Krysa na větvi

Jak se zbavit krys

Jak vypadá krysa

Když mluvíme o kryse, máme obvykle na mysli Krysu obecnou (Rattus rattus). Ta měří 16 – 24 cm a má lysý, šupinatý ocas, který bývá delší než tělo 18 – 25 cm. Průměrná hmotnost krysy je 145 – 250 g. Její srst má šedo-černé zabarvení. Krysa má velké uši, které při přehnutí dosáhnou až k oku.

Nezřídka dochází k její záměně krysy s potkanem. Většina lidí kteří tvrdí že mají doma krysu mají doma ve skutečnosti potkana. Potkan krysu v podstatě už v 18. století vytlačil do pozadí. Přesto se občas krysy mohou objevit. Hlavní rozdíl mezi krysou a potkanem je, že potkani mají rádi vodu a vlhko. Potkani se zdržují v blízkosti řek, v kanalizacích, sklepních prostorách, a jiných vlhkých místech, kdežto krysy se nachází spíše na sušších místech jako jsou půdy, sýpky,… Hnízda si staví v úkrytech budov z papíru, vlny, rostlinných vláken a jiného dostupného materiálu. Chodí jen po vyznačených stezkách, které si vyznačují pomocí pachových značek. Přehledný článek na toto téma máme zde: 7 rozdílů mezi potkanem a krysou

Kde se vyskytují krysy

Krysy žijí v lidských obydlích nebo v jejich blízkosti. Původně ale žily ve stromech, k soužití s člověkem se přizpůsobily až později. Jak už jsme zmínili, krysy jsou suchomilné. Kromě půdních prostor se vyskytují také v sýpkách, skladech potravin, kravínech, drůbežárnách nebo ve vyšších patrech staveb. V ČR se krysy vyskytují téměř výlučně na severozápadě čech.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření krysy obecné Rattus rattus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu krysy obecné v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Jak se rozmnožují krysy

Krysy jsou schopné se rozmnožovat během téměř celého roku. Za rok může jedna samice dát život 3 – 6 pokolením. Po 20 – 24 dnech březosti rodí průměrně 6 – 10 mláďat. Mláďata jsou po narození slepá, holá a asi 3 cm velká. Samice jim věnuje péči a krmí je asi 3 týdny. Krysy pohlavně dospívají po 3 měsících od narození.

Čím krysy škodí

Krysy mohou být přenašečkami infekčních onemocnění jako jsou salmonelóza či tyfus. Především ale znečišťují prostředí svými výkaly. Dále často ničí nebo znehodnocují zásoby potravy. Poškodit mohou také obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy, potrubí a kabely.

Čím se krysa živí

Krysa je sice všežravec, pokud má ale na výběr tak upřednostňuje rostlinou stravu, zvláště má v oblibě ovoce, zeleninu, brambory, obilniny ale i šrot.

Jak se zbavit krysy

Prevence

Zamezte hlodavcům v přístupu ke zbytkům potravy.

Vhodnou prevencí můžete předcházet výskytu krys i dalších hlodavců. Důležité je dodržování hygienických pravidel a udržování pořádku. Udržovat objekty v dobrém stavu, kontrolovat těsnost dvěří, oken, stavebních konstrukcí. Nevětrat okny, ve kterých není pletivo,… Prostě udělat všechno proto, aby se krysa do objektu vůbec nedostala. Krmivo pro hospodářská zvířata je vhodné skladovat v uzavřených plechových sudech. Zvířatům sypat jen tolik zrní, kolik přes den sežerou a případné zbytky večer vždy uklidit.

Plašiče krys

V přídě, že se vám přesto nepodaří situaci uhlídat a krysy se objeví, můžete je vypudit ze skladů, kravínů či jiných neobytných prostor pomocí ultrazvukových plašičů proti hlodavcům. Plašiče vydávají zvuky o frekvenci, která je krysám nepříjemná a v důsledku jejich neustálého opakování raději místo opustí. Pokud ale v místě mají zdroj potravy, budou se za potravou vracet a těch několik minut nepříjemného pískání prostě přetrpí. Poté co se nakrmí uklidí se někam na klidné místo.

Deramax profi
Ultrazvukový odpuzovač hlodavců Deramax Profi.

Pasti na krysy

Dále se můžete zbavit krys pomocí klasických pastí na krysy. Na ty jednoduše nastražíte návnadu, která krysu naláká a při pokusu se jí zmocnit se do ní chytí. V případě, že se obáváte, že by se v pasti mohl zranit váš pes či kočka, zkuste deratizační staničky. Do těchto krabiček umístíte pasti s návnadou, aby se k nim nedostal nikdo jiný než krysa kterou chcete chytit. Dají se použít také živolovné pasti do kterých se krysa chytí aniž by se zabila. Krysy mají strach z nových věcí, proto nepočítejte s tím, že se vám do pasti chytí hned první den. Často to trvá opravdu dlouho, a někdy je dokonce nutné krysy předvnadit a naučit je chodit do nenatažených pastí s návnadou, a až poté co si na pasti zvyknou a návnadu z jich žerou pasti natáhnout.

Past na krysy
Pozinkovaná past na krysy a potkany je odolná vůči vlhkosti

Jed na krysy

Krysy mají ještě silnější Neofobii (strach z nových věcí) než potkan, takže bývá problém krysu chytit do pasti, nebo ji přinutit aby začala žrát otrávenou nástrahu. Je důležité odstranit všechny dostupné zdroje potravy, a použít takovou nástrahu, která je svým složením pro krysy opravdu lákavá. I tak ale trá delší dobu než krysy začnou nástrahu která je pro ně nová přijímat. Nejúčinnější jed na krysy, který je volně prodejný je Kilrat pasta uzavřená v sáčcích připomínající čajové pytlíky. Ty obsahují těstovitou hmotu s velmi lákavým složením, která je pro krysy atraktivnější než běžně dostupné zdroje potravy. Nástraha po sežrání začne v těle hlodavce působit až po několika dnech, takže vytrávíte všechny krysy.

jed na krysy Kilrat
Jed na krysy a jiné hlodavce.

Jed na krysy vždy aplikujte do deratizačních staniček, abyste si neotrávili domácí zvířata. Při pokládání jedu na krysy vždy postupujte podle návodu k použití na výrobku. Při použití Kilratu začne mít krysa problémy až několik dní konzumaci otrávené nástrahy. Díky tomu ostatní krysy přistupuj k nástraze s důvěrou, protože se nedomnívají, že by za úmrtí člena jejich skupiny mohla právě ona. Otrávené krysy cítí pociťují nedostatek vzduchu a tak se vydávají na otevřená místa, kde uhynou. Také se minimalizuje nebezpečí, že by krysa mohla uhynout někde ve skryté části, například za obložením, a nelibě dlouho zapáchat. Před smrtí jsou krysy zpomalené, apatické, a často je můžete vidět jak se pomalu pohybují nebo leží někde na dvoře. Proto je vhodné v tomto období udržovat psy nebo kočky mimo místa, kde by mohly přiotrávené zpomalené potkany chytat a jíst.

Deratizační stanička na potkany
Deratizační stanička na potkany obsahuje trny na které se nástraha nabodne aby ji krysy neroznášely.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti krysám najdete na www.pasti.cz/proti-krysam

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KRYSOU.

6 komentářů k: “Jak se zbavit krys

  1. je to boj na dlouhou trať,už jsme vyzkoušeli všechno možné a nic,vločky granule sáčky sádru .obvykle se nástraze vyhnou a jdou si po svém

  2. Mame doma nejspis krysy. Jsou ve stodole kde skladujeme ruzne plodiny a krmiva. Jed na krysy nepomaha – ty potvory si ho ani nevsimnou. Syn obcas nejakou trefi vzduchovkou ale to nestaci. Existuje neco opravdu zaruceneho co mi pomuze se tech potvor zbavit?

  3. Dobrý den, píšete o kryse, ty už se moc nevyskytují. Víc odolní a přizpůsobivý potkani je téměř vytlačili… Možná, že v anglii krysy ještě jsou, ale je to celkem jedno ať už krysa nebo potkan – stačí aby dospělé zvíře sežralo jeden sáček a do týdne je po něm…
    Ale potkani většinou žijí ve skupinách, takže je pravděpodobné, že jich tam máte víc…

    Petr Helekal

  4. ziji u more v anglii a mam doma neprijemnou navstevu ve stene.
    koupil sem ty male ruzove sacky a rozhazel vsude kde se dalo.
    neco zmizelo neco zustalo.
    nevedel sem ale ze pokud krysa pozre jed trva asi 7-10 dni nez umre.
    takze budu jeste asi tydem poslouchat skrabani,hlodani,skakani.
    doufam ze ta D…. chcipne po 7 dnech. zatim nevim jestli to funguje.
    kagott@hotmail.com
    0044 7722147227

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *