JAK SE ZBAVIT MYŠÍ

myš

Popis myši

Myš domácí (Mus Musculus) je drobný hlodavec dorůstající velikosti 7 až 10 cm, vážící okolo 15 až 30 g. Má různorodé zabarvení, dokonce i bílé, avšak nejčastější jsou odstíny tmavě šedohnědé, přičemž břicha jsou světlejší. Myši mají protažený čenich, velké uši a poměrně výrazné oči připomínající korálky. Na každém chodidle jim vyrůstá pět prstů. Ocas těchto hlodavců je dlouhý okolo 10 cm, někdy je dokonce delší než jejich tělo. Jsou velmi schopní ve šplhání, dokonce umí vyskočit do výšky až 30 cm .

Výskyt myší

Tento hlodavec je rozšířený v podstatě na celém světě. Myš domácí je typická zvláště pro západní Evropu. Ve východní Evropě se setkáváme hlavně s poddruhem Mus musculus musculus. Tito živočichové žijí přirozeně na polích, v parcích, lesích a podobně. Do stodol, sýpek, domů, skladů, výrobních závodů a firemních objektů se stěhují na podzim, někdy i brzy na jaře. Některé myši v létě lidské stavby opouští, ale některé nikoli. K přesunu na jiné místo je obecně nejčastěji vedou zhoršené podmínky či nedostatek jídla. Přítomnost člověka jim však vůbec nevadí, jsou schopné si na ni velmi rychle zvyknout. Skrýše si vytváří i na půdách, v mezistropních prostorách a jiných zákoutích, malé populaci vystačí teritorium menší než 10 m².

Jak poznám, že mám doma myši?

Na místech, kde se vyskytují pravidelně, zanechávají myši trus, který poznáme podle černé barvy, délky 3 až 8 mm a šířky cca 3 mm. Pohybují-li se na prašných površích, zanechávají v něm stopy po ocasu a chodidle, také otírají hrany povrchu břichem. Můžeme pozorovat stopy po hlodání na potravinách, ale i plastových obalech, textiliích apod. Je-li populace velká, lze vycítit typický myší zápach.

Myši žerou

Myší večeře

Jak se myši rozmnožují

Pohlavní dospělosti dosahují myši přibližně po 6 – 8 týdnech po narození. Mláďata jsou čerstvě po narození slepá, holá a váží asi 1 g. Samička je březí asi tři týdny, po stejnou dobu je schopna po vrhu mláďata krmit. V jednom vrhu se rodí 6, některé zdroje uvádí až 10, mláďat. Za 12 měsíců může mít samička 6 – 10 vrhů. Myši se běžně dožívají 1 roku, někdy déle.

Jak myši škodí

Narazí-li myši na zdroj potravy, jsou jej schopny, zvláště při velkém zamoření, poměrně rychle zkonzumovat. Jedna myš sežere až 5 g potravy za den. Tito živočichové znečišťují svým trusem a močí potraviny a jiné plochy, kde se často pohybují. Zároveň vytvářejí zapáchající prostředí. Často okusují i nestravitelné věci jako jsou obaly, linoleum, svíčky, igelit, plasty, textil, papír, izolační materiál i izolace elektrických kabelů, jejichž vyskratování potom může způsobit značné škody. Při pobytu v domě nás myši mohou rušit nepříjemným šramotem. Myši jsou známými přenašeči choroboplodných zárodků, např. od původců tyfu apod.

myš okusuje kabel

Čím se myši živí

Při svých nočních výpravách za jídlem se tito hlodavci spoléhají především na svůj perfektně vyvinutý čich. Oči využívají jen minimálně, mají je nedostatečně vyvinuté. Obvykle dávají tito
škůdci přednost rostlinné stravě. Očekáváte-li, že nastražíte kousek sýra do pastičky a myš po něm skočí, budete z výsledku nejspíš zklamaní. Nejčastěji totiž konzumují obilí, zeleninu, ovoce, hmyz a většinu lidských potravin. Myši ke svému životu nepotřebují příliš vody. Bez vody přežijí myši i několik dní. Většinou jim postačí voda obsažená v potravinách, nebo kapky vody zkondenzované na trubkách.

Jak se zbavit myší

Základ je prevence!
Abychom nemuseli řešit otázku: Jak se zbavit myší?, dodržujeme v první řadě základní hygienická opatření.

 • Odpad ukládáme tak, aby se k němu myši nedostaly.
 • Omezujeme dostupnost zdrojů potravy v místnosti a dbáme na správné skladování. Doma potraviny skladujeme tak, aby se k nim myši nedostali, krmivo pro hospodářská zvířata je vhodné skladovat v plechových sudech.
 • Odstraňujeme zbytky krmiv po hospodářských zvířatech.
 • Zjistíme kudy se myš do objektu dostala, a otvory utěsníme betonem nebo speciální těsnící hmotou která zabrání myším v pronikání do budovy.
 • Nenecháváme otevřené dveře kudy by se mohla myš do domu dostat.
 • Jako prevenci můžeme do objektu umístit ultrazvukový plašič myší, který myši odradí od toho aby se do domu nastěhovaly.
 • Při monitoringu výskytu myší se dají položit deratizační staničky s neotrávenou návnadou, nebo mechanické pasti na myši. Následně staničky nebo pasti kontrolujeme a když zjistíme úbytek návnady nebo myš chycenou v pasti, musíme co nejdřív začít řešit jejich likvidaci. Deratizační staničky na myši a nástrahy do nich

Hubení myší pomocí pastiček na myši

Myší se můžeme poměrně snadno zbavit pomocí mechanických pastí na myši. Nejoblíbenější je klasická dřevěná past na myši. Chytit myš do pasti není žádný problém, protože myši narozdíl od potkanů nebo krys nemají strach z nových druhů potravy (neofobii), takže je do pastiček můžete chytat jednu po druhé. Je ale potřeba dodržovat pár základních pravidel.

 • Použít vhodnou návnadu – Ideální je opečená chlebová kůrka, která po zatvrdnutí v pasti drží opravdu pevně. Úspěšní budete i s ořechem.
 • Past na myši správně nastražit – jistící tyčinka musí bát co nejvíce na kraji návnadového plíčku, aby byla past opravdu hodně citlivá.
 • Důležité je i správné umístění pasti. Past nikdy nepokládejte doprostřed místnosti. Myš chodí kolem stěn, a v zákoutích kde si připadá bezpečně. Proto i pasti musíme dávat těsně ke stěnám a do rohů a koutů místnosti.
 • Pasti můžete nastražit do deratizačních staniček, ve kterých se myši cítí bezpečně, a navíc past není na očích.
Dřevěná past na myši

Dřevěná pastička na myši

Hubení myší pomocí deratizačních nástrah (rodenticidů)

Pokud je myší v objektu větší množství, nejvhodnějším způsobem jejich vyhubení je použití rodenticidů. Jsou to nástrahy s obsahem látky která ředí krev. Hlodavec uhyne do několika dnů po konzumaci návnady. Na trhu jsou přípravky obsahující Bromadiolon nebo Brodifakum. Na hubení myší jsou lepší přípravky obsahující jako účinnou látku Brodifakum, které na myši účinkuje lépe.

Do vlhkého prostředí jsou lepší parafinové bloky Ratimor, které lépe odolávají vlhkosti.
Do suchého prostředí naopak používajte gelové sáčky Ratimor, které myši lákají vlhkostí obsaženou uvnitř sáčků.

jed na krysy Kilrat

Jed na krysy a jiné hlodavce.

Deratizační nástrahy se umisťují do deratizačních staniček. Má to několik důvodů.
– Deratizační stanička zajišťuje, že nástraha lépe odolá vnějším vlivům.
– Uzamykatelné deratizační staničky snižují riziko nechtěného pozření nástrahy necílovými organismy nebo dětmi.
– Myši se v deratizační staničce cítí bezpečně a nástrahu tak v klidu skonzumují.

Než začneme pokládat pasti či deratizační staničky, je nutné odstranit z jejich okolí okolí pro myši dostupné a lákavé zdroje potravy, jinak by nemuseli deratizační nástrahu přijímat. (i když se výrobci nástrah snaží aby byly pro myši lákavé víc než cokoli jiného)

Deratizační staničky se umisťují podobně jako pasti podél stěn a do zákoutí kde se myši pohybují. Staničky pokládáme většinou ve vzdálenosti 10 m od sebe, při větším zamoření se doporučuje vzdálenost zmenšit přibližně na polovinu. Vždy se řiďte návodem na přípravku který do staniček dáváte.
deratizační staničky vždy označte nálepkou kde bude uvedeno jaký přípravek stanička obsahuje, a kdy byl položen. Po nastražení staniček proti myším je důležité pravidelně kontrolovat jejich stav. První kontrolu provádíme přibližně po 5 až 7 dnech. Poškozené nástrahy průběžně odstraňujeme
a vyměňujeme je za nové. Nástrahu doplňujeme do staniček dokud nedojde k úplnému vyhubení myší což poznáme tak, že ustane odběr návnady.
Pokud si všimneme, že nástraha ani po delším čase neubývá a zamoření hlodavci stále trvá, zkusíme staničky umístit na jiná místa, nebo změnit druh nástrahy.Při deratizaci je
nutné pravidelně odklízet výkaly po hlodavcích a vyhazovat uhynulé škůdce. Po skončení zásahu je důležité místa důkladně uklidit a následně vydezinfikovat.

Pokud budete pokládat jedy na hlodavce na své zahradě, vždy je pokládejte do deratizačních staniček! I když sami nemáte žádná domácí zvířata, může na zahradu přijít sousedova kočka, nebo přiletět nějaký pták. Dravci, kteří jsou velmi užiteční a sami v přírodě pomáhají snižovat množství hlodavců jsou na látky na ředění krve citliví, a protože látky neumí z těla odbourat, je pro ně velmi nebezpečné aby konzumovaly otrávené hlodavce. Proto pravidelně odklízejte otrávené myši i ze své zahrady.

Sova chytla myš

Dospělá sova sežere 3-4 myši denně

Hubení myší pomocí koček

Tento způsob hubení myší v dnešní době není příliš efektivní. Pokud bydlíte na vesnici, kde jsou kočky celé dny venku a potravu si shánějí samy, tak vám myši na zahradě vychytají, ale doma chované kočky jsou většinou dobře živené a myši berou spíš jako hračku než jako potravu. Proto se vám může stát že venku chytí myš, donesou si domů kde si s ní pohrají a myš jim potom třeba uteče.

Kočka a myš

Kočka a myš

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti mmyším najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S MYŠÍ.

58 odpovědí

 1. Halamka
  Halamka / 2-3-2018 / ·

  Dobry den, mohi byste mi prosim vas poradit jaka je nejlepsi navnada do pasticky na mysi, mockrat diky.

 2. Nováková
  Nováková / 11-13-2019 / ·

  Dobrý den, máme nově opravený dům a už asi měsíc slyšíme v podlaze uprostřed domu nejspíš myš. Máme podlahové topení zalité anhydritem, takže se k myši nemůžeme dostat a vlastně ani nechápeme, kde myš je. Buď v polystyrenu pod topením nebo až úplně někde v zemi pod betonem. Přítel z venku zadělal všechny možné otvory betonem, ale myš stále slyšíme. Je slyšet jen na jednom místě, nikdy ji neslyším odcházet nebo přicházet nějakou cestičkou. Myš nereaguje na dupání, musí být podle mě až pod betonem někde v zemi. Četla jsem o samoobslužných sáčcích, myslíte, že by to bylo řešení? Máme kočku, tak aby se neotrávila i ona.
  Navíc kočka myši venku pravidelně chytá, ale když tato myš v domě škrábe a kouše, tak kočka vůbec nereaguje, asi ji ani necítí.

  Jsem už opravdu zoufalá a nevím, jak se k myši dostat. Děkuji moc, pokud mi dokážete poradit.

  Nováková

 3. Šárka
  Šárka / 11-2-2020 / ·

  Dobrý den
  Mohu poprosit o radu, máme starší domek kde jsou dřevěné,, dvojité stropy., spodní patro domu je komplet zrekonstruovane, stropy jsou sádrokartonové, snížené, původní nejaky ten rakos ci co to tam dávali tam zůstal, pak jsou prkna, trámy a zase podlaha prkena na půdě.
  Problém je že slyším škrábání na sádrokarton, prostě tam běhá myš, ve stropech vedou kabely a nerada by jsem aby se něco stalo.
  Na půdě již jeden plašic mám, pár dní byl. Klid ale teď zase běhá myš, chci se zeptat jaký jed pořídit nebo jaký plašic. Bude fungovat ten plasic když bude na půdě položen na podlaze a ty myši vlastně behaji až pod tím? Děkuji za jakoukoliv radu

 4. Lenka
  Lenka / 11-9-2020 / ·

  Dd, na půdě máme skelnou vatu, pod tím sádrokarton..slyšíme velké škrábání, mysleli jsme, že je to kuna…děr.firma dala vajíčka, jsou nevsimnuta..dali jsme sami plašicku…škrábání teď menší, objevila jsem pod vatou ložiska moč, trus a spoustu pecek, myslela jsem, že z trusu tý kuny…všude po půdě jsou malý hovínka 5-8 mm, nevíme jestli myši nebo krysy…děr. dala staničky a návnadu, ale doprostřed, ne ke stěně…zatím bez povšimnutí, hrabání slyšíme dál, už jsem z toho na nervy, ty pecky jsou jako od švestek, tak velke

 5. Sára
  Sára / 2-3-2021 / ·

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda vadí, že když chovám myš v kleci, která má mezi šprušlemi 1cm. Děkuji.

Napsat odpověď