Jak se zbavit štěnic
Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.
Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic
Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.
Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.
Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic
Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.
Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.
Jaké jsou druhy štěnic
- štěnice domácí
- štěnice ptačí
- štěnice tropická
- štěnice netopýří
Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.
Kde se vyskytují štěnice
Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.
Jak poznám, že mám doma štěnice
Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …
Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic
Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.
Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.
Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.
Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice
Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.
Jak se zbavit štěnic
Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.
Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.
Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.
Likvidace štěnic se provádí několika způsoby
- postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné. Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem. Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem. Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
- plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití. Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.
- deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.
Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím
Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.
Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.
Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim
ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.
Dobrý den, spray protect nesmíte v žádném případě stříkat na zvířata ani do jejich pelíšků. Po zaschnutí jsou psy v bytě v pohodě, ale kočky mají někdy na látky obsažené ve sprejích proti hmyzu alergickou reakci.
Dobrý den prosím ten Protect spray neublíží zvířátkům? Máme psa kočky , morčata, králíka.
Co se štěnic týče je to problém na dlouhou trať zejména pokud lezou z balkonu štěnice z holubů, nebo od šmudly sousedky (což není moc zjistitelné ani řešitelné – nikdo se k tomu nepřizná). Nezbylo mi nakonec nic jiného, než se s nimi naučit žít a permanentně redukovat jejich počet. Postel jsem upravil tak, aby tam měly dobrý úkryt ve kterém je hned najdu a zlikviduji. Mám nakoupené sice neprofesionální přípravky, ale na počáteční fáze a prevenci to postačuje. Občas zapnu ozonizér i když to asi moc účinné není, ale nic se tím nepokazí alespoň to pokoj vydesinfikuje. Zjistil jsem, že v zimě se moc nemnoží, ale na jaře je potřeba několik preventivních zásahů, jinak peklo.
Dobrý den,
z pražských firem můžu určitě doporučit firmu ADERA s.r.o.
Nejsou sice nejlevnější, ale svou práci dělají poctivě.
https://www.pasti.cz/blog/deratizace-stenic-jak-probiha-kolik-stoji/
Dobrý den,
neměl by někdo tip na osvědčenou firmu na dezinsekci štěnic v Praze? Děkuji
Dobrý den, prosím o informaci, zda mohu použít monitorovací past na štěnice Bed Bug Alert v bytě v panelovém domě. Mám trochu obavy, zda nenaláká i případné štěnice od sousedů k nám. Pokud vím, v domě snad nejsou, v našem bytě jsme je zatím nikdy neměli, jen nyní potřebuji objektivně vyloučit tuto možnost, protože dcerka má podezřelé pupínky. Děkuji.
Dobrý den, postřik na štěnice Protect účinkuje i 2 týdny po zaschnutí. To že budete nacházet živé štěnice i několik dní (až 14) po provedení postřiku je normální. Štěnice nevylézají každý den, a poté co vylezou a přelezou přes plochu ošetřenou protectem neuhynou okamžitě, ale až poi 2-3 dnech. Po 14 dnech doporučujeme postřik protectem zopakovat.
Dobrý den, nemusíte mít strach bed bug alert štěnice láká jen z těsné blízkosti.
Dobrý den, mohu prosím použít monitorovací past na štěnice s feromonem (bed bug alert) v panelovém domě? Bojím se, aby nenalákala případné štěnice od sousedů. Děkuji.
Dobrý den, asi před týdnem jsme zjistili, že máme doma štěnice a už jich byla docela hromádka, většinu jsme pozabíjeli ručně a jinak co se dalo jsme vyprali, vzali horkou vodou nebo párou… bylo nám však jasné, že se tu ještě někde schovávat budou, takže jsme před 3 dny udělali postřik Protectem a od té doby nacházíme mrtvolky… jenže teď jsem objevila na zdi i jednu živou, byla docela hbitá a hlavně pořádně nacucaná, je možné, že postřik tak rychle ztratil na účinnosti nebo by nakonec umřela, jen jí to trvalo? Už jsme z toho fakt zoufalí, týden jsme nespali a když už jsme konečně trochu spánku dostali tak zas odněkud vylezla mrcha… postřik samozřejmě budeme opakovat ještě jednou, ale přijde mi divné, že si tu teď jedna vesele pochodovala jakoby nic… děkuji za odpověď
Dobrý den, vrátili jsme se z dovolené v Bulharsku. Den po návratu mám na rukou štípance. Řekla bych, že jasně od stenic, podle popisu. Vždy tři štípance za sebou, pak chvíli nic a znova, je to cestička, jak podle pravítka.
Je možné, že by se štípance objeviy takto opožděně?
V hotelu hned první den šla vedle nás uklízečka z jiného pokoje na chodbě s uvázaným ručníkem přes pusu a z pokoje šel nějaký chemický zápach. Už tenkrát jsem si říkala, bože luxusní hotel a to vypadá, že tam něco hubí.
Problém druhý je, že jsem asi před měsícem dostala dárky od kamarádky, která je měla od vánoc doma, až dnes jsem se dozvěděla, že doma mají stenice a celý barák. Takže tápu, zda me to postipalo na hotelu nebo bych je mohla mít doma od ní. Nikde nic nevidím, trus, nic živého ani ty obaly svléklé. Tak teď nevím, co dál. Kufry jsem bohužel měla 24 hodin na zemi, prádlo v koupelně. Doleteli jsme v noci a nebyl už čas ani energie celou noc prát, ani jsem netušila, že pak vyjedou štípance. Před odjezdem jsem nikdy doma žádný štípanec neměla.
Dobry den, vzala jsem si od popelnice stare kreslo, ktere mam v planu precalounit. Ze strachu ze stenic a z podobnych haveti jsem jej umistila na balkon. Balkon je maly (kovova konstrukce, neni spojeny se zdi, jen na dvou mistech), takze kreslo je v blizkosti okna. V byte jsem ho mela asi 2 hodiny ve dne. Pro jistotu jsem koupila lepove pasti na stenice a nechala jsem ji na kresle (kreslo je pod plachtou, takze na nej neprsi). Ani po tydnu na lepce nic nebylo. Myslite, ze by pripadne stenice prelezly do bytu, kdyz vetram zasadne s rozsvicenou mistnosti? A za jak dlouho bych poznala, ze je tam mam? Je to asi 5 tydnu, co jsem si kreslo vzala ze smetaku. Stipance zatim nepozoruji, nebo o nich nevim.
Dobrý den,
někteří prodejci generátoru ozonu uvádí, že zabije i hmyz, ale až při velmi vysokých koncentracích ozonu v místnosti. Moc bych na to nespoléhal. Jak štěnice, tak jejich vajíčka jsou velmi dobře ukryté.
Dobry den, zabije stenice ozon? Mame doma uv-c lampu, tak me napada ta….
Dobrý den,
každý postřik by se měl provádět při otevřených oknech, případně v masce – i když vás postřik nezabije, tak určitě není vhodné ho zbytečně vdechovat.
Vajíčka nezabije ani Protect, ani Cimetrol, ani žádný profesionální postřik. Je potřeba počkat až se vylíhnou, a přelezou přes plochy ošetřené nějakým postřikem, který je pro ně toxický i po zaschnutí, což je právě Protect, nebo třeba Bio kill, který je i v 5ti litrovém kanystříku.
Vajíčka blech se dají zabít například parním čističem (zabije je teplota nad 60 stupňů) Ale nezabijete tak všechny – téměř jistě některé ukryté přežijí, a postřiku se tak nevyhnete.
Dobrý den, na člověka jdou bohužel i štěnice ptačí. Pokud ale hnízdo nebylo v těsné blízkosti okna, je nepravděpodobné, že by se vám do bytu nastěhovaly.
Dobrý den, ano dýmovnice na hubení hmyzu je určená pro použití v domech a bytech. Pokud zavřete dveře, tak se dým do okolních bytů nebo na chodbu šířit nebude. Nejedná se o klasický dým, ale o mikroskopické prachové částičky, které se vznáší ve vzduchu. Prach usedne ne zem zhruba do dvou hodin.
Dobrý den, pokud jste štěnice našli v oknech, je dost dobře možné, že jde o štěnice ptačí, které se z ptačích hnízd můžou dostat do bytu. A štěnice ptačí saje i na člověku.
Pokud už měsíc není nikdo pokousaný, a našli jste jen suché štěnice, tak je vše v pořádku.
Pokud je v blízkosti okna nějaké staré ptačí hnízdo, určitě doporučuji ho odstranit.
Dobrý den,
plyšáky, které nemůžeme chemicky ošetřit opravdu nezbude nic jiného než je vyprat na 60, případně je teplotě nad 60 stupňů vystavit někde jinde – sušička, sauna, velká pračka veveřejné prádelně,…
Nebo plyšáka naopak zmrazit, ale když se nevleze do pračky, tak do mražáku nejspíš také ne.
Dobrý den, pořízením kočky se štěnic bohužel opravdu nezbavíte 🙁
Dobry vecer, co říkáte na hubeni šténic kyselinou boritou? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak ošetřit plyšáky od štenice když jsou větší a nejdou dát do pračky, děkuji za radu
Vadí štěnicim kočka? Prý to musí být kočka a ne kocour.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,měli jsme stenice, dva postřiky a třetí postrik i s kombinací dýmovnice, opakováno cca každý tři neděle. Teď je to měsíc po posledním postřiku a našli jsme pod oknem (před tím byly i v oknech) dvě zcela vysusene, nikdo není pokousany a ani nebyla nalezena žádná živá. Je možný že jsou to ještě zbytky po posledním postřiku?Dekuji
Dobrý den, mám dotazy: umí štěnice plavat?
jak dlouho vydrží pod vodou?
má ráda akrylátový penetrační roztok?
Děkuji za každou reakci.
Dobrý den,
je bezpečné použití dýmovnice na hubení hmyzu v panelákovém bytě? Chtěl bych ji použít pouze v jedné místnosti, ale obávám se, aby se dým nešířil všude a nevyděsil sousedy, kteří by volali hasiče. Jak rychle se dým rozplyne? Děkuji.
Dobrý den, včera jsem si nechala shodit za oknem hnízdo jiřiček deratizační firmou. Bohužel bylo hnízdo napadeno štěnicemi. Byl proveden postřik a mě teď pořád vrtá hlavou, jestli to mohly být i normální štěnice domácí, nebo jen ptačí a jaká je šance, že by v případě ptačích mohly zkoušet přežít v bytě? Bude nutný i druhý zásah? Děkuji
Dobrý den, potřebovala bych poradit něco účinného na blechy – hlavně na jejich vajíčka a larvy. Živé, dospělé blechy jsem zabila Biokillem, ale pořád se líhnou další. Zvíře tu už není, co jsem mohla, to jsem vyprala, ale mám doma kromě lina i koberce pod nábytkem a zřejmě tu někde stále jsou. Zaujaly mě 2 přípravky – Protect a Cimetrol. Ten Cimetrol se musí naředit, ale ve výsledku bude levnější – potřebuji vystříkat velkou plochu (na vašich stránkách ho ale nemohu najít). Co byste mi prosím doporučil, pokud potřebuji vystříkat větší plochu? A ještě bych se ráda zeptala – u přípravku Protect se má dle návodu postřik provádět při otevřeném okně? S biokillem jsem vždy vystříkala byt a nechala 1-2 hodiny působit a pak až pořádně vyvětrala. Děkuji za odpověď. Bára
Dobry den, 14 dní mám doma monitorovaci pasti na stenice. Za celou dobu se neobjevila ani muska, natoz stenice. Peclive prohlizim vse..kazdou skulinku, dokonce jsme i vymalovali, vse utesnili, dokonce i plovouci podlahu po celem obvodu. Jiz 1 mesic jsem nezahledla jedinou stenici, zadne stopy po trusu..proste nic. Je pravda, ze jsme je objevili jiz asi 5.-7. den po prvnim kousnuti meho syna. Je mozne, ze zde jiz nejsou? Vyhodila jsem pro jistotu i celou postel. Nechci usnout na vavrinech, porad vse kontroluji, stipance nemam, ale treba nejsem alergicka a vubec se neobjevi…prosim, poradte, jak dale postupovat. Dekuji Vam moc za radu. Yvetta
Dobrý den, štěnice se vám linem, ani jiným podobným materiálem neprokouše.
Štěnice má ploché tělo a proleze opravdu velmi úzkými štěrbinami.
Dobrý den,
kdyby to byl štípanec od štěnice, tak by se objevoval častěji – tak jednou za 3 dny pokud by byla štěnice sama nebo by jich bylo málo. Také by měly týt štípance vedle sebe ve větším množství ne jen jeden.
Štěnice se můžou šířit z bytu do bytu, ale spíš kolem trubek topení, než že by běhaly přes chodbu.
Knihy nijak řešit nemusíte. Pokud by u vás doma nějaké štěnice byly, tak se budou zdržovat v těsné blízkosti zdroje potravy – blízko postele.
Štěnice bez vzduchu nevydrží. V zahraničí mají patentované metody, kdy dají zasažené věci do speciálních pytlů a z těchto pytlů odsají vzduch. Do 10 dnů by měla uhynout všechny stádia. Ale v ČR se to neprodává ani nevím, že by tuto metodu někdo používat. Je to poměrně drahé, takže vyjde levněji koupit novou matraci. Nedokážu ani říct, jestli odsátí vzduchu z klasických vakuových pytlů je dostačující.
A ještě jeden dotaz mám. Štěnice prolézají malými otvory, dokážou se také prokousat pevným plastem nebo linoleem (nemyslím tím obvodové lišty, ale pevný materiál) nebo tohle nedělají a vlezou jen kde se vejdou? Děkuji Kalužová
Dobrý den, u sousedky prováděli kvůli štěnicím před vánocemi asi 2 x postřik a plynování. Máme dveře kousek od sebe a tak se bojím, že mohly přelézt i přes dveře. Zatím jsme nic nenašli, nemáme žádné tečky, žádné štípance. Jen malý syn měl během 14 dní 4x jeden bobulec, jakoby puchýřek s červeným flekem pod bobulcem, který však do hodiny zmizí. Štípanec byl 2x na spánku, pak u oka a jednou na krku. Mate mě však, že byl pokaždé jen jeden a 3x během dopoledního spaní a jednou při hraní na koberci. Zahlédla jsem i jednu malou černou mušku, vím, že taky dokážou štípat, je to možné, aby štěnice kousla jen jednou a „jen“ 4x během 14 dní? Nakoupili jsme pasti a protect a taky kvalitní parní vysavač, hodlám vše propařit, nábytek, koberce, postele jsme odsunuli od stěn, vyčistili, nikde nic nebylo, olepili jsme i nohy oboustrannýma páskama. Nechci nic ponechat náhodě, jelikož se máme stěhovat. Jediné, co nevím jak ošetřit jsou knihy, máme jich hodně a mražák malý. Jak byste doporučili pracovat s knihami? Je možné nevědomky štěnici zašlápnout nebo je odolná, pokud by ji třeba sousedka vytrousila na chodbě, když vyhazovala věci. Nějaké rady už jsem tady četla a určitě dodržím postupy. Ještě jeden dotaz, vydrží štěnice bez vzduchu, třeba v dlouhodobě vakuovaném pytli? Děkuji, Kalužová
Dobrý den,
dýmovnice zabije veškerý hmyz ke kterému se dým dostane. Méně odolné druhy hmyzu hynou ihned, štěnice hynou až po 24 hodinách.
Dýmovnice je perfektní jako prvotní zásah, ale k úplnému vyhubení je následně lepší použít postřik Protect.
Pokud už štěnice nakladly vajíčka, nebo byly ukryté pod nějakým neprodyšným povrchem, tak je dým nezabije a budou se dál množit. Vajíčka štěnic nedokáže zabít žádná dýmovnice ani postřik – štěnice musí přelézt přes povrch ošetřený postřikem a následně uhynou. Postřik nevysávejte ani nevytírejte. Působí i po zaschnutí.
Dobrý den,mám dotaz ohledně hubení štěnic.Zakoupila jsem si dýmovnice,které jsem už použila. Pomohlo to a je klid. Abych měla jistotu úplného zlikvidování,mám je použít ještě jednou a po jak dlouhé době?Zabíjí je to okamžitě nebojak to vlastné funguje?Děkuji za odpověď.
To že štěnice lezou po stěnách i ve dne značí opravdu silné zamoření. V případě takovéhoto přemnožení je lepší rovnou zavolat DDD firmu.
Petr Helekal
Dobrý den,
pokud bydlíte v domě, kde jsou společné stupačky a některý ze sousedů má doma štěnice a neřeší to, tak se po přemnožení začnou rozlézat i do ostatních bytů.
To že jste čistotní, a máte doma pořádek, štěnicím vůbec nevadí.
Pokud je štěnic v bytě opravdu hodně, mohou se objevovat i po druhém postřiku. Postřiky jsou pro štěnice toxické i po zaschnutí, takže je důležité postříkané plochy nevysávat ani nevytírat aby se postřik nesetřel.
Až se vylíhnou štěnice z ukrytých vajíček, a i ty přelezou přes ošetřené plochy, pak bude definitivní klid.
Důležité je, že vám v domě udělají všechny zasažené byty. Stačí totiž jeden byt, kde zůstanou a po několika týdnech nebo měsících by se situace opakovala.