Jak se zbavit smutnic

Jak vypadá smutnice

Smutnice je černě zbarvená muška podobná komárovi. Je však o dost menší. Dospělé smutnice jsou velké jen  (0,8–8 mm). Také mají kratší končetiny než komár. Typické jsou pro ně dlouhá štíhlá tykadla složená ze 16 článků. Křídla tohoto škůdce mají tmavou žilnatinu a výraznou radiální žilku.

Většina druhů má první pár křídel vyvinutý, avšak některé druhy je mají menší či dokonce zakrnělé. Larvy jsou velké přibližně 0,5 cm a mají černou hlavu. Na území České republiky bylo zpozorováno doposud přibližně 230 druhů smutnici, v Evropě se jich celkově vyskytuje kolem 700.

Detailní fotografie mušky smutnice
Smutnice je malá černá muška, která létá kolem květináčů s příliš vlhkou půdou.

Výskyt smutnic

Pokud máte doma mušky v květináčích a jejich okolí, jedná se s největší pravděpodobností o smutnice. Vzhledem k tomu, že je vývoj od vajíčka po dospělce vázán k půdnímu prostředí, pohybují se smutnice v blízkosti záhonů, v zimních zahradách, v květináčích a ve sklenících.

Pro vývoj vajíčka je potřebné, aby tento substrát byl vlhký, proto je dospělci kladou do klasické půdy a do typů substrátů, které nasávají vlhkost, jako je kokos či rockwool.

Jak se smutnice rozmnožují

Přibližně 90 % populace smutnic tvoří samičky, které kladou ve shlucích (20 až 30 kusů) vajíčka do půdy, do hloubky 2 až 3 cm pod povrchem.

Po nakladení se z vajíček líhnou po 5 až 10 dnech bílé beznohé larvy o velikosti 5 až 7 mm, které začnou v půdě vyhledávat zdroj potravy. Po 7–14 dnech d ochází k jejich zakuklení.

Dospělosti dosáhne jedinec přibližně po 14 dnech, jeho životní cyklus končí po nakladení další generace vajíček, tedy přibližně po 10 dnech. Celkový cyklus generace smutnic trvá 4 týdny.

Jak vypadá larva smutnice

Larva smutnice je velká 5-7mm. Její tělo je průhledné a hlavička černá. Larva žije v přelité půdě a okusuje kořínky rostlin, čímž rostliny oslabuje.

Larva mušky smutnice
Larvy smutnic žijí doma v květináčích a okusují kořínky rostlin. Dospělé smutnice nás potom obtěřují svou přítomností.

Jak smutnice škodí

K přemnožení tohoto škůdce dochází obvykle na místech, kde nebyly dodrženy zásady přiměřené zálivky a vhodného přihnojování. Na takových místech se často hromadí nadbytečná vlhkost, která mimo jiné způsobuje hniloby a další poškození. Především pak láká smutnice k založení nové generace.

Nenajdou-li larvy v půdě dosatek živin, začnou konzumovat nejmladší kořínky rostlin i řízků a dokonce se mohou pustit i do poškozování stonkové části. Okousané kořenové části pak zahnívají a v důsledku toho nejsou schopny přivádět potřebné živiny a vodu do cév rostlin. T

o se pak viditělně projevuje na stavu nadzamní části rostlin. Pozorovat můžeme žloutnutí, zasychání a následné opadávání lísů. V případě, že pozorujeme tyto příznaky, není dobré je ihned připisovat nedostatku vláhy a živin, neboť by naše snaha, v podobě zvýšení vlhkosti či živin, mohla urychlit uhnívání poškozených kořenů a zároveň by podpořila i rozmnožování smutnic.

V angličtině si tito škůdci někdy označují jako fungus gnats (plísňoví komáři). Toto pojmenování naráží nejen na to, že se tito smutnice objevují v blízkosti vlhka, které je příznivé pro houby, ale také na to, že někteří dospělci mohou na svém těle či pomocí svých výkalů přenášet fytopatogenní houby jako je Pythium, Verticillium, Fusarium a Phoma. Mimoto dospělci pokrývají napadené listy trusem a zachytávají se na povrchu listů, což působí nehezky.

Čím se smutnice živí

Tento škodlivý hmyz se živí organickou hmotou, proto preferuje především substráty, které jsou na ni bohaté (např. čerstvě pohnojená zemina). Larvy se živí především mikroskopickými řasami a houbami. Nenachází-li však dostatek zdrojů tohoto typu potravy, což se stává zejména, dojde-li k jejich přemnožení, napadají kořenové vlášení rostlin, cibulky či spodní části stonků řízků a mladých rostlin, při širším napadení narušují i kořen.

Prevence výskytu

S prevencí výskytu smutnic je dobré začít už na počátku pěstování. Při nákupu bychom měli věnovat pozornost zdravotnímu stavu rostlin, ale i kvalitě substrátu. V případě, že si nejsme jisti, je dobré jej nechat propařit. Způsobů, jak to udělat doma snadno a rychle, je hned několik. Po té, co projde substrát potřebnou teplotou, ať už v troubě či v mikrovlnce, dochází k zahubení zárodků nejrůznějších patogenů, ale i vajíček smutnic a dalších škůdců.

Jako prevence výskytu se osvědčila i parazitická hlístice Steinernema feltiae, která aktivně vyhledává larvy smutnic v půdě, napadá je a následně využívá pro nakladení dalších vajíček. Parazitické hlístice hynou až v ten okamžik, kdy vyhubí všechny larvy škůdce. Nenachází-li však v půdě hostitele, hynou aniž by byly rostliny dotčeny. Lze je užít ve sklenících, zimních zahradách i u pokojových rostlin , a to jak na klasický substrát, tak i na rockwool.

Hlístice Steinernema feltiae proti larvám smutnic
Hlístice Steinernema feltiae proti larvám smutnic

Omezení závlahy a regulace organické hmoty

Zálivka by měla být za všech okolností nepřehnaná, ideální je před dalším zalitím nechat substrát vyschnout do hloubky alespoň 2 až 3 cm. Vlhké prostředí nesvědčí kořenovému systému, způsobuje totiž vznik hniloby, která může smutnice taktéž přilákat. Do zálivkové vody je vhodné přidávat hnojivo proti smutnicím, které rostlinám poskytne potřebné živivy, a zároveň odpuzuje smutnice.

Zamezit dospělcům kladení vajíček do květináčů můžete také tak, že na povrchu květináče vytvoříte 2 až 3 cm vrstvu křemeliny, křemičitého písku, perlitu či vermikulitu. Tato vrstva vytvoří dostatečnou ochranu, která odradí dospělé smutnice od kladení vajíček, které právě do této hloubky vajíčka kladou a nedostatek vlhkosti by jim bránil v jejich vývoji.

Také je vhodná regulace tvorby organického odpadu, ke kterému dochází při častém či intenzivním přihnojování. Tam, kde je nadbytek organického odpadu , se daří obvykle řasám, které by mohly škůdce tyto přilákat.

Jak zjistit výskyt smutnic

Nejste-li si výskytem smutnic jisti, můžete vyzkoušet několik metod pro sledování jejich výskytu. Žluté lepové desky jsou efektivním způsobem sledování a zároveň i regulace výskytu dospělců. Larvy smutnic s oblibou okusují plátky brambor. Chceme-li sledovat jejich přítomnost, stačí několik kousků rozmístit na povrchu půdy a pozorovat, zda-li nástraha mizí.

Lepové desky proti smutnicím
Žluté lepové desky nebo šipky se dají použít k monitorování výskytu smutnic, ale i k jejich chytání.

Jak se zbavit smutnic

Vhodnou prevencí lze vývoj tohoto škůdce na jeho počátku zcela zastavit či jej přinejmenším zpomalit. Existuje také řada metod, jak se zbavit smutnic ještě na počátku jejich vývoje. Jedná se například o užití již zmíněné parazitické hlístice s obchodním označením Nemaplus či aplikace neemového či skořicového oleje.

Tyto rostlinné oleje se smísí s vodou a následně se vzniklý roztok aplikuje jako zálivka na málo napadené druhy. V pozdějších stádiích napadení je tato metoda avšak neúčinná. Výtažek z Azadirachta indica (neem olej) bývá součástí některých insekticidů, jako například Neem Azal T/S, který po aplikaci postřikem proniká do celé rostliny a díky tomu dochází pomalu a jistě k uhynutí jak larev, tak dospělců.

Jeho aplikace je tedy možná i v pozdějším stádiu napadení škůdci. Proti dospělým smutnicím lze užít například postřikový koncentrát Calypso, který se aplikuje jako zálivka. Doporučená koncentrace je 0,9 ml/1l vody, přičemž na jednu rostlinu se aplikuje 0,5 l roztoku.

NeemAzal T/S proti savému a žravému hmyzu
NeemAzal T/S proti savému a žravému hmyzu

Pokud vám informace v tomto článku nestačili, a chcete se o smutnicích dozvědět ještě víc, doporučujeme přečíst si článek Nejčastější dotazy o smutnicích.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti smutnicím najdete na www.pasti.cz/proti-smutnicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE SMUTNICEMI.

5 komentářů k: “Jak se zbavit smutnic

  1. Dobrý den, objednala jsem si Nemaplus na drobné černé mušky a chci se zeptat jestli mám prostředek nalít do všech květináčů ,když si nejsem jista kde všude jsou ?Děkuji za odpověď.Lisoňová .

  2. Dobrý den,

    vzhledem k tomu, že substrát ve vermikompostéru je vlhký, bude se v něm hlísticím dařit. Jen je potřeba prášek obsahující hlístice do kompostu zapravit a zamíchat aby na povrchu neuschnul. Žížalám hlístice nijak neublíží.

  3. Zapomněl jsem napsat, že mi jde o likvidaci smutnic. S pozdravem Studený

  4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak by to bylo s aplikací parazitických hlístic do domácího vermikompostéru? Tam je totiž nesmysl, prolívat substrát vytvořenou suspenzí. Bylo by možné aplikovat i bez rozmíchání ve vodě?Dekuji mnohokrát za Vaši odpověď. S pozdravem Studený

  5. Dobrý den, dal jsem na Vaši radu a nasypal tam Perlit. Chtěl bych se zeptat, po jaké době můžu opět hnojit popřípadě zalívat rostliny. Ten perlit na povrchu musím předtím zase dát pryč nebo můžu zalívat přez ten Perlit? Děkuji vám za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *