JAK SE ZBAVIT BLECH

blecha

blecha

Popis blechy

Na světě se vyskytuje přibližně 2500 známých druhů blech.
Na území ČR se jich vyskytuje přibližně 90 druhů. Nejznámější jsou blecha obecná neboli lidská (viz foto), blecha psí, blecha kočičí a blecha slepičí.

Narozdíl od středověku, kdy nás trápila právě blecha lidská, nyní narazíme spíše na blechu psí nebo kočičí.
Není ale pravda, že psí blechy na lidi nejdou. Blechy se jako parazit velmi snadno přenášejí mezi různým živočišnými druhy hostitelů.  Proto mohou i psí blechy napadnout člověka.

Dospělá blecha má zploštělé tělo velké 2 – 8 mm pokryté trny směřujícími dozadu, které jim umožňují pohybovat se v srsti zvířat. Díky 2. a 3. páru končetin je schopna vyskočit do výšky až 20 cm.

Výskyt blech

Dospělé blechy se vyskytují na svých hostitelích, tedy na kůži savců, ptáků, hlodavců, lidí či netopýrů. V domácnostech se blechy nejčastěji vyskytují na psech nebo kočkách. Nepohrdnou ale ani lidskou krví. Hostitele blecha opouští v okamžiku, kdy se chystá naklást vajíčka do hnízd hostitele, tedy do pelíšků psů, koček či do koberců, záclon a sedacích souprav. Z vajíček se na těchto místech postupně vyvíjejí larvy.

psí blechy

Rozšířené tvrzení, že psí blechy na člověka nejdou je bohužel nepravdivé.

Rozmnožování blech

Samička se po páření živí krví, aby měla dostatek bílkovin pro vytvoření vajíček. Jakmile je to možné, začíná klást vajíčka v několika snůškách. Během života samice blechy naklade několik set vajíček na bezpečné místo (většinou do pelíšků psů nebo koček). Vývoj vajíček i dalších stádií blechy je závislý na teplotě. Při pokojové teplotě trvá vývoj blechy 4-6 týdnů.

Přibližně za 5 –16 dnů se z nich líhnou červovité beznohé larvy s hlavou, krátkými tykadly a s vyvinutým kousacím ústrojím. Celkem larva projde postupně třemi stádii. Závěrečné stádium vytváří kokon, ve kterém se larva zakuklí a přibližně po 10 dnech se z ní stává dospělec. Blechy se dožívají přibližně jednoho roku.

Životní cyklus blechy

Na obrázku níž je znázorněn životní cyklus blechy psí. Blecha kočičí i blecha lidská mají stejný životní cyklus. Procházejí proměnou dokonalou. Vývoj blechy od vajíčka po dospělce trvá 4-6 týdnů v závislosti na okolní teplotě. Čím nižší teplota, tím je vývoj pomalejší.

 1. První stádium vývoje blechy je vajíčko. Vajíčko blechy je bílé, oválné asi půl milimetru velké. Toto stádium trvá asi jeden týden.
 2. Druhé stádium je larva blechy.Larvy blech jsou bílé 1,5-5 milimetrů dlouhé. Larvální stádium trvá 2-3 týdny.
 3. Třetí stádium je kukla blechy. Kukla blechy je nejprve bílá, následně se zbarvuje dohněda. Stadium kukly trvá 1-2 týdny.
 4. Čtvrté poslední stádium je dospělá blecha. Blecha se dožívá jednoho roku. Během života samice naklade několik set vajíček.
Životní cyklus blechy psí

Životní cyklus blechy psí trvá 4-6 týdnů

Jak blechy škodí

Po kousnutí blecha vylučuje látku, která snižuje srážlivost krve, aby ji mohla lépe sát, proto kousnutí svědí. Typickým příznakem napadení blechou je proto zuřivé drbání hostitele. Blechy jsou přenašečkami nebezpečných chorob a choroboplodných zárodků, jako jsou mor, tyfus, lymfatická borelióza, encefalitida, zápal mozkových blan nebo i tasemnice.

Kousance od blechy

Noha pokousaná od blech při extrémním zamoření.

Čím se blechy živí

Dospělé blechy se živí krví savců a ptáků. Larvy díky vyvinutému kousacímu ústrojí mohou zpracovávat organické zbytky, například trus dospělců, v kterém je obsažena i zaschlá krev hostitelů.

Jak se zbavit blech

Prevencí proti výskytům blech v interiéru je jednoznačně dbání na hygienu a to i u vašich čtyřnohých miláčků. V případě, že přesto budete muset řešit, jak se zbavit blech v interiéru, doporučujeme sáhnout po insekticidnímu prostředku s dlouhodobým účinkem, který je určený pro likvidaci blech.

Při hubení blech se postupuje jinak pokud máte doma kočku nebo psa, a pokud doma žijete sami. V případě že máte doma psa nebo kočku, je základ zbavit blech tyto čtyřnohé mazlíčky. 5ešením jsou speciální šampony proti blechám, pipety proti blechám a obojky proti blechám pro psy a kočky. Obojky i pipety se liší podle hmotnosti zvířete na které je budete používat. Pelíšky zvířat je potřeba vyprat na 60 stupňů, aby se usmrtili i vajíčka blech. Nikdy nestříkejte postřiky na hubení blech přímo na zvířata!

Většina postřiků proti blechám obsahuje jako účinnou látku pyretroidy, které jsou toxické pro kočky, proto jim nikdy nestříkejte do pelíšků a před použitím si vždy přečtěte návod.

Asi nejoblíbenější postřik proti blechám je přípravek Bio Kill, který se aplikuje všude, kde se škodlivý hmyz typicky vyskytuje. Tedy na koberce, podlahy, sedačky,…. Postřik lze případně po 3 – 4 týdnech opakovat.

Bio kill

Postřik na hubení blech Bio Kill

Zbavit blech se také můžete pomocí speciální, pro lidi i domácí zvířata 100% bezpečné dýmovince na hubení blech a dalšího hmyzu. Po té, co dýmovnici aktivujete vodou, začne postupně generovat mikroskopické částečky prachu s insekticidní složkou a prostupovat všemi zákoutími a škvírami. Vyhubí i parazity, které byste mohli přehlédnout.

Nemusíte se bát, že by dým nějak zašpinil stěny či poškodil nábytek či oblečení. Při aplikaci platí jednoduchá pravila. Místnost by měla být zavřená a rozhodně v ní nesmí být přítomen žádný člověk ani zvíře.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti blechám najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S BLECHOU.

6 komentářů

 1. nora
  nora / 11-25-2014 / ·

  Dobrý den,

  prosím můžete mi poradit ohledně blech? Např. dýmovnice na hubení hmyzu. Když máme rodinný domek, malý ale členitý…je dýmovnice třeba do každé místnosti?? Nebo je v balení více kusů?

  Prosím co by jste mi doporučil ještě při “radikálním úklidu” rodinného domku…? Samozřejmě pes a kočka maximálně odblešeni a o-obojkováni, ale můj pocit, že ty “blechy mrchy” tu prostě ještě někde jsou, mě nutí domek pořádně vyčistit.

  Děkuji za další doporučení. Zdravím nora k

 2. zuzana
  zuzana / 3-28-2015 / ·

  Prosim.o akej dymovnici hovorite? Doma som pouzila dymovnicu znacky ATAK… ale stale som si nie ista, ci dym presiel do sedaciek, do matracov a ci boli zneskodnene aj vyvojove stadia blsiek. Nehocoriac o veciach v skriniach. Ak existuje dymovnica bez zapachu, s ktorou sa daju tieto problemy vyriesit.prosim poradte. zijeme v byte s macickou, odcervenou,vodblsenou, a tie mrsky male sme jej dotiahli my…dakujem za Vas cas a radu.

 3. Jana
  Jana / 12-10-2016 / ·

  Dobrý den,
  mám vystříkaný byt cinemilem, mohu vysávat? neznehodnotí to postřik a bude působit dál?

  Děkuji

 4. Rikuše
  Rikuše / 2-25-2018 / ·

  Náš postup:
  vysříkání celého bytu + boudy biokillem.
  vyšamponování psa šamponem proti blechám.
  obojek https://www.zooo.cz/bayer-foresto-obojek-pro-psy-nad-8kg-70cm-P8834/, který jako jediný účinkuje.

  Od té doby máme absolutní klid.

Napsat odpověď