Jak se zbavit štěnic

Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.

Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.

Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.

Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic

Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.

Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Jaké jsou druhy štěnic

  • štěnice domácí
  • štěnice ptačí
  • štěnice tropická
  • štěnice netopýří

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.

Kde se vyskytují štěnice

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …

Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic

Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.

Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.

Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice

Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.

Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

  • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
  • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.

Deratizátor bude dělat postřik proti štěnicím

  • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.

Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím

Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

887 komentářů k: “Jak se zbavit štěnic

  1. Rychlost vývoje štěnic, délka jejich života i schopnost klást vajíčka záleží na okolní teplotě. Čím vyšší je teplota v bytě, tím rychleji probíhá líhnutí, vývoj a tím častěji štěnice saje krev. Při nízkých teplotách jsou štěnice utlumenější a vše trvá déle.
    Při běžné pokojové teplotě kolem 22 stupňů bude trvat zhruba měsíc než bude štěnice schopna naklást vajíčka.
    Dospělá samička je schopna naklást 3-10 vajíček denně
    Vajíčka štěnic se při běžných pokojových teplotách vylíhnou během 5-10 dnů. Při nízkých teplotách to může trvat až 3 týdny.
    Štěnice se z vajíčky vylíhne v nymfu, která má 5 vývojových stádií a po pátém svlékání se mění v dospělou štěnici. Tento vývoj trvá opět v závislosti na teplotě 1-3 měsíce.
    Nedospělé larvy štěnice mají světlou až průhlednou barvu která se po nasátí krví změní v červenou. V dospělosti štěnice mají hnědou barvu a velikost 1-7mm.
    Délka života štěnice je 0,5-1,5 roku
    Bez potravy štěnice vydrží půl roku, při nízkých teplotách je schopna přežít bez potravy až rok.

  2. Dobrý den, pokud jste štěnice po postřiku rok neměli, a teď je máte znovu, je pravděpodobné, že se k Vám vrátili z některého z okolních bytů. Pokud se problém nevyřeší ve všech bytech, budete to ve svém bytě řešit stále znovu a znovu. Ideální je obrátit se na majitele domu aby zařídil plošnou likvidaci štěnic ve všech postižených bytech, případně se obrátit na magistrát na odbor životního prostředí, který by měl problém při plošném výskytu štěnic řešit.
    Jako krátkodobou ochranu můžete použít postřik Protect, který Vás štěnic zbaví, ale opět jen na nějakou dobu než přilezou ze sousedních bytů další.

    Petr Helekal

  3. Dobrý den, po jaké době jsou štěnice po vylíhnutí schopni snášet vajíčka? Děkuju za odpověd

  4. Dobry den pred rokem jsem nasla doma stenice tak jsem zavolala firmu ktwra mi provedla ctyri striky platila jsem 1900kc za strik ctvrty byl zdarma bohuzel twd jsem je opet nasla a nemqm fin.prostrwdky na fiemu abych si objednala.muzwte mi poradit co bych mohla nejdriv zkusit.dekuji

  5. Dobrý den, dýmovnice vajíčka zabít nedokáže. Vajíčka nezabije ani žádný postřik, proto se zásah proti štěnicím opakuje tak po 2 týdnech až se vajíčka vylíhnou.

    Petr Helekal

  6. dobry den mam doma stenice a chtel bych si koupit dymovnici a chtel bych vedet jestli pusoby i na vajcka nebo toho budu muset koupit vic a proces opakovat?? dekuju za odpoved

  7. Dobrý den,
    většinou tečky bývají na prostěradle ale záleží z jakého materiálu a jaké barvy prostěradlo je. Ideální na sledování je hladké bílé – na tom uvidíte všechno. Štípnutí od štěnic většinou poznáte podle toho že je několik štípanců vedle sebe v řadě. Jinak je těžké rozeznat štípanec od komára a od štěnice, protože každý člověk na štípnutí reaguje jinak a štípance mají různý vzhled a velikost.

    Petr Helekal

  8. dobrý den, chcem sa spýtať na pyzame som si nasla cierne bodky, ale na posteli ani matrace sa nevyskytlo nic. Tie bodky ale nejdu vyprať, par razi som mala postipnutie ale neviem či je to od komara alebo nie. Je to mozne ze sa objavia bodky len na pyzame ale nikde inde? V izbe mam asi 17 stupňov, žijem v UK. Ďakujem za odpoveď

  9. Dobrý den, to co popisujete je divné – kousance od štěnic jsou nejdřív na odkrytých částech těla – ruce, chodidla, krk… tam kde je pyžamo se kousance objevují až když je štěnic opravdu hodně. To co popisujete nemůže být třeba nějaká alergie na prací prášek ve kterém je vyprané pyžamo?
    Přítomnost štěnic se dá zjistit pomocí monitorovací pasti na štěnice. Něco podobného se bude určitě prodávat i v Anglii.

  10. Dobrý den, pokud je od štěnic klid delší dobu než 14 dní, a pak se objeví znovu, je to většinou způsobeno tím, že přicestují od sousedů. Pokud bydlíte v panelovém domě, nebo nějakém starším cihlovém domě, kde mají štěnice možnost cestovat kolem trubek ústředního topení, stupakou nebo popraskanými zdmi, tak se často stává, že se z jednoho bytu rozlézají do ostatních. V takových případech je potřeba aby se zásah proti štěnicím provedl ve všech postižených bytech a ideálně i v bytech které s postiženými byty sousedí i když tam štěnice ještě nepozorují. Nejlepší řešení je aby správce objektu zařídil tento plošný zásah u deratizační firmy.

    Pokud by to byla jen nějaké štěnice která přežila předchozí postřiky, nebo se jen vylíhla později, tak pokud přelezla přes plochu postříkanou protectem, tak i když vás ještě kousla, tak do několika dnů po kontaktu se zaschlým protectem uhyne.

    Petr Helekal

  11. Dobrý den,boj začal aj u mna no v daka bohu zatial v malom množstve.Zatial som neskúšal prípravky proti šteniciam ale chcem sa podelit o velmi účinný sposob.Poradil mi to známy a je to účinné tak dúfam že sa ich zbavím úplne.Akurát že sa tomu treba venovat pár dní a pozorne.Recept je klasický SANITOL dostupný v každom obchode.Odporúčam použit aj Sanitol na podlahy a tým klasickým vystriekavat škviry,lišty spojujúce podlahu zo stenou a podobne.Štenice to okamžite zahubý a ak si jednu necháte odloženú,uvidíte ako doslova vyschne ako keby sa vizliekla s kože.Samozrejme to zaberá ak to podchytíte v rannom štádiu.Počas boja odporúčam nejaký čas pred spaním postriekat postel.Skúsil som to a ráno žiadne štípance.Vela zdaru,s pozdravom Peter.

  12. Dobrý den.
    Bydlím v malém jednopokojovém bytě a hubil jsem štěnice následovně: První jsem veškeré ložní vypral na 60°C a zabalil do pytlů a vše projel parním čističem (postel a okraje koberce po obvodu místnosti). Dále celkem 3 zásahy, ato: Dýmovnice Dobol Fumigator 20g a +/-12 dní na to postřik Protectem všude kolem postele, veškerého nábytku a kolem celého pokoje. Tento zásah jsem cca po 14 dnech opakoval. Pak už byl klid, ale pro jistotu jsem stejný zásah provedl ještě jednou. Nyní, asi týden po posledním zásahu jsem se ráno probudil a měl na ruce zas dva štípance. Je sakra možné, aby to byly ještě ty potvory??? Děkuji za odpověď.

  13. Dobrý den,

    jsem v Anglii na kolejích už 3 týdny a od doby co tu jsem se mi na těle objevují každý den nové červené fleky. Nevím zda to jsou kousance, či co, ale pravdou je, že je mám všude.. na zádech, břichu, krku, za uchem, na stehnech.. Nevěděla jsem, co to je a tak jsem začala pátrat po internetu a našla články o štěnicích. Hned jsem po nich začala pátrat. Převrátila jsem kompletně celý pokoj vzhůru nohama, nemám tu žádné tapety, vyprala jsem naprosto všechny cejchy i oblečení a nenašla jsem ani malou známku po štěnicích :/ dokonce spím večer i se světlem a snažím se několikrát do noci budit a vždy hned vyběhnu a převrátím celou postel, abych je někde našla a fakt nic.. Jsem zoufalá, jelikož štípance přibývají a já nemám důkaz, že tu jsou a z toho důvodu mi to tu nikdo ani nechce věřit a škola s tím nechce nic dělat, se slovy, že takové problémy tu nikdy neměly. Nevěděl byste mi pomoct, jak je můžu najít? třeba nastražením nějaké pasti nebo tak něco? Také mi přijde hrozně divný, že spím v dlouhém pyžamu a pokousané části těla jsou vždy přes večer zakrytý. Částí těla jako je obličej, či chodidla, která jsou vlastně jako jediná odkrytá se ani netknou, není to divný?

    Děkuji mnohokrát za odpověď.

    Zoufalá Linda

  14. Dobrý den,
    jak píšete tak Protect nemusí všechny štěnice zabít hned. Je to přípravek sloužící k úplnému vyhubení štěnic, které ale trvá delší dobu. Obsahuje několik účinných látek, které se vzájemně doplňují. Přírodní Pyrethrum vypudí hmyz z úkrytů a část ho hned zabije. Většinou ale nezabije všechen, protože štěnice jsou proti pyretroidům často odolné. Přeživší štěnice zahubí růstový regulátor S-metopren. Vlivem této účinné látky se štěnice přestanou dál vyvýjet, během několik dnů přestanou přijímat potravu (štípance na lidech) a následně uhynou.
    Protect je po aplikaci aktivní zhruba 7-10 dní po aplikaci. Po 10 dnech je postřik většinou nutné zopakovat z důvodu že se z ukrytých vajíček vylíhnou nové štěnice.

    Petr Helekal

  15. Zdravím,

    asi dva týdny jsem na sobě pozoroval kousance.

    Obrátil sem celou postel (rozkládací gauč) naruby, prohledal všechny záhyby atd.

    Našel sem jednoho dospělého jedince a a si 5 menších v různých.
    Všechny sem pozabíjel. Objednal sem u Vás dýmovnici a protector.

    Všechno povlečení jsem vypral na 60.

    Po dvou dnech sem povlékl znovu gauč i peřinu.
    Ještě jsem pro jistotu celou postel kolem dokola postříkal protectorem. Opravdu každý kousek přes který by musela přelézt, kdyby na mě dostala chuť,

    Dnes ráno sem objevil dva menší kousance na ruce.
    Četl jsem tu, že štěnici trvá cca dva dny než jí protector zabije.

    Počkám tedy 2-3 dny a uvidím co se bude dít.

    Nicméně zatím jsem celkem nespokojen a mám pocit, že jsem hodil skoro tisíc korun do koše.

  16. Dobrý den, záleží jaká bude zima.Teplota v chatě by měla klesnout tak na -16 aby to štěnice zahubilo..
    Pokud nejste poštípaná od komára ale skutečně od štěnic, tak by bylo lepší tom vyřešit postřikem. Pokud by to ale byly skutečně štěnice, tak by byla velká náhoda, že by ste si je nepřivezla ve věcech domů. Můžete být poštípaná i od něčeho jiného. Štípance od štěnic nejsou většinou na těle jednotlivě, ale několik štípanců v přímce vedle sebe.

  17. Dobrý den,
    před dvěma roky jsem koupila chatu, napřed jsem tam spala ve spacáku, který jsem vozila sem a tam, ale letos jsem dodělala rekonstruci, vše je nové, postele koberce, ale zřejmě jsem nějaké potvory vyrušila a nebo si je donesla v něčem novém? Rozhodně se vracím z chaty poštípaná, je to divné spím v pyžamu, v noci courám, už nejsem nejmladší, nic nikde nevidím, ale poštípaná jsem, podezření mám na štěnice. Končí sezona, takže tam nejméně 5 spíš 6 měsíců nebudu, nebude se tam topit, takže teplota uvnitř bude co bude venku, bude i uvnitř, stačí to na to aby nepřežily?

  18. Dobrý den, odstěhovat se není ideální řešení – štěnice vydrží bez jídla velmi dlouho – v závislosti na teplotě okolí několik měsíců. Takže by jste byt musei opustit třeba na déle než půl roku a ani pak by nebyla 100% jistota že je po nich. Rozhodně lepší řešení jak se štěnic zbavit je postřik..

  19. Dobrý den, ve Vašem případě by bylo lepší použítí postřiku Protect – působí ještě asi 7 dní po zaschnutí a když nějaké štěnice vyleze, stačí aby přelezla přes ošetřenou plochu.

  20. Dobrý den, vajíčka dýmovnice nezahubí. Vajíčka štěnic nedokáže zahubit ani žádný postřik. Z toho důvodu se postřiky musí opakovat po 10-14 dnech po prvním postřiku, kdy už jsou vajíčka vylíhnutá.

  21. Dobrý den, pokud štěnice nejsou v bytě přemnožené, tak je pravděpodobnost že se jich zbavíte svépomocí velmi vysoká. Problémy bývají pouze pokud se problém neřeší zavčasu a štěnice mají po bytě hnízda je lepší zavolat firmu která provede plošný postřik, případně pokud jsou štěnice i v okolních bytech – potom je potřeba aby firma provedla postřik ve všech postižených bytech a ideálně i v bytech které s postiženými byty sousedí.
    Pokud jste štěnice zachytil za včasu, nebývá problém se jich zbavit. Ideální je nejdřív použít dýmovnici a následně postřik Protect který se nechá tak 10 dní působit a po 10-14 dnech se už zopakuje jen postřik protectem. Po druhém postřiku už bývá od štěnic klid.

  22. Dobrý den.
    Objevil jsem v bytě štěnice, ale přemnožené nejspíš nebudou. V posteli jsem jich pár…asi 5 zabil, z toho jen dva dospělé jedince. Hned jsem veškeré ložní vypral na 60° a zavázal do pytlů. Vše jsem prolezl a nenašel žádné hnízdo. Jen pár svleček. Já osobně nemám ani jedno kousnutí, ale přítelkyně doštípaná byla dost. Teď k dotazu. Je dobol fumigator účinný i na štěnice? Bydlím v jednopokojovce, dýmovnici jsem použil a nechal tak prostor celé dva dny. Následně jsem vystříkal Protectem postel a celé její okolí. Za deset dní ještě vystříkám kompletně celou místnost, případně opět použiji dýmovnici. Je tento postup správný a jaká je pravděpodobnost, že štěnice tak totálně v bytě vyhubím? Děkuji za odpověď

  23. Dobrý den,
    zahubí dýmovnice i vajíčka?

  24. Dobrý den,
    štěnice jsem si přivlekla s gaučem z bazaru.
    Naštěstí jsem na to přišla celkem brzy. Gauč jsem vzhodila, byt vyčistila párou a teď čekám. Pokud koupim dýmovnici proti štěnicím, zabije i vajíčka? Nebo mám počkat několik dní, aby se případná zapomenutá vajíčka vylíhla?

  25. Dobrý den, právě jsme se dopátrali, že muže koušou štěnice. Snad špatný vtip, co tady čtu :/

    Může to být tak tři týdny, nevím přesně, co jsem objevila divné tečky na polštáři u postele. Tak dva tři měsíce zpět v bytě nad námi úplně šíleli s „rekonstrukcí“… je pravděpodobné, že by přišli od nich třeba po topení po té době? A nebo tady byly dřív a jen o tom nevíme…? Sousedi hodně cestují.

    Máme dřevěné parkety. Musíme asi postříkat celou podlahu, že…? Nezničí se?

    Máme roční dítě, co lozí a vše strká do pusy. Takže po postřiku by prakticky neměla přijít do kontaktu s ničím, co bylo postříkáno, je to tak? Jak dlouho jí musíme takto izolovat od volného pohybu v pokoji?

    Děkuji za odpovědi!

  26. dobry den mam take problemy ze stenicema a vubec nevim uz jak to mam resit jednou vecer kdyz davali reportaz o stenicich tak jsem se jen tak vecer podivala po posteli a nasla jsem jednu ale nebyla jsem si jista tak druhy den jsem dala spat deti k pani mame jestli najdem dalsi zviratko a zase to same ale ne uz na nasi posteli ale v pokoji tak mi druhy den udelali postrik celych 14 dni jsem vysavala vyhodila sedacku s pokoje koupila jsem si dymovou bombu na stenice i postrik ale nic nezabira kazdou chvili chodim kontrolovat deti ale bez tak rano v stanou a maji stipance a dneska jsem prave nasla dve pod madraci i pres den ale nikde jsem nenasla zady trus atd tak ze vubec nevim kde jsou celou postel jsem rozebrala a nikde nic ale vystrikali jenom muj byt je mozne ze ke me chodi od sousedu ve ctrvrtek mi maj delat dalsi postrik ale uz jsem bezmocna ani spat nemuzu poradite mi prosim co dal uz premyslim ze se i prestehuji

  27. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat 1.6. jsme se s manželem a dcerou přestěhovaly do nového bytu(kde podle realitního makléře 6 měsíců nebydlel).Asi po 14 dnech jsem si všimla že dcera má pár štípanců(přikládala jsem to komárům),ale asi po měsíci jsem ti štípance měla i já a bylo jich čím dál víc.Prolezla jsem celý byt a nic.V půlce července jsme s manželem malovali takže jsme opět převrátili byt vzhůru nohama a opět jsme nic nenašli.A asi 4 dny po malovaní se mi holka v noci začala budit s tím že po ní něco leze,ale nikdy jsme nic neobjevili,dokonce jsme byly s dcerou i u doktorky.A je to asi 3 dny zpátky co jsme objevila štěnice jak u nás v obýváku tak u dcery v pokoji.Tak se chci jen zeptat zda je možnost že štěnice byly v bytě celou dobu a začali se nám objevovat až teď?Přeci jenom na minulé adrese jsme žádný takový problém neměli.Bohužel poštípaná jsem jen já a dcera,manžel i přesto že spí v posteli se mnou nemá ani jeden štípanec.Předem děkuji za odpověď

  28. dobrý den,zajímalo by mě,jeli možné se štěnic zbavit na delší dobu se odstěhovat,když se nebudou mít čím živit chcípnou?Děkuji

  29. Dobrý den, mám velký problém a doufám že to nebude až tak horké.. mojí mámě se doma asi před půl rokem oběvily štěnice používá dímovnice postřiky.. S manželem k ní jezdíme s dcerou asi tak jednu za 2-3 týdny, my bydlíme v jednopatrovém domě, v patře a v přízemí bydlí manželovy rodiče, mynulí týdem ve čtvrtek jsem ležela v postely a jedna ta mrcha mě štípla do ruky tak jsem jí chytila a byla to na 100% štěnice tak jsem to řekla máme a ona mi dala nějakej bílej postřik kterej se míchá z vodou tento týden v pondělí jsem to u nás stříkala apod matrací jsem našla dve velké štěnice a jednu malou zabila jsem je všude to vyluksovala pak důkladně vysipala vysavač do popelnice, vystříkala matrace, vyprala ložní prádlo na 95C i deky, vystříkala naše obě místnosti podel obvodu stem pod kobercem a po obvodu skříní na koberci, křesla totéž a i povrch koberce. nák extrémě jsme poštípaní nebyly jen dcera měla jeden štípanec na čele a na noze (manžel ani nevím nechci mu zatím nic říkat) dnes jsem to stříkala znova stejne a našla jsem jednu miniaturní ještě skoro průhlednou na polštáři. moc se bojím aby se to nerozmnožilo do colého baráku,, nikomu jsem nic neřekla jen mámě, z manželovíma rodičema by to asi seklo.. nevím co mám dělat co ty mrchy zničí, klidně to budu stříkat 2krát týdně jen mi prosím poraďte jak je to vážné a co s tím mám děla (psala jsem mámě co to bylo za přípravek co mi dala ale ještě jsem nedostal odpoveď)

  30. Dobrý den, v našem domě stříkali štěnice snad 8 krát během jednoho roku, naposledy 24. 7. 2015. Desítky let tu takový problém nebyl. Jen co k nám nastěhovali nepřizpůsobivé občany – rozšířily se štěnice. Je to asi tři dny, kdy jsem objevila dvě kousnutí na rameni, myslela jsem si, že je to od komára, ale bylo to mnohem větší, a dva dny na to jsem viděla i tmavou tečku uprostřed, to už mi bylo jasné, že je to od štěnice. Zítra budu volat na firmu a žádat opětovný postřik, jsem z toho zoufalá a mám chuť se odstěhovat.

  31. no právě , prý poštípaný nebyly a tak všem vzala jen stoupačky a hned na to dva dny tak měli na balkoně matraci. jenže on se tady nikdo k tomu nepřizná a pak to vleze ke mě a já že jsem na jejich štípnutí alergická tak o nich hned vím a pak všichni si ukazují jen na mě že je mám vždy jen já :(, jsem z toho zoufalá .jak mi odstranili štěnice před 4 roky tak to ano zbavila jsem se jich uplně a před 7 měsícema jsem je nejspíš měla od toho spodního bytu , paní co tam bydlela tam prý měla veškerý broučky co se rozlezli když to vybourávali ,a bohužel asi opravdu nejsem jediná kdo je měl v baráku a bohužel jsem byla jediná co jsem si nechala komplet vystříkat celý byt. No každopádně pokud se to potvrdí a budou to opět oni tak už správci řeknu že si myslím že je má někdo doma a že si nenechali vystříkat byty tak to opět vlezlo ke mě , říkám si že je to možná i štěstí že jsem na to alergická pač hned o nich vím a nezamoří se mi byt , ted už jen otázkou jak dlouho bude bytovka platit postřiky z fondu oprav :(,i když to mojí chybou není

  32. Dobrý den,
    pokud jste po zásahu firmou měla 4 roky klid a potom se štěnice objevily znovu, tak je jisté, že se firmě zásah podařil a štěnice zlikvidovali úspěšne, ale po 4 letech se k vám dostaly štěnice nové. Buď jste si je odněkud donesli, nebo se k vám dostali od sousedů. Podle toho, že píšete že po druhém zásahu byl 7 měsíců pokoj a ted znovu tak to vypadá opravdu na to, že je má někdo v domě a od něj se šíří do ostatních bytů. Většinou když firma dělá postřik proti štěnicím tak většinou nedělá jen postižený byt, ale i byty které s ním sousedí jak na patře, tak i nad ním a pod ním, protože pro štěnice není problém se mezi byty šířit… Právě proto že píšete že na vás všichni koukali skrz prsty, tak z tohoto důvodu lidi často tvrdí že doma štěnice nemají a přitom je tam mají taky… Dokud ten problém v domě nevyřeší všichni tak se to bude pořád vracet.

  33. Zdravím,mám pocit že se štěnic už snad nikdy nezbavím , před 4 lety jsem se nastěhovala zpátky do mého bytu ,po nájemníkách mi tu zbyl dáreček.štěnice.Zavolal jsem hned deratizacni firmu ,po dvou postřikách ,neustáleho luxování ,převlékání postelí, praní a žehlení jsem měla na tři roky klid ,V prosinci 2014 jsem znovu byla poštípaná , naštěstí jen já ale se strašnýma bolestma a otokama, na děti to naštěstí nelezlo ,nebo lezlo ale neměly nic na sobě.Opět jsem prohledala celý byt a našla jednu dospělou a asi 6 malých pruhledných , pochytala jsem je a pozabíjela ,opět zavolala deratizaci a opět po novém koloběhu jsem měla klid ,jenže teď po 7 měsících jsem opět pokousaná ,otočila jsem byt vzhuru nohama,nic jsem nenašla , začínám být zoufalá, jsem snad prokletá ? Když zavolám na deratizační firmu tak mi řeknou že přijedou vystříkat jen pokud najdu štěnici :(, vím že je to od nich ,už ty kousance na sobě poznám :(, mám jim lhát že jsem našla živou ale že mi utekla? Přemýšlím kde bych je asi tak mohla opět vzít :(, po druhé se předělával v prvním patře v naší stoupačce byt , jsem ve čtvrtém ,počítám že ke mě dorazily stoupačkou , samo když se paní z deratizace ptala všech v baráků ,nikdo poštípaný nebyl , za pár dní od sousedů byla matrace na balkone , myslím si že tady v baraku nikdo alergický na to není a tak ani neví že je doma mají a ty mršky se rozeběhly opětně ke mě ,jinak si to neumím vysvětlit :/, počkám ještě pár dní a pokud budu zase pokousaná otočím o víkendu byt vzhůru nohama a pokud nic nenajdu zavolám firmu a asi zalžu že jsem viděla živou ale utekla mi :(.všichni tu na mě koukali zkrs prsty chjo a správce na mě koukal už minule divně ,bojím se za ním opětně jít , mám strach že už mi to z fondu oprav neproplatí 🙁

  34. pane Helekal

    ještě, prosím, o odpověď. Je zvláštní, že štěnice se objevují i za rozsvíceného světla a já, a to zaťukám, nejsem poštípaná, také už nemají takovou „rychlost“ zmizet. Je možné, že jsou již přiotrávené a zmizí jednoho dne i bez opakovaného postřiku?
    Děkuji a přeji hezký den

  35. Příliš ředěného postřiku bych se nebál. Spíš jde o to, že štěnice nemusí po postřiku uhynout ihned (záleží jaký druh postřiku firma použila) a ve většině případů je nutné postřik tak po 2 týdnech zopakovat. Pokud štěnice v bytě jsou již 2 roky, je možné, že se za tu dobu v bytě tak „zabydleli, že postřik nebude stačit a bude se muset vyhodit nějaký nábytek.
    Pokud 2 roky jezdí stejná firma a dělá stále dokola postřik stejným přípravkem, je také možné že už jsou vůči němu štěnice odolné a nejspíš by to chtělo vyzkoušet jiný postřik s jinou účinnou látkou. Petr Helekal

  36. Dobrý den
    již dva roky díky nepřizpůsobivým nájemníkům, kteří se již odstěhovali,bojuji se štěnicemi. Několikrát se za tu prováděl postřik celého vchodu a v současné době se ostatní nájemníci tváří, že je vše v pořádku. Já však stále nacházím živé štěnice. Odstranila jsem koberec, obklady a na mou žádost předseda domu objednal deratizéry, ale pouze do mého bytu, kdy mi byl dne 20.7. proveden postřik, ale bezvýsledně. Mohu ještě doufat, že štěnice zmizí nebo je možné, že deratizéři používají příliš ředěný prostředek. Jsem již bezradná, prosím, poraďte co dál.

  37. preventivně lze oblepit mezery kolem trubek ústředního vytápění které vedou skrz stropy. Preventivně se dá použít i postřik Protect, který působí i po zaschnutí – stačí aby přes něj štěnice přelezla a uhyne.
    Jediné 100% řešení je aby přijela firma a provedla zásah ve VŠECH postižených bytech a bytech které s nimi sousedí. Pokud se to neudělá všude, budou se štěnice z neošetřeného bytu znovu a znovu šířit do dalších bytů…

  38. Dobrý den,
    trus štěnic jsou malé černé tečky. Štěnice samotné jsou malí placatí broučci – mladé mají červeno narůžovělou barvu a dospělé hnědou.

  39. Jak po znám trus naproti malým ployticim?
    Poradte mi prosím vas moc

  40. Jdou rychle a účinně zabít smícháním lihu, octu a ředidla v poměru 1:1:05, pak dát nejlépe do stříkající lahvičky a nanést přímo na štěnice a na postižené místo např postel, ale celou rozebranou, díky lihu to hned uschne a díky octu nebude cítit ředidlo, díky ředidlu je ihned zahubíne do cca 10 vtěřin, zkoušel jsem to na štěnici a opravdu do 10 vteřin umřela.

  41. Dobrý den,

    bydlím v paneláku a včera se objevila zpráva, že u nás ve vchodě byli objeveny štěnice. Bohužel prý i na mé stoupačce. V bytě jsem je nikde neobjevila, ale mám strach, aby se mi tam nerozšířili. Umíte prosím někdo poradit co můžu preventivně udělat? Nechce se mi čekat až se tam opravdu objeví a až pak to řešit nějakými postřiky nebo tak.
    Děkuji za jakoukoliv radu

  42. Dobrý den,
    ideální postup je zabalit vše do igelitových pytlů a zavázat je. pytle doma rozbalovat postupně ve vaně a všechno oblečení vyprat na 60, což případné štěnice nebo i jejich vajíčka zabije. věci, které nemůžete vyprat nechat ve vaně a v koupelně použít dýmovnici na hubení hmyzu, případně věci postříkat postřikem na hubení štěnic protect. Určitě informovat majitele chatky, případně se s ním domluvit na finanční kompenzaci za přípravky které budete muset nakoupit. Štěnice většinou přes den nenajdete. Pokud rožnete v noci můžete je vidět na bílé stěne nebo bílé peřině. Štěnice jsou přes den velmi dobře schované, Stopy trusu můžete najít ve švech nebo záhybech sedačky a na podobnách špatně přístupných místech.

    Petr Helekal

  43. Dobrý den, jsme momentálně na dovolené v pronajaté chatce. Dnes ráno jsem se probudila poštípaná. Nejdříve jsem si myslela, že se jedná o komára. Ale pak jsem zjistila, že jsem pokousaná na zádech, krku, rukou a dolních končetinách. Podle fotek jsem zjistila, že kousance jsou velmi podobné pokousání od štěnice. Celou chatku jsme prohledali, ale nenašli jsme nic. Mám strach ze zavlečení štěnic domů. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

  44. Dobrý den, jsme na dovolené v pronajaté chatce, je zde čalouněná rozkládací sedačka, na které spíme. Dnes ráno jsem se probudila se štípanci, myslela jsem si, že se jedná o komára, ale pak jsem zjistila, že mám pokousaný celý krk, záda, ruce a částečně i dolní končetiny. Podle fotografií usuzuji, že by se mohlo jednat o štěnice. Kousance jsou od sebe vzdáleny zhruba 1 cm. Celou chatku jsme prohledali, ale nenašli jsme ani štěnice, ani larvy, ani trus. Mám strach ze zavlečení štěnic domů. Jak mám postupovat?

  45. Dobrý den, to že jednoho člověka žerou víc než ostatní je normální. Štěnice přčes den většinou vidět nejsou uvidíte je až když jich je v bytě větší množství když v noci rozsvítíte.

  46. Dobrý den, na sebe Protect určitě nestříkejte. Oblečení stačí vyprat na 60 stupňů.

  47. štěnice mám jen v oblečení cítím jak po mě lezou, mužu oblečení postříkat protexem

  48. Dobry den a co kdyz vihodim nabytek a vystrikam byt budou tam jeste tamety nemame a pod linem urcite nejsou nemohu ani spat celi vecer jen sedim je to hruza a nejdou ani vydet nikoho nekousou v rodine jen mne nevim proc asi mne maji radi .

  49. Dobry den,

    pravdepodobne jsem se svepomoci zbavila stenic. Vim presne s cim a kdy se k nam dostaly. Po peti dnech jsem videla lezt jednu po polstari v postylce naseho miminka! Od toho momentu nastal valecny stav. Bydlim momentalne ve Francii v panelaku, nevim kolik by mne stalo zadat likvidaci firme.) Vse co slo vyprat jsem vyprala,co slo polit horkou vodou jsem polila nebo prolila (dreveny sokl u podlahy a p.) Mame tu vsude dlazbu a se sousedy jsme spojeni pouze vetraci mrizkou ventilacni sachty, kterou jsme ihned zalepili. Pouzila jsem bezne prodejny sprej. Postrikala jim matrace a potahy z nich vyprala ( jeden znicila-nevydrzel 60°C- proste valka). Prohledla uplne cely byt s LEDsvitilnou, hledala jsem trus a mista kde by se mohly ukryt. A presto jsem po dva mesice vzdy nasla stipanec a dokonce pak jednu videla na posteli. Uplne nahodou jsem zapomnela zkontrolovat dve do sebe vrazena kresilka na balkone, kde v tu osudnou noc kdy jsme poprve videli, lezela ona infikovana vec po celou noc. Ja jsem toiz na ona kresilka odkladala periny co jsem vetrala, takze jsem si je zase pekne nosila domu a rovnou do postele! Ackoli byla kresilka plastova a mozna se dala jen umyt, postrikala jsem je umyla a odnesla do sklepa kde takove veci firma kazdy den odvazi. A od te doby mame pokoj. Prohlizim byt, znovu rozebrane postele…… zda najdu trus, nic. Stipanec zadny. Uz je to 14 dnu. Je mozne se jich zbavit pouze svepomoci prave v takhle rannem stadiu jako jsme to podchytili my nebo se jeste objevi? Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *