Nemaslug proti slimákům

Pod obchodním názvem Nemuslug se prodávají parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita.   

Hlístice jsou asi milimetr velké a jsou přirozeným nepřítelem slimáků, plzáků a plžů, včetně velkých oranžových slimáků, kteří v současné době sužují snad každého českého zahrádkáře. Hlístice žijí v půdě a samy aktivně vyhledávají slimáky, do kterých pronikají dýchacími otvory. V napadeném slimákovi se hlístice množí a po ukončení vývoje si začnou hledat nového slimáka. Šíření hlístic mezi slimáky urychluje i to, že slimáci jsou kanibalové a své mrtvé druhy i s hlísticemi v těle sežerou a tím se sami nakazí..

Hlístice jsou vhodné jako dlouhodobá a plošná ochrana zahrady proti slimákům.

Nemaslug neusmrtí slimáky okamžitě, ale nejpozději do 5 dnů přestanou žrát a škodit tak zahradě. Během dalších několika dnů uhynou. K úhynu slimáků dochází většinou v zemi, takže nemáte zahradu plnou slimáčích mrtvolek. Jedna generace hlístic má životnost 4 týdny, ale tím že se v tělech slimáků množí Vám ochrání zahradu po delší dobu.

Důležité informace o přípravku nemaslug:

– minimální životnost hlístic v prodejním balení jsou 4 týdny

– dlouhodobé skladování hlístic je možné pouze v chladničce při teplotě 5 °C

při přemrznutí hlístice uhynou teplota půdy po aplikaci by neměla klesnout pod 5 °C

– po otevření obalu spotřebujte celou dávku hlístic najednou

hlístice nikdy nekombinujte s chemickými přípravky, které by hlístice mohly zabít.

 

Jak nemaslug aplikovat:

hlístice aplikujeme na zahradu vždy až v období, kdy nehrozí jejich přemrznutí. Mráz by hlístice zabil a jejich aplikace by neměla žádný účinek. Proto se v ČR hlístice začínají prodávat až v polovině května i když slimáci na zahradách řádí už dříve. Ideální teplota pro aplikaci hlístic je 5-15 °C. Aplikujte nejlépe ve večerních hodinách, kdy už na ošetřovanou plochu nesvítí přímé slunce. Před aplikací celou plochu důkladně zalijte, aplikujte zálivkou nebo postřikem hlístice rozmíchané ve vodě podle návodu a poté celou plochu opět důkladně zalijte, aby se hlístice spláchly do půdy. Po aplikaci hlístic je dobré udržovat půdo do které byly aplikovány stále vlhkou. Oschnutý povrch nevadí, ale pokud necháte zahradu týden bez vody, tak to hlísticím rozhodně neprospěje.

 

V prodeji jsou dvě balení nemaslugu:

Menší balení obsahuje 12 milionů hlístic, vystačí na plochu 40 m² a za 512kč ho můžete koupit zde: nemaslug 40 m² 

Větší balení obsahuje 30 milionů hlístic, vystačí na plochu 100 m² a za 1143kč ho můžete koupit zde: nemaslug 100 m² 

 

Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně nemaslugu:

– Můžu po aplikaci hlístic na trávníku chodit bez bot, případně neublíží hlístice mému psovi, který na zahradě čenichá?

Po aplikaci hlístic nemusíte mít strach chodit po zahradě bosky. Hlístice nijak neuhlíží Vám, ani vašim domácím zvířatům. Parazitují pouze na slimácích. a jiné živočichy nenapadají.

– Můžu nemaslug kombinovat s vanishem?

S přípravkem vanish hlístice rozhodně nekombinujte. Jde o chemický přípravek, který by hubil i hlístice. V případě potřeby rychlé likvidace slimáků například v záhonu se zeleninou se dá nemaslug kombinovat s přípravkem Ferramol, který funguje na principu látek volně se vyskytujících v přírodě a hlísticím nijak neublíží.

– Přežijí hlístice dopravu poštou nebo kurýrní službou?

Přepravu od prodejce k zákazníkovi hlístice bez problému přežijí i bez chlazení. Dlouhodobě skladovány však musí být v lednici ideálně při teplotě 5 °C, proto rozhodně balíček nenechávejte na poště ležet týden. Je dobré zboží ihned po převzetí aplikovat na zahradu, nebo ho doma uložit opět do lednice.