JAK SE ZBAVIT LALOKONOSCŮ

lalokonosec rýhovaný

Popis lalokonosce:

Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus) je černý bezkřídlý brouk z čeledi nosatcovitých velký většinou 1 cm. Má černošedé rýhované tělo a na hlavě má výběžek připomínající velký nos ze kterého mu rostou tykadla. Lalokonosec je aktivní v noci, proto ho přes den nejspíš na zahradě neudivíte.

Dospělý lalokonosec způsobuje poškození celé škály rostlinných druhů okusem listů, a na kořenech rostlin působí vážné škody jeho larvy.

Výskyt lalokonosců:

Lalokonosci se vyskytují v zahradách a sklenících od března do října. V zimě můžete v květináčích přezimujících rostlin nalézt jejich larvy.

Rozmnožování lalokonosců:

Lalokonosci se líhnou z kukel v květnu a červnu. Za 4 týdny po vylíhnutí už jsou schopni klást vajíčka.

Vajíčka lalokonosců jsou kulatá necelý milimetr velká. Ihned po nakladení jsou bílá, ale velmi brzy zhnědnou.

Larvy lalokonosců jsou  velké asi 8-10mm mají krémovou barvu těla a hnědou hlavu. Nemají nožičky a stáčení se do tvaru rohlíčku

Kukly lalokonosců jsou bílé velké asi 7-10mm

Do podzimu stihne jeden lalokonosec naklást až 1500 vajíček. Vajíčka kladou na povrchu půdy v blízkosti rostlin které napadají. Z vajíček se asi po 2 týdnech líhnou larvy které se zavrtávají do země a začínají se živit kořínky rostlin.

Jak lalokonosec škodí:

Dospělí lalokonosci okusují okraje listů, čímž způsobují jejich žloutnutí, kroucení a opadávání. Většinou jen kosmetické poškození které rostlině nijak vážně neublíží pokud ji nenapadne velké množství brouků.

Daleko vážnější škody rostlinám způsobují larvy lalokonosců. Larvy lalokonosců okusují a poškozují kořeny rostlin. Rostliny potom nedokáží přijímat dostatek živin. Příznaky napadení kořenů rostlin jsou slabý růst, málo květů, nezvyklá barva listů, listy můžou žloutnout a opadávat. Když je larev lalokonosců víc, dokážou menší rostliny nebo i okrasné keře úplně zničit.

Čím se lalokonosec živí:

Dospělí brouci se živí listy rostlin a jejich larvy okusují kořínky rostlin. Malé larvy okusují vlasové kořínky a postupně s tím jak se zvětšují okusují i silnější kořeny rostlin. Nejčastěji škodí na rododendronech a azalkách. Nepohrdnou ale ani jinými okrasnými rostlinami, pokojovými rostlinami, ve skleníku likvidují sazenice paprik, můžete je najít i na jahodnících.

 

Jak se zbavit lalokonosců:

Dospělých lalokonosců se zbavíme nejsnadněji postřikem nějakým účinným insekticidem například Atak DeltaCaps.

Pokud lalokonosec škodí na jahodníku, nebo jiné rostlině jejíž plody budeme konzumovat a nemůžeme tak na ni použít chemii tak nám nezbyde nic jiného než brouky lalokonosce sbírat. Sběr lalokonosců je potřeba provádět s baterkou v noci kdy jsou aktivní. Přes den většinou žádné nenajdete.

Larvy lalokonosců které jsou pro rostliny nejnebezpečnější můžeme pohodlně a účině zlikvidovat pomocí parazitických hlístic Heterorhabditis které koupíte pod názvem Nematop. Hlísticím  proti lalokonoscům vadí mráz, proto se prodávají od konce dubna do konce října.

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti lalokonoscům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S LALOKONOSCI.