JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

štěnice

Popis štěnice

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Nejčastěji se setkáváme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka. Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Druhy štěnic

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví.

Výskyt štěnic

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, … Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství. Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu. Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je tepelná past na štěnice – past vyzařuje po omezenou dobu teplo, které štěnice také láká a poté co vlezou do pasti se také přilepí.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol. Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

 • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
 • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.
 • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému. Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím kolem 3000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

877 odpovědí

 1. Eva
  Eva / 1-20-2020 / ·

  Dobrý den,mám dotaz ohledně hubení štěnic.Zakoupila jsem si dýmovnice,které jsem už použila. Pomohlo to a je klid. Abych měla jistotu úplného zlikvidování,mám je použít ještě jednou a po jak dlouhé době?Zabíjí je to okamžitě nebojak to vlastné funguje?Děkuji za odpověď.

 2. Simona Kalužová
  Simona Kalužová / 1-30-2020 / ·

  Dobrý den, u sousedky prováděli kvůli štěnicím před vánocemi asi 2 x postřik a plynování. Máme dveře kousek od sebe a tak se bojím, že mohly přelézt i přes dveře. Zatím jsme nic nenašli, nemáme žádné tečky, žádné štípance. Jen malý syn měl během 14 dní 4x jeden bobulec, jakoby puchýřek s červeným flekem pod bobulcem, který však do hodiny zmizí. Štípanec byl 2x na spánku, pak u oka a jednou na krku. Mate mě však, že byl pokaždé jen jeden a 3x během dopoledního spaní a jednou při hraní na koberci. Zahlédla jsem i jednu malou černou mušku, vím, že taky dokážou štípat, je to možné, aby štěnice kousla jen jednou a „jen“ 4x během 14 dní? Nakoupili jsme pasti a protect a taky kvalitní parní vysavač, hodlám vše propařit, nábytek, koberce, postele jsme odsunuli od stěn, vyčistili, nikde nic nebylo, olepili jsme i nohy oboustrannýma páskama. Nechci nic ponechat náhodě, jelikož se máme stěhovat. Jediné, co nevím jak ošetřit jsou knihy, máme jich hodně a mražák malý. Jak byste doporučili pracovat s knihami? Je možné nevědomky štěnici zašlápnout nebo je odolná, pokud by ji třeba sousedka vytrousila na chodbě, když vyhazovala věci. Nějaké rady už jsem tady četla a určitě dodržím postupy. Ještě jeden dotaz, vydrží štěnice bez vzduchu, třeba v dlouhodobě vakuovaném pytli? Děkuji, Kalužová

 3. Simona Kalužová
  Simona Kalužová / 1-30-2020 / ·

  A ještě jeden dotaz mám. Štěnice prolézají malými otvory, dokážou se také prokousat pevným plastem nebo linoleem (nemyslím tím obvodové lišty, ale pevný materiál) nebo tohle nedělají a vlezou jen kde se vejdou? Děkuji Kalužová

 4. Yvetta
  Yvetta / 2-13-2020 / ·

  Dobry den, 14 dní mám doma monitorovaci pasti na stenice. Za celou dobu se neobjevila ani muska, natoz stenice. Peclive prohlizim vse..kazdou skulinku, dokonce jsme i vymalovali, vse utesnili, dokonce i plovouci podlahu po celem obvodu. Jiz 1 mesic jsem nezahledla jedinou stenici, zadne stopy po trusu..proste nic. Je pravda, ze jsme je objevili jiz asi 5.-7. den po prvnim kousnuti meho syna. Je mozne, ze zde jiz nejsou? Vyhodila jsem pro jistotu i celou postel. Nechci usnout na vavrinech, porad vse kontroluji, stipance nemam, ale treba nejsem alergicka a vubec se neobjevi…prosim, poradte, jak dale postupovat. Dekuji Vam moc za radu. Yvetta

 5. Bára
  Bára / 2-17-2020 / ·

  Dobrý den, potřebovala bych poradit něco účinného na blechy – hlavně na jejich vajíčka a larvy. Živé, dospělé blechy jsem zabila Biokillem, ale pořád se líhnou další. Zvíře tu už není, co jsem mohla, to jsem vyprala, ale mám doma kromě lina i koberce pod nábytkem a zřejmě tu někde stále jsou. Zaujaly mě 2 přípravky – Protect a Cimetrol. Ten Cimetrol se musí naředit, ale ve výsledku bude levnější – potřebuji vystříkat velkou plochu (na vašich stránkách ho ale nemohu najít). Co byste mi prosím doporučil, pokud potřebuji vystříkat větší plochu? A ještě bych se ráda zeptala – u přípravku Protect se má dle návodu postřik provádět při otevřeném okně? S biokillem jsem vždy vystříkala byt a nechala 1-2 hodiny působit a pak až pořádně vyvětrala. Děkuji za odpověď. Bára

 6. Veronika
  Veronika / 2-20-2020 / ·

  Dobrý den, včera jsem si nechala shodit za oknem hnízdo jiřiček deratizační firmou. Bohužel bylo hnízdo napadeno štěnicemi. Byl proveden postřik a mě teď pořád vrtá hlavou, jestli to mohly být i normální štěnice domácí, nebo jen ptačí a jaká je šance, že by v případě ptačích mohly zkoušet přežít v bytě? Bude nutný i druhý zásah? Děkuji

 7. Saša
  Saša / 5-29-2020 / ·

  Dobrý den,

  je bezpečné použití dýmovnice na hubení hmyzu v panelákovém bytě? Chtěl bych ji použít pouze v jedné místnosti, ale obávám se, aby se dým nešířil všude a nevyděsil sousedy, kteří by volali hasiče. Jak rychle se dým rozplyne? Děkuji.

 8. Asketa
  Asketa / 6-10-2020 / ·

  Dobrý den, mám dotazy: umí štěnice plavat?
  jak dlouho vydrží pod vodou?
  má ráda akrylátový penetrační roztok?
  Děkuji za každou reakci.

 9. Petr
  Petr / 6-16-2020 / ·

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,měli jsme stenice, dva postřiky a třetí postrik i s kombinací dýmovnice, opakováno cca každý tři neděle. Teď je to měsíc po posledním postřiku a našli jsme pod oknem (před tím byly i v oknech) dvě zcela vysusene, nikdo není pokousany a ani nebyla nalezena žádná živá. Je možný že jsou to ještě zbytky po posledním postřiku?Dekuji

 10. Jarda
  Jarda / 8-3-2020 / ·

  Vadí štěnicim kočka? Prý to musí být kočka a ne kocour.

 11. Pavlína
  Pavlína / 8-24-2020 / ·

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak ošetřit plyšáky od štenice když jsou větší a nejdou dát do pračky, děkuji za radu

 12. Vlasta Zemanova
  Vlasta Zemanova / 10-27-2020 / ·

  Dobry vecer, co říkáte na hubeni šténic kyselinou boritou? Děkuji za odpověď.

 13. Karolina
  Karolina / 3-2-2021 / ·

  Dobry den, zabije stenice ozon? Mame doma uv-c lampu, tak me napada ta….

 14. Karolina
  Karolina / 3-25-2021 / ·

  Dobry den, vzala jsem si od popelnice stare kreslo, ktere mam v planu precalounit. Ze strachu ze stenic a z podobnych haveti jsem jej umistila na balkon. Balkon je maly (kovova konstrukce, neni spojeny se zdi, jen na dvou mistech), takze kreslo je v blizkosti okna. V byte jsem ho mela asi 2 hodiny ve dne. Pro jistotu jsem koupila lepove pasti na stenice a nechala jsem ji na kresle (kreslo je pod plachtou, takze na nej neprsi). Ani po tydnu na lepce nic nebylo. Myslite, ze by pripadne stenice prelezly do bytu, kdyz vetram zasadne s rozsvicenou mistnosti? A za jak dlouho bych poznala, ze je tam mam? Je to asi 5 tydnu, co jsem si kreslo vzala ze smetaku. Stipance zatim nepozoruji, nebo o nich nevim.

 15. Jana
  Jana / 6-28-2022 / ·

  Dobrý den, vrátili jsme se z dovolené v Bulharsku. Den po návratu mám na rukou štípance. Řekla bych, že jasně od stenic, podle popisu. Vždy tři štípance za sebou, pak chvíli nic a znova, je to cestička, jak podle pravítka.
  Je možné, že by se štípance objeviy takto opožděně?
  V hotelu hned první den šla vedle nás uklízečka z jiného pokoje na chodbě s uvázaným ručníkem přes pusu a z pokoje šel nějaký chemický zápach. Už tenkrát jsem si říkala, bože luxusní hotel a to vypadá, že tam něco hubí.
  Problém druhý je, že jsem asi před měsícem dostala dárky od kamarádky, která je měla od vánoc doma, až dnes jsem se dozvěděla, že doma mají stenice a celý barák. Takže tápu, zda me to postipalo na hotelu nebo bych je mohla mít doma od ní. Nikde nic nevidím, trus, nic živého ani ty obaly svléklé. Tak teď nevím, co dál. Kufry jsem bohužel měla 24 hodin na zemi, prádlo v koupelně. Doleteli jsme v noci a nebyl už čas ani energie celou noc prát, ani jsem netušila, že pak vyjedou štípance. Před odjezdem jsem nikdy doma žádný štípanec neměla.

Napsat odpověď