Jak se zbavit plcha

Jak vypadá plch

Plchové patří mezi hlodavce pohybující obvykle na stromech, k čemuž mají dobře uzpůsobené končetiny. Jsou velmi hbití, obratní i schopní skokani. Jejich huňatý ocas, podobný veverčímu, jim umožňuje nejen se dobře pohybovat, ale také má antipredační úlohu. Útočí-li na něj predátor zezadu, plch kůži z ocasu velmi snadno sundá, což mu umožní utéct.

Všechny druhy plchů patří mezi chráněné druhy. V důsledku jejich ochrany se poslední dobou výrazně rozmnožili, zvláště plch velký a plch lesní. Plch je poměrně dlouhověké zvíře které se může dožít až 15ti let.

Jaké jsou druhy plchů

Plch velký ( Glis glis ) patří mezi nejčetnějšího a zároveň největšího plcha na našem území. Je velký až 18 cm, přičemž jeho ocas je stejně dlouhý jako jeho tělo.  Může dorůstat velikosti veverky. Má šedostříbrné zabarvení, které získává i další odstíny, podle věku, sezóny atd. Běžná hmotnost plcha velkého se pohybuje okolo 150 g, může však dosáhnout až 300 g. Typické jsou pro něj tmavé obkroužení kolem černých očí a výrazné pátravé fousky kolem růžového čenichu. Vyskytuje se v parcích a lesích, a poměrně často zavítá i do chat nebo domů postavených poblíž lesa.

Plch lesní ( Dryomys nitedula ) se vyskytuje především v lesech na severní Moravě. Je o něco menší,
délka těla a ocasu je okolo 20 cm. Má nápadné černé podélné pruhy od uší až k čenichu a huňatý ocas.

Plch zahradní ( Eliomys quercinus ) patří mezi mizející druhy. Je jedním z našich nejohroženějších savců. Na našem území se vyskytuje v oblasti západního pohraničí, např.: v Pošumaví, Lužických horách a okolí Karlových Varů… Na bocích hlavy vedle očí má výrazné tmavé pruhy. Od plcha lesního ho poznáte podle tenkého ocásku zakončeného štětičkou.

Plšík lískový ( Muscardinus avellanarius ), nejmenší zástupce, má žemlově žluté až rezavé zabarvení se světlejší břišní stranou, huňatý, tenčí ocas.

Kde se plch vyskytuje

Plch se vyskytuje v podstatě na celém území Evropy. V České republice je jeho výskyt zaznamenán na celém území, obývá i místa ve vyšších nadmořských výškách. Nejčastější domovinou plchů jsou listnaté a smíšené lesy , kde rostou duby a buky, v kterých si mnohdy staví svá hnízda. Někdy obývají i ptačí budky. Lidská obydlí plcha zajímají tam, kde je blízkost lesa.

Často se vloupává do chat a podobných objektů, kde hoduje ve spižírnách či se zabydluje na půdě. Do střechy se dostane i nepatrnou skulinkou, jsou-li v blízkosti stavby dřeviny. Podobně jako kuna, vyhledává izolační prostory ve stěnách či stropech.

Jak se plch rozmnožuje

Po dvou obdobích hibernace, která nastávají vždy na podzim, se samice plchů stávají březí a to během jarních měsíců, kdy dochází k jejich oplodnění. Z jednoho vrhu má samice 4 až 6 mláďat rodících se během měsíce srpna, po předchozích námluvách, které bývají mnohdy hlučné.

Po té co se mláďata narodí, samice jim věnuje po 30 dní pozornost. Koncem září až začátkem října nastává pak čas osamostatňování. V letech, kdy je málo bukvic a žaludů se plchové nerozmnožují a vyčkávají na další období, kdy budou mít k dispozici více potravy.

Jak škodí plch

Plch škodí především svým hlučným chováním v nočních hodinách. Vrčí, píská, často běhá, což ve stěnách na půdě může znít až hrozivě, zvláště zabydlí-li se tam celá rodinka. Podobně jako i jiným hlodavcům, dorůstají plchům přední zuby, a tak mají potřebu neustále hlodat. Zabydlí-li se v chatě či chalupě, pouští se do izolace i elektrických rozvodů. Mimo to se s chutí pouští i do potravinových zásob. Také jsou přenašeči vzteklin a jiných chorob, proto bychom se jich nikdy neměli dotýkat.

Čím se plch živí

Plch patří mezi všežravce. Na jaře si nejraději pochutnává na pupenech a mladých listech stromů. Také konzumuje různé bezobratlé živočichy, vajíčka ptáků i malá ptáčata. Na podzim spořádá větší množství potravy, nejčastěji žaludy a bukvice. Kompenzuje si tak energetické výdaje při rozmnožování. Ve svém aktivním období usiluje o nastřádání bohatých tělesných tukových zásob pro období hibernace.

Jak se zbavit plcha

Prevence výskytu plchů

Máte-li dům či chatu v blízkosti lesa, měli byste provést kontrolu stavu střechy a jakékoli i sebemenší nedostatky opravit. V ohrožení jsou i dřevostavby, do kterých se plchové dostávají poměrně snadno. Rostou-li v blízkosti stavby stromy, keře, zkraťte jejich větve. Důležitá je také dobře provedená izolace střešních otvorů pomocí kovových mřížek apod.

Past na plcha

Narazíte-li na plcha během dne, můžete využít jeho neohrabanosti a rozespalosti a zamést ho do krabice a následně odnést do lesa, co nejdál od obydlí. Vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o nočního tvora, je takové setkání jen málo pravděpodobné a budete se muset spíše spolehnout na sklopnou past na plcha, vhodnou i pro kuny či potkany, kterou nastražíte v místě jeho pohybu. Ideální návnadou jsou oříšky, ovoce, jahodová marmeláda, apod. Aby byla návnada účinná, neměl by být v okolí žádný dostupný zdroj potravy.

Klec na potkana
Živolovná past na plchy o rozměru 15x15x50cm

Plašiče plchů

Vypudit plchy z půdy či jiného místa můžete také pomocí ultrazvukových odpuzovačů hlodavců. Plašič na plcha působí odpudivě díky nepříjemným zvukům, které vysílá a jsou vnímatelné pouze pro hlodavce a kuny. Člověk ani domácí mazlíčci (pes, kočka) si jich ani nevšimne. Zařízení působí dlouhodobě , díky střídání frekvencí a náhlým změnám výkonu si na vydávané ultrazvuky plch ani jiní škůdci nemohou zvyknout. Podle potřeb si můžete vybrat plašič působící do vzdálenosti do 150 m² , 250 m² či 500 m².
Odpuzovače plchů jsou podle typu na napájení ze sítě nebo využívají jako zdroj baterii.
Zařízení vám umožní dlouhodobě a bez námahy vypudit plchy a další hlodavce z chaty bez použití chemie.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti plchům najdete na www.pasti.cz/proti-plchum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S PLCHEM.

17 komentářů k: “Jak se zbavit plcha

  1. Mám na chalupe plchy a roky s nimi bojujem. Rušičky vôbec nepomohli, občas sa niektorý chytí do klietky na plchy, občas niektorý utopí vo vedre s vodou. Cez leto sa tam takmer nevyspíme, jedlo zatvárame do plechových boxov, všetko okúsané, pomočené, osra…. Tepelné izolácie zničené. Nemajú problém prehrýzť drevený trám 20×20 cm, káble a plasty priam zbožňujú. Vôbec nie sú také bojazlivé ako sa o nich píše. Máme dvoch kocúrov a sused aj kuny na povale ktoré behajú aj k nám ale nepomáha nič…..S radosťou by som ich nasťahoval do domu k tomu kto ich vyhlásil za chránený druh!

  2. My mame plchu plnou chatu a rusicky vubec nezabraly.

  3. Dobrý den, ano pokud nemáte na chatě elektriku, tak deramax klasik je dobrá volba. Případně můžete plcha chytit do klece, a vypustit ho dostatečně daleko od chaty.

  4. Dobrý den, na chatě nám řádí v půdě plch a koukám, že máte několik variant produktů na jeho vypuzení. Naše chata nemá zavedenou elektrickou síť, proto potřebuji rušičku na baterky. Myslíte, že by tento produkt – Deramax Klasik byl vhodný? Děkuji,

  5. to je hrôza ako to automat preložil zo slovenčiny do češtiny. Ako sa to dá opraviť?????????????????

  6. Nám sa podarilo chytiť 10 kusov-počas jednej noci do plechového suda, v ktorom sme mávali psie granule. Naspodok sme dali ovocie. Oni tam naskákali a potom sa nemohli dostať von. Úspešnosť zaručená.

  7. Vy by jste vše likvidovali, člověk je příšerný tvor, který snad by chtěl žít ve sterilním prostředí bez divoké fauny.

  8. My jsme na chatě měli plchy ale jeden se chytil do pasti na plchy a druhý se chytil do pastičky na myši. Ale jak jsme přijeli po druhé tak tu jsou teď čtyři plši.

  9. Již druhý úlovek v relativně novém autě. Do pasti na myš. Na veku a druhý na chleba. Jsem zvědavá kolik jich v autě ještě mám. Bydlíme v přírodě ale auto je na noc v garáži. Auto vždy zavíram. Zvířátka vypuštěna pár km od baráku.

  10. Chytil som ich na povale 9 kusov. Použil som pascu na potkanov a návnadu som dal orech. Potom som ich vypustil asi 5 km do lesa. Nechcel som použiť vzduchovku. Je to pekné zvieratko len treba mať s ním trpezlivosť. My sme mu zabrali jeho územie. Buďme k prírode tolerantní.

  11. Díky, nedomyšlenému chránění se plchové nevídaně rozmnožili. Nyní jsou v obydlích i tam, kam by se v minulosti neodvážili a jsou drzejší a drzejší. Likvidujeme je tak, že je nalákáme nad nádobu s vodou, kdy na tyč dáme kousek jídla. Plch skočí na tyč která se otočí, a on spadne do nádoby s vodou. Je to sice drastické, ale kdo zažil dovolenou s plchem to pochopí. Noci bez spánku, rozhrabané jídlo, a to i ve dne na stole, a vyzývavá drzost těchto „návštěvníků“, z člověka udělá cynického likvidátora.

  12. Přátelé, máme je na chalupě také a jediná zaručená metoda je
    past na krysy- návnada kešu oříšek a pak vzduchovka

  13. Zdravím, minulý týden jsme s manželkou koupili sklopnou past na plchy v e vašem obchodě, jako návnada posloužila domácí marmeláda.. ráno byl chycený a odskákal v e Velké bystřici u hřbitova….

  14. Dobry den na chate jsme meli hnizdó plchu pred 2roky jsme vymenili kompletne podlahy rok byl pokoj na pude mame elektr plasicku.Byla jsem stastma ue tam nejsou pred 2dny vlezla az do loznice .

  15. Můžete použít i obyčejné pasti na myši. Plch miluje jahodovou marmeládu a slepě za ní jde. Ale je to ověřené s pravou domácí, nevím jak by ragoval na ty ochucené želatiny z Lídlu.

  16. Dobrý den,
    co prosim vas doporucujete na plchy??
    dekuji za odpoved
    Pragl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *