Jak se zbavit potkanů

Jak vypadá potkan

Potkan obecný (Rattus norvegicus) je hlodavec. Má lysý šupinatý ocas, který je u kořene zesílený a je kratší než jeho tělo. Ze spodní části je ocas světlejší než z vrchu. Potkan výrazně větší než krysa, má menší uši, menší oči, a čumák má oproti kryse tupý. Ušní boltce má jemně ochmýřené. Na hřbetu má srst šedohnědou až hnědou, spodní stranu těla má zabarvenou do šeda. Často ale potkani mohou mít i jiné zabarvení. Samici poznáme podle 6 párů mléčných bradavek.

V přírodě žijí potkani v koloniích, přičemž z pravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Nejdůležitějším smyslem potkana je čich. Potkan je výborný plavec, hrabač a umí šplhat do výšek. Proto je schopen na nás vykouknout ze záchodové mísy i ve vyšších patrech panelového domu. Vyšplhá se zcela svislou odpadní trubkou.

Lidé si často pletou potkana s krysou. Přehledný článek o tom jak rozeznat potkana od krysy máme zde: 7 rozdílů mezi potkanem a krysou

Kde se vyskytují potkani

Potkani si v přírodě budují nory v blízkosti vodních toků a vodních ploch. Dále se objevují v kanalizacích, v blízkosti hnojišť a smetišť, u popelnic, v domech a sklepích, skladech a silech. Výskyt potkana lze ověřit nalezením jeho trusu. Je šedý, má oválný tvar a jednotlivé bobky jsou přibližně 2 cm dlouhé. Na prašných površích dělají potkani viditelné otěry břichem. Potkan se vyskatuje na celém území ČR.

Anděra M. (2018): Mapa rozšíření Rattus norvegicus v České republice. In: Zicha O. (ed.) Biological Library – BioLib. Citováno 06.12.2018. Dostupné na: www.biolib.cz

Mapa výskytu potkana v ČR. Autor: Miloš Anděra, zdroj www.biolib.cz

Jak se rozmnožují potkani

Samice potkana má pářicí období několikrát za měsíc. Je březí 21 – 23 dní. V jednom vrhu má 8 – 13 mláďat, někdy i 16. Mladí potkani otevírají oči až 16 – 20 dne po narození.

K plné samostatnosti dospějí po měsíci. K pohlavní dospělosti dospívají po 1 – 2 měsících. Samice za rok odchová až tři vrhy, za velmi dobrých podmínek jich může odchovat až pět.

Přesto, že jsou potkani schopni se takto v hojné míře množit, pokud nemají dobré zasídlení a dostatek potravy, mláďata velmi často umírají. Za nevhodných podmínek je schopna samice březost předčasně ukončit.

Jak potkani škodí

Potkani šíří původce nebezpečných chorob , jako je Weilova žloutenka, paratyfus, prasečí mor a dalších. Narazí-li jedinec na zdroj potravy, denně z něj zkonzumuje až 20 g. Kromě toho potkani znečišťují a znehodnocují potraviny a okolí svým trusem a močí.

Aby se ke zdroji potravy dostali, jsou schopni ohlodat obaly, izolační materiály, dřevěné podlahy i potrubí. Mohou zapříčinit i poruchy a zkraty tím, že překoušou elektrické kabely. Pokud si potkani na pozemku vybudují systém nor, může docházet i k poklesům půdy. Potkani se často dostanou na pozemek díky netěsnosti kanalizačního potrubí. Potom si u vás na zahradě nebo před domem mohou vybudovat systém nor. Přebytečnou hlínu často vyhrnují do kanalizace, kvůli čemuž může docházet i k poklesům a propadům půdy.

Potkani často okusují elektrické kabely, čímž mohou způsobit velké škody.

Čím se potkani živí

Potkani jsou všežravci. Kromě semen trav, obilnin a zeleniny si také s chutí pochutnávají na ptačích vejcích či na mase. Aby potkan přežil, potřebuje denně vodu. Jako jediný z hlodavců potřebuje obrušovat své hlodavé zuby. Používá k tomu tvrdé potraviny jako je suchý chleba, ale za jistých okolností se zakousne i do větví.

Potkani znehodnocují zásoby potravin.

Jak se zbavit potkanů

Abyste nemuseli přemýšlet, jak se zbavit potkanů, je nutné dodržovat hygienické zásady a vhodně skladovat potraviny a krmiva. Dále je nutné mít v dobrém stavu kanalizaci, základy a podlahy domu aby se potkani do domu nemohli dostat prasklinami a otvory ve zdech a podlahách sklepů.

Pokud se přeci jen boji s potkanem nevyhnete, a nějaký se vám doma objeví, můžete se jich zbavit různými způsoby. Pomoci vám může:

Ultrazvukový odpuzovač potkanů

Vypudit potkany z uzavřených prostor můžete například pomocí plašičů potkanů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které potkan nesnáší a prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Pokud už máte potkany doma zabydlené, a jsou zvyklí, že mají v místě zdroj potravy, tak se jen přesunou do míst, kde je nebude zvuk odpuzovače obtěžovat, a těch několik minut kdy se půjdou nažrat nepříjemné zvuky plašiče přetrpí.

Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300
Ulrazvukový odpuzovač potkanů Weitech WK 0300

Past na potkany

Zbavit potkanů se jich můžete i klasickým způsobem a to použitím pastí na potkany. Pokud se vašim pastem potkani vyhýbají, nebuďte netrpělivý a několik dní vydržte. Potkan je velmi nedůvěřivý k novým věcem, a tak trvá delší dobu, než se do pasti chytí. Problém s odchytem potkanů do pastí je v tom, že tato metoda funguje pouze pokud máte doma jednoho, maximálně pár potkanů.

Potkani jsou velmi inteligentní, a chytat je do pastí je obtížné. Nejspolehlivější řešení je jed na potkany.

Klec na potkana

Pokud chcete potkana chytit, ale nechcete ho zabít, použijte živolovnou klec na potkany. I tady platí, že bude trvat několik dní, než potkan do pasti vleze, a většinou do ní nechytnete víc než jednoho potkana. Potkani kteří uvidí v pasti svého druha už do pasti nikdy nevlezou, a vám nezbyde nic jiného, než zvolit jiný způsob jak se jich zbavit. Asi nejspolehlivější způsob kterého využívají i deratizační firmy je otrávit potkany pomocí jedu na potkany.

Klec na potkana
Živolovná past na potkany

Jed na potkany

Jedů na potkany je na trhu celá řada, ale ty volně prodejné mají nižší množství účinné látky než ty, které používají deratizační firmy. Díky nízkému obsahu účinné látky je dobré vybírat přípravky které obsahují Brodifacoum, které je výrazně účinější než nejrozšířenější Bromadiolon.

Jako nejúčinnější jed na potkany, který je volně prodejný, a který obsahuje Brodifakoum vám můžeme doporučit samoobslužné sáčkyKilrat. Kilrat je svou vůní i chutí pro potkany velmi lákavý, a díky obsahu brodifaka i velmi účinný. Po jeho požití dochází v těle hlodavce k snížení srážlivosti krve, v důsledku čehož po několika dnech uhyne na bezbolestné vnitřní krvácení. Důležité je právě to, že potkan neuhyne hned, ale až za několik dní.

Jed na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky, aby se k němu nedostalo jiné zvíře.

Potkani jsou velmi chytří a před konzumací jakékoli neznámé potraviny jí nechají snít nejprve nějaké mladší kusy. Pokud by potkani uhynuli krátce po konzumaci nové potravy, ostatní už by ji nežrali. Díky delší době nástupu účinku jedu a tomu, že hlodavec ke konci jeho účinkování vyhledává otevřené prostory, protože pociťuje nedostatek vzduchu a hyne na otevřeném prostranství, získají ostatní potkani k jedu důvěru a sní ho taky, čímž vyhubíte celou potkaní rodinu.

Také odpadá nepříjemná situace, že by hlodavec uhynul na špatně dostupném místě, jako třeba za obložením, kde by jeho mršina ještě dlouho po té nepříjemně zapáchala.

Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizační staničky na potkany, které chrání požerovou nástrahu před náhodným pozřením psem, kočkou, nebo jiným zvířetem. Navíc se ve staničce potkan cítí v bezpečí.

Přirození nepřátelé potkanů

Kočka si na dospělého potkana většinou netroufne, a z psů si s potkanem dokážou poradit spíše menší akční plemena jako jsou teriéři. Ale i pro psy může být potkan nebezpečný. Přorozeným nepřítelem potkana jsou lasicovité šelmy a výr velký. Také menší druhy sov loví mladé menší potkany. Právě kvůli sovám a jiným divokým zvířatům, kteří potkany loví je velmi důležité při pokládání nástrah ve venkovních prostorách pokládat je pouze do staniček, a pravidelně odklízet uhynulé potkany, aby je nesežralo nějaké zvíře, kterému by se tak jed dostal do těla.

Sova s ulovenou myší

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-potkanum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S POTKANY.

156 komentářů k: “Jak se zbavit potkanů

  1. Dobrý den a co když otráveného potkana sežere moje kočka? Děkuji Ilgnerová

  2. Dobrý den, doporučit můži kilrat nebo ratimor. To jsou nejsilnější volně prodejné jedy na potkany. Všechny dnes prodávané jedy na potkany fungují na principu ředění krve – čím těžší zvíře, tím víc jedu musí sníst aby ho to zbilo. Jed je potřeba dát do deratizačních staniček aby se k němu nedostalo jiné zvíře než potkan.
    Pokud by pes nějakého otráveného potkana sežral, nemělo by mu to nijak ublížit. Pokud by je ale žral pravidelně, tak by se v něm účinná látka hromadila a byl by to problém. Jeden z prvních příznaků otravy jedem na potkany u psa je krvácení z dásní, nebo čumáku. Je potřeba jet k veterináři a podávat léky působící proti ředění krve – většinou kanavit.

  3. Dobrý den, účinná látka v ratimoru je Brodifacoum v koncentraci 0,0029% – ředí krev. Dospělému psu by pár sáčků nic neudělalo, ale pokod je štěně malé, je lepší jet k veterenáři aby mu dal vitamin K. Doma se dá podávat kanavit pro děti.

  4. co mám dělat v případě že mi několik kousku ratimoru nežralo štěně

  5. Jedine jim svitit celou noc aby si zvykli ,,tyden krmit a pak par veceru stravit se vzduchovkou v povzdalí. Jinak nic nefunguje .je to casove narocny ale je to jako kdyz si vnadite na jednom miste dyby a pok nahodite. Jinak nic nefunguje .

  6. Dobry den. Bydlime na vesnici a vsichni tu mame domaci zvirata. Nejaky ten hlodavec tu vzdycky byl. Letos tu mame ale potkani invazi. Do pasti se jich chytlo jen par kousku. Budu muset pouziot jed. Mám ale strach skrz psa – obcas nejakeho potkana zakousne. Muze mu jed na potkany take ublizit?
    Jaky jed doporucite a jake mnozstvi – potkanu tu jsou asi desitky.

  7. Já používal Ratinor a fungoval dobře, jen…je to jen na okamžité použití ,máme v domě studnu,a záchod je také mimo a kanalizace je napojená do zahrady,takže chodí oboumi cestami,pak se zabydlí, už jsou tak ofrklí,že už se mně nebojí, dveře od kuchyně už jsou,spíš jsou děravé a to kousal i přede mnou,mám osobně strach,potkan mně jako dítě napadl a pomohl mi jezevčík, v rodině jsme jich měly spousty a každý na potkana hned útočil, takže přemýšlím, že si fenku,která je agresivnější poridimra pojedu postaru.

