JAK SE ZBAVIT POTKANŮ

Potkan

Popis potkana

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Výskyt potkanů

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Rozmnožování potkanů

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Okousaná izolace kabelů

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkan žere obilí

Potkan žere obilí

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na hlodavce. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

potkan a past na potkany

Potkani jsou velmi inteligentní, a často návnadu z pasti seberou, aniž by past sklapla.

klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana

Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon. Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

jed na potkany killrat

Jed na potkany fungující na principu ředění krve.

Potkani jsou poměrně chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.
Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova chytla myš

Sovy jsou jedním z přirozených nepřítel potkanů.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

141 odpovědí

 1. Hornik
  Hornik / 3-13-2018 / ·

  Dobrý den. Co tady píšete asi není úplně pravda, máme je ve 4 patře v podkroví. Nevíme kudy chodí. Je tady sucho a nic k jídlu ( kanceláře jsou pod nima tam nechodí). A hlavně zdechne ve vaťe, kde smrdí a my ho musíme hledat. Jsou tady už potřetí během cca 2 let. Momentálně tady byly 4 kusy. Co s tím. Děkuji Horník

 2. Pep
  Pep / 4-5-2018 / ·

  Zdar, taky řeším potkany; STOP gel už se prodávat nesmí, nic jinýho ty potvory nepozřou. 2k za plašič dávat nehodlám, protože stačí aby zvlhnul a je zralej na vyhození – vyrobeno v Číně za pakatel, tady s pohádkovou marží prodané.
  Napadlo mi – kdysi jsem slyšel, že když se rozdrtí sklo na prach a dá do potravy, tak se sklo zapíchá do stěn žaludku a ten pak začne selhávat/odumírat. Ale nemám ověřeno (zničit hmoždíř po babičce se mi na metodu pokus-omyl zdá jako pohrdání tímto historickým předmětem). Má někdo zkušenost?
  Dík
  Pep

 3. Erik
  Erik / 4-9-2018 / ·

  Dobrý den, prosím o vaše rady a zkušenosti jak na potkany… Děkuji! Budu vděčný za každou radu a poznatek.

 4. Petr Duda
  Petr Duda / 5-7-2018 / ·

  Dobrý den.Mam problém s potkany.Dosud jsem užíval zelený gel v tubě.Mam toho ještě asi tři tuby,ale už se toho ani nevšimnou.Docetl jsem se to dát na ořechy,ale ani na to nejdou.Poradte mi co koupit,aby to mělo účinky.Dekuji Duda.

 5. Honza
  Honza / 10-9-2018 / ·

  Dobrý den
  Objevil se u nas na půdě potkan. Pastim i jedu se zdárně vyhýbá. Na půdě nic nezere jen smejsi po půdě a leze do zateplení střechy. Deratizator mi dal jed ,ale bez úspěchu zkoušel jsem pasti vsech možných variant a vůbec nic. Premyslim o plasičce. Puda ma rozmery cca 3,5x6metruDekuji za kazdou radu.

 6. Mirka
  Mirka / 11-25-2018 / ·

  My měli doma také potkani, kamarádka mi doporučila gel, na tyto mrchy a zatím to vypadá, že jsem se jich zbavila, ale až čas ukáže

 7. petr
  petr / 11-26-2018 / ·

  Gel jako který se dává do návnady nebo přímo na zem nebo jak ?

 8. Martin
  Martin / 12-27-2018 / ·

  Ratimor voskové bloky dávám už druhý týden na jedno místo. Vždy na noc cca 15 kostek. Ráno jsou všechny pryč. Má smysl pokračovat v krmení potkanů nebo mi někdo doporučí něco silnějšího? Zatím jsem nenašel nic účinného jak s potkany bojovat. Jsou plaší a vidět živého potkana se mi nepovadlo. A po dvou týdnech krmení ratimorem jsem nenašel ani jeden uhynulý kus. Prosím poraďte.

 9. Marcel
  Marcel / 12-27-2018 / ·

  ja pouzivam takovy gel, je uciny a oni jak jek olizou tak umrou..

 10. Honza
  Honza / 1-22-2019 / ·

  DOBRÝ DEN
  POKUD BUDU TRÁVIT JEDEM NEZŮSTANOU MI MRTVÍ POTKANI MEZI STROPEM Z SÁDROKARTONU A STARÝM STROPEM , KDE PRÁVĚ JSOU A PROLÉZAJÍ IZOLACÍ Z VATY

  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

 11. honza
  honza / 1-28-2019 / ·

  Dobrý den, co nastříkat motor pepřovým sprejem ?

 12. smolik
  smolik / 5-3-2019 / ·

  Dobry den, kouknete na elektricke pasi na youtu. Asiate jsou mistri v lovu podkanu! Elektrika 12V+kondik dokaze divy, není videt není slyset…J.S.

 13. Nikola
  Nikola / 5-3-2019 / ·

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat. Bohužel máme potkany v králikarně kde máme i slepice. Musím říct že potkany střílíme, jelikož a protože se nejspíš rozmnožily a máme jich tam docela dost. Už je mrtvých asi 8 potkanů a našli sme aji hnízdo kde bylo čerstvých 12 malých potkánku (ty sežraly slepice) . Problém je v tom že je tu pořád máme a sousedi nás už na to upozorňují že mají ze strany jejich zahrady k naší králikarně díry. Jak se jich máme zbavit když nepomáhá jed a pasti na potkany ? Děkuji za odpověď

 14. Hanka
  Hanka / 6-13-2019 / ·

  Jak se zbavit potkanů, když žádné jedy ani pasti nefungují? Máme je na dvoře v kůlně, a už jsem z nich opravdu zoufalá. Oni sou snad nesmrtelní.

 15. Petr
  Petr / 6-20-2019 / ·

  Taky musím na ty ludry něco vyzkoušet, přijde mi, že jsou nezničitelní.

 16. Vorlová
  Vorlová / 7-5-2019 / ·

  Dobrý den, pomohl by třeba trus velkých koček? Třeba lva, tygra apod. Jsem ochotná poprosit v nějaké zoo do pytlíčku….zatim jsem použila modré gel bloky, jméno nevím. Díky za názor a hezký den

 17. Honza
  Honza / 10-13-2019 / ·

  Dobrý den,
  už přes měsíc krmíme potkany jedem a stále jich neubývá, ikdyž nacházíme uhynulé kusy. Bohužel chodí od souseda, který to neřeší a má na dvoře nepořádek. Dokonce už jsem nastražil fotopast a za noc se v misce vystřídá kolem 20-30ks potkanů.

 18. Radoslav Pleva
  Radoslav Pleva / 11-27-2019 / ·

  Dobry den,mam stejny problem s potkany a perfektne se chytaji na hrusku,pred tim jsem jim podstrojoval a nic,ale tvrda hruska funguje perfektne.
  Tak snad Vam tato nastraha bude fungovat take

 19. Věra
  Věra / 11-30-2019 / ·

  Dobrý den,
  prosím o radu..
  Máme starý dům se sklepem, kde stále nacházíme velké množství bobků.. určtitě je někde díra, ale už nevím kde :-/ Chci se zeptat.. nacházíme bobky asi tak 2x delší než jsou ty klasické od myši ( ty nám přijdou fakt malé).. Co to může být? Krysa? Podáváme stále dokola různé druhy jedů, ale stále mizí :-/ Jak na ně?

 20. Viktor
  Viktor / 12-13-2019 / ·

  Použite plašič potkanov.

 21. Jan
  Jan / 1-13-2020 / ·

  Dobrý den. Našli jsme v gauči v úložném prostoru cca 20 pravděpodobně potkaních bobků. Hrozně nás to překvapilo,protože jsme nikdy nezaznamenali hluk nebo nějaké zvuky. Mysĺíte,že by toto vyprodukoval 1 potkan přes jednu noc a že by už zmizel ven, nebo že se tam teď bude vracet opakovaně??? Mohl by případně zautočit na malé děti, či dospělého. Žijeme v rodinném domě,máme venku 2 psy. Dost nás to vystrašilo. Moc prosím o nějakou radu a názor. Předem velici děkuji za odpovědi.

 22. Pavlína Javůrková
  Pavlína Javůrková / 10-1-2020 / ·

  My bojovali hlavně s kunami. Mám doma kočky a psy, takže jed nebyl úplně řešením, protože jsem nechtěla riskovat, že mi to sní oni. Taky, kdyby se chytla do klece, tak se psi asi zblázní, takže jsme pořídili ultrazvukovou plašičku. Sice plaší i naše kočky, ale naučily se vyhýbat se garáži a jdou radši rovnou do domu, stejně jako psi. 🙂

 23. René
  René / 11-2-2020 / ·

  Zkoušel jsem toho na potkany opravdu hodně, ale nakonec jsem si s tím sám neporadil. Musel jsem povolat specializovanou firmu, která je pomocí nastražených jedů zlikvidovala.

 24. Nikola
  Nikola / 11-23-2020 / ·

  Dobrý den,
  máme krysy nebo potkany na celem pozemku. Dole, kde je kurnik a sklad obili, jsou videt jasne nory a opravdu potkany vidama behat okolo nadrzi s vodou. Nicmene v noci jsou slyset ve strese v zatepleni a dokonce behaji i po strese. Je pravdepodobnejsi, ze potkani obyvaji i strechu (je to celkem nizke vesnicke staveni) nebo ze dole ziji potkani a nahore krysy? Tisicere diky za vasi odpoved. N

 25. Šárka
  Šárka / 12-16-2020 / ·

  Zdravím potřebovala bych poradit. Máme dům a celý jsem ho prolezla a nenašla nic kudy by se mohly dostat dovnitř. Nejvíc mě trápí že jsme jednoho našly v dětském pokoji. Nemůžu tam nastražit žádnou past, kvůli dětem. Mohl by jste mi někdo poradit?

 26. Igora
  Igora / 3-11-2021 / ·

  Údajně je dobrá sádra co se používá na omítky. Posype se s ní nějaké maso, které potkan sežere a sádra v něm ztvrdne a on pojde. No. Nemám odskoušeno. Jen jsem slyšel.

 27. IVETA NOVOTNÁ
  IVETA NOVOTNÁ / 11-14-2021 / ·

  DOBRÝ DEN,A do domu se mně dostal POTKAN a nevím a jak se ho mám zbavit a JEDU A PASTI se pořád jenom vyhýbá a rozkousal mně zed.A velmi moc Vám děkuji
  IVETA NOVOTNÁ

 28. Fykus
  Fykus / 5-9-2022 / ·

  Ahojte. potkanov mame ako maku a nic extra nepomaha… vymyslel som si nieco co by mohlo zabrat aj ked to bude mozno trosku drahsie. napustit im noru oxidom uhlicitym teda co2. je tazsi ako vzduch bez zapachu nehori a hlavne by mal byt vo vyssej koncentracii smrtelny. tak uvidime

Napsat odpověď