JAK SE ZBAVIT ŠTĚNIC

štěnice

Popis štěnice

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Nejčastěji se setkáváme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka. Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Štěnice se sdružují v “hnízdech” Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Druhy štěnic

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví.

Výskyt štěnic

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, … Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství. Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu. Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je tepelná past na štěnice – past vyzařuje po omezenou dobu teplo, které štěnice také láká a poté co vlezou do pasti se také přilepí.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol. Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

 • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
 • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.
 • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému. Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím kolem 3000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

876 odpovědí

 1. Alena Vychodilová
  Alena Vychodilová / 3-2-2012 / ·

  zakoupila jsem si přípravek proti štěnicím protect, aplikovala ho podle návodu, a hned první noc jsem měla zase 5 štípanců 🙁

 2. Jan
  Jan / 3-4-2012 / ·

  Mám opačný problém- pozval jsem si domů deratizéra s tím že mi štěnice vyplynuje. Jeho zásah ve 3 pokojích stál 6 tisíc a výsledek mě příjemně překvapil hned první den po zásahu ani jedno štípnutí. Ale asi po třech dnech se situace začala vracet zpět do zaběhlých kolejí a štěnice začaly znovuútočit noc co noc. Docela mě překvapilo, když jsem tu na stránkách zjistil, že ty dýmové misky které onen “profesionál” použili jsou volně prodejné, takže v mém bytě použit 3 dýmovnice za 1200kč a mě naúčtoval 6000kč. Zajímalo by mě, jestli tyhle vámi prodávané dýmové patrony jsou určeny i k profesionální deratizaci? děkuji za odpověď Honza

 3. Alena Vychodilová
  Alena Vychodilová / 3-5-2012 / ·

  Tak to vypadá nadějně! Včerejší i dnešní noc ani jeden štípanec 🙂 doufám že od štěnic už bude definitivně pokoj jsem z těch potvor už vyřízená 🙁

 4. Hynek
  Hynek / 3-7-2012 / ·

  Dobrý den. Chtěl bych paní Alenu poprosit o informaci jak se věc vyvíjí. Dnes jsem stříkal protectem a už se děsím noci. Díky

 5. Alena Vychodilová
  Alena Vychodilová / 3-8-2012 / ·

  Pane Hynku musím to zaklapet, ale zatím je to perfektní už 5 dní ani jeden štípanec!! 🙂 Ještě pár dní počkám, a pak to pro jiatotu nastříkám znovu jak mi tu radili. Tak držím palce ať se vám daří.

 6. Alena Vychodilová
  Alena Vychodilová / 3-13-2012 / ·

  Dnes jsem provedla druhý postřik Protectem. Už 10 dní klid, tak začínámv klidu spát a doufat že už se ty potvory nikdy nevrátí.

 7. žaneta
  žaneta / 3-25-2012 / ·

  dobry den mam takovy dotaz uz stoho šilim ale našla jsem na zemi štenici v kuchyni a v detskem pokoji a take v koupelne co nechapu našla jsem je ve dne a pritom se vsude piše ze ve dne se najit nemouhou jen vecer ale je to 100procent štenice mam to ve skleničce našla jsem to na internetu jak to vypada a je to presne ona a jak jsem to chytla vystriklo s to plno krve nevim v jakem to mam stadiju mam 3+1byt ale v postelich naštesti jsem to nikde nenašla jak je to možne????dekuji predem za odpovedi

 8. eva
  eva / 4-27-2012 / ·

  Dobrý den mam takvý malý dotaz chtěla bych jestli by jste mi neporadily jak se zbavit ŠTĚNIC mám jich doma celkem dost už jsme skusila všechno a nic naně neplatí už jsem nechala 3 byty a nábytek jen jsem šla jak se říká naha z bytu do bytu a pořád se jich nemůžu zbavit donesli mi to zase do nového bytu a než se rozhodnu se vystěhovat tak bych ještě něco chtěla zkusit aby jsem je vyhubila tak kdyby byl někdo tak hodnej a poradil mi jaký připravek a nebo jak na mě Děkuji……….

 9. Ira
  Ira / 5-10-2012 / ·

  For Evu: Není levnější pozvat deratizační firmu, než se furt stěhovat? A navíc je to sobecké nechat po sobě v bytě štěnice.

 10. Věra
  Věra / 5-24-2012 / ·

  Přeji dobrý den.
  Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít jednou doma štěnice. Objev to byl přímo šokující, dokonce jsem napřed ani nevěděla, jakého “broučka” to vlastně vidím. Ačkoliv jsem přes všemožná varování na netu jako první reakci zakoupila za 300 spreje na hubení lezoucího hmyzu a celou místnost jimi opravdu důkladně vystříkala, výsledkem bylo jen zabití asi 30 různých broučků, pavouků a mušek. Jedna štěnice vylezla a tu jsem spláchla. Zavolala jsem firmu. Byli tu včera a pokoj vystříkali. Vím, že zlikvidování všech štěnic bude chvilku trvat, ale už dneska jsme za postelí našli 10 mrtvých štěnic. Proč to píšu? Opravdu nemá smysl pokoušet se o hubení štěnic prostředky z drogerie, chce to rychlý a odborný zásah. Snad jsme na dobré cestě mít zase byt bez téhle odporné havěti…

 11. hanka
  hanka / 5-27-2012 / ·

  Zdravím, i já jsem dnes ke své hrůze zjistila, že asi sdílím s vámi stejný problém. Už delší dobu pozoruji poránu a večer štípance, celou dobu mám podezření na postel, a proto ji pořád pečlivě prohlížím, luxuji. Chodila jsem i po všech možných doktorech, ale nikdoho zatím nenapadla možnost štěnic. Problém dokonce na cca 2 měsíce ustal, dokonce se před tím postupně snižoval, aniž bych cokoliv podnikala. Pak ale znovu nastoupil a roste. Jak jsem psala, celou postel zatím sleduji a vysávám. Najednou jsem si dnes všimla na několika místech těch, jak jsem zjistila typických, černých teček a broučků…po prozkoumání netu jsem se, přiznám, v šoku rozplakala…Pravda je, že stejně jako jedna respondentka jsem asi 2x podobného broučka viděla za bílého dne volně na podlaze. Ale bydlím v přízemí, pod okny mám park, myslela jsem si, že prostě něco vlezlo dovnitř… Jak se zdá, mýlila jsem se. Píšete, že větší množství se špatně likviduje. Můžete mi říct, co znamená větší a menší množství? Zkušenosti zatím žádné nemám. A ještě jeden dotaz, kde se dají dýmovnice pro neprofesionální použití pořídit a jak se jmenují? Díky, Hanka.

 12. Lenka
  Lenka / 5-30-2012 / ·

  Dobrý den, tak vítám do klubu :-(. Podle kousanců to je asi štěnice. Poprvé mě pokousaly při odpoledním spánku, proto mě ta možnost, že by šlo o tohoto nočního tvora, ani nenapadla. Navíc se mi dostaly pod pyžamo s dlouhým rukávem, přičemž spím totálně zakutaná do deky celou noc, takže nechápu, jak se mi dostaly na tělo. Nohy, které mi koukají, pokousané nebyly. Máme na beton lepený koberec v ložnici. Je vůbec nějaká šance že něco pronikne pod něj, kdyby tam náhodou byly? Postel jsem prohledala dokonale několikrát a nenašla jsem nic. Pořád se drbu na celém těle, mám pocit, že mě něco kouše. A ty štípance se vůbec nehojí, mně se zdá, že se jejich svědění po týdnu stále zhoršuje. Děsím sekaždé další noci, jsem už hrozně unavená. Poradil byste, jak získat JISTOTU, že to je FAKT ona? Objednala jsem si za tím účelem past na štěnice a jsem na to zvědavá. Měla by přijít zítra. Co přesně obsahuje ta dýmovnice? Jsem BIO člověk velice citlivý na všechny chemikálie, i na ty, o kterých reklamy hlásají, že jsou dočista neškodné 🙂 Díky!

 13. hanka
  hanka / 5-31-2012 / ·

  Lenko, jak je vidět podle mého předchozího zápisu, jsem nováček a ráda bych u toho zůstala:-). Můžu předat své zkušenosti se štípanci a diagnostikou. Štípance vypadají i svědí jako od komára. Musím říct, že mně mizely celkem rychle. Napřed jen na rukou a nohou, ale pak už i po těle. Podle toho, co jsem četla a co jsem sama až následně objevila, jsou typické malé skvrnky od krve na posteli po rozlehnutí brouka (ani se mi to slovo nechce psát) a malinká černá zrníčka (jako rozsypaný mletý pepř) v místech výskytu. Pravda je, že to jsem objevila opravdu až jako poslední. Do té doby jsem postel neustále prohlížela, vysávala, převlékala, a vidět nebylo vůbec nic.
  Celý problém jsem nakonec nahlásila majiteli bytu, a ten objednal deratizační firmu. Mezi tím jsem ale také zakoupila dýmovnice, ale deratizátor mě varoval, abych je nepoužívala, že bych ty potvory mohla před jejich příchodem jen rozehnat, a o to obtížněji by se jim pak hubily… Tak je mám odložené a pozítří mě čeká zásah odborníků.
  Také jsem zjistila, že v nedalekém okolí se řeší několik dalších případů…
  Tak držím palce a o výsledek deratizace se podělím.
  Hanka

 14. Lenka
  Lenka / 6-3-2012 / ·

  Hanko, zajímá mě všechno. Já jsem včera večer vystříkala ložnici Protectem, málem jsem se u toho udusila, šla jsem spát do pokoje pro hosty a ráno v jiné posteli nové kousance a na novém čistém bílém prostěradle krvavá skvrnka i černé tečky. Já chápu, že deratizér bude tvrdit, že bez něj to nejde, ale když jsem ještě ani jednu tu mrchu neobjevila, jak mám poznat, jestli jich je tolik, abych si koupila dýmovnice sama nebo jestli musím pozvat firmu? Jaký je rozdíl mezi jeho dýmovnicí a mojí dýmovnicí? Snad možná jedině ten, že on to dělá běžně, takže se nebojí s tím manipulovat, kdežto já šílím strachy.Navíc u nás na malém městě si umím dost živě představit to haló, deratizér bude šeptat všude velké tajemství, že ta nóbl podnikatelka má štěnice. Máme krásný dům, zazanmenali jsem různé závistivé reakce a navíc si dovolujeme hodně cestovat. Takže to máme nejspíš za to. To by bylo radosti mezi závistivými občany! Tak jsem z toho taková celá přešlá. Nejraději bych na rok a půl odjela, aby ty mrchy pochcípaly hlady. Napadlo mě, jestli nemají biologického nepřítele. koupit prostě násadu něčeho, co je vyšťourá a odloví. Jenže jsem nic takového na internetu nenašla. Měla jsem tu neadekvátní reakci na kousnutí po homeopatickém léku. Jen jsem ho vysadila, nové vpichy jsou malé a nesvědí a ty staré se zahojily. Takže to vypadá, že už je máme opravu doma dlouho a jen jsem prostě nezaznamenala, že mi někdo pije krev :-(. Hanko, určitě napište, jak to probíhalo a jestli to pomohlo. Díky a držím palce!

 15. hanka
  hanka / 6-3-2012 / ·

  Lenko, právě jsem dorazila po nuceném opuštění bytu domů a zjišťuji výsledky. Sama procedura je celkem devastující. Ne že bych já sama fyzicky trpěla, ale už sám ten pocit. Taky bydlím na malém městě a nepřející lidi znám. Nejradši bych teď chodila kanály…
  Dýmovnice, které jsem koupila sama deratizér nezná, nepomlouval, jen mi řekl, že k nim nemůže nic říct. Celý byt prohlédl, upozornil na riziková místa a, na rozdíl ode mně, která reaguji panicky jako Vy, do nich prostě hrábnul. A našel… Oni postupovali tak, že místa, kde podle nich je možné riziko, posprejovali čímsi – všude mokro, ale ujistili mě, že to vyschne a nemusím se bát plísní. Potom pokoj, kde zjistili výskyt a do toho, kam jsem v hrůze utekla, zaplynovali a musely být min. 12 hodin uzavřené. Teď mám pouze vytřít a vyluxovat, nic pokud možno neomývat a věci vyprat na min. 60°. Za měsíc by měli přijít podruhé, protože jsou schopni zabít jen živé jedince a do té doby by se mohla vylíhnout vajíčka…Takže vše nanovo. Upozorňovali, že bude smrad, ale dá se vyvětrat. Musím říct, že nic necítím, ale větrám. Podlaha je pokrytá filmem a v tom jednom pokoji jsem opravdu našla mrtvolky. Snad Vám ani nemusím popisovat, jak jsem se návratu děsila a že jsem se i po cestě hrůzou rozplakala.
  Píšete, že dost cestujete, to prý je nejčastější přenos. Odkudkoliv kamkoliv, kdokoliv. Na životní úrovni, ani na kategorii hotelu nezáleží. I já jsem se před pár měsíci vrátila z krásné dovolené. Ale tyhle bestie prý jsou opravdu kdekoliv. Můžete si je přivézt v tašce, do té Vám to může přelézt z tašky kohokoliv (představte si zavazadlový prostor v letadle), vlezou všude, třeba i za tapety, lišty, koberce, panty, rámy, futra. Prvence prý absolutně není, neubráníte se, můžete si je přinést ve zboží z obchodu, ze zkušební kabinky, dopravního prostředku, prostě cokoliv v pravém slova smyslu. I reakce jsou velmi individuální. Neexistuje, co by je, jak říkáte vyšťouralo, zápach, který by je odradil, nic. Dnes jsem taky myslela na to, že bych nejradši odjela a dlooouho se nevracela. Oni si ale prý na Vás počkají klidně i půl roku bez úhony na apetitu…
  To je asi tak vše, co si teď dokážu vybavit. Držím Vám palce a budu dál hlásit vývoj. Hanka

 16. hanka
  hanka / 6-4-2012 / ·

  Tak mě při bezesných nocích napadlo – když se všude píše, že všechna stádia včetně vajíček zničí teplota nad 60°, jestli by nepomohl parní čistič. Netuším sice, jakou teplotu má pára v něm vyvinutá, ale myslím si, že k vytvoření páry je potřeba teplota dost vysoká. A pára se dostane prakticky všude…Nezkusil jste to někdo?

 17. Lenka
  Lenka / 6-6-2012 / ·

  Četla jsem to, někaký muž se chlubil výbornými výledky parním vymýcením, ale to prý musíte vědět, kde jsou. Já jsem se rozhodla zakoupit dýmovnici a zkusit sama. Kontaktvala jsem totiž deratizéry v neděli a dodnes se mi od nich nikdo neozval. Považuji to za určité znamení. Alenka v této diskuzi si taky pomohla sama a už se prozatím neozývá. po měsíci udělám totéž a to by byl čert, abch se těch mrch nezbavila. A po každém návratu z cicziny, holt, před vypráním vystříkáme zavazadla Protectem a ještě budeme prát na 60 stupńů. Nedá se nic dělat. V tomhle se nedá existovat. Ach jo, držte palce!

 18. hanka
  hanka / 6-6-2012 / ·

  Máte pravdu, tohle nejde! Já zatím po prvních 2 dnech, kdy jsem našla mrtvolky, nic nevidím (to jsem ale neviděla ani předtím) a poštípaná nejsem. Pravda ale je, že v tom pokoji, kde jsme je našli, jsem si zatím spát netroufla, byť vím, že bych měla, ale volavku jim dělat nedokážu… Jak jsem psala, čeká mě druhé kolo. Až pojedu na dovolenou, ještě spustím ty dýmovnice. Zatím peru, žehlím, vysávám. Dnes jsem si objednala i ten parní čistič. Stejně jsem o něm delší dobu uvažovala. Na dovolenou mi deratizér radil vakupytle, ale ty stejně na místě otevřu a pak nebudu mít vysavač, abych je zase vysála. Tak zkusím koupit pytle na “zipy”, co mají v IKEA. Doposud jsem balila jen do normálních. Budu mít přinejmenším lepší pocit.
  Škoda, že jste nepochodila s DDD, třeba je to opravdu znamení:-) Držte se a dejte vědět, jsem zvědavá, jak zaberou dýmovnice, když už je tu mám..Držím palce!

 19. Alex
  Alex / 6-10-2012 / ·

  S deratizační firmou na likvidaci štěnic mám podobnou zkušenost jako Lenka – vzal jsem si kontakt na firmu, která nám provádí deratizace na firmě v Praze, ale jejich zájem o práci zmizel ve chvíli kdy zjistili, že se jedná pouze o deratizaci bytu. Na rovinu mi řekli, že tato práce je pro ně finančně nezajímavá 🙁
  Jejich přístup se nezměnil ani poté, co jsem jim řekl že samozřejmě chápu, že se jim musí vyplatit ke mě přijet, a jsem ochotný jim za to zaplatit, hlavně když se těch potvor zbavím..

  Zkusím to postříkat tím protectem a potom se určitě ozvu. Prosím napište, komu se povede se těch potvor opravdu zbavit, už jsem z toho opravdu nešťastný – kdo je má doma taky ví o čem mluvím….

 20. Lenka
  Lenka / 6-10-2012 / ·

  Tak, vážení, já jsem před dvěma dny nastražila dýmovnice do všech tří pokojů, kde někdo někdy spí nebo jsou tam koberce a čalouněný nábytek. Sama jsem spala jako houmeles ve spodním patře na zemi. Nechala jsem je působit celou noc. Teď ale nevím, jak je to s tím luxováním a vytíráním? Uměl by nám administrátor na toto odpovědět? Mám k tomu tendenci, ale pokud je to dotykové, asi bych to těm mrškám likvidovat neměla, aby měly po čem chcípnout, ne? 🙂 Tahle informace v návodu chybí. S hrůzou jsem objevila hnízdo! Ve skříni na čisté ložní prádlo, až vzadu, tam, kde se jeden z regálů dotýká svislé zdi. Vystříkala jsem ho Protectem,a teď mám dotaz: Bylo vyplynované, protože skříň jsem před tím hezky otevřela, následně vystříkané Protectem a co teď? Ta vajíčka jsou odolná obojí té chemii nebo je něco z toho zničilo? A jak dostat ten černý sajrajt ze zdi? (máme vestavěné skříně bez zadních desek). Jinak co se týče kousanců, já fakt nevím. Pořád se mi nezahojily ty původní, najednou zduří a svědí, jako by byly čerstvé, tohle se děje dvě hodiny a pak zase zalezou a vypadají, že jsou skoro zahojené. Takže já nikdy nevím, jestli jsou to ty původní, nebo jestli mě nějaká potvora kousla do stejného místa. Pak mám pár rádoby kousanců, které nesvědí a jak z toho šílím, už ani nevím, jestli je to kousanec nebo nějaký pupínek. Já jsem totiž začala mít neadekvátní reakce na základě užívání homeopatického léku, který mě vlastně upozornil, že tuhle zvěř doma chováme. Jinak jsem občas mívala několik měsíců zpátky drobné kousnutí, které se během pár hodin zahojilo, takže jsem ho vůbec neřešila. Mrtvolky jsem po vydýmovnicování nenašla. Měla bych? Kde je hledat? Co prádlo, které bylo v té skříni? Vypadá úplně čistě a je ho tam strašně moc. Kdybych o opářila párou ze žehličky, to by mohlo stačit, ne? Je toho tam asi na deset praček, hrabe mi z představy, že ty cejchy budu prát a žehlit znova. Ale kde ony vlastně kladou ta vajíčka? Jenom v hnízdě, nebo to trousí všude jako ty bobky? Ví tohle někdo? Ach jo. Kdyby někdo dělal interaktivní školení pro podobně postižené, ráda se přihlásím! 🙂 Alexi, mně se ta firma neozvala celý týden. Prostě vůbec. Nevadí. Je nás tu dost, poradíme si navzájem, nebo ne? 🙂 🙂 :_)

 21. Lenka
  Lenka / 6-11-2012 / ·

  No já lákám, lákám 🙂 Dneska mám zase nový kousanec, fakt je ten, že jsem objevila už i mrtvolky. Takže ideální je, když mám postel bez nožiček postříkat celou plochu svislých stěn, kudy ke mně vlezou, že jo? Můžu Vám říct, že jsem z toho už postižená, pořád mě něco kouše a svědí, i přes den, pořád se ošívám, plácám, odhaluju místa, kde mě zaručeně něco kouslo, ale nic tam není! Připadám si jako blázen. Dýmovnice mám v zásobě na další použití a budu aplikovat znovu po třech týdnech. Držte palce. Co Hanka? Jak to vypadá s Vaším zásahem deratizéra? Pomohl? Mně kdyby lil ten sajrajt na dřevěné podlahy nebo do skříní, asi bych ho fyzicky napadla 🙂 🙂 🙂

 22. Alena Vychodilová
  Alena Vychodilová / 6-11-2012 / ·

  Tak skoro 3 měsíce jsem měla absolutní klid už jsem na štěnice přestala i myslet a začala jsem opět v klidu spát, ale dnes ráno jsem se vzbudila s dvěma štípanci 🙁 Nechápu, kde se tu ty potvory po 3 měsících zase vzaly. Jediné co mě napadá, že přicestovaly kolem trubek topení od sousedů zespoda nebo shora. Jít se ptát sousedů jestli nemají doma štěnice by bylo asi zbytečné – taky bych se tím nechlubila. Takže opět vystříkám protectem a manžel dostal za úkol zalepit všechny škvírky a mezery, kterými by se k nám mohly další štěnice dostat. Ideální by asi bylo nechat nějakou firmou vystříkat nebo vyplynovat celý dům včetně stupaček, ale na tom se se sousedy těžko domluvíme 🙁

 23. hanka
  hanka / 6-11-2012 / ·

  No, děvčata a páni, po zásahu deratizéra se zdá zatím vše OK. Už ani mrtvolky nenalézám. Ale pravda je, že zatím pořád ještě nedokážu v tom pokoji spát. Vím, že musím, tak se k tomu pomalu odhodlávám. Zatím peru, suším v sušičce, jak se doporučuje, žehlím a budu zkoušet i ten parní čistič. Jen asi až po druhé várce od DDD, abych zjistila, jak pomohl sám postřik.
  Lenko a Alexi, ani se mi nechce věřit, jak s vámi DDD vyběhli. Možná jsem měla štěstí, že u mně je objednával majitel bytu, který má velký bytový fond, a tudíž stálé zakázky. Nebo je prostě ta firma slušná, nevím. Schválně se zeptám, až příště přijdou.
  Lenko, pravda je, že se mně ptali, jestli jsou podlahy z umělé krytiny. Do skříní mi zatím nic nestříkali, jen zvenku na dveře. Ale jestli máte to hnízdo ve skříni… Říkali mi, že někdy třeba musejí vzít knihu po knize v celé knihovně, čímž je vpodstatě zničí…obrazy, každý kus prádla…natříkali mi i starožitné hodiny. Ale nezdá se, že by jim to ublížilo, i květiny.
  Alenko, máte pravdu, nejlepší by bylo vystříkat celý dům. My nejsme vlastníci bytů, takže by to musel rozseknout majitel, a taky zaplatit, není to laciná legrace. Ty mrchy se vám mohly, jak mi říkal DDD, schovat i do pantů u dveří, elektrozásuvek…já jsem taky mrtvolky nacházela u topení, a tím se šířit můžou…Dobré je opravdu vše utěsnit. Ale prý se schovají i do porézních materiálů – dřevotříska v nábytku apod.
  Budu dál informovat, druhý zásah cca za 10 dní. Pak pojedu na dlouhou dovolenou, tak tu bouchnu ty dýmovnice a po návratu uvidím…Dávějte vědět.
  P.S. Taky jsem jak blázen, přesně jak Lenka. Navíc kdykoliv, kdekoliv, a navíc na komkoliv vidím tmavou tečku, už bych zkoumala, jestli to není ta mrcha…Fakt na psychiatra!

 24. hanka
  hanka / 6-11-2012 / ·

  Lenko, ještě mně napadlo – tak to dělal DDD. Postel bez nožiček položte na bok a postříkejte i spodek.

 25. Alex
  Alex / 6-12-2012 / ·

  Hanko, můžeš mi prosím poslat kontakt na tu deratizační firmu?

  Působí v Praze?

 26. hanka
  hanka / 6-12-2012 / ·

  A může se tady dělat reklama? Aby nás administrátor nevykázal:-) Podle toho, co říkali, jezdí na různá místa…je to: xxxxx Dej vědět, jak jsi dopadl, držím palce.

 27. Lenka
  Lenka / 6-13-2012 / ·

  Ach jo. Postel je king size lůžko 2×2 m dělané na míru, tak těžké, že s ním nehnou ani tři chlapi. Rozhodně když chtějí za mnou, musejí lézt po svislých stěnách, které, jsou-li nastříkané Protectem, měly by je zahubit. Už taky nacházím mrtvolky a fakt je ten, že těch skýší může být milion, jak jsem tak koukala… Horší je, že mi muž právě oznámil, že jsem si je asi převezli do zahraničního bytu, neboť je teď tam, a je požranej až hrůza. A to na něj tady nešly 🙂 Vypadá to tak, že mou hlavní životní náplní se na nejbližší dobu stane boj se štěnicí. Ještě dotaz na administrátora: Jestliže dýmovnice funguje tak jak jste mi výše vysvětlil, máte pocit, že je dobré ji použít ve dne? To jsou ty mrchy přece zalezlé a nemusí se to k nim dostat. Není lepší třeba číst do jedenácti hodin v posteli knížku, vylákat je, že bude hostina a pak tam frknout dýmovnici a zdrnout? Hanka to chce používat před dovolenou. Já bych to spíš viděla až po návratu, nebo ne? Co když si přiveze další chov? Proboha, já už se teď budu bát jet i k moři!!! 🙁

 28. hanka
  hanka / 6-13-2012 / ·

  Lenko, nemůže to být naopak? Že byste si je ze zahraničního bytu přivezli sem? Že by byly vyhladovělé, a proto by šly na Vašeho muže, když doma mají Vás;-) Nevím, kdy jste tam byli naposledy, ale počkat prý na vás můžou i půl roku.
  Bát se, bohužel, budeme asi už vždycky všichni. A stejně ničemu nepomůžem. Taky by mě zajímal názor administrátora, jestli má cenu dýmovnice použít před, či po dovolené.
  Ale jak jsem poslouchala desinsektory a četla, co se dá, je úplně jedno, jestli jedete do Egypta, Dominikány, Chorvatska, nebo na Slapy. Ty mrchy jsou všude – v Paříži, Lodýně, Praze nebo Lhotě…
  Už mám dopráno a odhodlávám se k první noci, drřte mi palce!

 29. Lenka
  Lenka / 6-18-2012 / ·

  No, Hanka se zatím neozvala, tak buď je úplně sežraná, nebo naopak v pohodě :-). Naopak to nebylo, nejdřív jsme objevili ty potvory tady a pak stěhovali část věcí do nového bytu ven. Nicméně ačkoli mám po Protectu a dýmovnicích relativní klid, konečně jsem na doporučení našla deratizéra, který mi v pátek v domě zasáhne. Bude to přesně v době, kdy se mají začít líhnout nové z vajíček, takže tak akorát… Pomůže nám i s likvidací problému venku, tak jsem klidněší. Pořád ale špatně usínám, pořád mě něco svědí, dvacetkrát rozsvítím a nic tam není. Tak snad mě ta jistota odborného zásahu zbaví té psychózy… Ten deratizér je hrozně fajn člověk a uklidňoval mě, že to je prostě boj s přírodou, že si to nemám tak brát. Když se nám nastěhujou do baráku mravenci, neprožíváme to tak strašně, potože nás nekoušou. Tyhle potvory koušou, a proto jsme z toho na hlavu. Ale byl tak strašně v pohodě, to zvládnem, uklidňoval mě…Poradil nám, že je dobré kufry z cest vybalovat ve vaně. Ty mrchy se neudrží na hladkých svislých stěnách a kloužou zpátky dolů do vany. Pak nechápu, jak zdolávají těch 40 cm hladké svislé plochy, kterou musejí překonat, když za mnou lezou do postele. Jinudy přijít nemůžou, leda by skákaly z lustru! Ach jo! Tak zase brzy nashle!

 30. hanka
  hanka / 6-18-2012 / ·

  Nejsem sežraná a v pohodě jen relativní. Jsem totiž zbabělec a ještě jsem v tom pokoji nespala. Včera jsem opět našla jednu mrtvolku. Ale fakt mrtvou:-)
  Pán má pravdu, taky se snažím přesvědčit o těch mravencích. Ale na klidu mi to moc nepřidává. V sobotu čekám druhý zásah DDD. Dávám si závazek, že do té doby tam alespoň jednou přespím, abych mohla podat hlášení. Ach jo, už teď se drbu:-( Budu dál hlásit.

 31. hanka
  hanka / 6-19-2012 / ·

  Tak a je po pohodě. Přestože v místnosti ještě pořád nespím, chodím na obhlídku. Dnes ráno jsem našla několik mrtvolek. Jsou to necelé 3 týdny od postřiku. Ani nechci myslet na to, jak bych vypadala, kdybych tam spala…

 32. Alex
  Alex / 6-19-2012 / ·

  Díky za tip Hanko dnes odpoledne by měli přijet byli celkem ochotní jen jsem musel počkat déle až budou mít cestu kolem na nějakou větší akci. Tak jsem zvědav na výsledek..

 33. Martina
  Martina / 6-19-2012 / ·

  Dobrý den, ráda bych se s vámi podělila o svůj zážitek. Začalo to stejně jako u vás všech – štípance. Našla jsem si o tom všechno na internetu. A prosila rodiče, ať to začnou řešit. Dokud jednou mamka nespala u mě v posteli, a neměla stejné výsledky, nic nedělali. Prolezla jsem cely pokoj, za knížky v poličce koukala, roztrhala spodní látku postele a nic, pořád jsem brečela a stala se ze mě bláznivka – v noci jsem se budila a koukala všude možně ( třeba 4x za večer ). Jednou večer jsem jednu viděla – zalezla za podlahovou lištu. Spontálně jsem hned ráno běžela do obchodu koupila Biolit a asi 5 vteřinových lepidel. Po obvodu všech podlahových lišt jsem nalila lepidlo – aby se ty mrchy nemohly ani hnout! a večer použila na celý pokoj biolit. Dlouho jsem čekala, jestli jsem byla úspěšná a musím říct, že byla 🙂 je to půl roku a nic 🙂 měla jsem štěstí na jejich místo úkrytu 🙂 Všem držím palce

 34. hanka
  hanka / 6-19-2012 / ·

  Tak dopařila:-) Mám na mysli parní čistič. Buď jsem zlikvidovala postel, nebo ty mrchy. Obojí přežít nemohlo. Přinejmenším mám pocit zadostiučinění:-). Dám vědět, jestli se objeví. Alexi, jsem zvědavá, co u Tebe.

 35. hanka
  hanka / 6-22-2012 / ·

  Tak po parním zásahu zas nevylézají. Chtělo by se mi věřit, že to tak už zůstane…Zítra mě čeká další DDD.
  Lenko, už u Vás byli? Jaký byl výsledek?

 36. Helena
  Helena / 6-23-2012 / ·

  dneska jsem si domů přinesla Protect, chystám velké luxování a pak hodlám všechno nastříkat. Mám několik dotazů – některé oblečení nemůžu na 60 vyprat, protože bych ho akorát zničila. Co s tím? Něco zkusím propařit žehličkou, protože čistič nemám.
  A další dotaz – mám několik kytek: nebude jim Protect vadit? Dva zelence, dracena, aloe a kaktus…
  Jo a jak s knížkami a CD? Pokud bych tam něco našla… sice by tam cestičku mít neměly, ale co kdyby…

 37. Helena
  Helena / 6-23-2012 / ·

  jo a ještě jedna věc: existuje něco, co by ty mrchy naopak odpudilo? Mám spoustu korálků a věcí na tvorbu, některé věci už zabalené atd. a nerada bych, aby se do toho dostaly…

 38. Hana
  Hana / 6-24-2012 / ·

  Po čtvrtečním zjištění se přidávám do Vašeho společenství:(. Dva měsíce se léčím s pupínkama na hřebu ruky, začalo mě to po “lymfatické masáži”, takže jsem začala pátrat tímto směrem. Protože se to nelepšilo, jeden den to svědilo méně, druhý zase víc, pořád se vracely ty původní pupínky,byla jsem z toho zoufala. Protože se mě blížil odjezd na dovolenou k moři, zašla jsem na kožní, abych na sluníčku u moře neměla problémy. Dostala jsem triamcinolom (slabý kordikoid) a začala se mazat. Nic moc. S obavami jsme odjela, ovšem na dovolené jsem na ruky úplně zapomněla a když jsem přijízděla domů, tak jsem si uvědomila, že už je to dobrý. V pondělí dopoledne v práci zjistím, že mám opět pupínky (mám snad alergii na práci? říkám si). Na kožním mě doporučila, abych si nechala odebrat krev a pak se s výsledky opět dostavila. Takže postupuji podle doporučení, ale po 10 dnech odjíždím opět na další zájezd. Tam zjistím, že jsem opět bez problémů. Když se vrátím, má pupínky i manžel, který dosud neměl nic. Měl je trochu jiné, menší, myslela jsem, že má z horka opruzeniny. Za dva dny mě kamarádka řekne, nemáte doma blechu ? Tak otvírám internet a zjišťuji vše o blechách,protože když nejsem doma, štípance nemám, tak mi to sedí. Koupíme spej na blechy a jdeme zjišťovat. Po převlečení postelí, vyluxování a nastřikání sprejem, objevím v rohu gumy prostěradla něco malého, chytím to do sklinky, vezmu lupu a jdu pátrat. V této chvíli mě tatínek říká, nemáte doma štěnice? Co to je ??? Opět otevřu internet a z hrůzou pod lupu zjišťuji, že je to velice podobné. Začnu číst vaše články a je to jasné. Vše přesně odpovídá. Pročítám, jak se toho nelze zbavit (neboť za 2 měsíce kdy běhám po kožním už asi pěkně namnožené:((, chytne mě hysterie, jdu se podívat do ložnice, kde manžel už 2 hodiny spí, rožnu a vidím ji……málem jsem z toho zkolabovala, je to hrůza. S práškem na spaní odcházím spát do jiného pokoje, ráno žádné štípance a ihned volám deratizační firmu.
  Pracovník vystříkal celou postel a kolem ní, našel ložisko, tak mě uklidňuje, že by to nemuselo být tak hrozné, teď se tam prý musí spát a za měsíc to zopakovat. “Návnadu” dělá manžel, já za ty 2 měsíce štípanců jsem ráda,že mám chvíli klid, dnes byla druhá noc a když ve 3 ráno rožnul a viděl, co kolem něho leze, tak to taky psychicky nevydržel a odešel spát do obýváku. Napadla mě taky myšlenka parního stroje, ale asi to nebude účinné. Ráno byly ještě 2 živé, tak nevím, jestli už byly přiotrávené a nestačily se schovat a z toho lezla taková červená tečka,ani to okem nebylo vidět, jen pod lupou jsem zjistila, že se to pohybuje, rozmáčkla jsem to,byla z toho krvavá skvrnka, že by to bylo mladé ?? Ach jo, je to opravdu hrůza, nevím co je horší, jestli ten stres, pocit beznaděje, hnusu, ztrácím naději, že se toho někdy zbavíme:(. Zpětně pátrám, jak jsme k tomu přišli, vychází mě, že 4 dny než to “začalo” přiletěla dcera s kufrem …. ono je to asi už stejně jedno, už vím, proč se říká, že “jsi jak štěnice” :(((

 39. Lenka
  Lenka / 6-28-2012 / ·

  Koukám, že se množíme jako ty potvory :-(. Deratizér tu byl. Na doporučení kamarádky, je prý fakt skvělý. Vystříkal vše, pustil dýmovnice, spali jsme v noci mimo dům. Učil manžela při tom vybalovat kufry ve vaně. Vana s tryskami a perličkovaou asáží po jeho lekci zničená. Nikoho z těch dvou samečků nenapadlo dát pod kufr třeba ručník… 🙁 Něco se mi na něm celou dobu nezdálo. Moc toho o štěnicích nevěděl, a když dostal ještě před placením flašku końaku, protože celou dobu říkal, jak ho má rád, nejdřív řekl, že to je dobrý, že nechce nic, když se známe s tou paní, že to naúčtuje nějaký velký firmě. Pak pochopil, že to je podezřelé, tak si řekl o 15 stovek za materiál. Ukecanej byl až hrůza. Pak se u nás opil jak štěně a ve finále se mě snažil sbalit v přítomnosti mého muže. Strašný. Říkal, že boj se štěnicí je na dlouho a že za týden možná budeme volat znova. Není to ještě ani týden (5 dní peru úplně vše, protože dým z dýmovnic, které používal, je lehce mastný film). Neperu to na šedesát, zato všechno co jde, žehlím. Dost mi z toho hrabe. Nicméně dnes ráno pokousaný manžel. Včera nám přišel parní čistič. Dnes večer se chystáme odšroubovat stěnu s knihami (máme je kolem postele přímo na stěně), protože má v jedné části plná záda. Je to poslední místo, kde je možné, že by byly. Já mrtvolky nenacházím, bohužel, mě by to, Hanko, uklidnilo!! Na začátku po ošetření Protectem jsem našla dvě a to bylo vše. Snažím se namluvit si, že ty naše chtějí umřít doma, takže chcípají ve svém úkrytu. Ach jo. Znovu prát to oblečení, povlečení a lůžkoviny, to fakt nedám. To by mě odvezli!

 40. hanka
  hanka / 6-28-2012 / ·

  Tak to je fakt dobrá story s DDD. Nejsem škodolibá, to je jen hysterie…Lenko, nemohla byste napsat návod na vybalování ve vaně? Za pár dní odjíždím, tak abych věděla. Já už mám druhou fázi praní za sebou, po víkendu. Peru poctivě na 65°. Buď je zlikviduju, nebo ty věci zničím. S potvorama mi stejně k ničemu nebudou. Teď zatím beru smyskem pokoje, protože mi deratizér řekl, ať ten film nechám co nejdéle, aby se na něm mrchy zabily. Prý budou ještě nějakou dobu vylézat. Na parní čistič kývl, že dobrý, zabila jsem vše, ale prý zas taky smyla ten povlak, který oni vytvořili a který může zůstat třeba rok. Tak co si vybrat? Nové živé, ani mrtvé nenacházím. Ale stále tam nespím. Ale ani deratizér nenašel.
  Zajímala by mě ještě jedna věc. Nevíte někdo, jak vyčisti ty černé skvrny po těch potvorách? Pokud je i zlikviduji, ale nevyčistím postel, budu ji stejně muset vyhodit, takhle to nechat nemůžu…

 41. Helena
  Helena / 6-29-2012 / ·

  nějaká alternativa pro vybalování v tom příadě, že v bytě není vana?

 42. Jan Novák
  Jan Novák / 6-29-2012 / ·

  Zdravím Vás,
  je mi to neskutečně žinantní, ale jsem “vystíhován”, protože jedna partaj v domě již štěnice měla (řešili to s profesionály-postřikem). Teď možná vypuknou salvy smíchu, ale zeptám se : je možné, že by štěnice mohly obývat lednici ? Brouci mnohem více podobní nymfě štěnice ve II.stádiu , nežli třeba bleše slepičí se vyskytovali na dně plata s vejci, asi pod třemi kusy z šesti- vždy po vyndání vejce z plata “se to rozlezlo” po celém oddílku – mladší průsvitní, starší rezaví (délka 2 mm). Vystříkal jsem lednici a okolí biolitem a jednu 2mm dlouhou mrtvolku porovnával s foty na internetu, šílenou dobu. jsem opravdu zoufalý, protože ta podoba je značná…nebýt případu s napadenou partají, nic neřeším, proto se ptám tak hloupě: byli-by (teplomilné) štěnice žily 2 týdny v lednici, kde je odhadem 4 °C, prosím ?

  Děkuji a zdravím Vás

  Jan Novák (nikoli pseudonym)

 43. hanka
  hanka / 7-1-2012 / ·

  Nejsem ani v nejmenším odborník, ale četla jsem, že štěnice přežijí mrazy až do cca -15°…Proto taky lidi bojují se štěnicemi přes mrazák na max. Ale taky jsem četla, že v okolí jídla – kuchyně, lednice apod. se drží spíš rusi a švábi…

 44. Hana
  Hana / 7-1-2012 / ·

  Tento pátek to byl týden, co byl u nás deratizér. V úterý jsem mu volala, protože co manžel “utekl” z ložnice jsem si chtěla ujasnit další podrobnosti. Řekl, že musím vydržet nejméně 14dni, než může dát další postřik, protože by to bylo zbytečné, po týdnu by měli přestat vylézat. Ještě včera jsem jich “zabila” ráno 5, většinou jsou na posteli, jsou tam i malé, nechápu, že ještě lezou, asi nějakou dobu trvá, než je postřik usmrtí. Prý by měli 2 postřiky stačit, ale nevím, jak dlouho to ještě psychicky vydržíme. Podle něho nesmíme nic prát, čistit, protože by se zničil ten postřik. Chtěli bysme postel vyhodit, ale ani to prý není možné, protože by se mohli roznést po celém bytě. Zatím to vypadá, že jsou jen v ložnici, já spávám v jiném pokoji a konečně jsem bez štípanců, ale zato na “prášcích” bez nich už týden si netroufám vlézt do postele, protože 1 den jsem tam taky spala, ráno v 5h jsem se vzbudila a 1 mě lezla pod krkem, rozmáčkla jsem krev a už z nich mám totální odpor. Máme už doma parní čistič, ale vzali jsme jen jiné pokoje, ale když vidím, kolik je to možných škvír, tak ztrácím zase naději, že se jich zbavíme. Teď pořád dokola řešíme, jak se zbavit té postele, když ji nemůžeme vynést z bytu. Podle deratizéra musí být ještě min. 1 postřik. Nová postel nic neřeší, tam se můžou nastěhovat kdoví odkud. Nikde jsem se na netu nedočetla, že by se jich někdo zbavil, možná pak už na net nepíšou….no snad se toho opravdu nezblázníme, už máme oba “nervy” na pochodu.

1 2 3 18

Napsat odpověď