  8. Dobrý den, gely dříve bývaly jedovaté a fungovaly perfektně, ale je to už pár let co výrobce účinné látky zakázal její použití ve formě gelu. Takže dnes v ČR neseženete gel který by byl jedovatý, a který by škůdce zabil. Výrobci gely prodávají dál, ale gely v sobě nemají žádnou účinnou látku. Nejsou jedovaté a škůdce po jejich konzumaci nezemře. Je to podvod. Nic co v sobě nemá nějakou účinnou látku (nejčastěji bromadiolon nebo brodifacoum) škůdce nezabije.

    Osvědčené a účinné jedy na potkany a myši jsou Kilrat nebo Vigonez mars.
    Látka obsažená v kilratu je účinnější, proto ho stačí menší množství.

  9. Dobrý den, máte někdo zkušenosti s výrobky Stop Pest ? Jsou to kartuše obsahující směs. Zkoušel kombinaci Fish (zelená pasta) a Gel (purpurová). Za posledních 10 dní jsem spotřeboval tři kartuše od každé (!) a jediná oběť byl potkan chycený do drátěné pasti čilý jak rybička. Nějak se mi to nezdá, abych nerval peníze do nějakého nefunkčního šmejdu…

  10. Ahojte. potkanov mame ako maku a nic extra nepomaha… vymyslel som si nieco co by mohlo zabrat aj ked to bude mozno trosku drahsie. napustit im noru oxidom uhlicitym teda co2. je tazsi ako vzduch bez zapachu nehori a hlavne by mal byt vo vyssej koncentracii smrtelny. tak uvidime

  11. DOBRÝ DEN,A do domu se mně dostal POTKAN a nevím a jak se ho mám zbavit a JEDU A PASTI se pořád jenom vyhýbá a rozkousal mně zed.A velmi moc Vám děkuji
    IVETA NOVOTNÁ

  12. Údajně je dobrá sádra co se používá na omítky. Posype se s ní nějaké maso, které potkan sežere a sádra v něm ztvrdne a on pojde. No. Nemám odskoušeno. Jen jsem slyšel.

  13. Dobrý den,potkani žijí spíš v zemi nebo ve vlhkých sklepech.
    Krysy mají rády sucho, a žijí (spíše žily) na půdách.
    Krysy v ČR už téměř nepotkáte – odolnější a agresivnější potkani je téměř úplně vytlačili.
    Spíš je pravděpodobné, že na zahradě máte potkany, a ve střeše kunu.V zimě se to dá pěkně zjistit podle stop ve sněhu.
    Potkany doporučuji vytrávit – čím déle je na zahradě budete mít, a nebudete to řešit, tím víc se namnoží.
    Doporučuji jedovatou nástrahu Vigonez. Nástrahu musíte dávat do míst, kam se nedostane jiné zvíře než ten potkan. Např. do deratizačních staniček.

  14. Do dětského pokoje můžete použít například živolovnou past na potkany.
    Ale správným řešením je vyřešit problém tak, aby se potkani do domu vůbec nedostali.
    Ideálně opravit dům tak, aby se nedostali dovnitř (jsou i případy kdy se domů dostanou přes kanalizaci a záchod.
    Je dobrá vytrávit potkany hned venku před domem. Vhodná je na to napřáklad nástraha Vigonez. Nástrahu je potřeba aplikovat do deratizačních staniček, aby se k ní nedostal nikdo jiný než škůdce, kterého chceme otrávit.

  15. Zdravím potřebovala bych poradit. Máme dům a celý jsem ho prolezla a nenašla nic kudy by se mohly dostat dovnitř. Nejvíc mě trápí že jsme jednoho našly v dětském pokoji. Nemůžu tam nastražit žádnou past, kvůli dětem. Mohl by jste mi někdo poradit?

  16. Dobrý den,
    máme krysy nebo potkany na celem pozemku. Dole, kde je kurnik a sklad obili, jsou videt jasne nory a opravdu potkany vidama behat okolo nadrzi s vodou. Nicmene v noci jsou slyset ve strese v zatepleni a dokonce behaji i po strese. Je pravdepodobnejsi, ze potkani obyvaji i strechu (je to celkem nizke vesnicke staveni) nebo ze dole ziji potkani a nahore krysy? Tisicere diky za vasi odpoved. N

  17. Zkoušel jsem toho na potkany opravdu hodně, ale nakonec jsem si s tím sám neporadil. Musel jsem povolat specializovanou firmu, která je pomocí nastražených jedů zlikvidovala.

  18. My bojovali hlavně s kunami. Mám doma kočky a psy, takže jed nebyl úplně řešením, protože jsem nechtěla riskovat, že mi to sní oni. Taky, kdyby se chytla do klece, tak se psi asi zblázní, takže jsme pořídili ultrazvukovou plašičku. Sice plaší i naše kočky, ale naučily se vyhýbat se garáži a jdou radši rovnou do domu, stejně jako psi. 🙂

  19. Dobrý den, potkaní bobky v bytě jsou zvláštní. Nemůžou to být spíš myši? Jejich přítomnosti si nějakou dobu nemusíte vůbec zvšimnout. Potkan už potřebuje přece jen větší otvor k tomu aby se do bytu dostal. Základ je zamezit hlodavcům v přístupu do domu (nenechávat otevřené dveře, ucpat možné přístupové otvory gelem proti hlodavcům. I kdyby to potkan byl, tak na děti útočit nebude – spíš by se snažil utéct.
    Do gauče určitě nastražte sklapovací nebo živolovné pastičky.

  20. Dobrý den. Našli jsme v gauči v úložném prostoru cca 20 pravděpodobně potkaních bobků. Hrozně nás to překvapilo,protože jsme nikdy nezaznamenali hluk nebo nějaké zvuky. Mysĺíte,že by toto vyprodukoval 1 potkan přes jednu noc a že by už zmizel ven, nebo že se tam teď bude vracet opakovaně??? Mohl by případně zautočit na malé děti, či dospělého. Žijeme v rodinném domě,máme venku 2 psy. Dost nás to vystrašilo. Moc prosím o nějakou radu a názor. Předem velici děkuji za odpovědi.

  21. Dobrý den, krysy jsou nás poměsně vzácné a mají rády spíš sucho. Proto se vyskytují na půdách. Ve sklepech a vlhkých prostorách půjde o potkany. Záleží také na tom, jaký typ jedu použijete. Dnes prodávané jedy mají velmi nízké koncentrace účinné látky, proto je dobré vybírat ty, které obsahují Brodifacoum. například kilrat nebo ratimor.

  22. Dobrý den,
    prosím o radu..
    Máme starý dům se sklepem, kde stále nacházíme velké množství bobků.. určtitě je někde díra, ale už nevím kde :-/ Chci se zeptat.. nacházíme bobky asi tak 2x delší než jsou ty klasické od myši ( ty nám přijdou fakt malé).. Co to může být? Krysa? Podáváme stále dokola různé druhy jedů, ale stále mizí :-/ Jak na ně?

  23. Dobry den,mam stejny problem s potkany a perfektne se chytaji na hrusku,pred tim jsem jim podstrojoval a nic,ale tvrda hruska funguje perfektne.
    Tak snad Vam tato nastraha bude fungovat take

  24. Pokud přes noc přijde do misky 20 potkanů, je potřeba jim tam dát nástrahu v dostatečném množství, aby se dostalo na všechny. Také záleží na tom jakou nástrahu používáte. Účinnější jsou ty, které mají jako účinnou látku Brodifakum – Killrat nebo Ratimor.

  25. Dobrý den,
    už přes měsíc krmíme potkany jedem a stále jich neubývá, ikdyž nacházíme uhynulé kusy. Bohužel chodí od souseda, který to neřeší a má na dvoře nepořádek. Dokonce už jsem nastražil fotopast a za noc se v misce vystřídá kolem 20-30ks potkanů.

  26. Dobrý den, pomohl by třeba trus velkých koček? Třeba lva, tygra apod. Jsem ochotná poprosit v nějaké zoo do pytlíčku….zatim jsem použila modré gel bloky, jméno nevím. Díky za názor a hezký den

  27. Taky musím na ty ludry něco vyzkoušet, přijde mi, že jsou nezničitelní.

  28. Jak se zbavit potkanů, když žádné jedy ani pasti nefungují? Máme je na dvoře v kůlně, a už jsem z nich opravdu zoufalá. Oni sou snad nesmrtelní.

  29. Dobrý den,
    potkanů se úplně zbavíte jen tak, že je otrávíte.
    Pokud nechtějí jed přijímat, je potřeba vyzkoušet jiný.
    Velmi dobré zkušenosti jsou s přípravkem Kilrat.
    Důležité je taky snažit se potkanům zamezit v přístupu ke krmení slepic, aby sěli motivaci žrát otrávené nástrahy, které jsou pro ně nové a kterým nedůvěřují.

  30. Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat. Bohužel máme potkany v králikarně kde máme i slepice. Musím říct že potkany střílíme, jelikož a protože se nejspíš rozmnožily a máme jich tam docela dost. Už je mrtvých asi 8 potkanů a našli sme aji hnízdo kde bylo čerstvých 12 malých potkánku (ty sežraly slepice) . Problém je v tom že je tu pořád máme a sousedi nás už na to upozorňují že mají ze strany jejich zahrady k naší králikarně díry. Jak se jich máme zbavit když nepomáhá jed a pasti na potkany ? Děkuji za odpověď

  31. Dobry den, kouknete na elektricke pasi na youtu. Asiate jsou mistri v lovu podkanu! Elektrika 12V+kondik dokaze divy, není videt není slyset…J.S.

  32. Dobrý den,
    pepřák bych do motoru nestříkal. Kuny by to nejspíš odradilo, ale myslím že by to bylo přes ventilátor cítit i v kabině auta 🙁

  33. Dobrý den, co nastříkat motor pepřovým sprejem ?

  34. Dobrý den, jedy které fungují na principu ředění krve (což jsou všechny dnes prodávané jedy na potkany) vyvolávají u škůdce před smrtí pocit dušnosti, takže by měl opustit noru a snaží se dostat na vzduch. Proto jsou po použití nástrah často vidět přiotrávení zpomalení potkani venku.

  35. DOBRÝ DEN
    POKUD BUDU TRÁVIT JEDEM NEZŮSTANOU MI MRTVÍ POTKANI MEZI STROPEM Z SÁDROKARTONU A STARÝM STROPEM , KDE PRÁVĚ JSOU A PROLÉZAJÍ IZOLACÍ Z VATY

    DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  36. V ČR momentálně není v prodeji žádný jed ve formě gelu, který by hlodavce usmrtil. Tato formulace není povolená. Dříve jedovaté gely se vyrábí už jen jako návnady, které mají škůdce nalákat do pasti, případně se používají k monitoringu výskytu hlodavců.

  37. Dobrý den, nic účinějšího než ratimor, nebo kilrat v součastnosti na trhu není. Přípravky obsahující bromadiolon jsou výrazně slabší. Není možné aby potkan který sežere jede nebo 2 bloky Ratimoru přežil. Navíc je zvláštní, že by si potkani odnášeli kostky pryč. Neodnáší Vám nástrahu nějaké jiné zvíř? Je potřeba dát nástrahu do deratizačních staniček, aby se k ní žádné jiné zvíře nedostalo. Pokud nástrahu zežere potkan, tak musí nejpozději do týdne uhynout.

  38. ja pouzivam takovy gel, je uciny a oni jak jek olizou tak umrou..

  39. Ratimor voskové bloky dávám už druhý týden na jedno místo. Vždy na noc cca 15 kostek. Ráno jsou všechny pryč. Má smysl pokračovat v krmení potkanů nebo mi někdo doporučí něco silnějšího? Zatím jsem nenašel nic účinného jak s potkany bojovat. Jsou plaší a vidět živého potkana se mi nepovadlo. A po dvou týdnech krmení ratimorem jsem nenašel ani jeden uhynulý kus. Prosím poraďte.

  40. Gel jako který se dává do návnady nebo přímo na zem nebo jak ?

  41. My měli doma také potkani, kamarádka mi doporučila gel, na tyto mrchy a zatím to vypadá, že jsem se jich zbavila, ale až čas ukáže

  42. Dobrý den,
    pokud je to na půdě, tak téměř jistě nejde o potkana ale o krysu. Zbavit se krysy je daleko horší než potkana. Krysy mají silnou nedůvěru k novým věcem, takže do pastí nelezou a položené nástrahy žerou až po delším čase. U krys je někdy nutné použít předvnadění – dávejte na půdu na jedno místo potravu bez jedu, a až si na ni krysa zvykne, přidejte jed. Případně se dá použít živolovná pastička.
    Když už je krysa na půdě zabydlená a má možnost schovat se do izolační vaty, tak by plašička nemusela zabrat.

  43. Dobrý den
    Objevil se u nas na půdě potkan. Pastim i jedu se zdárně vyhýbá. Na půdě nic nezere jen smejsi po půdě a leze do zateplení střechy. Deratizator mi dal jed ,ale bez úspěchu zkoušel jsem pasti vsech možných variant a vůbec nic. Premyslim o plasičce. Puda ma rozmery cca 3,5x6metruDekuji za kazdou radu.

  44. Dobrý den.Mam problém s potkany.Dosud jsem užíval zelený gel v tubě.Mam toho ještě asi tři tuby,ale už se toho ani nevšimnou.Docetl jsem se to dát na ořechy,ale ani na to nejdou.Poradte mi co koupit,aby to mělo účinky.Dekuji Duda.

  45. Dobrý den, prosím o vaše rady a zkušenosti jak na potkany… Děkuji! Budu vděčný za každou radu a poznatek.

  46. Zdar, taky řeším potkany; STOP gel už se prodávat nesmí, nic jinýho ty potvory nepozřou. 2k za plašič dávat nehodlám, protože stačí aby zvlhnul a je zralej na vyhození – vyrobeno v Číně za pakatel, tady s pohádkovou marží prodané.
    Napadlo mi – kdysi jsem slyšel, že když se rozdrtí sklo na prach a dá do potravy, tak se sklo zapíchá do stěn žaludku a ten pak začne selhávat/odumírat. Ale nemám ověřeno (zničit hmoždíř po babičce se mi na metodu pokus-omyl zdá jako pohrdání tímto historickým předmětem). Má někdo zkušenost?
    Dík
    Pep

  47. Dobrý den. Co tady píšete asi není úplně pravda, máme je ve 4 patře v podkroví. Nevíme kudy chodí. Je tady sucho a nic k jídlu ( kanceláře jsou pod nima tam nechodí). A hlavně zdechne ve vaťe, kde smrdí a my ho musíme hledat. Jsou tady už potřetí během cca 2 let. Momentálně tady byly 4 kusy. Co s tím. Děkuji Horník

  48. Dobrý den, nejlepší by bylo zabezpečit králíkárny tak, aby se tam potkani nedostali.
    Ultrazvukové odpuzovače hlodavců použít nemůžete, protože králík je taky hlodavec a vadilo by to i jemu.
    Dost často se uvádí že potkany odpuzují morčata a lidi je tak dávají do králíkáren vedle králíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *