Jak se zbavit mravenců

Jak mravenci vypadají:

Tělo všech  mravenců je viditelně členité, skládá se z hlavy, hrudi a zadečku. Na hlavě vyrůstá pár paličkovitých tykadel, oči a ústa, někdy vybavená kusadly. Z hrudi, která je od zadečku oddělena stopkou, vyrůstají tři páry chodidel. Křídla tohoto hmyzu jak samicím, tak i některým samcům slouží k rojení neboli svatebnímu letu. Po té co tento obřad proběhne si je ulomí nebo jim odpadnou.

Čeleď mravencovití v sobě zahrnuje velkou skupinu zástupců, z nichž na našem území se přirozeně pohybují mravenci rodu Lasius či mravenec drnový. Mezi zavlečené a škodlivé
druhy řadíme především mravence faraon.

Pro všechny je typický sociální život v mraveništích, někdy označovaných také jako kolonie. Rozdíly mezi jednotlivými druhy nacházíme ve vývoji, velikosti, chování i jejich uspořádání. Vzhledově se od sebe liší i jednotlivé kasty v rámci druhu.

Detailní fotografie mravence
Makro fotografie mravence

Jaké druhy mravenců žijí v ČR

Mravenec rodu Lasius
– mravenec domácí ( Lasius emarginatus ) – tmavohnědý
– mravenec obecný ( Lasius niger ) – šedočerný
– Lasius umbratus – světle žlutý
– Lasius bruneus – hnědý

Mravenec domácí
Mravenec domáci

Mravenec faraon (Monomorium pharaonis)
V hnízdě mravenců Faraon se vyskytuje mnoho plodných hnědožlutých samic s tmavší hlavou, jejich tělo je dlouhé 3,5 až 4,5 mm. Sterilní dělnice zajišťující potravu a pečující o
larvy jsou menší ( cca 2,5 mm) a mají tmavší zadeček. Tělo samců je asi 3 mm dlouhé, červenohnědé a okřídlené. Po páření brzy hynou. Pro tento rod je typické vytváření kolonií
členěných do dceřiných subkolonií.

Skupinka mravenců faraon.
Mravenci faraon jsou menší a světlejší než mravenci domácí. Je pro ně typické vytváření kolonií.

Mravenec drnový
Původní evropský druh, příbuzný mravence faraon, liší se od něj černým zabarvením. Podobně jako mravenci rodu Lasius pořádá svatební lety. Dělnice tohoto druhu jsou
několikanásobně větší. U nás patří mezi méně škodlivé druhy, občasně kolonizující domácí prostředí.

Kde se mravenci vyskytují

Hnízda mravence obecného nacházíme nejčastěji volně v přírodě, někdy také v základech domů či v zahradních zídkách. Mravenec domácí zakládá mraveniště mezi dlažbou chodníků, u zahradních cestiček, ale také v základech budov. Odtud se může dostat až do bytu skrze škvíry v podlaze.

Někdy může dojít k rojení i uvnitř bytu. Mimo to se na jaře vydávají dělnice hledat potravu právě dovnitř budov. Tropického mravence faraon nacházíme v trvale vytápěných budovách, potravinářských provozech, zdravotnických zařízeních, sklenících apod., tam kde jsou teploty stále okolo 26 °C. Hnízda zakládá na nepřístupných místech jako například pod dlažbou, za obklady, za dřevěnýn obložením stěn, apod. Hnízda mravence drnového můžeme nalézt např. v kuchyních, koupelnách apod.

Mravenci na podlaze
Mravencům stačí maličká škvíra nebo prasklina v konstrukci domu. Dostanou se prakticky všude.

Jak se mravenci rozmnožují

Mravenci rodu Lasius procházejí při svém vývoji proměnou dokonalou. Do hnízd kladou vajíčka, z kterých se vyvíjí později larvy a kukly. Z vajíčka se stává dospělec po dvou měsících. Nová hnízda zakládají vždy oplodněné samičky. Dělnice tohoto rodu se dožívají 2 až 3 roky, královny 15 až 20 let.

Mravenci faraon nepořádají svatební lety. Jejich vývoj od vajíčka po dospělce trvá 6 týdnů, při teplotě okolo 26 °C, při vlhkosti 80 %. Královna žije asi 12 měsíců, dělnice 20 týdnů. K šíření dochází štěpením kolonií, přenosem při stěhování nábytku aj. materiálu, v kterých jsou hnízda.

Mravenec drnový – po rojení se oplodněné samice přesouvají do bytů i ve vyšších patrech, kde zakládají kolonie.

Jak mravenci škodí

Mravenci svým chováním znehodnocují potraviny a často jsou i nepříjemnými společníky. Druhy, které se živí medovicí, poskytují ochranu mšicím, a proto jsou nevítanými návštěvníky zahrad.

Obvykle je schraňují pod zemí či na ovocných stromech, někdy jim staví i hliněné stavbičky okolo rostlin. Všežravé druhy představují při zamoření mnohonásobně větší riziko. Snadněji se dostávají totiž do styku s choroboplodnými zárodky , které pak přenášejí dál. Velkou škodu mohou napáchat mravenci zvláště v potravinářských provozech, domácnostech apod. Všežravé druhy jsou pak zvláště nevítané ve zdravotnických zařízeních.

Mravenec se stará o mšice
Mravenci opečovávají mšice, jejichž medovicí se živí

Čím se mravenci živí

Mravenci rodu Lasius konzumují produkty obsahující cukr, medovici (výměšek mšic) a malé druhy hmyzu. Všežravé druhy konzumují v podstatě cokoliv, avšak nejvíce preferují
maso, potraviny živočišného původu a mrtvý hmyz. Dokonce jsou schopni zalézt do poranění u člověka (řezné rány apod.) a konzumovat z nich krev a maso.

Jak se zbavit mravenců

Prevence výskytu mravenců

Abychom zabránili přítomnosti mravenců, je potřeba dodržovat základní hygienická opatření a vhodně skladovat potraviny v uzavřených obalech. Tento hmyz se může dostat do domu nejrůznějšími cestičkami, je třeba kontrolovat například i květináče za oknem.

Vhodnou prevencí výskytu může být posyp skořicí, mátou, pepřem, kypřicím práškem, hřebíčkem či kajenským pepřem na místa, kde se škodlivý škůdce pohybuje. Jednak se po sypkých površích se hůře pohybuje, jednak nesnáší pach výše uvedených ingrediencí. Tento postup má však svá úskalí, posypy jsou totiž náchylné na vlhko a proudění vzduchu, zároveň fungují skutečně pouze jako prevence.

Jak vyhubit mravence rodu Lasius

Zbavit mravenců se můžeme různými způsoby. Vhodný prostředek je však třeba volit podle situace. V nabídce insekticidních přípravků najdeme produkty účinkují na škůdce jak okamžitě, tak i s pozvolným a dlouhotrvajícím efektem.

Chceme-li se zbavit škůdců okamžitě je vhodné použít rychle biologicky rozložitelný Loxiran k poprachu i postřiku, který lze aplikovat velmi dobře na zahradě, balkóně apod. Na použití v interiérech jsou proti mravencům vhodnější spíš prostředky ve formě postřiku. Například sprej proti mravencům Bros, nebo Loxiran sprej, který proti mravencům účinkuje i po zaschnutí.

Ne vždy je však užití postřiku či prachového přípravku vhodné, zvláště máme-li děti či mazlíčky, musíme volit jiné metody, jak se zbavit mravenců . Za jistých okolností může být ideální užití gelu na mravence, který lze aplikovat na nábytek apod. Ten v sobě obsahuje složky, které lákají mravence ke konzumaci. Dělnice gel donáší do kolonií, krmí jím další členy hnízda a postupně dochází k vyhynutí všech členů. Mluvíme zde o takzvaném dominovém efektu.

Podobně fungují i takzvané mravenčí bufety, ve kterých je návnada chráněna před nepříznivými vlivy či před nechtěným pozřením dětmi apod. Nevýhodou je, že se tyto mravenčí pasti musí klást před vchod do kolonie a při větším zamoření je jich nutno užít více.

Pro vyhubení mravenců v uzavřené místnosti lze užít i speciální insekticidní dýmovnici, která po aktivaci vodou roznáší do vzduchu látky hubící mravence i další hmyz.. Dým se
dobře dostává do škvír apod. Tato metoda však není úplně vždy stoprocentní, zvláště jsou-li mravenci ukryti i mimo uzavřenou místnost.

Návnadové staničky s jedem na mravence
Mravenčí bufet je jeden z nejlepších prostředků na likvidaci mravenců.

Jak vyhubit mravence Faraon

Aby bylo vyhubení mravenců Faraon účinné, je potřeba užití speciální nástrahy, které jsou vyvynuty speciálně na hubení mravenců faraonů.
Likvidovat faraony pomocí postřiků není vhodné, protože zabijete jen mravence, které přelezou přes postřik, ale nezničíte celou kolonii.
Nástrahy na faraony je potřeba aplikovat na vhodná místa, hlavně v koupelně a kuchyni, případně na jiná místa výskytu mravenců.
Po nastražení nástrahy ji dělnice přenášejí do hnízda a krmí s ní larvy i královnu, čímž dochází k intoxikaci a následné likvidaci celé kolonie. Než hnízdo vyhyne může trvat 1-2 týdny ale je potřeba vytrvat s nástrahou a nepoužívat insekticidní spreje, aby mohli mravenci nanosit nástrahu do hnízda.

Nejdůležitější zásady při likvidaci mravenců faraonů

    • používat nástrahy speciálně vyvynuté na hubení faraonů
    • nekombinovat nástrahy s různými spreji a postřiky
    • nástrahy po sežrání průbežně doplňovat dokud trvá odběr
    • použít nástrahy pokud možno ve všech zasažených bytech naráz aby byla likvidace dokonalá

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti mravencům najdete na www.pasti.cz/proti-mravencum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S MRAVENCI.

65 komentářů k: “Jak se zbavit mravenců

  1. Dobrý den,
    Mravenčí bufet má oproti ostatním přípravkům tu výhodu, že mravence nezabije hned ale až po zhruba 10-14 dnech. Takže mravenci stihnou roztokem nakrmit všechny v mraveništi a po dvou týdnech tak uhyne celé mravenčí společenstvo. Pokud tam máte ane nějaké obří braveniště, tak by jste bufetů potřeboval velké množství. Další možnost je loxiran sprej proti mravencům, který působí okamčitě ale na rozdíl od postřiků z drogerií je pro mravence toxický i po zaschnutí takže nemusíte stříkat přímo na živé mravence stačí ošetřit plochu přes kterou mravenci potom přelezou.

  2. Dobrý den,
    mám větší problém přestěhovaly jsme se do starého rodinného domku který rekonstruujeme. Při výměně starých dřevěných oken (po vymlácení) jsme zjistili že máme opravdu obrovitánské mraveniště ve zdech….dva vysavače nestíhaly pobrat to množství….od té doby jsme vyzkoušely obrovskou řadu prostředků typu domečku z cukrem a tomu podobné….neúspěšné…jediné co je zabíjí okamžitě byl sprej od větnamce jmenuje se cobra…..ale to neřeší problém jak se zbavit mraveniště pouze jak efektivně vyhubit velký dav….je nějaká záruka toho že ten mravenčí bufet zabere? opravdu už jsme vyhodily ne malé peníze za tento problém….děkuji za odpověď =)

  3. Dobrý den, pořídili jsme zahrádku a ta mě zbavila přesvědčení o užitečnosti mravenců 🙁 jsou prostě všude, zahrádka je suchá, sežraná a co neni sežrané, na to nosej mšice 🙁 Máme tam ale i králíky, psa, spoustu ještěrek, slepýše a ježka. Můžete mi poradit nějaké přípravky co nejsou škodlivé pro ostatní zvířátka a účinné na mravence? Děkuji

  4. Dobrý den, máme před domem v pařezu lesní mravence a ke všemu se nám i dostali do baráku. Nestačíme doma zabíjet a navíc máme dřevostavbu. Aby nám barák nezlikvidovali. Prosím o radu.
    Předem děkuji za info.

  5. Dobrý den. Pod plovoucí podlahou a asi i v polystyrenové izolaci pod betonovou podlahou v rohové místnosti rodinného domu (jihovýchodní roh, přízemí), se nám usadily ohromní (více než centimetr dlouzí), asi luční, mravenci. Mravenčí bufet zanáší drobnými bílými kousíčky (asi mirolon, nebo polystyren) a nežerou jej. Nežerou ani tekutou nástrahu proti mravencům (gel). Kapku gelu pokryjí materiálem, který vynosí. Čím se dají tito mravenci vyhubit? Prokousali se asi od základů, neboť po plášti domu neběhají.
    S pozdravem Gor

  6. Dobrý den, jak píšete mravenec lesní je chráněný proto se trávit nesmí a bohužel neznám způsob jak je z domu dostat 🙁 Možná by zabral některý z odpuzovačů hlodavců Weitech, které zároveň fungují i na odpuzovaní hmyzu.
    Do mravenčího bufetu se nevleze – ten je udělaný tak, aby se do něj vlezli pouze klasičtí malí mravenci.

  7. dobrý den chtěla bych prosím poradit vyskytli se mi mravenci v kuchyni co je na něj nejlepší a nejúčinější přípravek?děkuji za radu

  8. Dobrý den. Mám na vás prosbu. Ve staré dřevěnce máme mezi obložením velké mravence – buď mravenec obrovský nebo mravenec dřevokaz. Prosím o radu, co na ně platí. Děkuji za radu. S pozdravem Miroslav

  9. Dobrý den,
    chci se zeptat, jestli prostředek mravenčí bufet nebo loxiranS působí i na mravence lesní (Formica rufa).
    Dostali se mi z původní dřevěné přístavby, ve které žijí až na půdu domu (rojí se tam, vynášejí tam vajíčka a mám podezření, že se už trvale zdržují v podkrovní izolaci: papír a skelná vata). Rovněž se bojím, že se mi dostanou do zateplení domu, které jsme letos realizovali (polystyren). Potřebuju jejich výskyt radikálně omezit, nenechám si zničit dům, byť chráněným živočichem.

    Díky za odpověď 🙂

  10. Dobrý den .Mám na zahradě mravence u stromků jak jak se jich mám zbavit nemate někdo s tímto zkušenosti Prosím odpovezte

  11. Dobrý den ,
    Jak se zbavit kolonie okřídlených mravenců v obýváku? je na to vhodný ten mravenčí bufet? vejdou se do něj? a nebo co doporučujete?

    Děkuji za odpověď

  12. Dobrý den, někde jsem četla že na mravence platí skořice. Již jsem zakoupila a zítra jdu zkoušet. Nemáte s tím někdo zkušenosti?? Tak jako ostatním i mě decimují zahradu.

  13. Dobrý den, ráda bych se zeptala: mám všude po upravené zahradě mravence. Jedno mraveniště je bohužel přímo pod jehličnanem, ze kterého již roky tvaruji bonsai. Mám strach, aby mi bonsai kvůli množství mravenců, kteří po ní lezou a pod ní žijí, nezašla. Ráda bych se mravenců zbavila tak, abych s nimi nezničila i bonsai. Existuje prosím nějaký přípravek, který toto dokáže?

    Děkuji za radu.

    Příjemný den přeje

    Mgr.Renáta Kolínová

  14. Dobrý den, na venkovní použití je vhodný například gel na mravence nebo prášek Loxiran S.

    Venku je třeba s mravenci bojovat dlouhodobě. Úplně se jich nezbavíte jindy, ale zredukujete jejich počty na přijatelnou mez..

  15. dobry den mame mravence kolem celeho bazenu (prumer bazenu 5m) a nevime co s tim poradite predem dekuji

  16. Jak se zbavit kolonie okřídlených mravenců v obýváku? je na to vhodný ten mravenčí bufet? vejdou se do něj? a nebo co doporučujete?

  17. Minulý týden jsme řešili výskyt obrovského množství malinkých mravenců (druh jsme nezjistili) v novém rodinném domku, byli pod plovoucí podlahou a vylézali zpoza lišt naprosto všude, po ránu se podlaha doslova hýbala. Ihned jsme kontaktovali deratizéra, ale ten na nás bohužel neměl čas, slíbil za týden a jelikož jsme se neměli kam vystěhovat, koupili jsme na radu prodavače MRAVENČÍ BUFET, rozložili jedno balení, tekutinu jsme museli doplňovat každých 10 minut, takže jsme spotřebovali několik náplní (pozn. v balení je vždy jen 1 náplň), mravenci návnadu obsypali v obrovském množství, proudy tam a zpět, vypadalo to jako scéna z hororu. Už jsme byli přesvědčeni, že to nezvládneme, ale po několika hodinách frmol ustal, mravenci se ztratili a dnes je to 3. den, kdy jsme nezaregistrovali ani jediného, takže předpokládáme, že všichni zahynuli. Velká chvála tomuto výrobku. Funguje a stojí pár korun.

  18. Dobrý den, Gel na mravence je vyloženě jedovatý – mravence zabije během několik vteřin a neudělal by dobře ani jiným zvířatům – záleží na množství které by snědli. Na domácí použití je ideální mravenčí bufet, který mravence nezabije hned ale až po nějaké době, a ti tak kapalinou stihnou nakrmit celou svou kolonii která potom vymře. Dávkovací dóza je udělaná tak, že se k návnadě kočka nebo pes nedostanou.

  19. Dobrý den, mám doma mravence a našla jsem si tady tuten přípravek :
    Liquid Gel Fortox , a chtěla bych se zeptat jestli je nebezbečný pro domácí zvířata a jestli jo ,tak jestli tu není něco čím bych mravence zahubila a nic se nestalo mým domácím mazlíčkům.
    Děkuji za odpověd

  20. Dobrý den, moc děkuji za názory a rady,vzhledem k tomu,že jde přece jen o velký objekt a ne vlastní, a veškeré urgence a prosby selhaly,pokusím se asi použít ty dýmovnice. Prosím ale,jsou nějak cítit?- Nevím sice na jak dlouho zaberou,ale za pokus to stojí….i teď když jdu do koupelny,slyším jak se prožírají jejich kusadla jádrem a polystyrenem, kterým jsme se pokoušeli zateplit naši severní stěnu,na které je i koupelna a wc….mám už z toho asi i fobii,když je vidím na zahradě,jsem úplně nepříčetná,ničí mi i“bonsaje“ v truhlíku. Za pár dnů má přijet na prázdniny dcera s vnukem,budu ráda, když se mravenců zbavím alespoň na chvíli. Ještě jednou děkuji.

  21. Dobrý den, pokud víte odkud mravenci chodí, je ideální je začít hubit už venku. v bytě je na hubení mravenců vhodný mravenčí bufet, vna venkovní použití pokud to není v záhonu se zeleninou můžete použít něco agresivnějšího třeba K-othrine

  22. Dobrý den, měl jsem na chatě podobný problém vždy na začátku léta začaly po chatě lézt okřídlení mravenci. Trvalo to tak měsíc, a zbytek roku byl klid. Nejdřív jsem je trávil práškovými jedy a postřiky, letos na jaře jsem preventivně použil dýmovnici proti hmyzu a vykouřil celý pokoj a prostor pod podlahou odkud lezli, a místo stovek jich letos vylezlo pár. Nezabilo je to všechny ale je to nesrovnatelně lepší než předtím, takže určitě můžu doporučit fumigator na hmyz

  23. ….prosíííím,pomooooc, bydlíme v paneláku,jsme, jak to napsat,byty na venkovní stěně,tedy už panelák končíme, nemáme z této strany sousedy,a z venku se k nám dostávají mravenci stoupačkama,jsou tu nejspíše léta a byty jsou jimi prolezlé,panelák je asi 35-40 let starý a majitel s byty nic nedělá,jen co si kdo spravíme a uděláme,tudíž jsou i marné urgence týkající se mravenců.bydlím v tomto domě už 12 let a z toho 2 roky v tomto krajním bytě a po celou dobu s těmito potvorami marně bojuji,zatím co ostatní si užívají tv a volných chvil,já lozím po bytě a lovím a likviduji mravence,kteří se nejspíš v této době rojí či co,lozí nám po bytě stovky okřídlených asi 12mm velkých mravenců mimo jiných malých také okřídlených,ti jsou také všude,po zemi,záclonách,stěnách,prostě všude, na jídlo však nejdou,o návštěvě si mohu nechat jen zdát,hanbou bych se propadla,dokonce nám prožrali i spárovačku kolem obkladů aby se dostali zpod vany,kde jsem si myslela že se nedostanou ven,ale lezli i kolem koleček na vodovodní baterii,jsou nejspíše v celém jádru,drolí se kolem něj něco jako polystyren a mrtvá těla mravenců, každý den to musím vysávat a zabere to nejmíň 20minut a další den je to tam opět,hromádky nějakého neidentifikovatelného bince,a pokud se chci jít koupat,musím je spláchnout z vany,a na wc pozametat a když není čas tak po nás lozí,jsem opravdu zoufalá a bezradná,skoro všechen volný čas co mám mi zabere likvidace těchto potvor-jiný název pro ně už dávno nemám,poradíte jak se zbavit této nekonečné armády???

  24. Dobry den,chcela by som sa Vas opytat,alebo aby Ste mi poradili,mravce sa mi dostali do baraku cez parapet,mam ich plnu izbu a predsieň a mam strach,že od vyžratia mi vypadne okno,od roku je to čoraz horšie až neunosné.Cim sa ich mam zbavit uplne 🙁 Dakujem

  25. Dobrý den, pokud je mraveniště tak obří a pokud máte možnost ho celé odvézt, tak je to určitě dobré řešení. Po odvezení mraveniště bych zem pod ním prolil nějakým rozředěným přípravkem na mravence například Loxiran-S

  26. Dobrý den , přečetla jsem si návody jak hubit mravence.Prosím a co s mraveništěm,které „vyrostlo “ od podzimu do těchto měsíců na zahradě rekreačního domku a to v udírně. Ta je rozměru 60x 100 cm a je téměř zaplněná.
    Je možné takové mraveniště vybrat a odvést do lesa ? Nebo je to naprosto nepraveditelný úkon.A je nutná chemie ?
    Děkuji za jakoukoliv odpověď.

  27. Dobrý den,
    omylem jsem použila na zahradě v jahodníku Formitox (jen malé množství, spletla jsem to s Loxiran S). Poradíte mi prosím, co ted´s tím?
    Děkuji za odpověd´.

  28. dobrý den, mam mravence v pokoji. Nevím odkud lezou a pořád jich přibývá. Je možné, že je to kvůli tomu,že byly záplavy, a že se nemohou vrátit domů? Jak se jich zbavim?

  29. dobry den chtěla bych se zeptat jak se zbavit mravencu v dome.jsou to takovy ty mini cerni mravenci.ale nevim ani odkud lezou nebo kde maj hnizdo.lezou proste všude.dekuji za odpoved

  30. Dobrý den, Loxiran je ekologicky rozložitelný a v těch malých dávkách ve kterých se používá do spodní vody určitě neprosákne. Ideální je dávat častěji menší dávky, a mravenci to vše sežerou..

  31. Dobrý den,

    jen bych se chtěla přeptat. Pročetla jsem si výše napsané otázky a rady a mám ještě otázečku. Pokud použiji Loxiran S na zahradě, nemůže se mi stát, že se mi z půdy dostane do studny, z které používáme vodu? Nerada bych se zbavila spolu s mravenci i sebe a své rodiny. Děkuji za odpověď

  32. Ty kolíky proti krtkům a hrabošům většinou nepracují na principu ultrazvuku, ale vibrací. Někteří prodejci u nich uvádějí, že vydávají ultrazvukové signály, ale to jde dost těžko, když je kolík dole uzavřený- zvuk nemá kudy ven.
    Plašič krtků hrabočů a hryzců fungující na principu ultrazvuku máme v nabídce také, ale je bateriový a funguje tak, že má uvnitř reproduktor a kolík je dole otevřený. Je třeba otevřený konec zasunout tak, aby se zvuk mohl volně šířit chodbičkami. Jinak zemina ultrazvuk tlumí stejně jako klasický zvuk, takže by Vám to na mravence nepomohlo. Zemí se ultrazvuk šířit nebude – pouze těmi chodbičkami.
    Na mravence by to byly 100% vyhozené peníze.
    Jed je levnější a v případě mravenců rozhodně účinější.
    Pokud máte mravence uvnitř, tak si lidé velmi chválí Mravenčí bufet, který mravence nezabije hned, a ten tak jedem nakrmí i larvy a dělnice v mraveništi a do 14 dnů by mělo vyhynout téměř celé mraveniště..

    Petr Helekal

  33. Děkuji za odpověď,ale mi se objevují na chatě v interiéru .
    Samozřejmě jsou i venku myslíte,že by pomohli takové ty kolíky na
    baterie nebo na solární pohon,ale pracují na stejném ultrazvukovém
    principu .
    Takže každpopádně doporučujete otrávit je …

  34. Dobrý den,
    mravenci jsou velmi odolní a houževnatí, a s žádným plašičem na mravence nejsou dobré zkušenosti 🙁

    Nejlepší je je otrávit buď posypem nebo postřikem. Některé přípravky obsahí přírodní účinné látky, takže si spolu s mravenci neotrávíte půl zahrady. např. Loxiran S

    Petr Helekal

  35. Dobrý den , hodí se nějaký typ plašiče i na mravence ? děkuji

  36. Dobrý den,
    doma hubím mravence v zahradě přípravkem Loxiran S

    Je to biologicky rozložitelný přípravek na přírodní bázi, který se dá použit i v záhonech (neotrávíte si půl zahrady jako většinou ostatních přípravků)

    Když je vlhko, tak ho na mraveniště sypu, když je sucho rozpustím ve vodě a mravence zaleju.

    Funguje velmi dobře, ale mravenců se nikdy ničím nezbavíte úplně. Ale jejich počet se dá pomocí loxiranu zredukovat na přijatelnou úroveň aby neničili a neobtěžovali, ale sem tam nějaký mravenec zůstane ať dělám co dělám..

    Petr Helekal

  37. Dobrý den,
    potřeboval bych zabít mravence v zemi, kteří nám ničí všechnu úrpdu na zahrádce, protože sežerou kořeny a stonky v zemi. Máte v nabídce něco pro takové účely??
    Děkuji

  38. Dobrý den,
    mravenčí bufet by na ně zabral určitě, problém by ale mohl být ve velikosti mravenců – „vchod“ do mravenčího bufetu je asi jen 2-3mm velký, takže nevím, jestli by se tam Vaši mravenci napasovali… Jinak jsou z výsledků s mravenčím bufetem zákazníci nadšení. Druhý nejoblíbenější přípravek je Loxiran S Jeho účinnost je také velmi dobrá.

    Petr Helekal

  39. Dobrý den,
    přečetla jsem si vaše rady ohledně mravenců v domácnosti i venku. Já se potřebuji jen ujistit, jestli ten mravenčí bufet zabírá i na „obří“ mravence, kteří se nám momentálně rozlezli po celém dvorku a zahrádce. Jsou snad všude. Pokud ne, tak co na ně zabírá? Děkuji.

  40. no ants od nemasys je pecka! Loni jsem si to objednával z Anglie stálo mě to skoro 1800 kvůli expresní přepravě aby to potvůrky přežily. Rozdělil jsem si to napůl se sousedem, takže žádná hrůza. Po zbytek roku byl od mravenců pokoj. Letos až zas začínají. Kdyby jste to prodávali za litřík, tak máte prvního zájemce

  41. Dobrý den,
    přípravek se jmenuje nemasys NO ANTS. V česku se zatím nesmí prodávat – není tu registrován. Registrace pro česko se zatím neřešila kvůli poměrně vysoké ceně (prodejní v ČR by byla asi 1000kč) Nedávno jsem si objednal pár kusů pro vlastní potřebu na vyzkoušení tak uvidím. Na Anglických diskuzních fórech si uživatelé výrobek velmi chválí, tak doufám, že toto bude absolutní konec mravenců v mém trávníku. Zatím se mi dařilo pomocí různých přípravků stavy mravenců výrazně decimovat, ale sem tam nějaký ten mraveneček se stále najde…

  42. Dobrý den nevíte kde koupit vČR parazity kteří zabíjí mravence? Mělo by to být něco jako parazitické hlístice nemaslug na slimáky, ale přímo na mravence.

