Jak se zbavit běláska zelného
Jak vypadá bělásek zelený
Bělásek zelný ( Pieris brassicae ) patří do čeledi Běláskovití ( Pieridae ) řádu Motýli (Lepidoptera). Dospělci běláska mají bílá až jemně nažloutlá křídla o rozpětí až 60 mm s několika černými skvrnami na vnější části. Samci mají černých flíčků méně než samice. Motýli nejsou škodliví, za to jejich housenky ano.
Výskyt běláska zelného
Bělásci obývají hojně celou Euroasii, byli zavlečeni i do Jižní Ameriky. Jsou schopni se přizpůsobit i náročnějším podmínkám. Můžeme na ně narazit i ve vyšších polohách, na nejvyšších vrcholech našich hor. Své místo nachází i v kultivovaných zemědělských krajinách či zahradách.
Bělásci během jednoho roku založí nejčastěji 2 generace. Je-li chladné, deštivé jaro, první generaci se příliš nedaří a ani druhá generace není příliš početná v důsledku napadení množství parazitoidů.
Jak se bělásek rozmnožuje
V květnu se z kukel líhnou motýli, kteří přezimovali, jedinci loňské generace. Dospělci žijí poměrně krátce. Samci běláska volí jako párovací strategii patrolování, která spočívá v aktivním hledání samic za letu. Po nalezení vhodné partnerky dochází k páření, po kterém samice klade oranžová vajíčka ve skupině na vnější stranu listů. Vývoj od vajíčka po housenku trvá asi měsíc.
Housenka běláska zelného (4 až 5 cm) má černou hlavu se štítkem. Její tělo se třemi světle žlutými pruhy je pokryté hustými brvami. Vylíhlí jedinci zpočátku drží při sobě, postupně se však osamostatňují. Vzrostlá housenka se po té kuklí do žlutozelené kukly s tmavými skvrnkami.
K líhnutí motýlů dochází hromadně, nejčastěji v ranních hodinách. V závislosti na teplotních podmínkách se mohou během jednoho roku vystřídat 2 až 3 generace. První generace se líhne v květnu, k líhnutí té druhé dochází v červenci. Tato generace představuje nebezpečí pro úrodu.
Jak bělásek škodí
Housenky běláska způsobují svým povrchovým žírem značné škody na rostlinách z čeledi Brukvovitých ( Brassicaceae ), známých také jako košťáloviny, mezi které patří bílé zelí, květák, tuřín, kapusta, pekingské zelí apod. Napadené rostliny mohou být kulturními plodinami, ale také mohou růst volně v přírodě.
Prvními znaky poškození běláskem je částečně okousaný list, tzv. skeletovaný. V pozdějších fázích probíhá děrový žír na čepelích přerůstající v holožír. Nejvíce potravy spotřebují dorůstající housenky způsobující úplný holožír u rostlin. Při svém počínání housenky také znečišťují povrch rostliny trusem.
Čím se bělásek zelný živí
Potravou housenek běláska zelného jsou, jak jsme již psali v předchozím odstavci, rostliny z čeledi brukvovitých. Nejčastěji konzumují květák, zelí kedluben či růžičkovou kapustu. Dospělci sají nektar z květin.
Prevence výskytu běláska
Základním preventivním opatřením je pravidelná kontrola rostlin , kterou provádíme v sezóně. Objevená nakladená vajíčka či už vylíhlé housenky stačí opatrně odstranit a následně se jich vhodně zbavit, tak aby se znovu nedostaly do zahrady či k sousedům.
Vytvoříte-li na své zahradě vhodné podmínky pro ptáky, můžete si být jisti, že vás housenek běláska, pro mnohé z nichž jsou housenky potravou, rádi zbaví. Ekologičtí zahradníci používají výluhy z aromatických rostlin, které bělásky odpuzují. Patří mezi ně například šalvěj, mateřídouška, vratič, kopretina, máta peprná či rajčatové zálistky. Dříve se pro ochranu zeleniny před běláskem zelným používaly drcené vaječné skořápky, kterými se zasypal květák či zelí. Samička pak získala dojem, že na zeleninu nakladla už jiná samička, a tak se vydala hledat jiné místo pro umístění svých vajíček.
Mimo to, bělásek má řadu přirozených škůdců. Zajímavé je, že v letech jeho přemnožení dochází i k přirozenému namnožení lumčíka žlutohnědého, který na jeho housenkách parazituje a tím redukuje jejich výskyt.
Jak se zbavit běláska zelného
Ne vždy je však možné se spoléhat na přirozené nepřátele a jiná preventivní opatření. Zvláště ve chvíli, kdy už došlo k přemnožení, je potřeba vsadit na účinnější metody, jak se zbavit běláska zelného. Ochranu košťálové zeleniny bychom měli provádět zvláště od července až do října , kdy je aktivní druhá generace motýlů.
Biologická ochrana proti housenkám
Chcete-li se vyhnout chemii při ošetřování vlastních výpěstků, můžete vsadit na přípravek Lepinox plus. Jeho obsahem je živá bakterie Bacillus thuringiensis, která vytváří látku působící na trávicí ústrojí housenek a ochromuje je. Po té, co housenky požerou Lepinoxem ošetřenou rostlinu, přestávají během několika dnů žrát.
Aplikace by měla proběhnout před líhnutím larev nebo v čase, kdy jsou ještě larvy 2. generace malé. Jsou-li rostliny dostatečně ošetřeny přípravkem, efekt se dostaví během 3 dní. Případně lze aplikaci zopakovat. Výhodou je, že ošetřenou zeleninu můžete bez obav konzumovat i po té, co byla ošetřena, a to bez čekání.
Postřik proti běláskům
Proti housenkám lze použít také postřiky na bázi pyrethroidu, které jsou proto určené. Při volbě přípravku je nutné vždy zjistit, je-li určený pro hubení savého a žravého hmyzu škodícího v plodinách. Většinou jsou tyto přípravky vhodné i pro aplikaci na okrasné rostliny. Opačně tomu však bývá málokdy. Karate se Zeon technologií 5CS působí kontaktně i požerově na savý hmyz (např. svilušky, molice) i žravé škůdce jako jsou různé housenky motýlů či brouci.
Efekt při správné aplikaci je okamžitý a má dlouhodobý reziduální účinek, což znamená, že reguluje výskyt škůdce i dlouho po aplikaci . Díky tomu, že je postřik stabilní na světle, jeho účinnost se vytrácí velmi pomalu. Ošetřené plochy navíc odpuzují i další škůdce.
Optimální je provádět aplikaci při teplotách pohybujících se okolo 20–25 °C.
Podělte se s námi se svými zkušenostmi s likvidací bělásků v diskuzi.
Housenky postříkejte lepinoxem. Funguja na ně parádně.
Poraďte prosím. Na domě s bílou fasádou máme poslední dny mnoho asi stovky housenek běláska.Po dosažení římsy utvoří vatový žlutý chomáč plný vajíček, možná malých červíků. Přes pás trávy je pole se sklizenou řepkou která znova obráží.Jak se housenek zbavit?