JAK SE ZBAVIT HOLUBŮ

holub

holub

Popis holuba

Holuby, které dnes vidíme kolem nás, jsou dřívějšími potomky holuba skalního a taktéž potomky domácích ztracených holubů. Proto je velmi nesnadné popsat přesně jejich zabarvení a další rysy. Vyskytuje se totiž velké množství odchylek jejich základních rysů. Dospělec dosahuje průměrně hmotnosti 300 g a délka těla: 33 cm.

Výskyt holubů

Holub domácí zdivočelý bývá chován v holubnících, jejichž četnost v dnešní době značně poklesla. Také je běžným obyvatelem měst. Holubi si svá hnízda staví jak na stromech tak i na balkonech, okenních římsách, pod mosty atd.

Rozmnožování holubů

Holubi se rozmnožují celoročně. Jsou-li však kruté zimy, nerozmnožují se. Samice po každém oplodnění klade dvě vejce, z kterých se po 17 dnech od nakladení líhnou mláďata. Ta už po 14 dnech po vylíhnutí jsou schopná letu.

K pohlavní dospělosti dozrávají holubi zhruba po pěti měsících. V péči o mláďata se samec se samicí střídají. Dokud jeden z páru neuhyne, jsou si holubi věrní. Dožívají se až 20 let.

Jak holubi škodí

Holubi jsou přenašeči nemocí jako je partifus, ornitóza, tuberkulóza, toxoplasmóza salmonelóza a další. Často se stávají hostiteli pro nejrůznější parazity. V jejich hnízdech přežívají nejrůznější druhy roztočů, mezi ty nejčastější patří klíšťák holubí a čmelík kuří. Také jsou hostiteli viru klíšťové encefalitidy.

Kromě toho, že jsou holubi zdrojem mikrobů, plísní a parazitů, také přinášejí problémy alergikům. Nemocný či mrtvý holub se stává snadnou kořistí pro kočky, které mohou případné nákazy přenášet dále na zvířata i lidi.

Holubí trus znečišťuje fasády domů, ničí historické stavby i sochy a ucpává okapy. Když jsou holubi ve skupině, jejich hlučné chování být velmi nepříjemné.

Kromě toho, že jejich kyselé výkaly poškozují budovy, sochy a ucpávají okapy, škodí stavbám holubi také vyzobáváním vápna a drobných kaménků z malty, použité ve spárách. Tyto kaménky jim totiž pomáhají v žaludku rozmělňovat potravu.

Vzhledem k míře škod, které jsou schopni holubi způsobit, je označení okřídlené krysy z divadelní hry Stardust memories od Woodyho Allena velmi příhodné.

Čím se holubi živí

Potrava holubů se mění podle ročních období. Nezastupitelnou složkou jejich jídelníčku jsou různá semena rostlin a luštěniny. Také konzumují odpadky z lidské potravy a hmyz.

Jak se zbavit holubů

Abyste předešli nepříjemné přítomnosti holubů, doporučujeme následující opatření. Vhodné je omezit dostupnost potravy. Pokud nebudete na parapety balkonu sypat krmení pro ptáky, nebudou mít holubi potřebu na balkón létat. Sedání a hnízdění na stavbách můžete zabránit pomocí sítí proti ptákům nebo pomocí speciálních hrotů proti dosedání ptactva.

Plašit holuby můžete mnoha způsoby, například pomocí makety havrana. Makety jsou ale často účinné jen po omezenou dobu – časem si na ně můžou holubi zvyknout. Pro odpuzování holubů je možné použít gelu proti dosedání ptactva, který jim znesnadňuje dosedání na stavby. Nevýhodou tohoto přípravku je jeho následné nesnadné odstraňování z povrchu. Tyto gely nejsou vhodné na parapety a zábradlí. Používají se spíš na hystorické stavby a sochy, kde by bylo použití bodců neestetické.

Na parapety nebo zábradlí balkonů v panelových domech lze použít také pachový repelent proti dosedání holubů.

Repelent proti dosedání ptactva

Repelent proti dosedání holubů

Na holuby působí účinně také kvalitní ultrazvukové odpuzovače. Další osvědčenou cestu, jak se zbavit holubů, představuje ochrana proti dosedání ptactva – mističky Bird free. Ty kromě vizuálního zastrašování odpuzují holuby i díky použité složce odpuzující ptáky.

Při přibližování k místu, kde je tato mistička nainstalována vidí holub nebo jiný pták ve svém spektru vidění látku které se z misek odpařuje jako plápolající plamen a místu se tak vyhne. Misky se umisťují na parapety oken nebo na zábradlí balkonů. Vzdálenost misek od sebe nesmí být větší než je rozpětí křídel ptáka kterého chceme odpudit. V případě holuba by tedy misky měly být zhruba 70cm od sebe.

 

Odchyt holubů je možný pouze pokud je povolen, a odchycené ptáky lze usmrcovat jen v souladu s platnými právními předpisy.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti holubům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S HOLUBY.

44 komentářů

 1. jan
  jan / 11-10-2011 / ·

  dobrý den měl bych dotaz na elektronický odpuzovač ptactva Weitech je možno
  ho nechat venku na dešti? bebo je potřeba ho vložit do nepromokavé schránky? a jak dlouho asi vydží v provozu na baterie? děkuji za odpověd jde mi
  hlavně o plašení holubu

 2. Jitka Janáčková
  Jitka Janáčková / 3-22-2012 / ·

  Jak reagují na elektronický odpuzovač ptactva Weitech psi?

 3. L.Kosina
  L.Kosina / 4-2-2012 / ·

  Dobrý den,jak funguje elektr.plašič Weitech? Funguje to na holuby?
  Děkuji

 4. Jirka
  Jirka / 5-17-2012 / ·

  Dobrý den pane Helekale,

  objednal jsem si u Vás o v tomto týdnu obdržel elektronický odpuzovač ptactva Weitech. Po jeho zprovoznění jsem zjistil, že po zapnutí trvale vydává onen nepříjemný zvuk. Když jsem tento výrobek hledal na internetu, někde jsem četl, že tyto zvuky vydává v okamžiku, kdy senzor zachytí pohyb. Je pravdou, že tato informace na Vašem webu není. Ale jelikož jste měl tento výrobek při porovnání s jinými prodejci nejlevnější, objednal jsem jej u Vás.
  Prosím Vás o sdělení, zda má plašič skutečně trvale vydávat nepříjemné zvuky, anebo se má uvést do činnosti jen v okamžiku, kdy je v jeho okolí zaznamenán pohyb.

  Děkuji Vám za brzkou odpověď.

  J. Pavlík

 5. Dušana Hudecová
  Dušana Hudecová / 9-10-2012 / ·

  Dobrý den,
  zakoupila jsem u vás elektronický odpuzovač ptactva Weitech a Sprej proti dosedání holubů…na nastříkaném parapetu
  vedle zapnutého odpuzovače sedí holoubek a vesele si klepe nožkou do rytmu :o). Asi jsem si měla za těch 738 korun koupit raději prak :o)
  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Hudecová Dušana

 6. Patrik
  Patrik / 9-17-2012 / ·

  Dobrý den,
  s plašičem mám podobnou zkušenost – holubům vůbec nevadil 🙁 zaplašil akorát tak vrabce a jiné drobné ptáky. Ale sprej proti holubům mi zabral parádně. Když se po nějaké době začnou holubí potvory vracet, tak jen přestříknu parapet a zábradlí a zase je klídek. Dřív jsem zkoušel věšet na balkon cédéčka, ale na holuby to fungovalo tak dva dny než to prokoukli.

 7. Jana Maxová
  Jana Maxová / 9-18-2012 / ·

  Já zkoušela všechno sprej, plašič, maketu havrana. Sprej nic moc, plašič fungoval bezbavdě, ale asi jen 14 dní, a havran tak týden než se na něj holubi zvykli že se nehýbe. Potom na nějakou dobu pomohlo když jsem havrana pověsila na šňůrku aby se houpal ve větru. Poslední asi dva měsíce mám na zábradlí gel proti desedání ptáků, a je to super. Nesedl tam ani jeden. Jedinou nevýhodou je, že se nemůžu o zábradlí opřít, ale to je malá daň za to, že už mám od těch potvor klid.

 8. Patrik
  Patrik / 9-24-2012 / ·

  Dobrý den,
  co je to za gel, který vám na holuby zabral? Smrdí nějak, nebo je to otráví jak ty gely na krtky?

 9. Jindřich
  Jindřich / 10-19-2012 / ·

  Dobrý den mužu se zeptat co mam udělat s holubi kteří mně každy večer spí na střeše mam drubež a oni vždy doletí z věže nažerou jse a jdou spat ke mně na štřěchu jsou nekroužkovaní a je jich asi 20,mohl by jste mně někdo poradit jakou past na ně mam udělat?

 10. karel
  karel / 11-6-2012 / ·

  myslím že ve vašem případě pomuže vzduchovka,ja to udělat nemužu bydlím ve městě ale vy s toho mužete mit ještě i užitek

 11. Karel
  Karel / 12-6-2012 / ·

  Dobrý den,
  Chci se zeptat na Vámi nabízený solární ultrazvukový odpuzovač ptáků(v
  nabídce za 3890,40 Kč). Je vhodný i pro budovy? Potřebuji zamezit sídlení
  holubů na 4 patrové zastřešené tribuně (ocelová konstrukce). Půdorysná
  plocha cca 725 m2. Jedná se hlavně o zimní období (listopad až březen).

  Děkuji za odpověď,

  Karel Hejtman

 12. hatalaf
  hatalaf / 3-4-2013 / ·

  Existuje elektronický plašič drúbeže?

 13. Marek
  Marek / 4-14-2013 / ·

  Dobrý den, jaký dosah má elektronický plašič ptactva Weitech ? Bydlíme pod střechou v centru a chtěli byjsme se zbavit všudypřítomných holubů kteří prespávají nebo hnízdí na střeše a sousedních balkónech, působí rušivě a bojíme se trusu z půdy a ze střechy . Můžete doporučit nějaký účinný přípravek? Odchytovou klec na střechu nechceme.

 14. Miroslav
  Miroslav / 3-26-2014 / ·

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestly zařízení ultrazvukový plašič ptáků funguje jen tak položené na stole v pergole, nebo musí být pověšené na zdi v předepsané výšce tak píšete v návodu? Děkuji za odpověd Mirek

 15. Lenka
  Lenka / 4-10-2014 / ·

  Dobrý den,
  já se potýkám s holuby takřka neustále. Měl jsem na balkoně CD, potom havrana, plašil jsem je vodou, ulítli a opět se vrátili. Zkusím plašič Weitech, pokud nezabere, nezbývá mi nic jiného než prak :-).
  Pepa.

 16. Luboš
  Luboš / 5-3-2014 / ·

  Dobrý den,funguje ultrazvukový plašič ptáků taky na volavky?

 17. Tomáš Janeček
  Tomáš Janeček / 5-13-2014 / ·

  Nejlepší řešení na holuby je síť, speciálně na balkóně v paneláku nic jiného nepomůže. Tyto ultrazvukové plašiče budou dobré v administrativních budovách, ale k bytu/domu bych si jej nedal kvůli domácím zvířatům. Sice nejsem zvěrolékař, ale rozhodně mají holuby podstatně horší sluch než psy a kočky (předpokládám, že i lidé), proto bych volil řešení raději jiné.

 18. Aleš Vencko
  Aleš Vencko / 10-22-2014 / ·

  Dobrý den, rád bych se zeptal na Bird Proof gel – jak dlouho vydrží aplikovaný (po jaké době je nutno nanést znovu) a pokud se nanese na podlahu balkonu (materiál „teraso“), zda se po něm dá příležitostně chodit.

 19. Patrik
  Patrik / 11-25-2014 / ·

  Zdravim, muzete poradit, prosim, zpusob, jak odpudit sykorky? Soused si postavil na balkone budku a od te doby mi sykorky klovaji do siti na oknech, ktere prakticky znicily. Siluety, elektronika, ruzne mechanicke plasice nefunguji a ja nechci neustale kupovat novou sitovinu. Diky za odpoved.

 20. Martina
  Martina / 1-19-2015 / ·

  Dobrý den,
  Prosím o radu či doporučení, jak se nejlépe zbavit holubů?
  Bydlíme v Praze v podkrovním bytě s okny i ve stropě, bohužel je zde velké množství holubů. Balkony nemůžeme téměř využívat, parapety a i okna ve stropě jsou totálně zaneřáděná. Holubi nás i budí, když se nám „promenádují“ po oknech nebo po parapetech.
  Prosím o radu jak nejlépe se jich zbavit.
  Děkuji

 21. Martina
  Martina / 1-19-2015 / ·

  Ještě bych chtěla doplnit, že před okny máme střížku z výtahu na které nejraději pobývají, takže jich máme okolo dost velké množství. 🙁

 22. Josef
  Josef / 5-5-2016 / ·

  Bydlím ve výškovém domě 13 podlaží=cca 45m. Máme problém s obyvatelem domu v 13 podlaží, který otevírá okno v kuchyni a krmí holuby, kteří na okno přiletí. Nad oknem ve výši cca 5 m je plochá střecha, kde by bylo možno umístit plašič tak aby směřoval na toto okno. Myslím, že dosah cca 10 m by měl postačovat. Můžete mi sdělit Váš názor. Případně navrhněte jiný plašič. Děkuji.

 23. Martin
  Martin / 5-23-2016 / ·

  Na mističkách Bird Free nám pravidelně sedají holubi a ani to s nimi nehne. 🙂

 24. pet
  pet / 10-17-2016 / ·

  Dobry den . Mam dotaz ,jak daleko od sebe se mysticky umistuji ?

 25. Radvan
  Radvan / 5-23-2017 / ·

  Dobry den.
  Uhnizdili se mi ptaci pod venkovni izolaci pod strechu.
  Jakym zpusobem je mohu dostat ven, abych mohl diru zakryt? Existuje treba nejaky sprej ktery by pomohl, abych je vypudil z hnizda?
  Dekuji za radu!

 26. Dáša
  Dáša / 8-2-2017 / ·

  Dobrý den, prosím o radu. Na půdě mám holuby, nemohu se jich zbavit, už jsem zacplatía kdejakou škvíru. Nemohu najít kudy tam lezou. Je to v domě, kde nebydlím, tak tam nemohu denně chodit.. Jen uklízím. Kdo by něco účinného poradil. Děkuji Dáša

 27. Helena
  Helena / 8-30-2017 / ·

  Dobrý den .Chtěla bych se optat na následující.Bydlíme v malometrážnim bytě od města a na půdě se zabydlelo mnoho holubů.Město po 15 letech otvory ve zdi zadělalo,na půdu nasypali vápno a na půdě zůstalo mnoho holubů,kteří tam zůstali a pochcípalo to tam.Další se nadále u střechy slétávají.Bojíme se nákazy která může vzniknout z toho všeho.Jsou zde malé děti a nemocní lidé a město nad vším zavírá oči a prý toto opatření stačí.Chtěla bych se zeptat,co se s tímto dá dělat.Malometrážní byty jsou staré málo přes 15 let a je to tu neunostné.Děkuji za odpověď.Helena

 28. Sovadina
  Sovadina / 12-1-2017 / ·

  Koupil sem 2 ks havrana a potřebuji je připevnit na parapet zvenčí! Čím se dápřilepit, nebo jinak připevnit aby se to pak dalo snadno odstranit!!!
  Děkuji.

Napsat odpověď