  43. Dobrý den,
    takto funguje mravenčí bufet

    Nesmí na něj ale svítit slunce – je určen an použití v interiérech já ho ale používám na zahradě v trávníku a funguje to výborně. Přikrývám to obráceným květináčem aby na to nesvítilo slunce…

  44. Dobrý den, chtěla bych poradit jak se jmenuje přípravek proti hubení mravenců,který si oni sami donesou do hnízda, a sami se zahubí. Máme je jinak na fasádě kytičkách atd.Děkuji za radu.

  45. Dobrý den,
    pokud je mraveniště pod přístřeškem doporučil bych Vám Loxiran mravenčí bufet
    http://pasti.cz/pripravky-na-mravence-16/loxiran-mravenci-bufet-82.html

    Narozdíl od ostatních přípravků si ho mravenci odnesou do mraveniště, kde s ním nakrmí larvy a královnu, a do 14 dnů tak dojde k vyhubení celého mravenčího společenstva.

    Pokud se chcete mravenců zbavit okamžitě, je dobrý Liquid Gel Fortox
    http://pasti.cz/pripravky-na-mravence-16/liquid-gel-fortox-60g-61.html

    Mravencům velmi chutná ( obsahuje přírodní med) a hynou do 30 minut po sežrání.

    Mravenců v zahradě se na 100% nezbavíte nikdy, ale jejich stav se dá velmi zredukovat na přijatelnou úroveň..

    Petr Helekal

  46. Dobrý den,
    mám na zahradě pod přístřeškem mezi dřívím větší mraveniště. Můžete mi
    prosím poradit jakou látku bych mohl použít na likvidaci mraveniště?
    Děkuji
    Evžen Průša

  47. Dobrý den, jsem rád, že se Vám s krtkem daří. Před chvílí jsem byl taky na
    zahradě – jednoho jsem včera chytil, ale ještě tam mám asi jednoho, a tomu se do pasti nechce…

    Na mravence v domě bych Vám rozhodně doporučil Mravenčí bufet
    je to jediný přípravek z naší nabídky, který vyhubí kompletně
    celé mraveniště. Lidé jsou s ním opravdu spokojení. Jedinou nevýhodou je,
    že účinkuje až za delší dobu, takže Vám tam mravenci ještě nějaký čas po
    aplikaci budou pochodovat…

    Petr Helekal

  48. Dobrý den , mám od Vás klešťovou past na krtky a již 5x jsem byl úspěšný.
    Zatím žádné krtince. Moc děkuji !!!! Teď se mě doma objevili mravenci a
    pod podlahou asi mají mraveniště.Někteří jsou okřídlení a stále je hubím
    vysavačem ale potřebuji zlikvidovat jejich centrum. Prosím o radu jak na ně.
    Mravenčí bufet? Něco účinějšího ?? Děkuji a přeju hodně spokojených
    zákazníků Čejka Vl.

  49. Dobrý den,
    na mravence je nejlepší mravenčí bufet – ten jako jediný obsahuje zpožďovač
    účinku, takže mravenec neuhyne ihned, ale nakrmí jedem i larvy a dělnice v
    mraveništi, takže Vám vyhyne celé mraveniště. Problém je, že na něj nesmí
    svítit slunce ( lidé to řeší tím, že dozičku s roztokem přikryjí například
    květináčem)

    Další dobrá věc je loxiranS – když je vlhko aplikuje se přímo na mraveniště
    jako prášek, když je sucho tak se rozředí ve vodě a mraveniště s ním
    zalejete. Výhodou je, že není toxický a v přírodě je biologicky
    odbouratelný.

    Petr Helekal

  50. Dobrý den,
    potřebovala bych poradit něco na mravence, más s nimi problém v zahradě,
    ničí mi květiny a úrodu.
    Máme je hodně přemnožené a hodně mraveništ v záhonech, žerou mi kořínky i
    rostliny mi chřadnou i hynou.
    Děkuji za radu a s pozdravem
    Kateřina Masopustová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *