Jak se zbavit zavíječe zimostrázového
Drobný, přesto velmi nebezpečný zavíječ zimostrázový byl donedávna neznámý problém pro české i evropské zahrady. Dnes je tomu jinak. Tento škůdce napadající buxusy ( Buxus smepervirens ), zimostrázy je schopen během období vegetace způsobit úplné uhynutí keřů.
O tom, jaký má zavíječ zimostrázový cyklus, proč bychom měli jeho výskyt sledovat a jak se zbavit zavíječe zimostrázového housenek, to vše se dočtete v tomto článku.
Invazivní škůdce buxusů
Zavíječ zimostrázový je nepůvodní invazivní druh pocházející z východní Asie. První záznamy o jeho přítomnosti v Evropě pochází z roku 2006, na českém území byl poprvé zaznamenán až o pět let později v NP Poddyjí. Na jaře 2013 byly objeveny lokálně silné žíry až holožíry v okolí Brna. Jeho rozšiřování podle novějších zpráv nadále pokračuje.
Do evropy se tento škůdce dostal pravděpodobně díky mezinárodnímu obchodu s rostlinami. Nejčastěji napadá výpěstky Buxusu, ale jeho činnost byla pozorována i na jiných druzích, např.: brslen, cesmína,…
Životní cyklus zavíječe zimostrázového
Zavíječ zimostrázový motýl z čeledi travaříkovitých ( Crambidae) má rozpětí křídel okolo 4 cm. Zabarvení má bílé s hnědým lemem, existují i jedinci celohnědí. Dospělé samičky se dožívají 8–10 dní , během kterých se snaží najít vhodné místo pro nakladení desítek vajíček, za jistých okolností kvůli tomu překonají i 8 km vzdálenost.
2 až 3 generace ročně
Přibližně po 5–10dnech po nakladení se z vajíček líhnou housenky, podobné housenkám běláska zelného s černou kresbou. Typické je pro ně řídké ochlupení, černé pruhy na hřbetě, lesklá černá hlava. Běžně dosahují velikosti okolo 5 cm. Po vylíhnutí dochází k prvnímu žíru (okusování listů, stonků), který obvykle nebývá pro zimostrázy příliš drastický.
Daří-li se zavíječe zimostrázového housenkám, po 20–25 dnech se zakuklí (přibližně v 2. pol. května). Po 10 dnech se líhnou dospělci zakládající další generaci, často na stejném místě. Během období 2. žíru začínají mnohé rostliny osychat a odumírat.
Druhá generace zavíječe se líhne během 8. až 9. měsíce. Je-li teplo, motýli této generace nakladou vajíčka a vzniklá třetí generace, která se zakuklí a brzy na jaře se vylíhne. Cyklus zavíječe trvá 38 až 57 dní při teplotě 25 °C. První žír začíná jakmile se teplota začne pohybovat okolo 7 °C.
Jak poznat buxus napadený zavíječem
Housenky začínají okusováním zimostrázu zevnitř. Vzhledem k tomu, že je keř hustě porostlý, lze jejich přítomnost na začátku jen těžko zpozorovat. Proto je potřeba od počátku sezóny až do jejího konce (od března do října) provádět pravidelnou a důkladnou kontrolu, ať už pozorujete osychání keře či nikoli. Jedině tak máte šanci, že vše včas podchytíte a užití postřiků proti housenkám bude účinné. Případně je možné signalizovat i výskyt dospělců pomocí feromonových či světelných lapačů.
Starší housenky vytvářejí na buxusech nepravidelnou pavučinku. Listy mohou být okousány částečně, později dochází k holožíru. Při kontrole je možné zahlédnout také na zemi trus, který má podobu drobných zelených granulí. Citlivější jedinci mohou zaznamenat i nezvyklý zápach. Podaří-li se vám poškození včas zastavit, listy opět znovu vyraší .
Jak likvidovat zavíječe zimostrázového
Při počátečním napadení je možné housenky sbírat ručně. Vzhledem k jejich dobrému maskování není však jisté, že se vám je podaří odstranit skutečně všechny. Kontrolu je navíc nutné opakovat co 2 dny , což není vždy možné. O něco efektivnější likvidace zavíječů z počátku napadení je použití silného proudu vody z tlakového postřikovače směřovaného dovnitř dřeviny. Před použitím této metody je důležité položit pod keř igelit, aby se spláchnuté housenky a nečistoty daly snadno odstranit.
Biologická ochrana proti zavíječi
V naší přírodě nenachází zatím zavíječ zimostrázový svého přirozeného nepřítele, jako mají jiné housenky (ptáci apod.) Přesto je možné se ho zbavit biologickou cestou s pomocí Bacillus thuringiensis. Jedná se o bakterii nacházející se přirozeně v prostředí. Některé z jejich kmenů jsou známé vytváření toxických spor, které mají insekticidní účinek jen na
housenky motýlů. Ostatním živočichům nijak neškodí.
Tohoto objevu využívá insekticidní přípravek Lepinox plus.
Pro nejvyšší účinnost je těchto přípravků potřebná provést aplikaci v době líhnutí či krátce po vylíhnutí larev, kdy jsou ještě malé. Postřik se provádí celoplošně, všechny listy by jím měly být smáčené, aby se vzniklé toxické spory při žíru dostaly do žaludku škůdce.
Housenky, které ošetřené listy sežerou, přestávají přijímat potravu a následně hynou, přibližně 2–5 dní po aplikaci. Je-li to potřeba, je vhodné postřik opakovat 1–2x v rozmezí 7–10 dní.
Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.
Kompletní sortiment přípravků proti krtkům najdete na www.pasti.cz/proti-zavijecum
ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ZAVÍJEČEM