Jak se zbavit štěnic

Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.

Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.

Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.

Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic

Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.

Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Jaké jsou druhy štěnic

  • štěnice domácí
  • štěnice ptačí
  • štěnice tropická
  • štěnice netopýří

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.

Kde se vyskytují štěnice

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …

Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic

Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.

Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.

Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice

Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.

Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

  • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
  • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.

Deratizátor bude dělat postřik proti štěnicím

  • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.

Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím

Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

887 komentářů k: “Jak se zbavit štěnic

  1. Pěknej den pane Helekal!Když se použije dým tak neškodí na nábytek na šelak?Je to dobré nepoškodí jej dík za odpověď.

  2. PRAKTICKY DOTAZ (rada?)
    po zkusenosti s mravenci, kdyby se zajistilo, ze je postel cista (zadna larva ci dospela nebude v ramu, matraci ani povleceni), postel se dala od steny a nohy se postavily do nadob s vodou, pomohlo by to? Nebo umeji plavat/skakat.

    T.

  3. re Angelika:žádná domovka,bytové družsto apod. vám deratizaci nezajistí,pokud se jedná pouze o jeden byt!Udělá tak v případě,že se po dohodě s ostatními nájemníky,nechá vyderatizovat celý objekt.Za to,co máte v bytě,zodpovídáte pouze vy,proto případnou deratizaci musíte uhradit na vlastní náklady.
    Nečekejte a objednejte si Protect,doporučuji min 3 balení,vše dokonale vystříkejte a nezapomeňte na okolí stoupaček(kdyby lezly od sousedů)!Postřik zopakujte a výsledek se dostaví!

  4. Dobrý den, to že štěnice doma nenajdete nemusí znamenat že tam nejsou. Většinou jsou velmi dobře schované a začnete je nacházet až když jsou přemnožené. Štípance od štěnic vypadají podobně jako od komára, ale většinou je to víc štípanců vedle sebe jako kdyby v řadě.

  5. Dobrý den, jestli je stanovena nějaká lhůta do které musí majitel nemovitosti dezinsekci objednat to bohužel nevím.

  6. dobry den mam byt 2+1 nenasla jsem zadne broucky doma ale mam doma stary nabytek a i presto ze sem zadne broucky nenasla tak sem v noci od neceho jen na jedne ruce postipana vypada o jak od komara ale komara v byte nemam mmame sitki v oknech muze to byt od stenic jelikoz nevim jak vypada

  7. Ještě jednou zdravím.Prosím ještě by mne dost zajímalo.Když nahlásím domovce akutní stav navíc po kousnutí štěnice má dcerka alergickou reakci a podam žádost o deratizaci,do jaké doby jsou povinni firmu objednat.Zdá se mi totiž,že nejvíce viny právě má domovka.Hlásila jsem to 25.9.2012 a objednali firmu až 3.10.2012 což je až po 8dnech.Prosím moc o odpověď.p.Nováková

  8. Nejprve co dělat, štěnice se drží v blízkosti hostitele, tedy převážně v blízkosti postele. To s tím vypraným prádlem a pytlováním děláte dobře. Perte na 60°C. Ty „čisté věci“ skladujte co nejdále od ložnice. Možná vám pomůže toto video: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D7yFe-v5oaY

    K dezinsekci.
    Jestli jsem to dobře pochopil, tak deratizační firma provedla zákrok(y), ale ten nefungoval a štěnice máte doma pořád? Pokud ano, pak vybírejte firmu, která vám poskytne záruku. Jsou firmy, které mají placené postřiky, a pokud nezaberou, další postřiky máte zdarma dokud se štěnic úplně nezbavíte.

    Tomáš Labus.

  9. Přeji hezký den,nyní jsem vyhledala tuto stránku abych zjistila,kde všude se štěnice dají najít nebo uhnízdit.Jsem maminka dvou dítek třetí v 5/2013 na cestě.V září 2012 jsem měla dcerku celou pokousanou a pak se zjistilo že je to od štěnic.Hned jsem to byla 25.9. nahlásit na bytovku společnosti CPI ale ty si dávaly tak na čas s deratizací, že jsem zatím kupovala prostředky na hubení až to bylo neúnosné a objednaly deratizaci až na 8.10. Už mám 8x deratizaci za sebou,ale štěnice stále v bytě a už se s toho též hroutím.Navíc jsem se měla stěhovat z 0+2 do většího kvůli miminku,protože zde nemám ani kam dát postýlku a na základě toho,že tu mám stále štěnice,tak mi byl byt zamítnut.Nyní jsem se rozhodla raději přijít o vše,vše vyhodit,už dva dny peru od rána do večera všech prádlo,které suším na balkoně a pytluji,aby se tam nic nedostalo,ale stejně mám strach že budou třeba v nářadí nebo úředních papírech které jsou ve vestavěné skříni.Můžete mi prosím poradit jak vše co bych si chtěla vzít do jiného bytu vyčistit? A kde všude opravdu mohou být? Moc děkuji p.Nováková

  10. Dobrý den, 100% jistotu nemáte nikdy ani u deratizační firmy, ale i Protect i Dýmovnici na hmyz máme vyzkoušenou, a obojí na štěnice funguje. Obzvlášť s Protectem mají zákazníci výborné zkušenosti. Po postřiku je ošetřená plocha pro štěnice toxická ještě asi 7 dní. U dýmovnice je zase výhoda, že dým se dostane opravdu všude.
    Většina deratizačních firem používá na dezinsekci přípravy které obsahují stejnou účinnou látku jako Protect…

  11. Dobrý den, pokud vím, tak potemník lidi nekouše. Ale určitě ho zabubíte postřikem např K othrione nebo atak fumigatorem, který na podobné brouky funguje dobře..

  12. Když už jste 2 týdny bez štípanců, tak je velmi pravděpodobné, že už je doma nemáte.

  13. Dobrý den, na sobě si vajíčko štěnice nepřinesete. Vajíčka štěnic jsou velmi dobře schovaná. přenos na botě také skoro nehrozí. Největší riziko přenosu je oblečením nebo zavazadly, které necháte hlavně přes noc v postižené místnosti. Pes na sobě štěnice také trvale nenosí. Štěnice se jen nakrmí a zase se schová někde poblíž postele…

  14. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, jestli mám s Vami nabýzenými produkty jistotu že štěnice zahubí. Co takhle čtu různá fora deratízeři píši že většinou nejsou moc spolehlivá. Mohu se teda na ně spolehnout? Máte je vyzkoušené v praxi? (postřik i dymovnice)

    Děkuji za odpověď

  15. Zdravím měli jsme vOstravě taky štěnice, přišla deratizační firma, vystříkala, my se ale stěhovali tak jsem stačila vše vyprat na 60 stupnů, vyhodila jsem i tašky a další věci které nešlo vyprat, ted nám ale řekli v novém bytě že tu máme potemníka ničivého, který je ale z mouky. Jenže vypadá to jako kmín s nohama, černé s krovkama, určitě to není štěnice, ale mám je i v posteli ty brouky, to štípe nebo co? Mám po nich štípance jak po štěnicích, jen to píšu a už se drbu….poradte co s tím. D9k

  16. Tak jsme u nás našli štěnice a po použití dýmovnic (ATAK Fumigator) se s nimi nic nestalo, pořád lezou a jsou čilý. Fuj, tak voláme derazizaci …. takže když je najdete, prďte na spreje a vlastní síly, rovnou deratizaci!

  17. dobry den, stenice k nam prelezly bytu pod nami. meli je tam strasne premnozeny. v celem panelaku byla deratizacni firma a byty vystrikala. 2 tydny byl klid a pak jsem zas mela 1-2 stipance za 3 noci. stenici jsem nasla v noci a hned ji zamackla. od te doby tak 2 tydny je klid. myslite ze tam mohla byt jen ta jedna?

  18. Dobrý den, mám dotaz. Sousedi mají štěnice a byl i u nás proveden preventivní postřik než se jich zbaví, postřik byl udělán i kolem dveří. Mohu si je domů donést na botě nebo třeba pes na tlapce? A mohou se přenést ze psa na psa? A když má člověk na sobě vajíčko, tak když se otře mohu si ho donést ja domů? Předem moc děkuji za odpověď.

  19. Dobrý den,
    pokud hmyz o kterém píšete létá, tak to 100% štěnice nejsou. Ty jen lezou a to hlavně v noci. Ať už je to jakýkoliv hmyz, tak se ho dá celkem spolehlivě zbavit pomocí vykuřovacích patron, které zahubí veškerý lezoucí i létající hmyz, který bude v pokoji. dýmovnice na hubení hmyzu

  20. Dobrý den,prosím vás o radu.v prosinci sme koupili postel s ortopedickou matraci z BAZAru, psali že je chemicky vyčištěná.A pak také televizy od lidi co jí prodávali po babičce.když začlo první oteplení zhruba v pulce března tak jsme měli štípanec koupil jsem postřik na komáry a byl týden klid. jenže kousance se objevili znova a občas vidíme menší letající hmyz ale ve dne.V noci sme si nikdy nevšimli a po pár obrázcích sem si jist že to jsou štěnice.Myslíte že se tedy po měsíci co tu asi jsou mám dát do boje sám nebo raději říci firmě a promluvit si o tom se sousedy. Děkuji

  21. Dobrý den, to že nenajdete štěnice ani žádné stopy po nich je normální. pokud jich není v bytě už hodně, tak se hledají opravdu špatně a často po nich nenaleznete ani žádné stopy. Kousance od štěnic se opakují tak po dvou po třech dnech. Pokud je štěnic víc tak už každý den. Většinou je to několik štípanců v řadě vedle sebe.
    Pokud jsou známí už po druhém zásahu deratizační firmy, tak by mělo být riziko přenosu minimální. I kdyby doma ještě nějakou štěnici měla, tak už bude po kontaktu s postřikem a brzo uhyne, takže bych se nebál že Vám domů donesli nějakou životaschopnou štěnici.

  22. Dobrý den,
    štěnice se nejčastěji přenášejí v zavazadlech, která leží přes noc blízko postele. případně v oblečení které si člověk přes noc nechá někde blízko postele. Štěnice se do něj v noci schová a vy si ji potom odnesete…

    Ideální je pokud víte že jste byla někde kde štěnice jsou po příchodu domů dát zavazadlo do vany a všechno oblečení vyprat na 60.

    Také je dobré aby se problém se štěnicemi řešil ihned po tom co je objevíte. Čím déle se nechají tím víc se rozmnoží, nakladou víc vajíček a pak je těžší se jich zbavit.

  23. Dobrý den, na to aby se člověk úspěšně zbavil štěnic je ve většině případů třeba dvou zásahů. Druhý by měl následovat ideálně 10 dní po prvním.
    Druhý zásah se dělá proto, že ani dýmovnice ani žádný postřik neumí zahubit vajíčka štěnic. VAjíčko se vylíhne zhruba za 7 dní v závislosti na okolní teplotě, proto se po 10 dnech postřik opakuje. Jako druhý zásah použijte místo dýmovnice určitě postřik.
    Po druhém zásahu už budete mít klid.

  24. Dobrý den, použili jsme od Vás dýmovnici i postřik a teď je to asi 14 dní po postřiku se ještě objevili tři štěnice ve dne na gauči a maminka má dva štípance. Máme ještě použít dýmovnici nebo postřik?

  25. Dobrý den, ráda bych se zeptala na pravděpodobnost přenosu štěnic – měli jsme o Velikonocích na pár hodin návštěvu a pak jsme se dozvěděli, že doma jsou už po dvou zásazích deratizační firmy proti štěnicím a ještě jich pár doma mají… Jaká je pravděpodobnost, že nám domu nějakou přinesl? Zatím měli děti pouze jedno dva štípance jeden týden a jeden štípanec druhé druhý týden, to ale spí v jiné místnosti. Dlužno ovšem říci, že by to mohla být i blecha, neb máme doma i psa. Po důkladné kontrole postelí i matrací jsem zatím žádné stopy přítomnosti štěnic nenašla… Moc děkuji za odpověď! V.

  26. Dobrý den,

    u nás v bytě se zřejmě rozmnožili štěnice, spolubydlící z jednoho pokoje byl poprvé poštípán někdy před měsícem a půl, z druhého pokoje před cca třemi týdny, já až teď v pátek, včera jsme jednu našli, do té doby nic. Už máme objednanou deratizační firmu, žádné výkaly nebo vajíčka jsme nenašli, ale bude jich tu už asi víc, pravděpodobně se k nám do pokojů rozšířili ze spolubydlícího matrace. Bohužel majitel bytu a domu nedovolil, aby deratizační firma navštívila i okolní byty, ale co tady tak čtu, tak by se to asi udělat mělo, alespoň ty okolní. Také bych se chtěla bych, jaká je pravděpodobnost že jsem je přenesla někam jinam – ke kamarádovi do bytu, kam jsem šla v sobotu večer po práci po první noci kdy jsem byla poštípaná a nebo například domů do mého trvalého bydliště, kam každý týden jezdím. Případně jaká opatření je potřeba udělat, aby se ve mnou navštívených bytech nevyskytli štěnice také. Mockrát děkuji za odpověď.

    M

  27. Dobrý den.
    Pára štěnice spolehlivě zabije, ale problém je v tom, že zabije jen ty, ke kterým se dostane, A štěnice se většinou velmi dobře schovávají, takže je nemožné je párou zabít všechny…

    Petr Helekal

  28. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jaká je zkušenost s fyzikálním postřikem( myslím parou). Zdá se mi to bezpečnější než postřik chemickým postřikem. Co na to říkáte? máme štěnice,ale v ranném stádiu. Malý je asi 14 dnů poštípaný. Našli jsme jednu živou asi 4 mm velkou a jednu mrtvou. Děkuji Za odpověd

  29. Dobrý den. 5-6 týdnů je nesmyslně dlouhá doba. Štěnice se vyvine z vajíčka zhruba za 7 dní v závislosti na teplotě okolí, Proto se postřik dělají opakovaně po 7-10 dnech. Takto Vás zbytečně budou štípat a můžou naklást další vajíčka…

  30. Dobrý den, jako prevence je rozhodně lepší postřik protectem třeba kolem trubek topení nebo v místech kudy by k vám od sousedů mohly. postřik na místě zanechá film, který je pro štěnice toxický po dobu 7 dnů.

  31. Dobrý den, štěnice si nejspíš paní domů přinesla od jinud než z lavičky na které předtím seděli bezdomovci. Tak rychle by se nerozmnožili do tak velkého počtu. Většinou si je lidi přivezou z hotelu, nebo přinesou s nějakým kusem nábytku. Pokud jste tam přes den seděla v křesle, tak bych se přenosu nebál…

  32. Dobry den, myslím že mám řešení pro ty, kteří mají problém se stěnicemi. Známá mého známého…..:) se přistěhovala z Polska a tam na to pr ý mají velmi účinné spreje(viz web) ví to z vlastní zkušenosti.Prý stačilo to nastříkat jen na postel a měla fakt klid. A navíc se ty spreje dají pořídit za velmi nízkou cenu.

  33. Dobrý večer,poradťe mi,byla jsem 8.dubna u známých a oni mě za týden řekli,že mají doma štěnice.Zjistili to týden po mé návštěvě,to byli prvně poštípané a v noci je viděli.Já se teď denně bojím,jestli jsem si domů nějakou nepřinesla(seděla jsem tam v koženém křesle).Paní říkala,že si sedla toho 8.dubna na lavičku a předtím,tam seděli bezdomovci.Je možné,že by po týdnu se tam tolik rozmnožili? Děkuji za odpoveď.

  34. dobry den,chci se zeptat, byl u me v byte udelany postrik 11 minuly mesic,bylo mi receno ze dalsi bude az za 4-5tydnu dnes jsem zase nasla stipance,uz mam z toho docela trauma,protoze od te doby nespim v loznici kde byly ale v obyvaku,zrejme se ty potvory prestehovaly do sedacky,stipancu mam asi pet…tak nevim jestly to neni dlouha doba mezi druhym postrikem?

  35. Dobrý den,u nás v domě je mají sousedi pod náma,už to tam mají jednou vystříkané,ale je už to asi tři týdny a znova to ještě nestříkali,u nás nic nenašli,ale bojím se ,že to od ní přeleze k nám..Mám to někam nahlásit,proto že oni sami to asi nenahlásí. Můžu použit dýmovnici i sama.,i když jsem nic nenašla,jako prevenci?Děkují J.

  36. Tak deratizerka pry pouzije nejaky postrik aerosolem,tak jsem zvedava jaky to bude mit ucinek.Byt musime opustit minimalne na 4 hodiny a pak vyvetrat.Ale stale nevim zda se pouzije jeste nejaky postrik,nebo to take zanecha nejaky film:-(jsem uz zoufala z toho vseho,pozitivni ale je ze zatim nic nevidim:-)

  37. Moc děkuji za odpověd a věřím,že to plynování už pomůže uplně.Dnes jsem mluvila se sousedkou a ta tvrdí ,že doma už nic nevidí tak nevím:-(ale mrtvolek pry bylo hodně:-(doufám tedy,že po dvou postřicích a jednom plynování už bude klid,ale nedá mi se nezeptat zda by měla ještě po tom plynováni použít deratizérka nějaky postřik.Nebo by měla udělat postřik a následně použít hned po něm tu dýmovnici?Netuším jak to funguje zda i po tom plynování zůstane na povrchu nějaky smrtící film,který by další případné potvory usmrtil jako tomu je u postřiku.Moc děkuji za vaši odpověd,s přáním hezkého dne Jindras

  38. Dobrý den, ano štěnice se dokáží bez problémů šiřit mezi byty. A když si jeden člověk byt od štěnic vyčistí a druhý ne, tak mu pak od souseda přilezou znova. Pokud nachází na podlaze spousty mrtvolek, tak ten byt musel být zamořený opravdu hodně. Nevím přesně jaký tym dýmovnice u Vás deratizérka chce použít, ale většinou to funguje tak, že při plynování musíte byt nebo alespoň pokoj kde se to dělá na několik hodin opustit.

    Petr Helekal

  39. Dobrý den, to že by vajíčko štěnice někdo donesl na botě a ono by se potom „odplazilo“ na stěnu a tam se schovalo a přilepilo za rám obrazu je taková hloupost, že to snad ani nemohl říct pracovník rezinsekční firmy 🙂

    Kam štěnice vajíčka naklade, tam zůstanou po dobu asi 7-10 dnů než se z nich vylíhnou nymfy štěnic které jsou malé a průhledné nebo načervenalé.

    Pokud máte doma někde vajíčka štěnic, musí tam být schované i štěnice. Jen nejspíš pracovník neudělal prohlídku dostatečně poctivě. Najít dospělé štěnice často není jednoduché, protože se dokážou opravdu dobře schovat.
    Jediná možnost jak mít v bytě vajíčka bez štěnic je že by jste si ten obraz, nebo postel nebo jiný předmět na kterém vajíčka jsou domů přinesli méně než před týdnem…

  40. Dobrý den,
    párou je zabijete 100%. problém je v tom, že zabijete jen ty, ke kterým se pára dostane. Ty co jsou dobře schované třeba v prasklinkách ve zdi, podlaze, mezi parketami, pod zásuvkou, v konstrukci postele,… těm se nic nestane.
    -6°C je na spolehlivé zabití štěnic málo. Možná že některé to zabije, ale jiné to můžou přežít a až se oteplí, tak začnou opět fungovat. Jako teplota, která štěnice spolehlivě zahubí a ro ve všech stádiích jejich vývoje se uvádí teploty pod -17°C nebo nad +60°C

  41. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné se štěnic zbavit pomocí parního čističe. Včera jsem jím vydrhla koberec, postel včetně matrací, potahy, peřiny i povlečení jsem vyprala na 60°C. Vzala jsem jím i vše v blízkosti postele. Uvažuji ještě o postřiku. Podařilo se mi najít 3 hnízda s vajíčky, ale dospělé jedince jsme viděli jen cca 20 ks a to v peřině, která se prala až večer. Lozit jsme viděli jen „malé“ a ty pára spálila, stejně myslím i vajíčka. Nějaké věci jsem vyhodila na zkoušku na mráz na balkon (-6°C) a našla jsem je pomrzlé. Je možné, že tak vymrzly i v péřovém polštáři? Moc děkuji za odpověď.

  42. Dobrý den a přeji všem krásné Velikonoce. Mám jeden dost divmý dotaz. U nás v domě se v některých bytech objevili štěnice. Likviduje je firma,kde nic nenajdou,tak stříkají stupačky a prahy,kde najsou tak je to asi jinak. Ale mě zajímá,jaktože v některých bytech našli jen vajíčka. Jak to vlastně je, znáte to bez slepice není vejce,tak je to i u štěnic? Když k nám přišli,tak se dívali pod rámečky a kolem postele a říkali,že ty vajíčka jsou lepkavé,tak si představuji jako mšice a můžete si je dovést domů z chodby nebo pes. Takže když v některých bytech našli jen vajíčka,je možné,že si je donesli a vajíčko je schopné se pohybovat,aby se dostalo pod obrázek nebo kde je vajíčko,tak musela být i štěnice. Nezlobte se,že obtěžuji,ale děsně mě to zajímá,protože se s manželem dohadujeme,jak to vlastně je. Jsme rádi,že u nás nic nenašli,ale za 3týdny přijdou znovu a všem přeji,aby se těch potvor zbavili. Hodně sil… :o)

  43. Tak jsem po dalším zásahu deratizační firmy,bohužel se zjistilo,že sousedka pode mnou má jak řekla deratizérka zamořenou válendu a doporučila jí vyhodit!Díky bohu ji opravdu vyhodila.Nikdo jiný z paneláku štěnice nemá a mě je hned jasný odkud vítr vane a odkud jsem ty sv…. přilezly:-( Bylo mi divné,proč vůbec nenacházím mrtvolky a ani nevidím ty miminka,bylo mi řečeno že to je jasný důkaz toho, že jak jich tam má sousedka už moc hledají si cestu a na ráně jsem jim byla já:-(Já jsem doma objevila od prvního postřiku tak až po 14 dnech celkem 3 štěnice,ale všechny byly velké,žádný drobečci.A tak bych se vás chtěla zeptat zda s názorem deratizérky souhlasíte a mohlo by to tak být.Ted máme po druhém postřiku (nepočítám ten první co udělala jen mě a až za tři dny udělala celý panelák včetně mě) zatím jsem nenašla žádnou,sousedka ma prý spoustu mrtvolek po podlaze,ale já vůbec nic.
    Vzhledem k tomu jak to u sousedky vypadá a jaký byl nález se se mnou deratizérka domluvila,že už vyčistí jen sousedku a mě vzhledem k tomu že jsem nad ní:-( řekla mi že by ale už použila nějaký aerosol (vůbec netuším jak se to píše,ale určitě budete vědět o co jde ) je to prý něco na způsob dýmovnice,mohl by jste mi prosím Vás o tom co to je a co to obnáší napsat něco více?Mnohokrát děkuji za Vaši odpověd.S pozdravem a přáním hezkého dne Jindra

  44. Dobrý den, po 4 měsících to 100% není pozůstatek. I kdyby někde zbyly vajíčka (což je po trojnásobném zásahu téměř nemožné) tak vajíčko štěnice se vylíhne do 7 dnů. TAkže nové štípance by se Vám začaly objevovat už po týdnu nebo dvou. Není možné aby byl 4 měsíce klid a pak to začalo na novo. Nevím jestli bydlíte v domě nebo bytě, ale v panelových bytech bývá celkem časté, že se štěnice dostanou do bytu od některého ze sousedů. Stačí jim i opravdu malá prasklinka ve zdi, podlaze, nebo škvíry kolem trubek ústředního vytápění. V takovém případě je to nekonečný boj pokud si sousedi neudělají dezinsekci také.

  45. Dobrý den, dýmovnice zahubí veškerý lezoucí i létající hmyz od roztočů přes komáry a mouchy až po šváby. NA obale nejsou vyjmenovány všechny druhy hmyzu, jen pár druhů jako příklad a potom pár teček.. Ale zabije to všechen živý hmyz v místnosti.

  46. Dobry den, stenice se mi opet objevili po 4 mesicich, je to opetovne zavleceni, nebo pozustatek po predeslem vyskytu. (zbavovali jsme se jich na 3x deratizacni firmou)

    Dekuji za odpoved

    Roman

  47. Proc u te dymovnice neni napsane, ze je i na stenice? je to na ne opravdu ucinne?

    Objevili se mi znovu po 4 mesicich po poslednim zasahu deratizacni firmou.

    Je to pozustatek? Nebo nove zavleceni?

  48. Pro Vilmu….
    máte pravdu, lezou i při té rozsvícené lampě, mám jí u postele a najednou vidím jak mi po zdi leze štěnice 🙁 jsem už zoufalá,druhou noc nespím to zas budu v práci vypadat. Už aby bylo 15 hodin a přišla deratizérka na další postřik, snad už bude po druhém zásahu pokoj jak mi napsal admin, tak budu věřit, ono ostatně nic jiného ano nezbýva 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *