural starou obří stodolu a k nám do sklepa se dostali zřejmě potkani. Vybudovali si vchod vedle vodovodní přípojky, díru jsme ucpali dali do ní rozbité sklo, jedovaté návnady a hadru páchnoucí našimi psy ( měli ji v boudě ) a díru zalili betonem, za dva dny si udělali díru novou asi o 10 cm dál. Otázka zní, jak poznám že se jedná o potkana? I když to asi tak vypadá a druhá otázka, jak ho zlikvidovat ? Dočetla jsem se tady že pr je odrazuje morče, to doma máme a dáme ho do sklepa ale jsou i jiné způsoby???? děkuji

 3. Petra
  Petra / 8-25-2015 / ·

  Četla jsem zde, že se potkan bojí morčete. No dnes vnoci jsme zjistili, že to neni pravda. Potkan vlezl k morčeti do klece. Naštěstí morče spustilo alarmující pískot a nám se podařilo potkana doslova umlátit. Dnes jsme opět zabetonovali díru a doufáme že jsme se potkanů zbavili.

 4. Adéla
  Adéla / 11-1-2015 / ·

  Mám v kurníku potkana,nevím co s tím mám dělat, jelikož mám i v kurníku kuřata. Potřebuju se potkana zbavit!!!!!
  PROSÍM O RADU, DĚKUJI.

 5. Lucka
  Lucka / 11-21-2015 / ·

  Dobrý den, máme ve skleníku potkany a už nevíme jak se jich zbavit, dali jsme tam pasticku ale návnadu vyberou,past sklapne ale nic nechyti. Uz je mám i v horním patře baraku kde přebývají s tím, ze v noci chodí psům na granule. Jelikož máme kočky a psi tak by jsme chtěli otrávit až v nejkrajnejsi nouzi. Dostali se k nám od sousedů a Ti s těma dirama nehodlají nic dělat. Děkuji za řadu.

 6. Maryn
  Maryn / 1-7-2016 / ·

  Dodry den mame psa i potkany, existuje jed kterym kdyz otravim potkana a pes zdechleho potkana potom sezere aby se taky neotravil?

 7. Lída
  Lída / 4-26-2016 / ·

  Dobrý den,máme asi potkany na dvoře a zahradě,myši i kočky zmizely.Ráda bych je zlikvidovala,protože se jich štítím i bojím,ale mám tři psy v kotcích na dvoře.Prosím poradte mi bezpečně otrávit potkany a zároven neublížit psům.Kam nastražit návnadu a jakou/název přípravku/ a ještě co s mrtvými potkany.Děkuji za radu.
  Kotlíková Lída

 8. Ford Focus 1.6i
  Ford Focus 1.6i / 5-9-2016 / ·

  mám potkány ve Fordovi. Poraďte

 9. Petr
  Petr / 10-3-2016 / ·

  Ahoj chci se zeptat je možno hubit na svém pozemku nebo na pozemku se souhlasem majitele potkany psy? Není to upraveno nějakým zákonem (predpisem). Díky

 10. Davule
  Davule / 10-27-2016 / ·

  Ja jen neco k hubení potkanu — koupil sem kdesi na netu tubu jakoby tmele – barva zelena — jed na potkany …vytlacnou pistolí jsem jed vytlacil do děr a do misek ktere jsem nastrazil na potkany a pry se toho mel najist a nebo namočit tlapku kterou pri olíznutí – zemře —ale bhzl potkani se jedu po dvou mesicich ani nedotkli a mame jich teda hodne na zahrade…takze nedoporucuji Zeleny jed v tubě na potkany !!! Ja osobne preferuji strileni vzduchovkou 🙂 ze dvě rany a je po potkanovi …

 11. Zuzana
  Zuzana / 12-28-2016 / ·
 12. Martina
  Martina / 1-29-2017 / ·

  Dobry den, ve dvoře nám začali pobíhat potkani o velikosti cca 30cm, je to poprvé co se začali objevovat. Máme dva psy a jednoho kocoura, takže o jedu asi nelze přemýšlet. Nevíte někdo jak je vyhnat ?

 13. Anna
  Anna / 3-5-2017 / ·

  Pro ty, kdo viděli JEDNOHO potkana – platí učebnicové pravidlo, že KDYŽ VIDÍTE JEDNOHO, VE SKUTEČNOSTI JICH TAM JE NEJMÉNĚ 10 !!! Odpovídá to organizovanému systému jejich života – mladí jako průzkumníci atd.

 14. mira
  mira / 3-8-2017 / ·

  Dobry den obevuje se mi v zachode potkan posim vas o radu jak se ho zbavit dekuji za rady

 15. Veronika
  Veronika / 3-11-2017 / ·

  Dobrý den, prosím vás poraďte mi nebo už nevím co mám dělat. Mám v bytě potkany. Dali jsme otravu, za dělali díry, pastičky všude dali a ne a ne se z toho zbavit. Už opravdu nevím co mám dělat. Mám tři malé děti a mám každý večer jít strach spát, aby potkani nekousli děti. Mám i psa, který se sám boji potkanů. Prosím o radu děkuji

 16. Hana Krátká
  Hana Krátká / 3-23-2017 / ·

  Dobrý den, potkani se nám dostali na půdu. Bohužel za účelem jídla. Bratr si zde suší kukuřici a i obilí sem schoval. S hrůzou v noci poslouchám rachot.. jsou zabydleni ve vate kterou je zateplena střecha. Dala jsem dnes na dva talirky jed. Myslíte ze by si mohli zobnout, nebo mam koupit ještě ten gel? Vůbec nevím jak je z půdy dostat. A je jich tam opravdu hodně. Jsou vidět nory ve vate a všude velká spousta hovinek. Druhý bratr říkal ze po otravě mají žízeň, že jsem tam měla dát ještě misku s vodou a ze vylezou k ní, je to pravda? Díky za odpověď, Krátká

 17. Hana Krátká
  Hana Krátká / 3-29-2017 / ·

  Dobrý den, potkani se nám dostali na půdu. Bohužel za účelem jídla. Bratr si zde suší kukuřici a i obilí sem schoval. S hrůzou v noci poslouchám rachot.. jsou zabydleni ve vate kterou je zateplena střecha. Dala jsem dnes na dva talirky jed. Myslíte ze by si mohli zobnout, nebo mam koupit ještě ten gel? Vůbec nevím jak je z půdy dostat. A je jich tam opravdu hodně. Jsou vidět nory ve vate a všude velká spousta hovinek. Druhý bratr říkal ze po otravě mají žízeň, že jsem tam měla dát ještě misku s vodou a ze vylezou k ní, je to pravda? Díky za odpověď, Krátká

 18. Jitka
  Jitka / 4-23-2017 / ·

  Včera jsme objevili prohryzanou díru na hadici vzadu za za WC mísou. Bydlíme na bytovce v 1.poschodí a již před měsícem si soused po námi stěžoval na potkany,kteří mu prožrali vatelínovou ochranu potrubí ve stupačce a další ochranu odpadu. Použil jed na potkany,ale situace je stejná.Včera jsme zakoupili hadici novou,instalovali a situace dnes ráno stejná-hadice prohryzaná.Jak řešit v 1.poschodí, jed spadne dolů.Musí to řešit jen soused pod námi?Existuje nějaký zvukový odpuzovač?Odpovězte mi na mail.

 19. Zdena
  Zdena / 5-25-2017 / ·

  Ve starém domě na vsi (který není celoročně využívaný k trvalému bydlení) jsme v dubnu 2016 objevili potkany. Sousedi kolem mají spoustu zvířat, u nich je potravy dostatek, u nás zas klid a možnosti úkrytu – prostě ideální podmínky k životu.

  Po víc jak čtyřměsíčním boji, kdy jsme vyzkoušeli všechno možné – elektrické plašiče, pachové odpuzovače, pasti, jedy, rány lopatou a různé “zaručeně účinné” babské rady a kdy potkani vítězili na celé čáře, nám konečně došlo, že bez odborné pomoci to nezvládnem. V průběhu naší amatérské deratizace nám potkani stihli napáchat neuvěřitelnou spoustu škod. Prohrabali se do všech místností v domě, rozkousali odpady, zničili dřevěné dveřní zárubně a obložení stěn, dvě křesla, matraci, skříň, plyšové hračky … výčet je dlouhý. Sežrali, na co přišli, co nesežrali, to znečistili močí a trusem. Jedním slovem – masakr.

  Prvnímu deratizátorovi jsme se po měsíci omluvili a požádali ho, ať už nechodí. Vyzkoušel několik typů prý účinných a pro hlodavce prý atraktivních nástrah, ale ti naši se toho ani nedotkli. Dostalo se nám odborného poučení, že se potkanů stejně nikdy nezbavíme úplně, pouze můžeme snížit jejich počet na únosnou míru. V případě téhle pakáže ale považuji za jedinou únosnou míru počet nula!

  Druhý deratizátor přinesl přípravek, který se jmenuje Racumin a který osobně považuji za něco jako zázrak. Je to jedovatá pěna ve spreji, nafouká se do všech děr, kudy potkani prolézají, občas se doplní, to podle toho, jak rychle potkani při prolézání díry vyčistí. U nás se pěna doplňovala čtyřikrát za sebou, vždy po 24 hodinách, pak pohyb ustal. Za dva týdny se zásah zopakoval (to už původní pěna sesychala do tmavě modrého prášku), žádná aktivita už nebyla patrná, tak se díry zalily betonem. V domě a jeho nejbližším okolí jsme sesbírali 17 mrtvolek (podle deratizátora jich nejmíň dvakrát tolik vysychá v norách), jednoho obrovského zpitomělého samce jsme praštili v kuchyni pod dřezem. Bylo to v listopadu a od té doby se u nás neukázal ani chlup. Ještě řadu týdnů jsme zkušebně nechávali volně ležet pečivo a misky se zrním, zůstalo to netknuté. A pak že se potkanů nedá zbavit úplně.

 20. lenupka
  lenupka / 6-21-2017 / ·

  dobry vecer chci poradit v domu ve sklepe zapacha strasnej pach moci proste mocovka a bojim se a by tam nebyli i potkany jak poznam ze mam v sklepe potkana asi mi praskla trubka ze mi tece do sklepa mam strach z potaknu prosim o rychlou odpoved

 21. Karel
  Karel / 7-2-2017 / ·

  Dobrý den. Také jako ostatní svádím marný boj s krysami (nebo potkany, nevím co je to), protože mám
  domácí zvířectvo, je těžké úplně jim zamezit přístup k potravě. Slyšel jsem, od jednoho “chytrolína”, že prý
  pomůže uzené nebo něco podobně voňavého obalit v sádře. Rád bych věděl, jestli na tom něco je, nebo je
  to jenom zbytečná příprava chutné svačinky.

 22. Monika
  Monika / 7-18-2017 / ·

  Dobry den,potrebuji radu,mame na zahrade postaveny velky stan pro deti.Ted ale v chodbe ve stanu a pod stanem bylo plno trusu a kousek makrely.Sousedi maji slepice,vedle u plotu mame postaveny stan.Jak vypada trus potkana a muzeme neco chytit?Vystrikala jsem to dezinfekci(sanytolem)Jeste by to mohla byt kuna,co ja vim,nepoznam ci to mohli byt hovinka.Mys to nebyla,kocka taky ne…

 23. Petra
  Petra / 9-11-2017 / ·

  Dobrý den, pod kotcem – dřevěný rošt, se nám usadily potkani, jak píšete pastičky nefungují, a jde vidět že už mají mladé, nechtěla jsem trávit, protože máme psi, ale asi nebude jiná možnost, můžu se zeptat jestli hrozí nějaké nebezpečí, kdyby pes otráveného potkána sežral ? Děkuji.

 24. Aneta H.
  Aneta H. / 9-27-2017 / ·

  Dobrý den,

  prosím o radu. Bydlíme ve starším zděném paneláku, v prvním patře, pod námi jsou už jen sklepy. Jednou se k nám do stoupaček dostal potkan a prokousal se až do kuchyně. Zabili jsme ho pastičkou, jenže hned po něm se k nám dostal další. Ten už byl vychytralý a zabít ho pastičkou trvalo zhruba týden. Mezitím jsme ho uvěznili v kuchyni, a to tak, že jsme zabetonovali a zapěnili všechny díry. Přesto večer ve stoupačkách slyšíme dalšího, jak se snaží pěnou prokousat opět do kuchyně. Vše doma vysavované, uklizené, odpadky hlídáme. Ve sklepě pod námi s nimi problém není. Nevíme jak se nám sem dostávají, ale asi nezbyde nic jiného, než koupit plašičku do stoupaček a poslouchat pískání (ano, z chalupy vím, že se to slyšet nepříjemně dá)… nebo nenapadá vás jiné řešení? Do jedu se nám nechce, neměl by z těch stoupaček ani kam utéct na volné prostranství, tak nechceme, aby nám smrděl… je tam špatný přístup..

 25. RCJCZ
  RCJCZ / 11-1-2017 / ·

  Dobrý den, někde jsem zachytil zprávu, že EU chce od ledna 2018 zakázat prodej stávajících jedů proti hlodavcům, protože je to “nehumání” a chce povolit jen mírnější formu. Bohužel nemohu najít žádný relevantní odkaz. Je na tom něco pravdy? Abychom se včas zásobili 🙂
  Děkuji

 26. NADĚŽDA
  NADĚŽDA / 11-13-2017 / ·

  prosím opomoc potkani se knám dostávají kanalizací z celé obce nic nefenguje prokoušou každou překážku už je máme i vzateplení pod fasádou jedu jsem zpotřebovala za tisíce i do klece jsme jich chtili bespočet co stím jsem zoufalá

 27. Petr Mrva
  Petr Mrva / 11-21-2017 / ·

  Dobry den asi před tydnem mi začalo něco ohavňe zapáchat zpod podlahy v trámech.pocitam ze asi potkan protoze mala myš nemůže tahle smrdět.ale potkana jsem doma nezahlid myš už jo .mam zamorenou celou chodbu ani větrání nepomáhá.nevite jak to muze dlouho trvat?

 28. Libor Malý
  Libor Malý / 12-7-2017 / ·

  Dobrý den, já bych se hubení svépomocí nebál. Je ale třeba, přesně jak píšete, zvolit opravdu účinný přípravek, aby se hrodavci nestaly rezistentní. Já jsem třeba ve sklepě použil přípravek Total Gel PROFESIONAL RAT 230g od stoppest a tak je teda perfektní. Gelu stačí pouze 3 – 5g na 1 hlodavce, účinkuje už za 1 den po sežrání. Některé mrtvvé krysy jsem ve sklepě našel a ale vetšinou krysa ze sklepě odejde a pojde jinde. Takže pro ty, co chtějí hubit svépomocí je toto velmi vhodná varianta.

 29. Buršík Petr
  Buršík Petr / 12-28-2017 / ·

  Dobrý den,
  prosímo radu a pomoc. Na půdě v tepelné izolaci se nám objevili potkani, nevím kudy tam lezou,ale potřebuji se jich zbavit, mám strach, že když je otrávím tak tam chcípnou a budou tam smrdět.Děkuji za radu

 30. Buršík Petr
  Buršík Petr / 12-30-2017 / ·

  Dobrý den,
  děkuji za odpoveď, pastu určitě obj a jaký máte názor na plašičky, Děkuji.

 31. Eva
  Eva / 2-2-2018 / ·

  Dobry den,
  Ze zdi kudy vede potrubi do kuchyne a k pracce-tj. privod a odpady se ozyvaji zvuky. Zhuba jako hrabani, skrabani, lomcovani s trubkami.
  Mohl se potencialni potkan/mys prokousat zdivem k trubkam a nyni se prokousava do kuchyne?
  Existuje zpusob jak tomu zabranit???
  K trubkam jsem dala plasic(cloveku neslysitelny ultrazvukovy), bohuzel mam asi spatny typ, slysim ho a zpusobuje mi bolesti usi.

 32. Majka
  Majka / 2-7-2018 / ·

  Dobrý den,
  do kompostéru se mi nastěhovali potkani.Nástrahu zatím pravidelně konzumují.Chci se ale zeptát, jestli budu moci ten kompost na jaře normalně používat.Bojím se nemocí co mohou potkani přenášet.

 33. Helena
  Helena / 2-27-2018 / ·

  Zdravim ,mam dotaz.Loni v lete jsme zjistili ze pres zahradu nam chodi potkani chytli ksme do pasti samici a 2 mlade .chodili jen pres jedno misto a to pres bylinky i po zabiti techto 3 potkanu jsem nachazela trus na bylinkach respektive na hline a ted muj dotaz muzou byt bylinky ,zemina nejak nebezpecna pri konzumaci omytych ,tepelne zpracovanych bylinek
  Diky moc

 34. Ivana B.
  Ivana B. / 2-28-2018 / ·

  Dobry den , mame doma zvířata psi kocky slepice a hlavně kralíky a ty nám začly žrát potkani . Natahly jsme tři pasti ve všech se chytly potkani a na druhy den se nám nějak dostaly do kralíkarny a zakously jednoho maleho králáčka a druheho roztrhaly a tak už se to opakuje uz asi ctvrty den už jich zakously 6 zachvíly budem bez kralíčku , na velké si netroufnou , ale na mlaďata jo . Prosím o radu Děkuji

Napsat odpověď