Jak se zbavit vos

Popis vosy

Na území České republiky bylo zaznamenáno 7 trvale žijících druhů vos. Nejčastěji se setkáváme s Vosou obecnou (Paravespula vulgaris) a Vosou útočnou (Paravespula vulgaris). Jejich tělo je dlouhé 1,2–1,5 cm. Zadeček je pruhovaný, černožlutý. Královny bývají o něco větší než dělnice i samci. Všechny vosy jsou vybaveny kousacím a lízacím ústrojím. Dělnice jsou mimo to vybaveny žihadlem, královny mají místo něj kladélko. Vosy žijí sociálně, ve velkých skupinách, v rozvinuté kolonii může být až několik 100 dělnic.

Výskyt vos

Hnízda tvoří dělnice z papírovité hmoty, kterou vytvářejí z rozkousaného dřeva. Vosy se uhnizďují pod střechami, na půdách, na stromech, ale také v zemi, v norách po myších či hraboších.

Rozmnožování vos

Vosy procházejí při vývoji proměnou dokonalou. Po 7–10 dnech se po nakladení z vajíčka líhnou bílé beznohé larvy, které se podle podmínek po 1–2 týdnu zakuklí. Celková proměna od vajíčka po dospělce trvá až 5 týdnů.
Trubci po páření hynou. S příchodem prvních mrazů zhyne celá kolonie, přezimují jen mladé oplozené královny, skrývající se mimo původní hnízdo. Ty na jaře nakladou vajíčka, z kterých se vylíhnou první dělnice přebírající zodpovědnost za péči o další larvy i královnu, zároveň se podílí na rozšiřování hnízda.

Jak škodí vosy

Přítomnost vos v domácnosti či na zahradě není nikdy příjemná. Obzvláště obtěžující jsou v blízkosti hnízda, či tam, kde je pro ně dostupná atraktivní potrava, např.: otevřené odpadkové kontejnery, pekárny aj. potravinové provozy. Svým chováním poškozují potraviny, jsou schopny likvidovat i dozrávající ovoce na stromech.

vosy ožírají ovoce

 Vosí bodnutí

Dělnice vos používají žihadlo při obraně, ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení nebo ve chvíli, kdy dojde k narušení hnízda. Vosa může bodnout opakovaně, její bodnutí je bolestivé a může ohrozit i život. Jed vosy obsahuje tři složky. Biogenní aminy se podílí na bolesti, kterou pociťujeme po bodnutí. Otoky a lokální bolest vyvolávají v těle polypeptidy. Neurotoxický účinek je v těle způsoben enzymy vosího jedu.
Nejvíce jedu mají včely, pak sršni a vosy. Nebezpečné může být vosí bodnutí  především pro alergiky a citlivé (oslabené) jedince. Pokud je osobě po napadení nevolno či pociťuje závratě, měla by co nejdříve navštívit lékaře. Jako první pomoc proti vosímu bodnutí je vhodné potřít místo vpichu antihistaminovou mastí, octem či mýdlem.

Čím se vosy živí

Na jaře a v létě konzumují vosy mouchy, komáry, larvy hmyzu. Takovou stravu vyhledávají hlavně královny před založením kolonie a pak dělnice, které zásobují zdroji proteinů malé larvy. V létě se s chutí pouští do nektarů z květin, medovice, marmelád, limonád, piva i do zralého ovoce.

vosa jí džem

Jak se zbavit vos

Prevence výskytu

Abyste zabránili vosám v hnízdění ve stavbě, je vhodné použít sítě proti hmyzu, kterými je dobré zakrýt i otvory ventilace. Nezbytné je dodržování pořádku, zavírání kontejnerů a odpadkových košů po jejich použití. Potraviny vystavené v kuchyni či na zahradním stole chraňte vhodnými obaly před náletem hladových vos. V případě, že je na pouhou prevenci pozdě, můžete se spolehnout na řadu přípravků proti vosám.

Jak zlikvidovat vosí hnízdo

Aerosolový sprej Duracid Vespe je vhodný vhodný pro likvidaci vosích hnízd, a to i těch v zemi. Aplikuje ze vzdálenosti 2–3 m přímo na hnízdo, pěna obalí celé hnízdo a vosy se tak nemohou dostat ven aniž by se dostaly do kontaktu s pěnou. Po kontaktu s pěnou vosa uhyne během několika vteřin. Používáte-li Duracid vespe na vosí hnízda v zemi, aplikuje se přímo do otvoru. Účinek přípravku je založen na pyretroidech, hmyzích neurotoxinech, které působí na škůdce kontaktně i požerově. Duracid Vespe lze také použít na vosy v prostoru, sprej stačí nastříkat na vosu a ta ihned uhyne. Sprej obsahuje složku, která vosy odpuzuje, a zabrání jim tak v tom, aby si na místě udělaly nové hnízdo.

Sprej proti vosám
Pěnový sprej proti vosám Duracid vespe má dosah 4 metry.

Abyste měli jistotu, že se vosy na stejném či jiném blízkém místě znovu neuhnízdí, můžete po jejich likvidaci zavěsit maketu vosího hnízda. Přítomnost jiného hnízda vosy přesvědčí se v místě neuhnizďovat, jejich teritoriální chování jim to nedovolí. Maketa nevylučuje žádné chemické látky, přesto udrží hmyz v bezpečné vzdálenosti od místa zavěšení.

vosí hnízdo

Vosí hnízdo na půdě

Past na vosy

Tento hmyz lze přilákat do pastí pomocí nejrůznějších sladkých limonád apod. Tato metoda je praktická zvláště v otevřených prostorách jako jsou zahrady, terasy apod. Hotové pasti na vosy pak mají výhodu, že jsou poměrně nenápadné a lze je diskrétně umístit na letní zahrádku restaurace či jiná exponovaná místa. Mimo to, hmyz z nich nemá žádnou šanci uniknout.

Jak likvidovat vosy

Proti vosám, zvláště při velkém zamoření v uzavřené místnosti, je vhodné použít dýmovnici na hubení hmyzu. Tu stačí umístit do místnosti, aktivovat jej vodou, zavřít dveře a čekat. Dým obsahující insekticidní složky začne jimi naplňovat prostor. Přijde-li s ním do kontaktu hmyz, dojde k narušení jeho nervového systému a následnému uhynutí. Dým se zanáší snadno i do těch nejmenších škvír a likviduje tedy i skryté škůdce.

Likvidaci hnízda nechte raději na profesionálech.

Pokud máte vosy na špatně přístupném místě, nebo je vosí hnízdo velké, je lepší zavolat si na jeho likvidaci profesionály z deratizační firmy, kteří jsou na to vybaveni.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti vosám najdete na www.pasti.cz/proti-vosam

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S VOSAMI.

12 komentářů k: “Jak se zbavit vos

  1. Dobrý den, teď v těch mrazech žádný produkt nepotřebujete hnízdo bude prázdné. Stačí ho odstranit. V sezóně když jsou hnízda plná je nejlepší sprej na likvidaci vosích hnízd Duracid Vespe.

  2. Dobrý den. Dnes jsem našel velké vosí hnízdo na půdě. Jelikož strop je ze sádrokartonových desek nedá se k němu dostat blíže jak na 2-3 metri. Co by jste minoritním doporučili za produkt momentálně je měsíc leden. Děkuji s pozdravem Kulisek.

  3. přes zimu vosy uhynou, takže už je likvidovat nebudete muset. Ale jinak bych doporučil brzo ráno přistavit žebřík, a do otvoru nastříkat sprej na likvidaci vosích hnízd Duracid vespe. Zabije je okamžitě, a navíc obsahuje látky které vosy odpuzují a odradí tak další, aby si udělaly hnízdo na stejném místě.

  4. Dobrý den.
    Můžete mi prosím poradit, jak a kdy likvidovat vosí hnízdo, které je ve střešní dutině přístupné pouze malou dirkou, (po vypadlém suku), jinak se tam nedá dostat. Asi tak 4 metry nad zemí.
    Všude se dočtu, že ráno nebo večer.
    Potřeboval bych vědět, jestli v současnosti, nebo v zimě, nebo na jaře?
    Také čím?
    Děkuji.
    Jan Budský

  5. Deratizátoři používají prášek, který se otvory fouká dovnitř. Je otázka jak daleko od otvorů mají hnízdo.
    Pokud máte možnost dostat se nějak do konstrukce, dobře na ně funguje dýmovnice na hunbení hmyzu.

  6. Dobrý den. Potřeboval bych poradit, jak se zbavit vos v půdních prostorách Jedná se o de facto novostavbu. Problém je v tom, že konstrukčně jsou krovy velice složitě řešené a půdu nijak nevyuživáme. Není tedy možné najít hnízdo/a vos. Vosy na půdu vlétávají drobnými otvory v palubkách-např. vypadlý suk. Na balkonech se v létě nedá vůbec být, na terase s rizikem bodnutí. Dům je starý 5 let, z toho 4 roky řešíme stejný problém. Pomůže dymovnice nebo nějaký prášek? Spreje jsou k ničemu. Díky za odpověď.

  7. Dobrý den,

    pro vaše použití by byl vhodný Atak alfa. Na mouchy a jiné méně odolné druhy hmyzu funguje dobře. 50ml balení se naředí na 5 litrů postřiku a ten vystačí zhruba na 100m2 plochy.

    Dá se stříkat na parapety, na fasádu, na trávu a na jiná místa kde mouchy dosedají. Pro mouchy je toxický ještě několik dní po aplikaci – venku ho opláchne déšť a potom už neúčinkuje.

    Na odolnější druhy hmyzu jako jsou třeba blechy, šváby nebo štěnice je vhodnější Bio kill, ale na mouchy úplně stačí přípravky atak alfa, nebo k-othrine, které jsou výrazně levnější..

    Petr Helekal

  8. Dobrý den, máme vážný problém s mouchami. Máme je venku v trávníku, na domě i ve skladovacích prostorách domu. Můžete mi doporučit nějaký účinný prostředek? Děkuji. Bucová Veronika

  9. Já bych jen doplnil – pokud se jedná o vnitřní hnízdo které ošetřujete dezinfekčním postřikem, je důležité přípravek dostat náletovou dírkou do hnízda a kolem hnízda, aby si ten přípravek natahali do hnízda a vnitřně se vyhubila celá kolonie. Než vosy přestanou létat může trvat cca 12 hod od dezinsekčního zásahu.

  10. Dobrý den, nevím jestli tam máte přímo hnízdo, nebo jakým způsobem se včely do bytu dostávají.
    na likvidaci vosích a sršních hnízd (na včely bude fungovat 100%taky) máme velmi účinný sprej, který obsahuje reziduální látky zabraňující návratu hmyzu:
    http://pasti.cz/ochrana-proti-hmyzu-29/pripravky-proti-vosam-30/sprej-na-likvidaci-vos-a-vosich-hnizd-750-ml-125.html

    na plošnou likvidaci veškerého hmyzu v uzavřených prostorách máme likvidační dýmovnice :
    http://pasti.cz/ochrana-proti-hmyzu-29/pripravky-proti-stenicim-35/dymovnice-proti-hmyzu-147.html

    Petr Helekal

  11. Dobrý den,
    prosím můžete mi poradit něco proti včelám v bytě?

    Děkuji Doležálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *