Jak se zbavit štěnic

Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.

Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.

Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.

Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic

Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.

Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Jaké jsou druhy štěnic

  • štěnice domácí
  • štěnice ptačí
  • štěnice tropická
  • štěnice netopýří

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.

Kde se vyskytují štěnice

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …

Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic

Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.

Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.

Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice

Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.

Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

  • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
  • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.

Deratizátor bude dělat postřik proti štěnicím

  • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.

Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím

Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

887 komentářů k: “Jak se zbavit štěnic

  1. Dobry den dnes rano jsem nasla zivot stenici lezt po posteli (uz opravdu velkou podle obrazku to bylo stopro stenice)vse jsem prolezla a nikde jsem nic dalsiho nenasla je mozne ze kdyz to nekdo pritahne vydrzi dlouho jen jedna a nerozmnozi se?dekuji

  2. Dobrý den,
    to že je od štěnic pokousaný jen jeden člověk v místnosti je celkem běžné. Stává se to i u komárů – někdo jim prostě víc „chutná“
    Jestli měl několik štípanců blízko u sebe a navíc na místě jako je vnitřní strana stehen, tak je velmi pravděpodobné, že to štěnice byly. Po návratu jste postupovali správně, takže by ste si je do bytu zavléct neměli.

  3. Dobrý den,
    štěnice jsou velmi odolné, proto postřiky nějakým univerzálním sprejem z drogerie nepomůžou. Musíte použít přípravek určený přímo na štěnice například Protect, nebo si domů zavolat firmu, která vám postřik proti štěnicím provede.
    Pokud už máte štěnice v bytě tak dlouhou dobu jak píšete, tak bych dřevotřískovou čalouněnou postel rozhodně vyhodil. Tento druh postelí je pro štěnice ten nejlepší..

  4. Dobrý den,
    Bydlím v paneláku do kterého jsem se nastěhovala před třemi roky. Už před dvěma roky jsme v posteli měli štěnice ale majitelka bytu po prohlídce tvrdila že to jsou ploštice. V bytě byly dvě postele a proto jsme se jedné zbavily. Poté jsem zjistila že to máme v druhé. Každý týden postel vystřikuji vším možným ale pořád se množí.Po pečlivé prohlídce bytu jsem je nalezla vždy pouze v posteli a skřínce která je před postelí.Deratizace nepadá v úvahu jelikož panelák se nedokáže domluvit a tvrdí že jim to nevadí a nikdo jiný je v bytě nemá. Jsem zoufalá chceme koupit novou postel s železným rámem a matrace pro lepší přehlednost, doteď máme postele ve stylu dřevotřískového letiště s úložným prostorem. Prosím poradili byste nám co v také situaci máme dělat. S pozdravem Nikol Sedlářová

  5. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,byli jsme s manželem a dcerou na dovolené v Bulharsku,spali jsme v jedné místnosti na manželské posteli a na přistýlce asi 1,5m od manželské postele.Manžel na přistýlce měl na zádech 3 štípance asi 10cm od sebe a na vnitřní straně stehna asi 4 štípance blízko u sebe.My jsme neměli ani jeden. V posteli na přistýlce jsme nic nenašli,hledali jsme i v noci,posvítili jsme baterkou do různých koutů přistýlky i pod matrace ale nic jsme tam nenašli.Po příjezdu domů jsme kufry ihned odnesli na balkon,druhý den nevybalené odvezli na zahradu,tam jsme je vybalili a doma hned vyprali na 60C°,kufry jsme vystříkali a zabalili do velkých igelitových pytlů a nechali na zahradě,jaká je pravděpodobnost že jsme si štěnici přivezli domů?a byla to vůbec štěnice,Jak je možné že jsme nikdo jiný nebyl pokousaný, když jsme spali tak blízko sebe?Děkuji za odpověď.

  6. Dobrý den, štěnice se drží blízko zdroje potravy to je v ložnici u postele, případně v obýváku u gauče pokud na něm někdo spává. V kuchyni většinou nebývají (není tam pro ně nic zajímavého).
    K šíření z bytu do bytu v panelových domech dochází, ale stává se to až když majitel bytu štěnice delší dobu neřeší a v bytě je jich opravdu velké množství. Potom dochází k tomu, že se šíří i do okolních bytů. Hlavně kolem trubek topení do bytů nad a pod postiženým bytem.
    pokud jste problém vyřešili hned potom co jste ho zjistili, tak by k šíření do sousedních bytů nemělo dojít.

  7. Dobrý den, takhle po emailu se to nedá určit. S rozpoznámím štípanců od štěnic mívají problém i doktoři, protože každý člověk na kousnutí reaguje jinak, a štípance potom u každého člověka můžou úplně jinak vypadat.
    Vodítkem že by mohlo jít o štěnici je to, že se štípance objevují i na částech těla které je v noci přikryté peřinou a kam by se komár nedostal. Další poznávací znamení je, že štěnice se při saní krve posunují a udělají tak často několik kousanců v řadě za sebou.
    Pokud máte podezření na výskyt štěnic a chcete mít jistotu jestli je doma skutečně máte nebo ne, použijte monitorovací past na štěnice, kterou umístíte pod matraci a zjistíte jestli doma nějakou štěnici nemáta. Past štěnice láká, a ty se v ní přilepí. Past neslouží k vyhubení štěnic pouze ke zjištění jejich případného výskytu.

  8. Objevili se u nás štěnice v paneláku protože jsme koupili postel v které už jaksi byli nějaký zabydlený ale zjistili jsme to pozdějí byt 1+1 vyhodili jsme obě postele co jsme měli a už k nám přijel deratizer nastříkal celý pokoj ale mám dotaz jestli je možné že se štěnice mohli dostat k sousedům či jestli mohou být v kuchyni apod. když jejich zdroj je naše krev.

  9. Dobrý den nedávno se mi objevili po tele i na noze takové malinkate bílé někdy červené tečky. Je to kousnutí štěnice?

  10. Dobrý den, dýmovnice by měla v pokoji působit minimálně 2 hodiny. Ideální je pokud ji tam můžete nechat déle. Když ji aktivujete v 8 ráno, tak po obědě můžete klidně přijít, krátce intenzivně vyvětrat a pokoj můžete normálně obývat.

  11. Nevím odkud jste – čísla na spolehlivé deratizační firmy mám pouze na moravě – v čechách je neznám. Ideální je orientovat se podle doporučení, délky fungování a referencí nikoli podle nejnižší ceny. Rozdíly v cenách mohou být opravdu velké, ale rozdíly v provedení potom taky…

  12. Dobrý den,
    je zbytečné aplikovat dva postřiky hned po sobě. jejich účinek by se tím snižovat neměl, ale je to zbytečné. Druhý postřik je dobré udělat až tak po 14 dnech.

  13. Dobrý den, postříkal jsem postel přípravkem Protéct zevnitř, i z vrchní strany. Matrace ,taky zdi kolem obvodu v pokoji. Zdá se že to zabralo
    Mám v plánu postříkat ještě pokoj Cimetrolem. Mohu to udelat když je teď aplikován ten Protect ? Nesniži se účinek obou přípravku ?

  14. Dobrý den, dnes jsem dělala doma úklid než jsem šla do práce.
    Oddělila jsem postele a našla tam štěnice zhruba 3-4 velké a par malých… Přítel není postipany a já také ne, ale furt mám takový pocit jako kdyby po mne něco lezlo.
    Dala jsem prát povlečení, cychy no a co s polštářěmi a perinami? Měli by jste číslo na dobrého deratizera?
    Také kolik by nás stal postrik když to máme jen v ložnici…. Předem děkuji. Předem děkuji za odpověď.

  15. Dobry den, mam dotaz k pouziti dymovnice, jak dlouho musi byt mistnost zavrena, kolik hodin vetrat a za jak dlouho muzu v pokoji spat. Kdyz provedu zasah rano v 8h, cely den pak vetrat, muzeme v pokoji pak vecer kolem 21h spat s detmi? Dekuji i.v.

  16. Dobrý den, v tomto období už můžete být pokousaní i od komárů. A je dost těžké poznat kousnutí od štěnice – každý člověk reaguje jinak a proto i každé kousnutí může vypadat úplně jinak. Pokud máte několik kousanců v řadě vedle sebe, tak si můžete být jistí, že jde o štěnici, ale pokud máte jeden kousanec na ruce a jeden na noze, půjde spíš o komára.
    Pokud budete doma 2 týdny bez kousanců, tak si můžete být jisti, že tam žádné štěnice nemáte.

  17. Dobrý den, je velmi nepravděpodobné, že by ste našli živou štěnici přes den na oblečení. Myslím si že šlo spíš o nějakého broučka než o štěnici. Štěnice jsou přes den dobře ukryté a je problém je najít. Jsou ukryté většinou v konstrukci postele, matraci nebo blízkém okolí postele.
    Pokud máte podezření na výskyt štěnic, můžete použít monitorovací past na štěnice, kterou umístíte pod matraci. Past obsahuje gel, který štěnice láká, a na který se štěnice přilepí – zjistíte tak, jestli doma nějaké štěnice opravdu máte.
    Pokud broučka kterého jste našli ještě máte, tak pošlete jeho fotografii.
    Štěnice si samozřejmě domů přinést můžete, ale jak už jsem psal je velmi nepravděpodobné že by lezla přes den někde po oblečení. Někdo z rodiny by byl poštípaný.

  18. Dobrý den, mám dotaz. Pravidelně se navštěvuji s kamarádkou, která má dvě děti ( 4 osoby v domácnosti ) já mám 4 měsíce starého syna ( 3 osoby v domácnosti + 2 kočky ) a teď k věci.
    Včera jsme u kamarádky našly jednu živou štěnici, oblékala malou a byla na oblečení… Já okamžitě pádila domů a začala převracet byt kvůli častému kontaktu našich dvou rodin… Obě jsme převrátily byt vzhůru nohama protože jsme se bály, že je budeme mít obě, že jsem si je od ní určitě přetáhla domů,ale nic jsme nenašly.. Nikdo z její rodiny nemá štípanec ani u nás není nikdo poštípaný… Automaticky jsem okamžitě začala ihned prát a stříkat vše sanytolem i když asi k prdu a protože mám kvalitnější matrace i jsem je na rozích roztrhla a hledala alespoň černé tečky ( trus) ale opravdu nic nikde nebylo ani u jedné z nás… Je možné, že by doma měla jen jednu živou? Byla cca 4 mm velká.. Jaká je pravděpodobnost, že jsem si přitáhla domů byť jen vajíčko a za jak dlouho by se to mělo ukázat.. Domlouvám preventivní postřik, ale jsem hrůzou bez sebe… Máme akorát nově dodělaný byt a asi bych se zbláznila vše vyhazovat a už jen kvůli malému… Děkuji za odpoveď

  19. Dobrý den,
    z dovolené jsme si s dcerou přivezly nespočet kousanců (těžko říct od čeho), manžel nic. Teď se bojím, že jsme si něco nechtěného přivezli domů. Zjistila jsem to až druhý den po příjezdu domů, do té doby jsme si žádných kousanců nevšimli. Co šlo, jsem pak vyprala na 60°C, vyžehlila, ale stále se bojím, že máme doma nechtěné hosty. Při prohlídce postelí jsem nic nenašla, ale raději jsem zakoupila Perfect a vystříkala preventivně ložnici a chystám se na gauč. Moje otázka zní: pokud ani po vystříkání Perfectem neobjevím žádného mrtvého brouka, můžu mít jistotu, že doma nic nemáme, nebo mám raději postřik ještě zopakovat? Děkuji, A.

  20. Dobrý den,
    mráz je zabije, ale mělo by tam být méně než -16 stupňů.

  21. U tchýně v paneláku se objevili štěnice. Plynují celý dům. Mám velký rodinný dům a mám podezření že v jednom pokoji (kde spali tchán s tchyní) mám štěnice – 2x jsem byl pokousaný a komár to není. Pokoj odmonitoruji pastí a následně preventivně vyplynuji. Další místa preventivně vystříkám. Ale dotaz. Přežijí larvy a štěníce mráz ? respektive tak třídenní pobyt v mrazáku ? Zdá se mi to dobrý postup pro likvidaci v matracích a peřinách.

    Děkuji za odpověď

  22. Dobrý den,
    pokud bude v mražáků míň než -16, tak to štěnice zabije.

  23. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné věci, ktere nemohu vybrat. Např. : batoh s výztuží atd. dát do mrazaku?
    Zlikviduje to pripadne stenice?
    Dekuji

  24. Dobrý den,
    jak dlouho trvá vývoj štěnice od nakladeného vajíčka do dospělosti- schopnosti se dále rozmnožovat. Děkuji za odpověď

  25. Štenice jsem nejdřív nemohl poznat , ale pomohlo mi si o tom něco přečíst a už vím.

  26. Dobrý den, syn mi bydlí na kolejích a teď nám oznámil, že tam mají štěnice. obávám se, že mi je pár přivezl domu teď o víkendu. chtěla bych je co nejdřív (i kdyby preventivně, máme doma miminko) vykouřit. jak je to s vajíčky, jak rychle je zvládnou naložit. jestli dýmovnicí musím aplikovat 2 krát? a nebude to vadit miminku? Děkuji

  27. Dobrý den, nevím tedy co doma máme, každopádně už asi měsíc má dcerka po sobě nějaké pupínky svědivé – syn který spí ve stejném pokoji ne. Dnes jsem dcerku kontrolovala, má jich po sobě asi osm, různě rozmístěné po těle, některé má rozškrabané. Od komára to určitě není, ty tu nemáme. Dnes jsem jí kontrolovala celou postel, ale nikde jsem nic nenašla, ani trus, ani štěnici, tak nevím, ale zase co jiného by to bylo? Mám z toho teď hrozný pocit a chci zítra manžela poslat pro dýmovnici a postřik, nevíte kde to sehnat? v Hobby marketu? Nebo kde se takové věci vůbec prodávají???? Dnes jsem dala děti spát do jiného pokoje na jiné matrace, v čistých pyžamech a jiných přikrývkách, hazardujeme tak, že se ty štěnice (pokud to jsou ony) rozlesou po celém baráku? Já ani manžel ani nejmladší syn (spíme v jiném pokoji než děti) poštípaný nejsme. Děkuji

  28. Dobrý den, omlouvám se, dotaz níže mi zřejmě přišel na mnou špatně zadanou mailovou adresu. Můžete mi prosím poslat odpověď ještě jednou na kulmar@post.cz
    Děkuji

    Dobrý den,
    prosím o radu ohledně štěnic. Po objevení štěnic v rodinném domě v 1.patře jsme hned na druhý den nechali provést postřik deratizační firmou. Po zásahu jsem nacházela sem tam mrtvé, sem tam živé štěnice. Teď po 3 týdnech by se měl podle zaměstnance firmy provést druhý postřik. Mám s tím ale problém, protože po prvním zásahu jsme měli totálně promočený pokoj a nedovedu si představit stejný zásah. Už tak to je na rozklíženém nábytku znát. Zvolili jsme tedy dýmovnici CYTROL SUPER SG 120 g. Můžu ji použít i když je velikost pokoje zhruba 5 x 4 m2 ? V návodu je použití pro plochu 250-500 m3. Můžu tím něco pokazit? A ještě za jak dlouho mám tuto dýmovnici použít podruhé a případně potřetí?
    Taky by mě zajímalo, jestli se můžu pokusit propařit některé prostory výkonným parním čističem?
    Děkuji za odpověď
    Martina

  29. Měl jsem štěnice,než jsem na to přišel tak jsem použil snad vše dostupné.Jedno je jasné,že musí pít.Dobre je postel s nohy které se namažou lepkou na stromky nebo omotaji mucholapkou.zaručuji klidně spaní a pomalu se pochytaji všechny.

  30. Dobrý den,
    pokud použijete dýmovnici na menší plochu než je doporučená tak to ničemu nevadí.
    Místo dýmovnice bych ale rozhodně raději použil postřik. Dýmovnice je super na první zásah kdy zabije všechno živé k čemu se dým dostane, ale pokud někde jsou vajíčka nebo štěnice ukryté pod neprodyšným povrchem tak přežijí.
    Výhoda postřiků je v tom, že jsou pro štěnice toxické i po zaschnutí.
    Rozhodně bych si firmu zavolal i na druhý postřik, ale domluvte se s majitelem ať vám tam pošle někoho kdo to provede rozumně. Aby byt po jeho odjezdu vypadal jako po zásahu hasičů rozhodně není normální. Aby bylo všechno promočené do té míry, že to zničí nábytek je úplně zbytečné..
    Parním čistič není řešením jak se štěnic úplně zbavit. Pára sice štěnice i vajíčka zabije, ale jen ty, které pára přímo zasáhne – takže určitě nějaké přežijí…

  31. Dobrý den,
    prosím o radu ohledně štěnic. Po objevení štěnic v rodinném domě v 1.patře jsme hned na druhý den nechali provést postřik deratizační firmou. Po zásahu jsem nacházela sem tam mrtvé, sem tam živé štěnice. Teď po 3 týdnech by se měl podle zaměstnance firmy provést druhý postřik. Mám s tím ale problém, protože po prvním zásahu jsme měli totálně promočený pokoj a nedovedu si představit stejný zásah. Už tak to je na rozklíženém nábytku znát. Zvolili jsme tedy dýmovnici CYTROL SUPER SG 120 g. Můžu ji použít i když je velikost pokoje zhruba 5 x 4 m2 ? V návodu je použití pro plochu 250-500 m3. Můžu tím něco pokazit? A ještě za jak dlouho mám tuto dýmovnici použít podruhé a případně potřetí?
    Taky by mě zajímalo, jestli se můžu pokusit propařit některé prostory výkonným parním čističem?
    Děkuji za odpověď
    Martina

  32. Dobrý den,
    pára skutečně zabije všechna stádia štěnic včetně vajíček.
    Ale pára se nedostane všude, takže je téměř jisté že některé štěnice nebo vajíčka přežijí, a po krátkém období klidu budete znovu pokousaní.
    Štěnice jsou velmi odolné, takže je pomocí běžně dostupných univerzálních sprejů nezahubíte.
    Buď můžete použít opravdu účinný sprej vyvynutý přímo na štěnice s dlouhodobým účinkem: Protect postřik na štěnice a blechy,
    nebo si domů zavolejte deratizační firmu.
    Pomocí páry je dokonale nevyhubíte.

  33. Dobry den, potreboval bych radu. S pritelkyni jsme si pronajaly byt 2+1 a nasli jsme tu stenice. Pouzitim vselijakych spreju nic nepomohlo. Tak jsem zasel koupit parni mop,ktery mi byl doporucen od znamych lidi. Nevim zda parnim mopem je odstranim. Potreboval bych se toho rychle zbavit ale uz na to nemam silu. Chtel bych se prave zeptat na radu jak se jich co nejrychleji zbavit. Dekuji predem a preju hezky den.

  34. Dobrý den,
    kvůli tomu že máte doma štěnice se cítit trapně nemusíte. Štěnice nemají se špínou nic společného. Můžete mít doma perfektně uklizeno a stejně se mohou objevit. Buď jste si je odněkud přinesli v zavazadlech, oblečení, nebo nějakém kusu nábytku z bazaru, nebo se k vám mohli dostat ze sousedního bytu.
    Cena zásahu deratizační firmy se může pohybovat od 1500 až po 6000kč za jeden zásah (většinou jsou potřeba 2) Cena závisí na velikosti bytu, na stádiu zamoření a dost taky na tom odkud jste.
    Vyberte si dvě tři firmy z okolí svého bydliště, zavolejte jim a zeptejte se na cenu rovnou u nich. Je dobré si vybrat firmu s nějakou historií.
    Pokud si je objednáte vy sama, tak vyřeší jen váš byt a do okolních nepůjdou. Pokud není štěnic v bytě velké množství můžete se jich zbavit i sama pomocí postřiku Protect, který na štěnice funguje velmi dobře. Pokud jich tam ale máte hodně, bude lepší objednat firmu.
    Správné řešení by ale bylo udělat zásah i v bytech sousedících s tím ve kterém se štěnice vyskytují. I když u vás v bytě firma štěnice zlikviduje, tak se vám můžou ze sousedních bytů za pár týdnů nastěhovat zpět a šířit se dál po domě.
    Většinou se to řeší tak, že se to oznámí domovníkovi, který zásah s firmou domluví a po konzultaci s firmou většinou provedou postřik i v okolních bytech, i když většinou všichni tvrdí že oni štěnise doma nemají..

  35. Dobrý den chci se zeptat vyskytlo se nám doma štěnice deti jsou pokousane ja jsem pokousana cítím se strašně úplně jak spndira je mi trapné Chci se zeptat kolik stojí firma a jakou mam vyhledat ? A půjdou jen do mého bytu nebo po celém paneláku cítím se strašně jsem z toho psychicky nadne dekuji Trnkova

  36. Dobrý den,

    Na tento článek jsem narazil už před časem, nicméně nakonec jsem se rozhodl zvolit deratizační služby firmy deratizace-praha Musím říct, že práci odvedli dobře, takže pokud někdo s vlastními silami nevystačí a bude shánět spolehlivé deratizátory, mohu doporučit.

    S pozdravem,

    FV

  37. Dobrý den, pokud chcete postřik použít na štěnice je lepší Protect, který kočkám nevadí v případě že po ošetřené ploše přejdou. Nesmí se stříkat přímo na zvířata, ani do jejich pelíšku – ten je lepší vyprat na 60 stupňů.
    Na blechy je lepší pří=pravek Bio kill, který je však pro kočky toxický.

  38. Dobrý den, mám dotaz. Když použiji postřik na štěnice a mám kočičkumůže jí ulížit tento postřik, protože postříkaná místa určitě šlápne. Děkuji za odpověď

  39. Dobrý den,
    podrobný český návod i s obrázky najdete na plastové dóze dýmovnice. Návod je pod etiketou. V jednom místě etikety je červený rožek s nápisem zde odlepit a po odlepení etikety z obalu najdete podrobný návod k použití.
    Zkráceně: strhnete z dózy červený hliníkový kryt. Dózu naplníte vodou po vyznačenou rysku (asi 1 cm) do vody potom vložíte dýmovnici kterou ale nejdřív musíte vybalit z toho alobalového pytlíku aby se k ni voda dostala. Dýmovnice se vkládá do vody červenou stranou nahoru (je to na ní napsáno) potom se musí co nejrychleji opustit místnost a dýmovnici nechat několik hodin působit.

  40. Nejen že mi asi nefunguje dýmovnice, ale nejde mi sem vložit ani komentář. Napsal jsem ho asi před čtvrthodinou a nikde ho nevidím.
    Tak teď stisknu tlačítko Vložit komentář a uvidím, jestli nejsem debil.

  41. Já mám taky štěnice a chci se jich zbavit. Koupil jsem ale dýmovnici a nevím co s ní. Všechny popisy vypadají tak, že jeden web opisuje od druhého a žádný prodejce to na vlastní oči nepoužil. Všude je kouzelná formulka AKTIVUJE SE VODOU. V té krabičce je něco, co vypadá jal alobalový sáček a není mi jasné, jak se obsah toho sáčku setká s vodou. Do krabice jsem nalil vodu přibližně tolik, aby dosáhla k rysce, která je dole na krabici. Jenže se nic neděje, žádný kouř z krabice nebo z toho alobalového pytlíku nevystupuje. Přopadám si jako když mám v ložnici nevybuchlý granát, nevím jak dlouho mám čekat a jestli je to dobře nebo špatně. Myslím si, že v návodu něco, nějaký úkon chybí a není popsaný, třeba propíchnutí toho pytlíku nebo vysypání, nevím co.
    Prosím poraďte mi, určitě to budu muset opakovat Pomozte upravit ty popisy na webech, ať to funguje.
    Vlastimil

  42. Dobrý den,
    štěnice bez potravy vydrží několik měsíců v závislosti na teplotě okolí. Čím nižší teplote tím pomalejší je vývoj štěnic. Rok v prázdněm bytě ale určitě nevydrží. Pokud nejsou v sousedních bytech, a váš byt byl skutečně rok prázdný, tak by tam žádné živé rozhodně být neměly.
    Pokud si nejste jistá, dá se přítomnost živých štěnic v bytě ověřit monitorovací lepovou pastí s feromonem. Past štěnice láká a přilepí se v ní.

  43. Dobrý den,

    začínám si postupně zařizovat pronajatý byt. Včera jsem objevila na rámu futer zaschlou zamáčknutou štěnici.
    Kontaktovala jsem majitele bytu a dotazovala se ho, zda měl se štěnicemi v bytě problém. Potvrdil mi, že ano, ale že už tam nikdo od posledních nájemníků přes rok nebydlí.Odstranil starý koberec a vyhodil i nábytek.
    Moje otázka zní- je možné, že by štěnice vydržely rok přežít v prázdném bytě?

    Děkuji za odpověď!

  44. Dobrý den,

    dýmovnice na štěnice je dobrá na prvotní zásah. Zabije veškerý živý hmyz v místnosti. Nedokáže ovšem zabít vajíčka štěnic. Ty nezabije ani žádný postřik, proto se zásah proti štěnicím zhruba po 2-3 týdnech opakuje, aby se zahubily štěnice které se z vajíček vylíhnou.

    Elektronický plašič rozhodně nepoužívejte. I když některé druhy plašičů fungují proti hmyzu, tak hmyz nezabijí, pouze ho odpurují. Štěnice by se vám jen rozlezly po celém bytě.

    Pokud se jedná skutečně o štěnice, je dobré použít nejdřív dýmovnici a potom postřik protect, který je po štěnice toxický i po zaschnutí. Dá se aplikovat přímo na konstrukci postele, na podlahu kolem postele, na koberce, …

    Při použití dýmovnice nesmí být v místnosti žádná zvířata ani žádné potraviny.

    Petr Helekal

  45. Dobrý den, Co byste doporučil použít při podezření na výskyt štěnic v rodinném domě? Zhruba co týden se 3-4x takto pravidelně stalo, že se u dětí objevil po ránu (či jako dnes večer) štípanec jako od komára. Vždy jen po jednom, zatím. U nás dospělých nic. Vzhledem k tomu, že na komáry je již poněkud zima, pojali jsme podezření právě na tento hmyz. Zvažuji použití monitorovací pasti, ale nebylo by lepší zasáhnout co nejrychleji třeba dýmovnicí? Nevím jak s postřikem, v místnosti, kde jsme dosud byli poštípáni, máme i oblečení a jiné věci. Všude máme koberce na starší dřevěné podlaze. Zvažovala jsem i elektronický plašič; myslíte, že by měl smysl? A které místnosti má smysl řešit, když jsme zatím byli poštípáni pouze v ložnici? A co s uskladněnými potravinami, je třeba je chránit před dýmem? Děkuji za odpověď

  46. Dobrý den, žádný takový zákon ani nařízení neexistuje. Dost často bývá problém přimět majitele bytu k tomu, aby zaplatil likvidaci štěnic v bytě který pronajímá. Je téměř nemožné prokázat kdo štěnice do bytu zavlekl…
    Určitě problém s majitelem bytu řešte co nejdřív. Čím déle se problém odkládá, tím víc se štěnice rozmnoží a tím hůř se jich potom zbavuje. Ideální je všechny věci které z postiženého bytu přivezete domů dát rovnou do pračky a vyprat na 60 stupňů.
    Pokud máte podezření, že jste si štěnice dovezli domů, tak na zjištění přítomnosti štěnic v bytě jsou vhodné monitorovací pasti na štěnice.

  47. Dobrý den, s kamarádkamy jsme si pronajali studentský byt a vyskytli se tady štěnice. Máme strach (podezření) že je máme doma. Chtěly jsme se zeptat jestli by platbu za deratizaci Náš sprostředkovatel bytu platil i u nás doma nebo je to na naše náklady. Zda existuje nějaký zákon na který bysme se mohly obrátit. Dekuji za odpověd.

  48. Dobrý den,podle vzhledu kousanců je téměř nemožné poznat jestli se jedná o štěnici, nebo o komára. KAždý člověk na kousnutí reaguje jinak. Někdo má malé tečky, jiný velké nateklé boláky. Kousnutí od štěnice bývají většinou vehle sebe v řadě.
    V tomto ročním období už je ale celkem nepravděpodobné, že by vás v noci štípnul komár, takže to nejspíš opravdu bude štěnice nebo blecha.
    Přítomnost štěnic se ze začátku zjišťuje velmi špatně. Pokud jich je doma jen pár, většinou žádnou živou nenajdete. Jen ty malé černé tečky, které se dají prstem rozmáznout – trus štěnic.
    K potvrzení výskytu štěnic se dá použít monitorovací past na štěnice. Past se umístí někam na kosstrukci postele – například na rošt pod matraci. Past na štěnice obsahuje látku, která štěnice láká a štěnice se následně v pasti přilepí na lepovou vrstvu. Potom máte jistotu jestli doma štěnice skutečně máte.
    Na následnou likvidaci se dá použít buď dýmovnice na hubení hmyzu, která zabije všechen živý hmyz v místnosti, nebo postřik na hubení štěnic a blech Protect.

  49. Dobrý den, cca. před 14 dny syna v noci něco pokousalo, asi 3 štípance, od té doby klid, já byla pokousaná nyní v pondělí 3 štípance, ale daleko od sebe, ale strašně to svědilo až do úterý, v úterý takové více vystouplé dva štípance a dnes jsem se budila s pocitem, že po mně něco leze (nic jsem nenašla) a pak mě vzbudilo ostré bodnutí. Byla tam pidi kapička krve. Peru vše, nic jsem nenašla, vyprala jsem deku na 90 C a našla na ní 3 černé mini tečky, které se rozmázly. Jsou to štěnice? Jak to zjistím?

  50. Dobrý den,
    biokill není na štěnice příliš účinný. S přípravkem cytrol forte nemám osobní zkušenost, ale po použití postřiků většinou není třeba byt opouštět..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *