Jak se zbavit potkanů

Jak vypadá potkan

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Lidé si často pletou potkana s krysou. Přehledný článek o tom jak rozeznat potkana od krysy máme zde: 7 rozdílů mezi potkanem a krysou

Kde se vyskytují potkani

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Jak se rozmnožují potkani

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Potkani často okusují elektrické kabely, čímž mohou způsobit velké škody.

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkani znehodnocují zásoby potravin.

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300
Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na potkany. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

Potkani jsou velmi inteligentní, a chytat je do pastí je obtížné. Nejspolehlivější řešení je jed na potkany.

Klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana
Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon.

Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

Jed na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky, aby se k němu nedostalo jiné zvíře.

Potkani jsou velmi chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.

Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova s ulovenou myší

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-potkanum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

156 komentářů k: “Jak se zbavit potkanů

  1. Dobrý den, se zeminou problém nebude, ale pokud potkani močí přímo na bylinky, tak to ideální, není a asi bych je raději nějakou dobu nejedl 🙁

  2. Dobrý den, ano kompost můžete normálně používat. Hlodavci se na zahradách pohybují běžně. I proto by se měla zelenina před konzumací vždy omýt.

  3. Dobrý den, normálně bych vám poradil potkana otrávit, ale vzhledem k tomu, že zakázali prodej stávajících jedů na hlodavce koncovým zákazníkům a nové slabší produkty které se budou smět prodávat budou naskladněny až někdy v září, tak vám nezbyde nic jiného než si zavolat kvůli jednomu potkanovi deratizační firmu.

  4. Dobry den , mame doma zvířata psi kocky slepice a hlavně kralíky a ty nám začly žrát potkani . Natahly jsme tři pasti ve všech se chytly potkani a na druhy den se nám nějak dostaly do kralíkarny a zakously jednoho maleho králáčka a druheho roztrhaly a tak už se to opakuje uz asi ctvrty den už jich zakously 6 zachvíly budem bez kralíčku , na velké si netroufnou , ale na mlaďata jo . Prosím o radu Děkuji

  5. Zdravim ,mam dotaz.Loni v lete jsme zjistili ze pres zahradu nam chodi potkani chytli ksme do pasti samici a 2 mlade .chodili jen pres jedno misto a to pres bylinky i po zabiti techto 3 potkanu jsem nachazela trus na bylinkach respektive na hline a ted muj dotaz muzou byt bylinky ,zemina nejak nebezpecna pri konzumaci omytych ,tepelne zpracovanych bylinek
    Diky moc

  6. Dobrý den,
    do kompostéru se mi nastěhovali potkani.Nástrahu zatím pravidelně konzumují.Chci se ale zeptát, jestli budu moci ten kompost na jaře normalně používat.Bojím se nemocí co mohou potkani přenášet.

  7. Dobry den,
    Ze zdi kudy vede potrubi do kuchyne a k pracce-tj. privod a odpady se ozyvaji zvuky. Zhuba jako hrabani, skrabani, lomcovani s trubkami.
    Mohl se potencialni potkan/mys prokousat zdivem k trubkam a nyni se prokousava do kuchyne?
    Existuje zpusob jak tomu zabranit???
    K trubkam jsem dala plasic(cloveku neslysitelny ultrazvukovy), bohuzel mam asi spatny typ, slysim ho a zpusobuje mi bolesti usi.

  8. Dobrý den,
    děkuji za odpoveď, pastu určitě obj a jaký máte názor na plašičky, Děkuji.

  9. Dobrý den,
    buď je můžete chytat do pastí, což u potkanů nebývá snadné – jeden se chytí, ale ostatním už se do pasti většinou moc nechce. Nebo je můžete otrávit přípravkem který funguje na principu ředění krve – potkan má před smrtí pocit dušnosti a vyleze uhynout někam na volné prostranství.
    Doporučil bych přípravek Vigonez

  10. Dobrý den,
    prosímo radu a pomoc. Na půdě v tepelné izolaci se nám objevili potkani, nevím kudy tam lezou,ale potřebuji se jich zbavit, mám strach, že když je otrávím tak tam chcípnou a budou tam smrdět.Děkuji za radu

  11. Dobrý den, já bych se hubení svépomocí nebál. Je ale třeba, přesně jak píšete, zvolit opravdu účinný přípravek, aby se hrodavci nestaly rezistentní. Já jsem třeba ve sklepě použil přípravek Total Gel PROFESIONAL RAT 230g od stoppest a tak je teda perfektní. Gelu stačí pouze 3 – 5g na 1 hlodavce, účinkuje už za 1 den po sežrání. Některé mrtvvé krysy jsem ve sklepě našel a ale vetšinou krysa ze sklepě odejde a pojde jinde. Takže pro ty, co chtějí hubit svépomocí je toto velmi vhodná varianta.

  12. Dobry den asi před tydnem mi začalo něco ohavňe zapáchat zpod podlahy v trámech.pocitam ze asi potkan protoze mala myš nemůže tahle smrdět.ale potkana jsem doma nezahlid myš už jo .mam zamorenou celou chodbu ani větrání nepomáhá.nevite jak to muze dlouho trvat?

  13. prosím opomoc potkani se knám dostávají kanalizací z celé obce nic nefenguje prokoušou každou překážku už je máme i vzateplení pod fasádou jedu jsem zpotřebovala za tisíce i do klece jsme jich chtili bespočet co stím jsem zoufalá

  14. Dobrý den, máte pravdu bude to od 1.3.2018. Přípravky budou prodejné pouze pro profesionály (budou je používat jen deratizační firmy) Pro veřejnost bude maximální koncentrace účinné látky snížena na polovinu a dle testů výrobců to zatím vypadá, ře přípravky s tak nízkou koncentrací účinné látky budou fungovat velmi špatně.
    Což je špatné i pro deratizační firmy – pokud budou lidé doma používat látky s nízkou koncentrací, škůdce nemusí zabít, ale hlodavci se vůči látce časem stanou odolnými a potom bude obtížnější je zahubit i pomocí silnějších přípravků které budou smět používat jen deratizační firmy.

  15. Dobrý den, někde jsem zachytil zprávu, že EU chce od ledna 2018 zakázat prodej stávajících jedů proti hlodavcům, protože je to „nehumání“ a chce povolit jen mírnější formu. Bohužel nemohu najít žádný relevantní odkaz. Je na tom něco pravdy? Abychom se včas zásobili 🙂
    Děkuji

  16. Dobrý den,

    prosím o radu. Bydlíme ve starším zděném paneláku, v prvním patře, pod námi jsou už jen sklepy. Jednou se k nám do stoupaček dostal potkan a prokousal se až do kuchyně. Zabili jsme ho pastičkou, jenže hned po něm se k nám dostal další. Ten už byl vychytralý a zabít ho pastičkou trvalo zhruba týden. Mezitím jsme ho uvěznili v kuchyni, a to tak, že jsme zabetonovali a zapěnili všechny díry. Přesto večer ve stoupačkách slyšíme dalšího, jak se snaží pěnou prokousat opět do kuchyně. Vše doma vysavované, uklizené, odpadky hlídáme. Ve sklepě pod námi s nimi problém není. Nevíme jak se nám sem dostávají, ale asi nezbyde nic jiného, než koupit plašičku do stoupaček a poslouchat pískání (ano, z chalupy vím, že se to slyšet nepříjemně dá)… nebo nenapadá vás jiné řešení? Do jedu se nám nechce, neměl by z těch stoupaček ani kam utéct na volné prostranství, tak nechceme, aby nám smrděl… je tam špatný přístup..

  17. Dobrý den, kdyby sežral otrávených potkanů několik málo kusů, tak mu to neublíží, ale kdyby jich sežral větší množství, tak mu to také neudělá dobře.

  18. Dobrý den, pod kotcem – dřevěný rošt, se nám usadily potkani, jak píšete pastičky nefungují, a jde vidět že už mají mladé, nechtěla jsem trávit, protože máme psi, ale asi nebude jiná možnost, můžu se zeptat jestli hrozí nějaké nebezpečí, kdyby pes otráveného potkána sežral ? Děkuji.

  19. Dobrý den,
    trus potkana vypadá stejně jako trus myší, jen je větší. Trus kuny je velikostně zhruba jako od kočky.
    Potkani můžou být přenašeči různých nemocí, takže dezinfekce určitě byla na místě.

  20. Dobry den,potrebuji radu,mame na zahrade postaveny velky stan pro deti.Ted ale v chodbe ve stanu a pod stanem bylo plno trusu a kousek makrely.Sousedi maji slepice,vedle u plotu mame postaveny stan.Jak vypada trus potkana a muzeme neco chytit?Vystrikala jsem to dezinfekci(sanytolem)Jeste by to mohla byt kuna,co ja vim,nepoznam ci to mohli byt hovinka.Mys to nebyla,kocka taky ne…

  21. Dobrý den. Také jako ostatní svádím marný boj s krysami (nebo potkany, nevím co je to), protože mám
    domácí zvířectvo, je těžké úplně jim zamezit přístup k potravě. Slyšel jsem, od jednoho „chytrolína“, že prý
    pomůže uzené nebo něco podobně voňavého obalit v sádře. Rád bych věděl, jestli na tom něco je, nebo je
    to jenom zbytečná příprava chutné svačinky.

  22. dobry vecer chci poradit v domu ve sklepe zapacha strasnej pach moci proste mocovka a bojim se a by tam nebyli i potkany jak poznam ze mam v sklepe potkana asi mi praskla trubka ze mi tece do sklepa mam strach z potaknu prosim o rychlou odpoved

  23. Ve starém domě na vsi (který není celoročně využívaný k trvalému bydlení) jsme v dubnu 2016 objevili potkany. Sousedi kolem mají spoustu zvířat, u nich je potravy dostatek, u nás zas klid a možnosti úkrytu – prostě ideální podmínky k životu.

    Po víc jak čtyřměsíčním boji, kdy jsme vyzkoušeli všechno možné – elektrické plašiče, pachové odpuzovače, pasti, jedy, rány lopatou a různé „zaručeně účinné“ babské rady a kdy potkani vítězili na celé čáře, nám konečně došlo, že bez odborné pomoci to nezvládnem. V průběhu naší amatérské deratizace nám potkani stihli napáchat neuvěřitelnou spoustu škod. Prohrabali se do všech místností v domě, rozkousali odpady, zničili dřevěné dveřní zárubně a obložení stěn, dvě křesla, matraci, skříň, plyšové hračky … výčet je dlouhý. Sežrali, na co přišli, co nesežrali, to znečistili močí a trusem. Jedním slovem – masakr.

    Prvnímu deratizátorovi jsme se po měsíci omluvili a požádali ho, ať už nechodí. Vyzkoušel několik typů prý účinných a pro hlodavce prý atraktivních nástrah, ale ti naši se toho ani nedotkli. Dostalo se nám odborného poučení, že se potkanů stejně nikdy nezbavíme úplně, pouze můžeme snížit jejich počet na únosnou míru. V případě téhle pakáže ale považuji za jedinou únosnou míru počet nula!

    Druhý deratizátor přinesl přípravek, který se jmenuje Racumin a který osobně považuji za něco jako zázrak. Je to jedovatá pěna ve spreji, nafouká se do všech děr, kudy potkani prolézají, občas se doplní, to podle toho, jak rychle potkani při prolézání díry vyčistí. U nás se pěna doplňovala čtyřikrát za sebou, vždy po 24 hodinách, pak pohyb ustal. Za dva týdny se zásah zopakoval (to už původní pěna sesychala do tmavě modrého prášku), žádná aktivita už nebyla patrná, tak se díry zalily betonem. V domě a jeho nejbližším okolí jsme sesbírali 17 mrtvolek (podle deratizátora jich nejmíň dvakrát tolik vysychá v norách), jednoho obrovského zpitomělého samce jsme praštili v kuchyni pod dřezem. Bylo to v listopadu a od té doby se u nás neukázal ani chlup. Ještě řadu týdnů jsme zkušebně nechávali volně ležet pečivo a misky se zrním, zůstalo to netknuté. A pak že se potkanů nedá zbavit úplně.

  24. Včera jsme objevili prohryzanou díru na hadici vzadu za za WC mísou. Bydlíme na bytovce v 1.poschodí a již před měsícem si soused po námi stěžoval na potkany,kteří mu prožrali vatelínovou ochranu potrubí ve stupačce a další ochranu odpadu. Použil jed na potkany,ale situace je stejná.Včera jsme zakoupili hadici novou,instalovali a situace dnes ráno stejná-hadice prohryzaná.Jak řešit v 1.poschodí, jed spadne dolů.Musí to řešit jen soused pod námi?Existuje nějaký zvukový odpuzovač?Odpovězte mi na mail.

  25. Dobrý den, potkani se nám dostali na půdu. Bohužel za účelem jídla. Bratr si zde suší kukuřici a i obilí sem schoval. S hrůzou v noci poslouchám rachot.. jsou zabydleni ve vate kterou je zateplena střecha. Dala jsem dnes na dva talirky jed. Myslíte ze by si mohli zobnout, nebo mam koupit ještě ten gel? Vůbec nevím jak je z půdy dostat. A je jich tam opravdu hodně. Jsou vidět nory ve vate a všude velká spousta hovinek. Druhý bratr říkal ze po otravě mají žízeň, že jsem tam měla dát ještě misku s vodou a ze vylezou k ní, je to pravda? Díky za odpověď, Krátká

  26. Dobrý den, potkani se nám dostali na půdu. Bohužel za účelem jídla. Bratr si zde suší kukuřici a i obilí sem schoval. S hrůzou v noci poslouchám rachot.. jsou zabydleni ve vate kterou je zateplena střecha. Dala jsem dnes na dva talirky jed. Myslíte ze by si mohli zobnout, nebo mam koupit ještě ten gel? Vůbec nevím jak je z půdy dostat. A je jich tam opravdu hodně. Jsou vidět nory ve vate a všude velká spousta hovinek. Druhý bratr říkal ze po otravě mají žízeň, že jsem tam měla dát ještě misku s vodou a ze vylezou k ní, je to pravda? Díky za odpověď, Krátká

  27. Dobrý den,
    pokud se potkani dostali až do bytu, tak půjde zřejmě o nějaký starší dům, kde je nejspíš nemožné dokonale utěsnit všechny přístupové cesty.
    Past na potkany je dobrá jen pokud se někomu do bytu nebo do sklepa dostane jeden potkan. Do pasti se většinou chytne jen jeden, nebo několik mladších, ale staří potkani jsou natolik inteligentní že když v pasti vidí mrtvoly ostatních potkanů, tak oni už do pasti nevlezou.
    Když je potkanů větší množství nezbývá nic jiného než použít otrávené nástrahy. Ideální je používat moderní přípravky které fungují na principu ředění krve a nezabijí potkana hned, ale až po několika dnech. Například deratizační návnady Vigonez
    POkud máte doma psa nebo dokonce děti, je potřeba návnady umisťovat tak, aby se k nim nemohl dostat nikdo jiný než potkan. Ideální je dávat nástrahy do deratizačních staniček někam do sklepa kam se k nim děti ani pes nedostanou.
    Dobré je také odstranit potkanům zdroje potravy kvůli kterým do domu chodí. Například brambory ve sklepě, krmivo pro psa,…

  28. Dobrý den, prosím vás poraďte mi nebo už nevím co mám dělat. Mám v bytě potkany. Dali jsme otravu, za dělali díry, pastičky všude dali a ne a ne se z toho zbavit. Už opravdu nevím co mám dělat. Mám tři malé děti a mám každý večer jít strach spát, aby potkani nekousli děti. Mám i psa, který se sám boji potkanů. Prosím o radu děkuji

  29. Dobrý den,
    nevím jestli bydlíte v domě nebo v bytě. Pokud bydlíte v domě můžete tento problém vyřešit tak, že na přípojku domu do kanalizace nainstalujete zpětnou klapku. Zpětná klapka se otevírá jen jedním směrem – splašky vypustí ven, ale pak se zase uzavře a potkan ani jiné zvíře se nedostane z kanalizace do domovního odpadu. Je to poměrně nákladné řešení. Samotná zpětná klapka není až tak drahá, ale musí se vykopat stávající kanalizace a vyměnit kus potrubí do kterého se zpětná klapka nainstaluje.
    Další možností je vyměnit svislé odpadní vedení v domě – staré litinové odpadní trubky jsou zarostlé a pro potkana není problém vyšplhat se v nich klidně několik pater. V nových plastových trubkách které jsou dokonale hladké vám do patra vyleze jen těžko.

    Jednodužší řešení je obrátit se na odbor životního prostředí ve vašem městě a požádat je aby zařídili deratizaci v kanalizačním systému ve vašem okolí s tím, že potkani ohrožují vaše zdraví. Což je pravda – potkana v koupelně by asi nechtěl nikdo. Je lepší když se k žádosti připojí víc lidí – třeba sousedi.

    Do doby než problém s potkany vyřeší je určitě vhodné přiklápět na záchodě prkénko a ideálně ho ještě něčím zatížit, aby se vám potkan při případné příští návštěvě zbytečně neprocházel po koupelně nebo po bytě.

    Na krátkou dobu může pomoci nalít do záchodu alespoň litr sava a potrubí bude potkanovi chvíli smrdět – ale opravdu jen pár dní.

  30. Dobry den obevuje se mi v zachode potkan posim vas o radu jak se ho zbavit dekuji za rady

  31. Pro ty, kdo viděli JEDNOHO potkana – platí učebnicové pravidlo, že KDYŽ VIDÍTE JEDNOHO, VE SKUTEČNOSTI JICH TAM JE NEJMÉNĚ 10 !!! Odpovídá to organizovanému systému jejich života – mladí jako průzkumníci atd.

  32. Dobrý den,
    potkani se dají chytat do pastí. Buď můžete použít klasické sklapovací nebo klece. Ale u všech pastí je problém v tom, že potkan je velmi inteligentní a když se do pasti nějaký mladší chytne, tak ostatní už si dají pozor a pastem se vyhnou.
    Můžete také použít elektronické odpuzovače, které potkany odpuzují, ale psům a kočkám nevadí. Elektronické plašiče ale vadí i králíkům.

    Jediným opravdu účinným způsobem jak se potkanů zbavit natrvalo nebo alespoň na delší dobu než se nastěhují další je otrávit je.
    Když jsou na pozemnku psy a kočky, je třeba umisťovat deratizační nástrahu do deratizačních staniček aby se k jedu nedostal nikdo jiný než potkan. Případně se dá použít nástraha na hlodavce ve formě gelu, STOP GEL který se aplikuje do míst kam se psi a kočky nedostanou. Hlodavec nemůže nikam odnést ale musí ho skonzumovat na místě.

  33. Dobry den, ve dvoře nám začali pobíhat potkani o velikosti cca 30cm, je to poprvé co se začali objevovat. Máme dva psy a jednoho kocoura, takže o jedu asi nelze přemýšlet. Nevíte někdo jak je vyhnat ?

  34. Ja jen neco k hubení potkanu — koupil sem kdesi na netu tubu jakoby tmele – barva zelena — jed na potkany …vytlacnou pistolí jsem jed vytlacil do děr a do misek ktere jsem nastrazil na potkany a pry se toho mel najist a nebo namočit tlapku kterou pri olíznutí – zemře —ale bhzl potkani se jedu po dvou mesicich ani nedotkli a mame jich teda hodne na zahrade…takze nedoporucuji Zeleny jed v tubě na potkany !!! Ja osobne preferuji strileni vzduchovkou 🙂 ze dvě rany a je po potkanovi …

  35. Ahoj chci se zeptat je možno hubit na svém pozemku nebo na pozemku se souhlasem majitele potkany psy? Není to upraveno nějakým zákonem (predpisem). Díky

  36. Dobrý den,
    na potkany jsou nejlepší buď samoobslužné sáčky kilrat, nebo Vigonez pasta Uhynulé potkany lidé většinou zabalí do igelitové tašky a dají do komunálního odpadu.

  37. Dobrý den,máme asi potkany na dvoře a zahradě,myši i kočky zmizely.Ráda bych je zlikvidovala,protože se jich štítím i bojím,ale mám tři psy v kotcích na dvoře.Prosím poradte mi bezpečně otrávit potkany a zároven neublížit psům.Kam nastražit návnadu a jakou/název přípravku/ a ještě co s mrtvými potkany.Děkuji za radu.
    Kotlíková Lída

  38. Dobrý den, tak fungují přípravky na principu ředění krve například Kilrat– čím těžší zvíře tím víc přípravku musí sežrat aby uhynulo. Když pes náhodně sežere pár uhynulých potkanů tak mu to nijak neublíží kdyby je ale jedl pravidelně, tak by mu to nakonec taky neudělalo dobře. Nástrahy je vždy potřeba dávat tak aby se k nim nedostal nikdo jiný než škůdce kterého chcete otrávit. Pokud máte potkanů na pozemku velké množství je dobré psa třeba na týden někam odvézt nebo zavřít aby se k většímu množství uhynulých potkanů nedostal.

  39. Dodry den mame psa i potkany, existuje jed kterym kdyz otravim potkana a pes zdechleho potkana potom sezere aby se taky neotravil?

  40. Dobrý den, jak je psáno v předchozím příspěvku – past na potkany je vhodná pouze kdyby tam byl zatoulaný jen jeden potkan. Jinak jsou potkani natolik inteligentní že další už do pasti nevlezou. Pokud je jich v domě nebo na zahradě víc, pomůže je jedině otrávit. pokud máte doma psy a kočky je vhodný gel na hlodavce který natlačíte někjam kam se pes nebo kočka nemohou dostat..

    Petr Helekal

  41. Dobrý den, máme ve skleníku potkany a už nevíme jak se jich zbavit, dali jsme tam pasticku ale návnadu vyberou,past sklapne ale nic nechyti. Uz je mám i v horním patře baraku kde přebývají s tím, ze v noci chodí psům na granule. Jelikož máme kočky a psi tak by jsme chtěli otrávit až v nejkrajnejsi nouzi. Dostali se k nám od sousedů a Ti s těma dirama nehodlají nic dělat. Děkuji za řadu.

  42. Dobrý den, pokud je tam jen jeden, což je nepravděpodobné, protože potkani žijí ve skupinách, tak by stačila klasická pastička na potkany.
    Pokud je jich tam víc, je potřeba je otrávit. Když je to v blízkosti jiných zvířat, je vhodné použít jed na hlodavce ve formě gelu, který se aplikuje na místa na který se dostane jen škudce kterého se chcete zbavit. Gel musí potkan sežrat přímo na místě – nemůže ho přenést nikam kde by se s ním otrávily slepice.

    Petr Helekal

  43. Mám v kurníku potkana,nevím co s tím mám dělat, jelikož mám i v kurníku kuřata. Potřebuju se potkana zbavit!!!!!
    PROSÍM O RADU, DĚKUJI.

  44. Četla jsem zde, že se potkan bojí morčete. No dnes vnoci jsme zjistili, že to neni pravda. Potkan vlezl k morčeti do klece. Naštěstí morče spustilo alarmující pískot a nám se podařilo potkana doslova umlátit. Dnes jsme opět zabetonovali díru a doufáme že jsme se potkanů zbavili.

  45. Dobrý den
    Soused zboural starou obří stodolu a k nám do sklepa se dostali zřejmě potkani. Vybudovali si vchod vedle vodovodní přípojky, díru jsme ucpali dali do ní rozbité sklo, jedovaté návnady a hadru páchnoucí našimi psy ( měli ji v boudě ) a díru zalili betonem, za dva dny si udělali díru novou asi o 10 cm dál. Otázka zní, jak poznám že se jedná o potkana? I když to asi tak vypadá a druhá otázka, jak ho zlikvidovat ? Dočetla jsem se tady že pr je odrazuje morče, to doma máme a dáme ho do sklepa ale jsou i jiné způsoby???? děkuji

  46. Dobrý den, průměr 10cm je na potkana docela hodně. Ale i kdyby to byl křeček, nebo jiný hlodavec, tak by určitě šel po uskladněných obilovinách. A´t už je to jakýkoliv škůdce, tak nejlepší je ho zlikvidovat pomocí jedu. Když nežere jeden, tak zkusit jiný, který by ho mohl lákat víc. Když mají hlodavci dostatek potravy v okolí, může být s přijímáním nástrahy problém.

    Petr Helekal

  47. Dobrý den,
    do stodoly se mně nastěhovali nezvaní hosté. Nevím co to je. Mám tam několik děr o průměru asi 10 cm. Když je zasypu, objeví se znova (ve stodole není betonová podlaha). Myslel jsem, že to jsou potkani, ale začínám o tom pochybovat. Ve stodole mám uskladněný oves, slunečnici a proso. O toto krmivo nejeví patrně údajní potkani žádný zájem, protože pytle jsou neporušené. Rozmístlil jsem po stodole granule na hubení potkanů a nic je nesežralo. Nastražil jsem past, do které jsem dal kousek rohlíku a kolečko salámu. Ráno byla past sklaplá, u ní loužička krve, takže nevím koho past zranila, další dny se do pasti už nic nechytilo. V těsné blízkosti stodoly mám voliéry s ptáky, kteří mají mláďata. Zatím jsem nepozoroval, že by se mně mláďata ztrácela. Poradíte mi prosím co s tím? Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *