Detail octomilky

Jak se zbavit octomilek

Jak octomilky škodí

Přítomnost octomilek je za prvé nepříjemná a za druhé nebezpečná. Živí se nejrůznějšími organickými zbytky v kuchyni či obýváku, zamořují odpadkové koše a mísy s ovocem. Jejich hejna snášející se nad kuchyňskou linkou a doprovázející každý náš pohyb jsou otravná.

Mohou škodit i na zralých plodech a na stromech. Největší škody páchají ve velkoskladech ovoce a zeleniny. Jsou častými přenašečkami plísní, kvasinek, hniloby a mikroorganismů. Samičky mušek octomilek kladou vajíčka na potraviny, měkké ovoce či kvasící tekutiny (alkohol), čímž je znehodnocují.

Čím se octomilky živí a co je láká?

Mladé larvy se živí kvasinkami a dalšími organismy, které rozkládají ovoce. Dospělé ovocné mušky se živí rozkládajícími se rostlinami, ovocem, houbami. Láká je vše lepkavé, kvasící, typicky tedy nahnilé a přezrálé ovoce, víno, ocet. Odtud se berou i alternativní názvy těchto mušek: banánové nebo ovocné mušky.

citrusy jsou pro octomilky lákadlem
Pokud v létě necháte v kuchyni rozkrojené citrusy, do pár dnů se vám začnou octomilky rychle množit.

Jaké mají octomilky přirozené nepřátele?

Samotná octomilka je potravou řady druhů hmyzu, například vos či roupců. Dalším nepřítelem octomilek jsou masožravé rostliny, čehož můžeme s výhodou využít v náš prospěch a pořídit si domů masožravku, která nás mušek bude zbavovat. Ideální rostlinou, která představuje účinný a přírodní způsob boje proti octomilkám, je masožravá tučnice (Pinguicula L.).

Prevence výskytu octomilek

Vhodnou prevencí je hlídání čistoty a pořádku v místech, kde se skladují potraviny a také tam, kde je vlhko. Vajíčka někdy kladou octomilky i do dřezu, v kterém se zachytávají různé organické zbytky a mají tam tak ideální podmínky.

Základem prevence je tedy skladování potravin v lednici,  uzavíratelných potravinových boxech a nádobách. Dále dodržování pořádku, vytírání kuchyňské linky, pravidelné vyhazování odpadu, čištění odpadkových košů, a podobně.

Důležitým krokem v boji s octomilkami je nenechávat otevřené lahve s nedopitým vínem, nenechávat ovocný koláč nezakrytý na stole, nenechávat v misce odkrojky zralého ovoce.

Snížení výskytu

Máte-li s octomilkami potíže, neměli byste nechávat ovoce při pokojové teplotě odkryté, ale skladovat jej například v lednici či v papírových obalech. Ani kousek ovoce nesmí být na dosah těchto mušek.

Veškerý organický odpad, jako jsou pecky z broskví, ohryzky od jablek apod. nevyhazujte do koše, pokud nechodíte denně s odpadem. Zbytky vyhazujte raději do kompostu či do kontejneru na bioodpad. Vhodné je také například umístit do oken sítě proti hmyzu.

Octomilky na zahradě

Úrodu ze svých stromů sklízejte včas. Ovoce spadané na zemi ihned sbírejte a nikdy jej nenechávejte hnít na stromech. Dozrávající plody můžete chránit pomocí speciálních ochranných pytlů, které propouštějí dostatek slunečního záření a zároveň brání přístupu škůdce. Vhodné je též užití organických sprejů proti octomilkám, které chrání ovoce.

Octomilky v květináči

Ovocné mušky mohou také řádit na rostlinách, v květináčích apod. Zabránit jejich šíření můžete tak, že půdu před každou zálivkou necháte vyschnout, čímž zahubíte většinu larev. Dospělci hynou velmi brzy, takže se vám díky snížení vlhkosti podaří dostat zamoření rychle pod kontrolu. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu zvláště u rostlin se silnými listy, které mají tendenci rychle vysychat a odumírat.

Past na octomilky pro profesionální použití
Past na octomilky pro profesionální použití

Jak se octomilek zbavit

Pro eliminaci či zjištění výskytu tohoto škůdce v domácnosti a na zahradě, můžete použít monitorovací pasti. Pokud máte čas a chcete ušetřit, existuje řada návodů, jak si takovou past na octomilky vyrobit doma. K výrobě můžete využít například láhev a papír (či jiný materiál), z kterého vytvoříte trychtýř umožňující škůdci dostat se k návnadě, ale ven už ne. Vhodnou návnadou je zvětralé víno nebo ocet.

Můžete také sáhnout po misce a tu zakrýt fólií s malými dírkami vytvořenými např. pomocí špendlíku, vidličky. Dovnitř nádoby pak stačí použít lákavou nástrahu pro octomilky, ideálně v podobě zralého kousku ovoce.

Mezi doporučované lákadla ovocných mušek patří například ocet, ale pozor, bílý ocet nefunguje. Vhodný je například sladový či z ocet červeného vína, nejlepší je však ocet jablečný. Atraktivní je pro mušky také pivo či láhev, v které zbylo trošku vína na dně. Tu můžete jako past použít i bez trychtýře.

Nemáte-li čas na výrobu vlastních pastí, vsaďte na trhu dostupné hotové monitorovací pasti na octomilky. Tyto speciální pasti obsahují vlastní návnadový roztok, který vydrží i měsíc, aniž by výrazně zapáchal. Navíc se dají do nich dokoupit i náhradní náplně.

Hotové pasti na octomilky jsou ideální do domácnosti, kde jsou děti nebo i tam, kde by umístění ručně
vyrobených lapačů nebylo možné z bezpečnostních či estetických důvodů. Monitorovací pasti fungují většinou pozvolna a úbytek ovocných mušek není okamžitý.

Chcete-li rychle zlikvidovat větší množství octomilek, a zbavit se jich rychle, je ideální použití spreje působící proti létajícímu hmyzu. Tento sprej působí kontaktně – octomilky nebo jiný létající hmyz, který si sedne na postříkané povrchy, následně uhyne. Sprej je pro octomilky toxický ještě několik dní po zaschnutí.

Konkrétní účinnost jednotlivých pastí naleznete ve srovnávacím testu pastí na octomilky.

Mechanické způsoby likvidace mušek

Použití spreje je v kuchyni, kterou si logicky nechcete zamořit chemií, poněkud sporné. Zbývá tedy ještě osvědčený mechanický způsob likvidace octomilek. Vezmete obyčejný vysavač a hubici podržíte nad linkou, kde octomilky hodují. Následnému tahu mušky nemají šanci odolat a poměrně úspěšně je zlikvidujete. Primitivní, ale účinné řešení.

Klasická plácačka na mouchy na octomilky nefunguje, protože jsou příliš malé. Lze ale s úspěchem nasadit mucholapku, kterou pověsíte poblíž kuchyňské linky či nad místo, kde se ovocné mušky vyskytují.

Babské rady, jak se zbavit octomilek

Osvědčeným trikem je podle našich babiček prý koření hřebíček, jehož silná aromatická vůně má octomilky odpuzovat. Kdo ale tento trik vyzkoušel, tak ví, že v praxi ale tohle řešení příliš nefunguje. Když se mušky již jednou do kuchyně dostanou, hřebíček je nevypudí. Musel by být rozložený přímo za oknem a v obrovském množství, aby mušky do místnosti vůbec nepronikly. Navíc by se musel hřebíček pravidelně měnit za čerstvý.

Rychlý a přehledný seznam kroků, co dělat proti octomilkám, naleznete také na našem e-shopu pasti.cz.

Jak octomilka vypadá?

Octomilka obecná, někdy též octomilka ovocná či ovocná muška (Drosophila melanogaster), je drobný hmyz patřící do řádu dvoukřídlých. Její žlutohnědé tělo dorůstá do délky 0,2–0,4 centimetrů, křídla má blanitá.

Typické jsou pro tento druh výrazné červené oči. Šlechtěné druhy vykazují někdy i jiné vnější znaky. Mezi samci a samicemi existují pozorovatelné rozdíly, samci jsou menší, na svrchní straně zadečků mají černou skvrnu, v okolí zadečku a genitálu se vyskytuje chomáček tmavých chlupů.

V rámci rodu Drosophila se 1450 popsanými druhy se ještě rozlišují podskupiny Drosophila a Sophophora, D. melanogaster patří do druhé z nich.

Kde všude se octomilky vyskytují

Původně se vyskytovaly octomilky v Euroasijských tropech, dnes však patří mezi druhy kosmopolitní. Jejich výskyt byl zaznamenán na všech světových kontinentech. Na Antarktidu se například dostaly díky transportu ovoce.

V severnějších částech jsou tyto mušky vázány přímo na lidská obydlí, špatně totiž snášejí chlad. Některé druhy však hibernují. Nacházíme je v domácnostech, ve skladech potravin, v konzervárenském a moštárenském průmyslu a v dalších prostorách, kde se skladuje a zpracovává ovoce a zelenina.

velké množství octomilek
Octomilky najdete všude tam, kde se skladuje nebo zpracovává ovoce.

Rozmnožování octomilek

Samice kladou do hnijícího ovoce či jiného organického materiálu po páření bílá asi 0,5 mm dlouhá vajíčka, z kterých se za vhodných podmínek líhnou drobné larvy už za 12 až 24 h.

Například při 18 ºC se líhnou larvy až dvakrát pomaleji než při 25 ºC. Přibližně po 2 až 4 dnech se proměňují v tvz. pupy, z kterých se asi po čtyřech stávají kukly.

Po čtyřech dnech z kukel líhnou dospělci. Už 15 h po vylíhnutí jsou schopné mladé samice se pářit, přičemž sperma od všech samců, s kterými se pářily, si schraňují.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti octomilkám najdete na www.pasti.cz/proti-octomilkam

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S OCTOMILKAMI.

2 komentáře k: “Jak se zbavit octomilek

  1. Dobrý den,
    ano i teď v zimě můžete mít doma octomilky i když to není tak obvyklé jako v létě.

  2. Mám doma mušky které vypadají jako octomilky. Můžou to být octomilky teď v zimě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *