Jak se zbavit štěnic

Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.

Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.

Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.

Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic

Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.

Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Jaké jsou druhy štěnic

  • štěnice domácí
  • štěnice ptačí
  • štěnice tropická
  • štěnice netopýří

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.

Kde se vyskytují štěnice

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …

Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic

Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.

Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.

Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice

Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.

Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

  • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
  • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.

Deratizátor bude dělat postřik proti štěnicím

  • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.

Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím

Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

887 komentářů k: “Jak se zbavit štěnic

  1. Dobrý den,
    je to tak 14dní co jsem zjistila že máme doma štěnice,a asi koupim ty dýmovnice abych vykouřila jeho pokoj tam se drží hodně…může tam i po vykouření nadále spát neublíží mu to nějak…..

  2. Dobrý den,
    Protect nezabije štěnici ihned. Účinná látka Protectu je regulátor růstu. Štěnice po kontaktu s ošetřenou plochou přestane žrát, růst, množit se a uhyne. Nestane se tak ale během minuty, takže štěnise která přeleze ošetřenou plochu Vás bude ještě tu noc obtěžovat. Pak si zaleze schová se a další noc už nevyleze..

  3. Dobrý den,
    ve svém posledním příspěvku jsem psala že jsem za denního světla objevila na posteli živou štěnici – umístila jsem ji do sklenice a opravdu po půl dni uhynula. Druhý den v noci jsem však na sobě objevila další štěnici, přímo na ruce. V dalších dnech se objevily i nové štípance, a to jsem přitom celou postel důkladně postříkala protectem! Za jak dlouho po kontaktu s s-metoprénem přestanou štěnice pít krev? Jde mi o to, zda je možné aby mě stihli pokousat i když přelezli přes ošetřenou plochu postele … protože jinak by to znamenalo, že musí být na protect rezistentní.

  4. Dobrý den,
    štěnice můžou být rezistentní vůči přípravkům které jako účinnou látku mají léta používané syntetické pyretroidy.

    Syntetické pyrethroidy jsou třeba Deltamethrin (např K-othrine) Tetramethrin (Cimetrol – ale pouze jako jedna z účinných látek) Alpha-cypermethrin (Cimetrol – ale pouze jako jedna z účinných látek)

    K-othrin se používá velmi dlouho, a proto můžou být vůči jeho účinné látce hmyz rezistentní. Někomu K-Othrin zabere perfektně, někomu ne…

    Cimetrol používá kombinaci tří účinných látek Pyriproxyfen, Tetramethrin, Alpha-cypermethrin. Kdyby byl likvidovaný hmyz vůči některé z nich odolný, měla by jej zahubit jiná.

    Protect používá jako účinnou látku regulátor růstu hmyzu S-metoprén, který nezabije štěnice okamžitě, ale po kontaktu s ním štěnice přestanpou růs, přijímat potravu (štípat), ztratí schopnost se rozmnožovat a do několika dní uhynou.

    Štěnice se skoro vždy drží v místeh kde mají potravu (v blízkosti postele) takže v sedačce v obýváku by štěnice hnízdo být neměly.. Pokud Vám firma rozebrala, prohlédla a ošetřila postel i noční stolky, mělo by být vče v pořádku… Předpokládám, že pokud je firma takhle důsledná, tak určitě pořádně ošetřila i pakretovou podlahu, kde by štěnice mohly být v okolí postele schované.

    Nevím, kde může být problém. Většinou stačí 2-3 zásahy, ale asi bych se s nimi domluvil, ať vám zásah provedou ještě jednou s nějakou slevou když Vám tři zásahy nepomohly…

    Pyriproxyfen

  5. Dobrý den,
    děkuji za rychlou odpověď, na kterou bych následně zareagoval. Štěnice se podařilo nejprve lokalizovat cca před měsícem v počtu 2 ks jedinců o velikosti cca 4 mm na spodní hraně dřevěného roštu postele. Ihned po nálezu byly masivní dřevěné rámy postele rozebrány, včetně nočních stolků a řádně prohlédnuty – bez dalších nálezů. Rovněž byla provedena důkladná prohlídka celé ložnice a dětského pokoje (odstavení skříní + prohlídka vně i uvnitř, prohlídka obrazů, pěnových matrací, odstranění koberce, vyprání veškerého prádla na 60°C + sušení na 75°C) – opět bez dalších nálezů štěnic, vajíček, popř. jejich trusu. Jediné co nejde technicky řádně prohlédnout jsou staré dřevěné parketové podlahy s velkým množstvím mezer – přípravek CIMETROL však aplikován po celém obvodu ložnice a dětského pokoje + provedeny bariéry v ostatních místnostech, kolem dveří, rámů oken, trubek instalačních rozvodů apod. V návaznosti na výše uvedené bych měl na Vás ještě následující otázky:
    – nemohou být štěnice vůči přípravku CIMETROL, PROTECT apod. rezistentní?
    – v obývacím pokoji bytové jednotky (mimo ložnici a dětský pokoj) je umístěna čalouněná sedačka + dvě křesla, mohou být usídleny štěnice v nich i přesto, že by musely přejít do obou místností přes ošetřené bariéry (uvedený nábytek je spojen se zemí pouze kovovými nohami, řádně ošetřenými přípravkem CIMETROL)?
    – jaký další postup by jste prosím navrhoval?
    Děkuji za odpověď.

  6. Dobrý den, Atak Fumigator štěnici nezabije ihned, ale po několika hodinách uhyne. Pokud píšete, že jste našla živou štěnici dva dny po použití Atak Fumigatoru i Protectu, vypadá to spíš, že byla někde hodně dobře schovaná, Atak Fumigator se k ní nedostal, a otrávila se až Protectem. Protect štěnici nezabije ihned. Poté, co se štěnice dostane do kontaktu s protectem přestane růs, žrát (štípat), množit se a uhyne. Protect působí asi týden po aplikaci, takže štěnice uhyne i když je někde schovaná a vyleze za dva tři dny a dostane se do kontaktu s postříkanou plochou.
    Postel není třeba vyhazovat pokud je z dřevotřísky stačí pečlivě postříkat a i když by byla štěnice schovaná někde ve spojích časem vyleze a dostane se do kontaktu s protectem.

    Vyhazování se týká takových těch mohutných čalouněných sedaček, do kterých se dovnitř žádný postřik nikdy nedostane a štěnice si tam spokojeně žijí…

  7. Dobrý den,
    ve středu jsem aplikovala Atak fumigátor, večer jsem navíc ještě provedla postřik Protectem. Dva dny to vypadalo že je klid, žádné nové štípance nepřibývaly. Do té doby se nám zároveň ale nepodařilo objevit jedinou štěnici, ani stopy po nich.
    Dneska ráno jsem za denního světla! objevila nacucanou štěnici na peřině. Vypadá dost omámeně, dala jsem ji do skleničky a pozoruji co se s ní stane. Je možné že fumigátor štěnice nezabil, pouze takhle přiotrávil? Nebo to trvá několik dní, než zahynou? Má smysl dýmovnici použít ještě jednou?
    Ještě mne napadlo, že jsme si štěnice přivezli s novou patrovou postelí, je to polský sektorový nábytek, celá souprava postel, stůl a vestavěné skříně. Je to nějaký druh dřevotřísky, mohou štěnice žít i v tom? Podotýkám, že postel jsme si sestavovali sami z dílů a na nic jsme při montáži nenarazili. Bohužel nepřichází v úvahu postel vyhodit, celá souprava stála 10 000,-.

  8. Dobrý den, přípravek Cimetrol o kterém píšete používá většina deratizačních firem. Funguje na podobném principu jako Protect, takže pokud na vyhubení nezabral Cimetrol, nezabere při stejném použití ani protect. Spíš než problém s použitým přípravkem bych to viděl na špatné použití (lajdácky provedený zásah). Není zásah jako zásah -některé firmy při dezinsekci rozeberou postel a noční stolky do šroubku a rozebrané je řádně postříkají, některé firmy obejdou postel z postřikovačem aniž by z ní sundaly matraci….

    Nebo štěnice opravdu můžou cestovat z okolních bytů – utěsněné dveře pro ně nejsou žádný problém, stačí i malá prasklinka ve zdi. jejich těla jsou plochá a vměstnají se i do opravdu neuvěřitelně malých otvorů a prasklin…

    Nevím, kde štěnice byly, jaká je tam postel, případně křesla, gauč, … Pokud už jsou štěnice v bytě rozmnožené a zabydlené, je často třeba vyhodit celou postel nebo sedačku. Firma většinou vyhození mohutných polstrovaných sedaček nebo postelí doporučí, protože je jim jasné, že z nich štěnice nikdo nedostane, ale pokud je sedačka nová a drahá, lidem se vyhazovat nechce, a štěnice se z ní časem začnou znovu šířit po bytě….

    Pokud je postřik proveden řádně Cimetrolem, Protectem, nebo jiným prostředkem který funguje na stejném principu, nebývá likvidace štěnic problém…

  9. Dobrý den,
    cca před měsícem byly u mého bratrance objeveny štěnice. Jeho rodina, po přečtení několika článků na internetu o štěnicích, neváhala a ihned zavolala na pomoc deratizační firmu. Deratizační firma po zjištění, že se jedná skutečně o štěnice, aplikovala v bytové jednotce celkem tři postřiky v týdenních intervalech. První dva postřiky byly provedeny 1% insekticidním postřikem CIMETROL a poslední třetí postřik byl proveden 1,5% insekticidním postřikem Mythic 10 SC v kombinaci s pyrethroidním insekticidem Fendona 6 SC. Zhruba týden po posledním postřiku měli klid, ale v současné době opět objevují na svých tělech nové štípance. Po konzultaci s deratizační firmou, která prováděla dezinsekční zásah, jim bylo řečeno, že štěnice nejspíš putují do jejich bytové jednotky ze sousedních bytů a je tudíž nutné provést jejich firmou dezinsekční zásah v celém domě. Dle mého názoru je invaze štěnic ze sousedních bytů však nepravděpodobná, jelikož se jedná o cihlový bytový dům s novými plastovými okny, novými utěsněnými dveřmi, všemi obezděnými stupačkami (stupačky nejsou vedeny v ochranných trubkách) a bez bytového jádra. V návaznosti na předchozí uvedené skutečnosti mám dotaz, zda je možné ještě zkusit aplikovat přípravek Protect – proti štěnici domácí a bleše a jehož účinek nebude nějak snížen předchozími přípravky? Rovněž jsme s bratrancem ještě uvažovali nejprve v obytných místnostech aplikovat některou z plynovacích dýmovnic např. Atak fumigátor a následně aplikovat přípravek Protect.
    Předem děkuji za jakoukoliv odpověď a radu.

  10. Dobrý Den,nastěhovali se mi jen do jedné místnosti štěnice,matrace jsem vyhodila na kteréch jsem spala a měla jsem to jen na koberci a ve skříni ty hovínka.Mam nově udělanej byt.deratizér už u nás byl a přijde v neděli zase.Chci se zeptat,zbavím se toho?mam stoho hrůzu,bydlím v paneláku a stříkali všechny byty.Budu vše prát a jen se modlím,aby se to zahubylo.Děkuji za odpovědi

  11. Zdravím chci se zeptat na jak velký byt stačí jedna dýmovnice?máme 2+1 52m2 děkuji moc za odpověd.

  12. Tak po zásahu DDT firmy štěnice na chvíli vymizely, ale vylíhly se malé. Postupuji přesně podle rad desinsektora, hledám je, mačkám je, a stříkám tím, co mi dal, a čekám na jeho další návštěvu. Chtěla jsem se zeptat, jak na štěnice zabírají přípravky PESTSTOP, nebo KARAKILL?

  13. Tak já musím Protect doporučit,opravdu u nás zabral a je klid,ale určitě znovu objednám a budu každých 14 dní stříkat.Postel jsme nakonec vyhodili:-(jakmile se s ní pohlo už se hned nějaká potvora objevila a hnízdo jsme marně hledali.Tak snad budeme mít konečně klid,je to vážně psycho od května jsem s tím bojovali.Držím všem palce!!!!!!!

  14. Tak stříkání Protectem bohužel nezabralo … po víkendu se štípance objevily znovu a snad ještě ve větší míře… vystříkala jsem to dnes ještě jednou, stále to vypadá že se drží jen v tom jednom pokoji, ale bojím se že Protect nepomůže … má cenu zkoušet dýmovnici? A jak s dýmovnicí a kočkami? Chceme je odvézt ke kamarádce, ale stačí to na jeden den, nebo raději na delší dobu? Jinak, po postříkání Protectem jsem kočky pustila po pár hodinách a nic se jim nestalo… ani nezvracely … takže to asi nikde neolizovaly, možná jim to smrdí.

  15. Dobrý den, překvapuje mě, že u Vás deratizační firma použila přípravek K-othrine, který se používal spíš dříve. Jedná se spíš o hobby prostředek na domácí použití. Používal se hojně hlavně dřív. Účinnou látkou je K-othrinu je syntetický pyrethroid Deltamethrin. Výhodou Deltamethrinu je, že je neškodný pro savce, funguje na většinu hmyzu. Nevýhodou je, že v poslední době jsou štěnice vůči syntetický pyretroidům často odolné kvůli dlouhodobému a hojnému používání přípravků s touto účinnou látkou. Protect má účinnou látku S-metoprén, vůči kterému štěnice rezistentní nejsou.
    Jak píšete – pokud správce domu nezajistí aby firma provedla zásah proti štěnicím plošně v celém domě, nebude účinek dlouhodobý a časem se k Vám nastěhují další štěnice…

    Nevím, kolik si firma za zásah K-othrinem účtovala, ale 50ml K-othrinu se ZDE prodává za 200kč a vystačí na 5litrů roztoku na asi 100m2. Ale jak jsem již psal – může se stát, že K-othrin na štěnice nezabere.

    Co se týče prádla – stačí vyprat na 60, nebo pečlivě vyžehlit.

  16. Zdravím, jsem asi skoro měsíc poštípaná. Na štěnice jsem měla podezření ihned, jenže jsem je našla až po 2dnech uporného hledání s baterkou ve dne a po večerech!Jelikož postřik již byl objednán, neboť sousedi našli taky štěnice, tak jsme mohli být v klidu. Jenže spát v takovém bytě to je psycho! Taky nikdy nevíte odkud si to svinstvo přitáhnete do bytu! Dopravní prostředky ve kterých cestují bezdomovci a lůza, ci-ká-ni, to je problém většiny měst, i našeho,Havířova, na 2.konci města jsou oblasti zamořené štěnicemi, protože tamní byty RPG obývá romské etnikum. Ostrava např. část Mar.Hory, Poruba/prý lukrativní část Ostravy, fujtajbl, prach.hluk, šílená doprava, štěnice, už nikdy bych tam nebydlela, 9let mi bohatě stačilo/ Takže člověk nikdy neví., Postřik máme prostředkem K-Othrine, používají to firmy, účinek prý má 3měsíce i déle, ale nezabije vajíčka. Takže budu asi žehlit prádlo,protože jsem vyprala 5praček, a už nemám sílu, a venku je zima. Okolní byty některé nestříkali, což je krutá chyba. Do vánoc tipuju že to bude v celém paneláku, ten hnus rozlezlej!
    Volala jsem na vedení družstva, situaci jim vysvětlila, doporučila omrknout na internetu rady spec. firem a snad se dočkáme plošného postřiku celého paneláku. Není přece možné abych viděla lézt štěnici přes den po fasádě! A bylo jich několik. Fuj!
    Akorát nevím,jestli ze skříní to prádlo prát všecko či ne, asi to jen přežehlím, to je jistota že vajíčka případná usmrtím, že?

  17. Dobrý den všem,

    tak u nás to dopadlo tak, že deratizační firma nakonec přijet musela a postel šla také na skládku.

    Použili jsme dýmovnici Atak Fumigator, ale i tak jsme ještě ten den našli živé štěnice. Deratizační firma nás upozornila na to, že je víceméně k ničemu.. Že tato dýmovnice štěnice pouze omámí, uspí a zpomalí, ale výsledek je takový, že se začnou rozlízat různě po pokoji a někdy i do dalších místností, protože mají strach, že je tam něco ohrozí. Mně se rozlezly pod poličku a za obrazy, ačkoliv předtím tam nebyly…

    Vystříkali u nás všechna místa a ještě nám odlili postřik do lahve, abychom ho mohli zopakovat sami. A cena zásahu nás vyšla levněji než jedna dýmovnice a dva Protect spreje, ale to jen nejspíš kvůli známosti. Takže za mě radím, pokud objevíte doma štěnice, okamžitě volat deratizační firmu…

    Držím všem palce!

  18. Dobrý den,
    pokud Vám kočky neolizují koberec, tak by neměl být problém. Ale tak 3 dny bych je nechal vedle pokud máte tu možnost – přece jen po koberci chodí a pak si můžou olizovat tlapky…

    Zhruba po 10-14 dnech by se měl postřik zopakovat a pak už by měl být pokoj..

    Petr Helekal

  19. Zdravím, před dvěma dny jsem usoudila, že jsem si asi domů odněkud zatáhla štěnice. Už týden na sobě pozoruji velké bolestivé štípance, původně jsem myslela že je to od komára, ale bylo jich třeba 15 za noc a navíc se to objevuje stále dokola. Volala jsem na firmu a tam mi řekli, že pokud je to takhle v prvopočátku (štěnice nikde nemůžu najít, ani žádné stopy po nich, navíc spolubydlící zatím žádné štípance nemají) tak by měl zabrat Protect … vystříkala jsem tedy celý pokoj a především okolí postele a matraci. Chci se ale hlavně zeptat, za jak dlouho můžu do pokoje pustit kočky, aniž bych se bála že se nějak přiotráví? Zatím jsou zavřené v sousedním pokoji.

  20. Dobrý den,
    pokud Vám v bytě prováděla zásah deratizační firma, měl by náklady na deratizaci hradit majitel nemovitosti, protože přítomnost štěnic se dá považovat za důvod nezpůsobilosti bytu k trvalému užívání. Záleží jak rozumný majitel nemovitosti je a jak se s ním dá domluvit – soudit se kvůli tomu u nás asi nemá cenu… Jinak by to byl důvod k možnému vypovězení nájemní smlouvy z Vaší strany bez výpovědní doby. Nevím jaký typ bytu obáváte, a jestli je nějek propojený se sodusedními byty ( stupačky, průchozí trubky,…) ale pokud propojený je, bylo by vhodné provést deratizaci i v sousedních bytech.

  21. Dobrý den,
    nevím jakou máte postel. Pokud máte nějakou mohutnou polstrovanou, vetšinou je lepší ji vyhodit, ale pokud je klasická dřevěná nebo kovová konstrukce s matrací, tak není třeba vyhazovat. Jen sundat matraci, peřiny, povlečení a prostěradlo vyprat na 60, matraci nastříkat Protectem, stejně tak postel velmi pečlivě nastříkat Protectem, pokud je dřevěná a dá se rozebrat je dobré ji před postřikem rozebrat – štěnise se rády schovávají ve spojích desek.
    Dýmovnice je dobrá pro rychlý likvidační efekt, postřik Protect má zase výhodu v tom, že působí dlouhodobě, a pokud je štěnice dobře schovaná a dýmovnice ji nezabije, stačí aby přelezla přes plochu ošetřenou Protectem, a přestane Vás žrát a do několika dní uhyne.
    Doporučujeme použít dýmovnici 1x společně s Protectem, a aplikaci Protectu opakovat ještě jednou po 14 dnech, a měla by jste mít pokoj…

  22. Dobrý den, panel Halekal,

    bohužel jsem doma také objevila štěnice. S největší pravděpodobností jsem si je přivezla z Egypta a vůbec o nich netušila, je tedy možné, že tu žijí už takové 2 měsíce :/ Poštípaná jsem byla, ale přikládala jsem to spíše letnímu období a komárům, ovšem kde by vzali komáři v říjnu?

    Po odsunutí postele jsem štěnice našla na její zadní stěně, včetně trusu/vajíček – nepoznám rozdíl. V místnosti mám koberec.

    Chci se zeptat, kolikrát bude přibližně potřeba použít dýmovnici? Nebo doporučujete spíše deratizérskou firmu? Jde mi i o otázku cenovou… A je nutné postel vyhodit?

    Děkuji za odpověď, s pozdravem
    Eliška P.

  23. Od 1. 10. bydlíme v novém bytě. Jsem těhotná, a mám pětiletého syna.
    Pár dnů po nastěhování jsem zjistila, že v bytě jsou štěnice. Můj partner je neschopný, a nic neřeší, takže likvidace je na mně… Použila jsem Atak Fumigator, a je to o trochu lepší, ale jsou tady pořád. Ve středu má přijít deratizátor, a doufám, že mě jich zbaví. Rovnou mi řekl, že to bude chtít několik zásahů, ale už se těším, že by mohl být klid…
    Potřebovala bych ale vědět, zda je nějaká možnost chtít po majiteli bytu kompenzaci za služby DDT firmy. Když jsem mu o broučcích říkala, stroze mi oznámil, že to není jeho starost, a že on je sem nezavlekl, takže se mám postarat sama. Nerada bych se s ním pohádala, a zase se stěhovala jinam 🙁
    Poraďtě prosím, co mám dělat. Za byt neplatím zrovna málo, je to 12000, a když k tomu připočtu desinsekci, tak už se fakt nedoplatím 🙁
    Petra

  24. Zdravím, takže dneska u nás byla DDD firma, celou ložnici, kde jsme štěnice našli tak parním čističem vypařila a následně vystříkali přípravkem s obsahem alpha cypermethrinu. Paní z firmy našla po řekla bych velmi důkladném prohlížení 2 štěnice, trus a vajíčka a to tam, kde jsme předpokládali a to na dřevěném roštu v prasklině…Takže rošt i středovou tyčku jsme zlikvidovali a nahradili novým, který jsme tím samým postříkali taky – odlila mi přípravek do rozprašovače. V ostatních pokojích byli stejně pečliví, ale nic nenašli (ani trus či vajíčka). Samozřejmě mi postříkali všechny věci nachystané pro miminko, ale snad to stihnu během zítřka aspoň vyprat a někdo to bude muset vyžehlit 🙂 v pátek nastupuju do porodnice 🙂 Naše oblečení bylo postříkané taky, ale to krom spodního prádla se bude prát tak nějak za pochodu, snad se z toho neosypeme 🙂 Rozšroubovali mi i zásuvku v ložnici, jestli tam nejsou. Tak teď máme sledovat, jestli se objeví a kolik a kde…Přijdou určitě znova, dle toho jak se to vyvine, když se vrátím z porodnice, buď přijdou za 14 dni znova, nebo za 4 týdny.

    No a hlavně vymyslet, jak to udělat s kočárkem, asi ty kolečka budu nechávat v kočárkárně – lidi se tam nezdržujou, tak doufám, že ani štěnice ne…a vždy si tam napojim korbu nebo autosedačku…Co myslíte?? No a jak někdo příjde do bytu, musí si hned umýt boty, na což si budeme muset nějak zvyknout..

    Pro paní Markétu: u nás byli přes 4 hodiny…a s vedlejším bytem, který jak píšete nebyl preventivně vystříkán sousedíte jak? třeba balkonem, stoupačkami???Taky jste si to mohli přitáhnout na botách z chodby…

    Pro pana Helekala: nevíte, zda existuje nějaká legislativa, která přikazuje celkovou plošnou likvidaci – třeba celého bytového domu? A jestli je možné po sousedovi vymáhat úhradu zásahu, když se evidentní, že ty štěnice se šíří z jeho bytu? Děkuji za odpověď, jestli budete vědět.

