Jak se zbavit veverek

Rozčilují vás veverky které vám na zahradě každoročně sklízí úrodu ořechů, nebo se vám zabydlely v chalupě? V následujícím článku vám poradíme jak se veverek zbavit.

Popis veverky obecné

Veverka obecná (Sciurus vulgaris) je drobný živočich dorůstající do velikosti 19 až 23 cm. Má huňatý ocas dlouhý 14 až 20 cm, který ji napomáhá udržet rovnováhu při lezení a skákání po stromech. Ocas jí slouží také jako přikrývka pro tělo, když se veverka ukládá ke spánku. Při lezení po větvích stromů ji také pomáhají ostré, zahnuté drápky.

Běžné zabarvení veverek na území ČR je černé či červené. K barevným změnám srsti dochází vlivem prostředí, v kterém se dlouhodobě pohybují. Také se jim mění zabarvení v závislosti na ročním období. K proměně dochází na přelomu léta a podzimu, kdy srst houstne a tmavne. Typickým zimním vybavením veverky jsou též střapce chloupků na ušních boltcích. Sameček se od samečky nijak vzhledově neliší.

Výskyt veverek:

Přirozený výskyt veverek není dán nadmořskou výškou. Můžeme je vidět se pohybovat v nížinách ale i v horských oblastech. Kromě jejich přirozeného prostředí, kterým je les, se vyskytují také v parcích, kde bývá dostatek potravy. Kromě přírodní potravy zde veverky totiž nalézají i drobky či kousky pečiva.

Veverky si obvykle staví hnízda mající tvar ragbyových míčů. Většinu si jich postaví více než jedno, např.: na sousedních stromech či v hustém křoví. Jejich hnízda z větví, vyplněná lýkem, mechem či trávou, je chrání před chladem a v létě je perfektně ukrývají před jejich přirozenými nepřáteli.

Méně často sídlí veverky v dutinách stromů, kterých je přirozeně málo. Ve městských podmínkám dají za vděk i květináčům na balkoně, výklenkům ve fasádě či půdním prostorám.

Rozmnožování veverek:

Samice veverky může rodit až třikrát ročně, přičemž z jednoho vrhu mohou být 3 až 4 mláďata. Po 14 dnech se mláďatům otvírají oči a přibližně po měsíci se začínají pomalu pohybovat samostatně.

Jak veverky škodí:

V lidmi obydlené lokalitě může veverka obecná tvořit hnízda na místech, kde je to nežádoucí, jako jsou půdy, kůlny apod. Při svém zabydlování tvoří tito hlodavci různé otvory, okousávají nejrůznější části stavby či jejího vybavení. Také mohou způsobit požár hlodáním izolace kabelů.

Na zahradě veverky mohou působit škody na dřevinách svým okusováním či sběrem ořechů. Také vyhrabávají některé okrasné cibuloviny – tulipány, gladioly a krokusy.

Čím se veverka živí:

Veverka patří mezi denní hlodavce. Nejčastěji se živí semeny a pupeny jehličnatých a listnatých stromů. Také konzumuje příležitostně hmyz, houby či ptačí vejce. Ta požírá s cílem získat z nich vápník a další prvky, které v jiné potravě nejsou běžné. Svou potravu si ukládá na zimu právě proto, aby jí během zimního období měla dostatek pro přežití, neboť celou zimu je aktivní.

 

Jak se zbavit veverek:

Předcházet výskytu veverek na půdě, v garáži či kůlně můžete tak, že jednoduše zakryjete a utěsníte všechny otvory a přístupové cesty (např.: ventilace) záklopkou či pletivem s malými oky. V případě, že si všimnete otvorů vyhlodaných veverkami, co nejdříve je opravte, aby se škůdce nemohl vrátit. Nejste-li jistí, jsou-li otvory prací škůdců, zakryjte je novinami či jiným papírem. Pokud do druhého dne papír zmizí, je jasné, že uvnitř se pohybuje živočich.

Pasti na veverky

Veverky odchytávejte do malých klecových pastí o rozměrech 15 x 15 x 45 cm. Ve výrazně větších by mohlo zvíře zpanikařit a zranit se. Past umístěte do kouta či na nějaké skryté místo a dovnitř připravte návnadu. Vhodnou návnadou jsou: arašídy, vlašské ořech, plátky jablka, arašídové máslo, krekry či plátky chleba. Návnadu umisťujte tak, aby se k ní veverky nemohly dostat snadno z vnější strany pasti a musely do ní vlézt a tím ji aktivovat.

veverka chycená v pasti

Pasti musíte po nastražení pravidelně alespoň jednou denně kontrolovat, aby se chycené zvíře v pasti netrápilo.

Jakmile se veverka chytí, přesuňte ji v pasti co nejdál (alespoň 5 km) od svého domu. Před tím ještě ale zkontrolujte, zda-li nejsou poblíž hnízda s mladými. Pokud ano, veverku převezte i s nimi, aby mláďáta nebyla bezmocná.

Při vypouštění zvířete použijte raději hrubé rukavice . Působí-li vztekle, mříž otevřete raději s pomocí provázku. Hlodavce vypouštějte tam, kde je to z hlediska legislativy možné, tj. mimo chráněné a podobně specifické lokality. Po té, co se odchyt provede, past raději ještě na týden nastražte, aby se odchytili případní další nezvaní hosté.

Vypuzení veverek pomocí ultrazvukových odpuzovačů

Veverky můžete z půdy vypudit také pomocí ultrazvukových odpuzovačů. Ty vydávají zvuky, které nejsou pro sluch člověka slyšitelné, ale pro zvířecí ano. Jedná se neškodnou metodu, jak se zbavit veverek z půdy či jiných uzavřených prostor.

Díky tomu, že kvalitní odpuzovače střídají frekvence vysílaných signálů, by si veverky neměly na zvuk plašiče zvyknout.

Další možností jsou ultrazvukové odpuzovače živočichů kombinující zvuky o nízké frekvenci se světelnými signály. Na světelné záblesky reagují veverky téměř okamžitě útěkem. Nejsou schopné si na něj zvyknut.

K jejich vypuzení z uzavřených prostor můžete také použít odpuzovač s obsahem moči predátora, např. lišky, který působí na její přirozené pudy. Podobně můžete vyzkoušet i hadry namočené ve čpavku či kuličky proti molům. Nejedná se ale o metody, které by byly vždy 100% účinné, na rozdíl od odchycení do pasti.

Veverky na zahradě – jak na ně?

Výskytu veverek na zahradě můžete předejít pravidelným zastřiháváním stromů. Obzvláště byste měli pečovat o dřeviny v blízkosti budov, kterým dávají tito hlodavci přednost. Zabránit jejich výskytu v blízkosti krmítka, můžete tak, že pořídíte krmítka se zabezpečením proti podobným škůdcům. Nebo do směsi zrní přidáte světlici barvířskou, slunečnicová a jim příbuzná semena či proso.

Okusují-li veverky kůru stromů či větve, dalšímu poškozování zabráníte nejlépe s pomocí mechanické ochrany – plechových límců umístěných na kmeni stromu ve výšce alespoň 1,8 m. Menší stromy stačí podobně obmotat alobalovou fólií.

Podobně omotejte všechny stromy na zahradě i případné sloupy elektrického vedení. Veverky se raději přesunou jinam, kde se jim bude šplhat lépe. Máte-li psa, vypusťte jej na pozemek.

Veverky mohou při svém hrabání občas vyhrabat i cibuloviny. Abyste zamezili poškození vaší výsadby, zatěžte cibulky ještě na podzim s pomocí kbelíku, či případně je zakryjte vetší vrstvou hlíny a listím.

Jako velmi okrajová metoda k odpuzení veverek ze stromů se používá roztok chilli, který se aplikuje na kůru. Podobně lze sušené chilli nasypat do směsi zrní pro ptáčky. Hlodavce to odradí od konzumace a ptákům to zároveň neublíží.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti lalokonoscům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S VEVERKAMI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *