JAK SE ZBAVIT MRAVENCŮ

mravenec

mravenec

Popis:

Čeleď mravencovití v sobě zahrnuje velkou skupinu zástupců, z nichž na našem území se přirozeně pohybují mravenci rodu Lasius či mravenec drnový. Mezi zavlečené a škodlivé
druhy řadíme především mravence faraon. Pro všechny je typický sociální život v mraveništích, někdy označovaných také jako kolonie. Rozdíly mezi jednotlivými druhy nacházíme ve vývoji, velikosti, chování i jejich uspořádání. Vzhledově se od sebe liší i jednotlivé kasty v rámci druhu. Tělo všech je viditelně členité, skládá se hlavy, hrudi a zadečku. Na hlavě vyrůstá pár paličkovitých tykadel, oči a ústa, někdy vybavená kusadly. Z hrudi, která je od zadečku oddělena stopkou, vyrůstají tři páry chodidel. Křídla tohoto hmyzu jak samicím, tak i některým samcům slouží k rojení neboli svatebnímu letu. Po té co tento obřad proběhne si je ulomí nebo jim odpadnou.

Druhy mravenců

Mravenec rodu Lasius
– mravenec domácí ( Lasius emarginatus ) – tmavohnědý
– mravenec obecný ( Lasius niger ) – šedočerný
– Lasius umbratus – světle žlutý
– Lasius bruneus – hnědý

Mravenec faraon (Monomorium pharaonis)
V hnízdě mravenců Faraon se vyskytuje mnoho plodných hnědožlutých samic s tmavší hlavou, jejich tělo je dlouhé 3,5 až 4,5 mm. Sterilní dělnice zajišťující potravu a pečující o
larvy jsou menší ( cca 2,5 mm) a mají tmavší zadeček. Tělo samců je asi 3 mm dlouhé, červenohnědé a okřídlené. Po páření brzy hynou. Pro tento rod je typické vytváření kolonií
členěných do dceřiných subkolonií.

Mravenec faraon

Mravenec faraon – Monomorium pharaonis

Mravenec drnový
Původní evropský druh, příbuzný mravence faraon, liší se od něj černým zabarvením. Podobně jako mravenci rodu Lasius pořádá svatební lety. Dělnice tohoto druhu jsou
několikanásobně větší. U nás patří mezi méně škodlivé druhy, občasně kolonizující domácí prostředí.

Výskyt mravenců

Hnízda mravence obecného nacházíme nejčastěji volně v přírodě, někdy také v základech domů či v zahradních zídkách. Mravenec domácí zakládá mraveniště mezi dlažbou chodníků, u zahradních cestiček, ale také v základech budov. Odtud se může dostat až do bytu skrze škvíry v podlaze. Někdy může dojít k rojení i uvnitř bytu. Mimo to se na jaře vydávají dělnice hledat potravu právě dovnitř budov. Tropického mravence faraon nacházíme v trvale vytápěných budovách, potravinářských provozech, zdravotnických zařízeních, sklenících apod., tam kde jsou teploty stále okolo 26 °C. Hnízda zakládá na nepřístupných místech jako jsou kachlíky, dřevěné obložené stěny, konstrukce nábytku apod. Hnízda mravence drnového můžeme nalézt např . v kuchyních, koupelnách apod.

Mravenec v kuchyni

Mravencům stačí i malá prasklinka

Rozmnožování mravenců

Mravenci rodu Lasius procházejí při svém vývoji proměnou dokonalou. Do hnízd kladou vajíčka, z kterých se vyvíjí později larvy a kukly. Z vajíčka se stává dospělec po dvou měsících. Nová hnízda zakládají vždy oplodněné samičky. Dělnice tohoto rodu se dožívají 2 až 3 roky, královny 15 až 20 let.
Mravenci faraon nepořádají svatební lety. Jejich vývoj od vajíčka po dospělce trvá 6 týdnů, při teplotě okolo 26 °C, při vlhkosti 80 %. Královna žije asi 12 měsíců, dělnice 20 týdnů. K šíření dochází štěpením kolonií, přenosem při stěhování nábytku aj. materiálu, v kterých jsou hnízda.
Mravenec drnový – po rojení se oplodněné samice přesouvají do bytů i ve vyšších patrech, kde zakládají kolonie.

Jak škodí mravenci

Mravenci svým chováním znehodnocují potraviny a často jsou i nepříjemnými společníky. Druhy, které se živí medovicí, poskytují ochranu mšicím, a proto jsou nevítanými návštěvníky zahrad. Obvykle je schraňují pod zemí či na ovocných stromech, někdy jim staví i hliněné stavbičky okolo rostlin. Všežravé druhy představují při zamoření mnohonásobně větší riziko. Snadněji se dostávají totiž do styku s choroboplodnými zárodky , které pak přenášejí dál. Velkou škodu mohou napáchat mravenci zvláště v potravinářských provozech, domácnostech apod. Všežravé druhy jsou pak zvláště nevítané ve zdravotnických zařízeních.

Mravenci a mšice

Mravenci opečovávají mšice, jejichž medovicí se živí.

Čím se mravenci živí

Mravenci rodu Lasius konzumují produkty obsahující cukr, medovici (výměšek mšic) a malé druhy hmyzu. Všežravé druhy konzumují v podstatě cokoliv, avšak nejvíce preferují
maso, potraviny živočišného původu a mrtvý hmyz. Dokonce jsou schopni zalézt do poranění u člověka (řezné rány apod.) a konzumovat z nich krev a maso.

Jak se zbavit mravenců

Prevence výskytu mravenců

Abychom zabránili přítomnosti mravenců, je potřeba dodržovat základní hygienická opatření a vhodně skladovat potraviny v uzavřených obalech. Tento hmyz se může dostat do domu nejrůznějšími cestičkami, je třeba kontrolovat například i květináče za oknem. Vhodnou prevencí výskytu může být posyp skořicí, mátou, pepřem, kypřicím práškem, hřebíčkem či kajenským pepřem na místa, kde se škodlivý škůdce pohybuje. Jednak se po sypkých površích se hůře pohybuje, jednak nesnáší pach výše uvedených ingrediencí. Tento postup má však svá úskalí, posypy jsou totiž náchylné na vlhko a proudění vzduchu, zároveň fungují skutečně pouze jako prevence.

Jak vyhubit mravence rodu Lasius

Zbavit mravenců se můžeme různými způsoby. Vhodný prostředek je však třeba volit podle situace. V nabídce insekticidních přípravků najdeme produkty účinkují na škůdce jak okamžitě, tak i s pozvolným a dlouhotrvajícím efektem. Chceme-li se zbavit škůdců okamžitě je vhodné použít rychle biologicky rozložitelný Loxiran k poprachu i postřiku, který lze aplikovat velmi dobře na zahradě, balkóně apod. Na použití v interiérech jsou proti mravencům vhodnější spíš prostředky ve formě postřiku. Například sprej proti mravencům Bros, nebo Loxiran sprej, který proti mravencům účinkuje i po zaschnutí.
Ne vždy je však užití postřiku či prachového přípravku vhodné, zvláště máme-li děti či mazlíčky, musíme volit jiné metody, jak se zbavit mravenců . Za jistých okolností může být ideální užití gelu na mravence, který lze aplikovat na nábytek apod. Ten v sobě obsahuje složky, které lákají mravence ke konzumaci. Dělnice gel donáší do kolonií, krmí jím další členy hnízda a postupně dochází k vyhynutí všech členů. Mluvíme zde o takzvaném dominovém efektu. Podobně fungují i takzvané mravenčí bufety, ve kterých je návnada chráněna před nepříznivými vlivy či před nechtěným pozřením dětmi apod. Nevýhodou je, že se tyto mravenčí pasti musí klást před vchod do kolonie a při větším zamoření je jich nutno užít více.
Pro vyhubení mravenců v uzavřené místnosti lze užít i speciální insekticidní dýmovnici, která po aktivaci vodou roznáší do vzduchu látky hubící mravence i další hmyz.. Dým se
dobře dostává do škvír apod. Tato metoda však není úplně vždy stoprocentní, zvláště jsou-li mravenci ukryti i mimo uzavřenou místnost.

Mravenčí bufet pro likvidaci mravenců v interiérech.

Mravenčí bufet pro likvidaci mravenců v interiérech.

Jak vyhubit mravence Faraon

Aby bylo vyhubení mravenců Faraon účinné, je potřeba užití speciální nástrahy, které jsou vyvynuty speciálně na hubení mravenců faraonů.
Likvidovat faraony pomocí postřiků není vhodné, protože zabijete jen mravence, které přelezou přes postřik, ale nezničíte celou kolonii.
Nástrahy na faraony je potřeba aplikovat na vhodná místa, hlavně v koupelně a kuchyni, případně na jiná místa výskytu mravenců.
Po nastražení nástrahy ji dělnice přenášejí do hnízda a krmí s ní larvy i královnu, čímž dochází k intoxikaci a následné likvidaci celé kolonie. Než hnízdo vyhyne může trvat 1-2 týdny ale je potřeba vytrvat s nástrahou a nepoužívat insekticidní spreje, aby mohli mravenci nanosit nástrahu do hnízda.

Nejdůležitější zásady při likvidaci mravenců faraonů

 • používat nástrahy speciálně vyvynuté na hubení faraonů
 • nekombinovat nástrahy s různými spreji a postřiky
 • nástrahy po sežrání průbežně doplňovat dokud trvá odběr
 • použít nástrahy pokud možno ve všech zasažených bytech naráz aby byla likvidace dokonalá

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti mravencům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S MRAVENCI.

65 odpovědí

 1. Kateřina
  Kateřina / 6-27-2011 / ·

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit něco na mravence, más s nimi problém v zahradě,
  ničí mi květiny a úrodu.
  Máme je hodně přemnožené a hodně mraveništ v záhonech, žerou mi kořínky i
  rostliny mi chřadnou i hynou.
  Děkuji za radu a s pozdravem
  Kateřina Masopustová

 2. Vladimír
  Vladimír / 7-25-2011 / ·

  Dobrý den , mám od Vás klešťovou past na krtky a již 5x jsem byl úspěšný.
  Zatím žádné krtince. Moc děkuji !!!! Teď se mě doma objevili mravenci a
  pod podlahou asi mají mraveniště.Někteří jsou okřídlení a stále je hubím
  vysavačem ale potřebuji zlikvidovat jejich centrum. Prosím o radu jak na ně.
  Mravenčí bufet? Něco účinějšího ?? Děkuji a přeju hodně spokojených
  zákazníků Čejka Vl.

 3. Evžen Průša
  Evžen Průša / 4-24-2012 / ·

  Dobrý den,
  mám na zahradě pod přístřeškem mezi dřívím větší mraveniště. Můžete mi
  prosím poradit jakou látku bych mohl použít na likvidaci mraveniště?
  Děkuji
  Evžen Průša

 4. Monika Cmundová
  Monika Cmundová / 5-11-2012 / ·

  Dobrý den, chtěla bych poradit jak se jmenuje přípravek proti hubení mravenců,který si oni sami donesou do hnízda, a sami se zahubí. Máme je jinak na fasádě kytičkách atd.Děkuji za radu.

 5. Luďěk S.
  Luďěk S. / 5-22-2012 / ·

  Dobrý den nevíte kde koupit vČR parazity kteří zabíjí mravence? Mělo by to být něco jako parazitické hlístice nemaslug na slimáky, ale přímo na mravence.

 6. UFI
  UFI / 5-22-2012 / ·

  no ants od nemasys je pecka! Loni jsem si to objednával z Anglie stálo mě to skoro 1800 kvůli expresní přepravě aby to potvůrky přežily. Rozdělil jsem si to napůl se sousedem, takže žádná hrůza. Po zbytek roku byl od mravenců pokoj. Letos až zas začínají. Kdyby jste to prodávali za litřík, tak máte prvního zájemce

 7. Ivana
  Ivana / 7-22-2012 / ·

  Dobrý den,
  přečetla jsem si vaše rady ohledně mravenců v domácnosti i venku. Já se potřebuji jen ujistit, jestli ten mravenčí bufet zabírá i na “obří” mravence, kteří se nám momentálně rozlezli po celém dvorku a zahrádce. Jsou snad všude. Pokud ne, tak co na ně zabírá? Děkuji.

 8. Jakub
  Jakub / 8-12-2012 / ·

  Dobrý den,
  potřeboval bych zabít mravence v zemi, kteří nám ničí všechnu úrpdu na zahrádce, protože sežerou kořeny a stonky v zemi. Máte v nabídce něco pro takové účely??
  Děkuji

 9. D.K.
  D.K. / 8-14-2012 / ·

  Dobrý den , hodí se nějaký typ plašiče i na mravence ? děkuji

 10. D.K.
  D.K. / 8-14-2012 / ·

  Děkuji za odpověď,ale mi se objevují na chatě v interiéru .
  Samozřejmě jsou i venku myslíte,že by pomohli takové ty kolíky na
  baterie nebo na solární pohon,ale pracují na stejném ultrazvukovém
  principu .
  Takže každpopádně doporučujete otrávit je …

 11. Kadlecovic
  Kadlecovic / 4-30-2013 / ·

  Dobrý den,

  jen bych se chtěla přeptat. Pročetla jsem si výše napsané otázky a rady a mám ještě otázečku. Pokud použiji Loxiran S na zahradě, nemůže se mi stát, že se mi z půdy dostane do studny, z které používáme vodu? Nerada bych se zbavila spolu s mravenci i sebe a své rodiny. Děkuji za odpověď

 12. aandrea
  aandrea / 6-4-2013 / ·

  dobry den chtěla bych se zeptat jak se zbavit mravencu v dome.jsou to takovy ty mini cerni mravenci.ale nevim ani odkud lezou nebo kde maj hnizdo.lezou proste všude.dekuji za odpoved

 13. kristina
  kristina / 6-11-2013 / ·

  dobrý den, mam mravence v pokoji. Nevím odkud lezou a pořád jich přibývá. Je možné, že je to kvůli tomu,že byly záplavy, a že se nemohou vrátit domů? Jak se jich zbavim?

 14. Linda
  Linda / 6-16-2013 / ·

  Dobrý den,
  omylem jsem použila na zahradě v jahodníku Formitox (jen malé množství, spletla jsem to s Loxiran S). Poradíte mi prosím, co ted´s tím?
  Děkuji za odpověd´.

 15. Jana Karschová
  Jana Karschová / 6-23-2013 / ·

  Dobrý den , přečetla jsem si návody jak hubit mravence.Prosím a co s mraveništěm,které “vyrostlo ” od podzimu do těchto měsíců na zahradě rekreačního domku a to v udírně. Ta je rozměru 60x 100 cm a je téměř zaplněná.
  Je možné takové mraveniště vybrat a odvést do lesa ? Nebo je to naprosto nepraveditelný úkon.A je nutná chemie ?
  Děkuji za jakoukoliv odpověď.

 16. Jana
  Jana / 7-20-2013 / ·

  Dobry den,chcela by som sa Vas opytat,alebo aby Ste mi poradili,mravce sa mi dostali do baraku cez parapet,mam ich plnu izbu a predsieň a mam strach,že od vyžratia mi vypadne okno,od roku je to čoraz horšie až neunosné.Cim sa ich mam zbavit uplne 🙁 Dakujem

 17. kulihrach
  kulihrach / 7-21-2013 / ·

  ….prosíííím,pomooooc, bydlíme v paneláku,jsme, jak to napsat,byty na venkovní stěně,tedy už panelák končíme, nemáme z této strany sousedy,a z venku se k nám dostávají mravenci stoupačkama,jsou tu nejspíše léta a byty jsou jimi prolezlé,panelák je asi 35-40 let starý a majitel s byty nic nedělá,jen co si kdo spravíme a uděláme,tudíž jsou i marné urgence týkající se mravenců.bydlím v tomto domě už 12 let a z toho 2 roky v tomto krajním bytě a po celou dobu s těmito potvorami marně bojuji,zatím co ostatní si užívají tv a volných chvil,já lozím po bytě a lovím a likviduji mravence,kteří se nejspíš v této době rojí či co,lozí nám po bytě stovky okřídlených asi 12mm velkých mravenců mimo jiných malých také okřídlených,ti jsou také všude,po zemi,záclonách,stěnách,prostě všude, na jídlo však nejdou,o návštěvě si mohu nechat jen zdát,hanbou bych se propadla,dokonce nám prožrali i spárovačku kolem obkladů aby se dostali zpod vany,kde jsem si myslela že se nedostanou ven,ale lezli i kolem koleček na vodovodní baterii,jsou nejspíše v celém jádru,drolí se kolem něj něco jako polystyren a mrtvá těla mravenců, každý den to musím vysávat a zabere to nejmíň 20minut a další den je to tam opět,hromádky nějakého neidentifikovatelného bince,a pokud se chci jít koupat,musím je spláchnout z vany,a na wc pozametat a když není čas tak po nás lozí,jsem opravdu zoufalá a bezradná,skoro všechen volný čas co mám mi zabere likvidace těchto potvor-jiný název pro ně už dávno nemám,poradíte jak se zbavit této nekonečné armády???

 18. kulihrach
  kulihrach / 7-24-2013 / ·

  Dobrý den, moc děkuji za názory a rady,vzhledem k tomu,že jde přece jen o velký objekt a ne vlastní, a veškeré urgence a prosby selhaly,pokusím se asi použít ty dýmovnice. Prosím ale,jsou nějak cítit?- Nevím sice na jak dlouho zaberou,ale za pokus to stojí….i teď když jdu do koupelny,slyším jak se prožírají jejich kusadla jádrem a polystyrenem, kterým jsme se pokoušeli zateplit naši severní stěnu,na které je i koupelna a wc….mám už z toho asi i fobii,když je vidím na zahradě,jsem úplně nepříčetná,ničí mi i”bonsaje” v truhlíku. Za pár dnů má přijet na prázdniny dcera s vnukem,budu ráda, když se mravenců zbavím alespoň na chvíli. Ještě jednou děkuji.

 19. kateřina
  kateřina / 5-6-2014 / ·

  Dobrý den, mám doma mravence a našla jsem si tady tuten přípravek :
  Liquid Gel Fortox , a chtěla bych se zeptat jestli je nebezbečný pro domácí zvířata a jestli jo ,tak jestli tu není něco čím bych mravence zahubila a nic se nestalo mým domácím mazlíčkům.
  Děkuji za odpověd

 20. Vladěn
  Vladěn / 5-19-2014 / ·

  Minulý týden jsme řešili výskyt obrovského množství malinkých mravenců (druh jsme nezjistili) v novém rodinném domku, byli pod plovoucí podlahou a vylézali zpoza lišt naprosto všude, po ránu se podlaha doslova hýbala. Ihned jsme kontaktovali deratizéra, ale ten na nás bohužel neměl čas, slíbil za týden a jelikož jsme se neměli kam vystěhovat, koupili jsme na radu prodavače MRAVENČÍ BUFET, rozložili jedno balení, tekutinu jsme museli doplňovat každých 10 minut, takže jsme spotřebovali několik náplní (pozn. v balení je vždy jen 1 náplň), mravenci návnadu obsypali v obrovském množství, proudy tam a zpět, vypadalo to jako scéna z hororu. Už jsme byli přesvědčeni, že to nezvládneme, ale po několika hodinách frmol ustal, mravenci se ztratili a dnes je to 3. den, kdy jsme nezaregistrovali ani jediného, takže předpokládáme, že všichni zahynuli. Velká chvála tomuto výrobku. Funguje a stojí pár korun.

 21. panák
  panák / 6-21-2014 / ·

  Jak se zbavit kolonie okřídlených mravenců v obýváku? je na to vhodný ten mravenčí bufet? vejdou se do něj? a nebo co doporučujete?

 22. michal
  michal / 7-29-2014 / ·

  dobry den mame mravence kolem celeho bazenu (prumer bazenu 5m) a nevime co s tim poradite predem dekuji

 23. Renáta
  Renáta / 1-27-2015 / ·

  Dobrý den, ráda bych se zeptala: mám všude po upravené zahradě mravence. Jedno mraveniště je bohužel přímo pod jehličnanem, ze kterého již roky tvaruji bonsai. Mám strach, aby mi bonsai kvůli množství mravenců, kteří po ní lezou a pod ní žijí, nezašla. Ráda bych se mravenců zbavila tak, abych s nimi nezničila i bonsai. Existuje prosím nějaký přípravek, který toto dokáže?

  Děkuji za radu.

  Příjemný den přeje

  Mgr.Renáta Kolínová

 24. Jiřina Šatavová
  Jiřina Šatavová / 4-14-2015 / ·

  Dobrý den, někde jsem četla že na mravence platí skořice. Již jsem zakoupila a zítra jdu zkoušet. Nemáte s tím někdo zkušenosti?? Tak jako ostatním i mě decimují zahradu.

 25. Dara
  Dara / 5-30-2015 / ·

  Dobrý den ,
  Jak se zbavit kolonie okřídlených mravenců v obýváku? je na to vhodný ten mravenčí bufet? vejdou se do něj? a nebo co doporučujete?

  Děkuji za odpověď

 26. Trolololollolololloo
  Trolololollolololloo / 6-7-2015 / ·

  Dobrý den .Mám na zahradě mravence u stromků jak jak se jich mám zbavit nemate někdo s tímto zkušenosti Prosím odpovezte

 27. Michal
  Michal / 6-25-2015 / ·

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli prostředek mravenčí bufet nebo loxiranS působí i na mravence lesní (Formica rufa).
  Dostali se mi z původní dřevěné přístavby, ve které žijí až na půdu domu (rojí se tam, vynášejí tam vajíčka a mám podezření, že se už trvale zdržují v podkrovní izolaci: papír a skelná vata). Rovněž se bojím, že se mi dostanou do zateplení domu, které jsme letos realizovali (polystyren). Potřebuju jejich výskyt radikálně omezit, nenechám si zničit dům, byť chráněným živočichem.

  Díky za odpověď 🙂

 28. Miroslav
  Miroslav / 7-1-2015 / ·

  Dobrý den. Mám na vás prosbu. Ve staré dřevěnce máme mezi obložením velké mravence – buď mravenec obrovský nebo mravenec dřevokaz. Prosím o radu, co na ně platí. Děkuji za radu. S pozdravem Miroslav

 29. Michaela
  Michaela / 7-29-2015 / ·

  dobrý den chtěla bych prosím poradit vyskytli se mi mravenci v kuchyni co je na něj nejlepší a nejúčinější přípravek?děkuji za radu

 30. Gor
  Gor / 8-8-2015 / ·

  Dobrý den. Pod plovoucí podlahou a asi i v polystyrenové izolaci pod betonovou podlahou v rohové místnosti rodinného domu (jihovýchodní roh, přízemí), se nám usadily ohromní (více než centimetr dlouzí), asi luční, mravenci. Mravenčí bufet zanáší drobnými bílými kousíčky (asi mirolon, nebo polystyren) a nežerou jej. Nežerou ani tekutou nástrahu proti mravencům (gel). Kapku gelu pokryjí materiálem, který vynosí. Čím se dají tito mravenci vyhubit? Prokousali se asi od základů, neboť po plášti domu neběhají.
  S pozdravem Gor

 31. Martin
  Martin / 8-26-2015 / ·

  Dobrý den, máme před domem v pařezu lesní mravence a ke všemu se nám i dostali do baráku. Nestačíme doma zabíjet a navíc máme dřevostavbu. Aby nám barák nezlikvidovali. Prosím o radu.
  Předem děkuji za info.

 32. Tereza
  Tereza / 9-1-2015 / ·

  Dobrý den, pořídili jsme zahrádku a ta mě zbavila přesvědčení o užitečnosti mravenců 🙁 jsou prostě všude, zahrádka je suchá, sežraná a co neni sežrané, na to nosej mšice 🙁 Máme tam ale i králíky, psa, spoustu ještěrek, slepýše a ježka. Můžete mi poradit nějaké přípravky co nejsou škodlivé pro ostatní zvířátka a účinné na mravence? Děkuji

 33. Max
  Max / 4-14-2016 / ·

  Dobrý den,
  mám větší problém přestěhovaly jsme se do starého rodinného domku který rekonstruujeme. Při výměně starých dřevěných oken (po vymlácení) jsme zjistili že máme opravdu obrovitánské mraveniště ve zdech….dva vysavače nestíhaly pobrat to množství….od té doby jsme vyzkoušely obrovskou řadu prostředků typu domečku z cukrem a tomu podobné….neúspěšné…jediné co je zabíjí okamžitě byl sprej od větnamce jmenuje se cobra…..ale to neřeší problém jak se zbavit mraveniště pouze jak efektivně vyhubit velký dav….je nějaká záruka toho že ten mravenčí bufet zabere? opravdu už jsme vyhodily ne malé peníze za tento problém….děkuji za odpověď =)

Napsat odpověď