    Lucka

  25. Dobrý den, veškeré zboží si můžete objednat na dobírku nebo ho můžete zaplatit předem převodem z účtu ( potom máte poštovné o 40 kč levnější)

    V bytových domech bývá problém v tom, že se štěnice dokážou stěhovat mezi byty třeba prasklinami ve zdi, podlaze, škvírami kolem trubek, stupačkami,… Pokud to jde je třeba utěsnit veškeré tyto přístupové cesty.
    Ideální stav je, pokud se provede deratizační zásah v celém objektu, aby se vyhubili všechny štěnice. Na tom se ale celý dům často není schopný domluvit… Pokud píšete, že se firma zdržela v bytě 2 minuty, tak za tuto dobu tam rozhodně nemohla provést řádný zásah. To že Vám nechtěli po 10 nebo 14 dnech zásah v bytě zopakovat je taky nepochopitelné a nesvědčí to o přílišné profesionalitě firmy, nebo zasahujícího pracovníka…

    Petr Helekal

  26. Dobrý den,
    Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné Atak Fumigator objednat na dobírku nebo zaplatit jinou formou než přes internet, když nemám platební kartu na internet?
    Objevili jsme štěnice v panelovém bytě asi před měsícem. Tři měsíce předtím, než jsme je objevili byla v našem vchodě panelového domu DDT firma Tred, která vystříkávala byty kde se nacházeli štěnice a preventívně vystříkala též ostatní byty. / né ale všechny a v těch co to nebylo se zdržely jen 2 minuty/. Máme podezření, že se k nám štěnice mohly dostat prostřednictvím pracovníku DDT firmy. Vedle nás na patře nebyl vedlejší byt stříkán ani jednou. Když jsme štěnice objevili a okamžitě jsme kontaktovali družstvo i firmu DDT, byl velký problém je k nám dostat. Chtěli přijít až za 14 dní ale to bychom v bytě vubec nevydrželi. Po velkém rámusu DDT firma nakonec přijela a byt vystříkala /nedostatečně/. |10 dní po této události firma DDT přijela vystříkat ostatní byty a my v domnění že nám postřik zopakují, nebot jsme byli opět poštípaní, jsme je čekali. Oni však tvrdili, že se podruhé stříkat nemuže a že nám pomoci nemužou. Co vy na to?
    Budu se těšit na vaše názory.
    Markéta

  27. Lucko, doporučuji oblečení všechno vyprat na 60°, vyžehlit a uložit do pytlů. Podle odborníků 60° a žehlení stačí. Ale neprobírala bych, vzala bych všechno šmahem. Zvlášť když čekáte miminko. Tuhle kombinaci vám opravdu nepřeju.

  28. Zdravím všechny stejně postižené 🙁 , zrovna dneska jsme v posteli objevili 2 malé štěnice, cca 2 mm. Zhruba od pondělka jsem se škrábala na rukách, ale nevěnovala jsem tomu moc pozornosti, protože mám ekzem-lupenku a tak jsem si myslela, že se líhne nový flek 🙂 a pak jsem to taky přisuzovala vysokému stádiu těhotenství (jsem 4 dny po termínu) ale začínala jsem se škrábat čím dál víc. Okamžitě mě trklo, že to budou štěnice, které se u našeho souseda hojně vyskytujou (sousedíme pouze balkonem). Víme, že má s tím problém, a tak jsme od června pro jistotu podstoupili preventivní postřiky DDD firmou. A byl klid – první postřik proběhl před rekonstrukci našeho bytu (celková, jádro pryč, nové omítky, malba, no prostě všechno), další když se už jen malovalo a poslení kolem 10. září. Mysleli jsme, že víc pro prevenci udělat už nejde, a proto nás překvapilo, že jsme je objevili…Od rána jsem z toho na nervy, s párou od žehličky jsme projeli celou postel, rošt, matrace (paradox byl ten,že včera jsem nově povlékla peřiny a polštáře), nejak jsme se snažili požehlit i ty peřiny a polštáře. Na roštu jsme našli ještě jednu a pod postelí 1 velkou ale mrtvou. No hnusssss. Všude máme plovoucí podlahu, takže vysávám a vytírám furt…a přece se u nás zabydlely svině jedny…Další postřik firmou je již objednán, asi tak v úterý, ale firma nedoporučila aplikovat žádný domácký postřik. Doma jsme měli pouze biolit, tak jsme to stejně přestříkali…Snad to neuškodí…Celý den jsem na netu a čtu různé fora, hrabe mi z toho, bojím se, co bude až se narodí dcera. Má někdo zkušenost, jak jim zabránit styk s miminkem?? A další věc, je lepší oblečení nechat taky postříkat nebo ho raděli pečlivě probrat a uzavřít do pytlů, nebo všechno vyprat a vyžehlit?? Děkuji za nějaké rady. Lucka 🙁

  29. Likvidaci štěnic se zabývam již 14 let. Znám situaci s tímto hmyzem vo světe. Pravda je taká že nepusobí na něj žádny přípravek. My jsme vymysleli směs 3 přípravku který má výborný účinek již po prvním zásahu. Někdy jej není třeba opakovat, ale doporučujem.
    Nájemník bytu musí ale také výrazně spolupracovat.
    Když vicekrát použijete neúčinný přípravek, štěnice jsou ještě odolnejší.

  30. Já si je přivezl z dovolené 🙁 Teď už ale máme nějakou dobu klid – z postele jsme se jich zbavili, ale ta sedačka byla taková hodně naducaná plná nějakého molitanu nebo podobné výplně, takže uvnitř měl štěnice ráj a nechtělo se jim odtud.. Tak ať se ti zadaří a máš zase klidné spaní:-)

  31. Jéžiš nestraš,že to letiště bude muset pryč:(to bylo celé promáčené,žádné hnízdo jsme nenašli a přesně jak píšeš,my to vyhodíme a někdo další si to nastěhuje domů.Vůbec nechápu kde jsme k nim přišli,děsím se toho,aby nezačly být vůči všelijakým postřikům imuní,žít s nima odmítám je to pěknej hnus:(

  32. Já se jich zbavil v ložnici protectem celkem bez problémů, ale tu čalouněnou sedačku jsme nakonec museli vyhodit z toho se ty mrchy prostě nedaly dostat. Už jsme v zoufalství také volali deratizační firmu a člověk od nich říkal hned po telefonu čalouněnou sedačku vyhodit. Tak šla, i když nám jí bylo líto…. Byla fakt pěkná, tak myslím, že si ji na sběrném dvoře někdo vezme domů a přiveze si tak i štěnice 🙁

  33. Díky moc,nebyla jsem si jistá tak jsem se raději zeptala,hlavně at pochcípaj.Už dvakrát jsme doma měli firmu vše důkladně vystříkané až promáčené a stejně se objevily.Držím palce všem!!!!

  34. Ahoj Jano já protectem postříkal celou béžovou čalouněnou sedací soupravu, a žádné stopy nezůstaly…

  35. Zdravím dnes mi dorazil přípravek Protect chci se zeptat zda můžu postříkat i rám postele,který je počalouněný,aby to nezanechalo mapy,které by byly vidět.Moc si přeju a Vám všem,aby jsme nad nimi vyhráli a konečně se v klidu vyspali.Jana

  36. Světlo na konci tunelu…zkombinovala jsem vsechno dostupné – 2x postřik od DDD + několik zásahů parním čističem (dostatečně dlouho po postřiku, abych nesmyla smrtící vrstvu) + 4 měsíce spánku v jiné místnosti (hysterický strach mi opravdu nedovolil postele se byť jen dotknout…) = už třetí noc bez nejmenších známek výskytu. Držte mi palce, ať to tím končí. Taky vám držím pěsti!

  37. Dobrý den,
    prostředek můžeme odeslat nejdříve v pondělí – doručení v úterý.

    Atak fumigator
    zákazníci hojně používají na štěnice (zabije vešerý hmyz v místnosti)

    Na množství štěnic nezáleží všechny živé štěnice budou usmrceny, jen vajíčka dýmocnice nezabije. VAjíčka nezabije ani žádný postřik, proto je třeba zhruba po 14 dnech aplikaci zopakovat, aby se nově vylíhlé štěnice usmrtily.

    Dýmovnice funguje spolehlivě, jediný problém bývá linoleum v místnosti. Pokud se pod něj štěnice schovají hodně hluboko, tak se k nim dým nedostane. V takovém případě doporučujeme použít i postřik Protect a postříkat lino kolem stěn, a štěnice po kontaktu s postřikem uhynou.
    Petr Helekal

    Petr Helekal

  38. Dobrý den,
    tak jak to dopadlo s „pokusnou štěnicí“ jak dlouho po aplikaci dýmovnice uhynula?

    Petr Helekal

  39. Dobry den

    Rad bych se informoval na hubici prostredek ATAK Fumigator proti stenicim.
    Jeli dostatecne ucinny i v pripade ze se stenice rozmnozily a v pripade
    zakoupeni kdy by byla zasilka dorucena.

    Diky s pozdravem
    Petr Kudlicka

  40. Nám Atak Fumigator zafungoval bezvadně. Štěnic jsme měli doma asi jen pár kousků a nestačily se rozlézt po celém bytě. Dým hmyz asi nezabije okamžitě, protože jsme taky našli v pokoji na podlaze mrtvé pavouky a dokonce jednoho středně velkého brouka, kterého bych doma vůbec nečekal.. Asi jim dým neudělá dobře a chvípnou až za chvíli. Za jak dlouho to bylo u nás nevím, protože jsme dýmovnici použili v pátek odpoledne a na víkend jsme jeli pryč ať si to tam štěnice pěkně užijou.

  41. Taky jsem si všimla, že dým nezabije štěnice okamžitě, protože jsme po použití nacházeli mrtvolky štěnic volně na ploše místnosti, kde se běžně nepohybují, takže je to asi nějak přiotráví a umřou až po nějakém čase. Vždycky jsem dýmovnici aktivovala ráno před cestou do práce, a odpoledne už byly štěnice mrtvé.

  42. …ještě dodávám jedno opatření – několikrát jsem na fórech viděl a od profíka slyšel, že v případě paneláků je určitě dobrý utěsnit silikonovym tmelem díry okolo trubek od topení, co vám vedou k sousedům. Ten tmel stojí asi stovku, k dostání všude, a dělá se s nim bez problémů.

  43. Dobrý den,

    Právě jsme použili Atak Fumigator – těsně před aplikací jsme našli živou „testovací“ štěnici. Dali jsme ji do sklenice na stůl vedle dýmovnice.
    Nechali jsme vše účinkovat 4 hodiny…k našemu rozčarování štěnice ve sklenici stále žije.
    Doufáme, že pojde – od začátku aplikace to je právě 5 hodin.

    Prosím případně o komentáře, díky.

  44. Dobrý den,
    problém bude nejspíš v tom linu. pokud jsou štěnice zalezlé pod linem někde hodně hluboko, tak se k nim přes lino Atak fumigator nedostane. Doma máte nejspíš koberce přes které se dým dostal, proto dýmovnice zafungovaly dobře.
    Doporučil bych Vám pás kolem stěny kudy můžou z pod lina vylézat ošetřit postřikem Protectem, a pak by mělo být vše OK – štěnice která přežila dýmovnici a bude chtít z pod lina ven bude muset přelézt přes postřik a uhyne.

    Petr Helekal

  45. Tak už jsem tu zase 🙁 Tak čtvrt roku po štěnicích ani stopy, ale před dvěma týdny jsem byla po dlouhé době na chatě a v noci mě něco pokousalo. Následovala podrobná prohlídka pokoje a našla jsem štěnice ve švu matrace! Asi jsem si je tam dovezla v době kdy jsem je měla doma s nějakým oblečením 🙁 Před odjezdem z chaty jsem si vzala jen nejnutnější oblečení a doma ho hned hodila do pračky, abych si ty potvory zase nepřivezla domů. Dala jsem dýmovnici i do auta, aby se mi náhodou nezahnízdili tam.. Na chatě jsem dala dvě dýmocnice, ale hned druhý den po aplikaci jsem našla na podlaze jednu živou štěnici.. Nechápu jak to, když doma mi dýmovnice fungovaly perfektně a hned druhý den byl klid.. Několik mrtvých štěnic jsem našla na linoleu kolem stěny, tak nevím, jestli ty potvory nebydlí pod linoleem strhávat se mi to moc nechce, ale pokud nepujde jinak, udělám vše abych se jich zbavila i na chatě.
    Nevíte v čem může být problém, že dýmovnice tentokrát nezafungovala? Našla jsem mrtvé štěnice, ale i jednu živou.

    díky za radu Alena

  46. Tak už je to skoro dva měsíce po druhém použití dýmovnice, a od té doby ani jedna štěnice, tak doufám, že už to tak zůstane. Když se měsíc a půl neukázala ani jedna, tak už by to snad mělo být v pohodě nevíte? Pořád jsem ještě nervózní a čekám kdy zas nějakou štěnici najdu 🙁

  47. Dobrý den,
    po připsání platby na účet posíláme zboží ihned – jako obchodní balík České pošty, nebo přes PPL obojí doručení do 24 hodin. Pokud chcete doručit zboží přesně v nějaký den, tak buď napište kdy ho chcete poslat, nebo u PPLky není problém – řidič Vám zavolá že veze balíček, a když mu řeknete, že ho chcete doručit až za dva dny, tak ho nechá na depu a doruči ho v domluvený den.

    Dýmovnice se nesmí používat, pokud je v místnosti cokoli živého – dospělí, děti, zvířata i rybičky nesmí v místnosti být. Minimální doba kdy by měla být místnost uzavřena jsou 2 hodiny. Když máte možnost nechat dým působit déle, je to lepší. Po použití se místnost vyvětrá, a pak už není problém v místnosti normálně fungovat…

    Petr Helekal

  48. Dobrý den,chtel jsem se zeptat jeste než mi poslete mou objednavku na par vecí,
    1/ jestli mužete mi objednavku zaslat k urcitemu datumu?
    2/ a jestli muzu použít dymovnici atak fumogator na stenice kdyz mam deti a zvirata?

    dekuji,s pozdravem Jelínek

  49. Dobrý den,
    o parních čističích už se tu někde psalo. Zabijí štěnice spolehlivě, ale pouze ty, na které se horká pára opravdu doatane. Takže pokud je štěnice dobře schovaná někde hlouběji v matraci, pod parketami, nebi pod kobercem, tak už se k ní pára nedostane. Postřik je výhodnější v tom, že na ošetřeném povrchu zanechá film, který působí kontaktně ještě asi 2 týdny, a pokud přes něj nějaké štěnice přelezou tak uhynou, aniž by je postřik při aplikaci přímo zasáhl.
    jinak štěnice zabije nejen pára, ale stačí jim i teploty nad 60 stupňů, takže pokud vyperete prádlo v pračce na 60, bude bez štěnic.

    Petr Helekal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *