Fórum Pasti.cz

Hubení zahradních škůdců: rady, zkušenosti, diskuze

Vertikutace trávníku

S každým blížícím se jarem nastává čas pro vertikutaci a první hnojení trávníku. Pokud jste vertikutaci trávníku nikdy neprováděli, budete přijemně překvapeni, jak výrazným způsobem vertikutace trívníku prospěje. Zbytky posečené trávy a jiných nečistot které zůstávají v trávníku a zabraňují vzduchu, vodě a slunci dostat se ke kořínkům. Trávu tak dusí a brání přirozenému odnožování a houstnutí trávníku.

Vertikurtaci můžeme provádět třemi způsoby:

Strojní vertikutace: Pomocí elektrických nebo benzinových vertikutátorů, které si lze buď koupit, nebo již i zapůjčit ve specializovaných půjčovnách.

 

elektricky-vertikutator

Ruční vertikutace: Malé trávníky můžeme plsti zbavit i pomocí ručních vertikutátorů, což není nic jiného než poněkud zvláštní hrabě. Ruřní zbavování plsti je dost namáhavé a výsledek není tak dokonalý jako po strojní vertikutaci.

vertikutacni-hrabe

Floria likvidátor travní plsti: Třetí možností je „bakteriální vertikutace“ Na trávník se aplikuje speciální trávníkové hnojivo, které obsahuje bakterie urychlující rozkladný proces travní plsti a nahrazují tak mechanické odstraňování této plsti. Jde o bezpracný způsob, a bakterie navíc travní plst rozloží na živiny, které trávník následně zužitkuje.

likvidator-travni-plsti

Hlavní přínosy likvidátoru travní plsti pro trávník:
– půdní bakterie urychlují rozkladný proces travní plsti a nahrazují tak mechanickou vertikutaci
– živiny obsažené v hnojivu se uvolňují průběžně a vyživují trávník po dobu 2 měsíců
– mykohrizní houby pomáhají trávníku hospodařit s živinami a vodou
– obsah železa v hnojivu zlepšuje zbarvení trávníku a zametuje tvorbě mechů

Vložte komentář