Krtek v krtinci

Jak se zbavit krtka

Krtka na zahradě se můžete zbavit těmito způsoby:

 1. Vyžeňte krtka ze zahrady
 2. Chyťte krtka do pastí
 3. Použijte sítě proti krtkům
 4. Zkuste kočku nebo psa
 5. Vyplavte krtka vodou
 6. Zkuste babské rady na krtky

1. Vyžeňte krtka ze zahrady pomocí odpuzovačů

Možností jak vyhnat krtka ze zahrady je hodně, ale jen některé z nich jsou opravdu účinné.

 • Použijte akustické nebo vibrační odpuzovače krtků. Ideální jsou přístroje, které kombinují zvuk a vibrace dohromady. Nejlépe fungují v hutných půdách. V písčité zemi se vibrace nešíří tak dobře. Někteří používají proti krtkům větrníky vyrobené z PET lahví, ty ale nejsou příliš účinné.
  • Výhody: Snadná aplikace, kvalitní přístroje jako např. Deramax nebo Weitech opravdu fungují.
  • Nevýhody: Nutnost měnit baterie, rušivý zvuk slyšitelný i pro lidi, zavazí při sekání trávy, krtek nezmizí úplně, ale pouze se přesune o kus dál.

 • Použijte pachové odpuzovače krtků. Pachové odpuzovače mohou být tekuté nebo pevné. Aplikují se buď přímo do krtčích chodeb, nebo plošně například ve formě trávníkového hnojiva se složkou, která krtky odpuzuje.
  • Výhody: Snadná aplikace, při použití hnojiva s odpuzující složkou trávník zároveň přihnojíte.
  • Nevýhody: Většinou trvá delší dobu než odpuzovač zabere. Potřeba často pachové odpuzovače obnovovat. Časem vyčichnou, větší déšť je spláchne. Krtek se přesune o kousek dál, a po vyčichnutí odpuzovače se vrátí zpět.
 • Pořiďte si robotickou sekačku. Pokud sekačka na zahradě jezdí každý den, krtkovi se to příliš nelíbí a může se přesunout jinam.
  • Výhody: Krtkovi vadí hluk který sekačka způsobuje, stejně tak mu vadí neustálé ničení krtinců a může se přesunout jinam.
  • Nevýhody: Cena sekačky, nože sekačky se tupí o krtiny.

2. Chyťte krtka

Jak chytit krtka? Krtka můžete chytit pomocí koupených nebo doma vyrobených pastí na krtky.

 • Chyťte krtka do trubkové pasti. Trubková past na krtky je kus trubky opatřený na koncích dovnitř výklopnými dvířky. Krtek vleze dovnitř, ale ven už ne.
  • Výhody: Krtka chytnete živého, a můžete ho vypustit na jiném místě.
  • Nevýhody: Trubkovou past musíte několikrát denně kontrolovat, aby se chycený krtek uvnitř netrápil. Trubková past nefunguje v mokré hlíně – dvířka se zalepí a zůstanou otevřená.

 • Vyrobte si past na krtka. Zakopejte plastový kbelík, nebo velkou lahev od okurek s širokým hrdlem do země tak, aby horní hrana kbelíku/lahve navazovala na krtčí chodbu. Krtek spadne do kbelíku a vy ho pak přenesete jinam.
  • Výhody: Levné a celkem efektivní řešení odchytu krtka. Krtkovi neublížíte.
  • Nevýhody: Zakopat kbelík nebo velkou lahev je trošku pracnější. Past na krtka s lahve musíte také několikrát denně kontrolovat, aby se chycený krtek netrápil.

 • Číhejte na krtka s motykou. Lidé, kteří mají dost času a trpělivosti jsou úspěšní i s obyčejnou motykou. Odpoledne čekají nehnutě na zahradě, a když se začne objevovat a zvětšovat krtinec, krtka motykou podeberou a vykopnou ze země. Potom ho musí rychle chytit než se znovu zahrabe.
  • Výhody: Touto metodou dokážou někteří pochytat velké množství krtků.
  • Nevýhody: Časově velmi náročné.

3. Použijte sítě proti krtkům

Sítě proti krtkům se musí natáhnout na celou chráněnou plochu velmi pečlivě, a jejich konce musí být dotažené až k plotu, nebo jiným zpevněným plochám, aby se nestalo že se krtek dostane nad síť.

 • Sítě proti krtkům se instalují plošně pod trávník do hloubky 10-15cm, Nejsou vhodné pro použití do záhonů. Dají se zakovat i vodorovně kolem pozemku jako ochrana před vniknutím krtka na pozemek. Je potřeba, aby síť byla alespoň 110 cm hluboko.
  • Výhody: trávník ochráníte téměř na 100%
  • Nevýhody: Velmi pracná a nákladná pokládka. Nedá se použít v záhonech a pod stromy – kořeny by síť zničily.

4. Pořiďte si na zahradu psa nebo kočku

Kočka, nebo pes menšího plemene si s krtekem dokážou snadno poradit.

 • U psů jsou ideální menší rasy jako jezevčík, teriér, nebo nějaký divočejší kříženec.
  • Výhody: Přírodní, účinný a bezpracný způsob likbvidace krtků.
  • Nevýhody: Pes vám na zahradě někdy může udělat větší paseku než krtek.

5. Vyplavte krtka pomocí vody

Dáte do krtince hadici a pustíte vodu.

 • Vypadá to jako super nápad, ale vzhledem k tomu jak je systém krtčích chodeb rozlehlý, a jak rychle se voda vsakuje do půdy, většinou nezabere. Mohlo by fungovat snad jen v jílovité půdě, ale v té se krtkovi nelíbí.
  • Výhody: Asi snad jen to, že zalijete zahradu.
  • Nevýhody: Obrovská spotřeba vody, téměř žádná šance na úspěch.

6. Vyzkoušejte babské rady jak se zbavit krtka

 • Zasaďte na zahradu aromatické rostliny, které krtek nemá rád. Jsou to afrikány nebo česnek.
  • Výhody: Kromě zkrášlení zahrádky afrikány asi žádné.
  • Nevýhody: Podle zkušeností zahrádkářů krtkovi zasazené rostliny většinou příliš nevadí.
 • Nacpěte do krtinců chomáče zvířecích chlupů nebo lidských vlasů. Vyzkoušet to můžete, ale účinnost bude velmi malá. Krtkům daleko víc vadí chemické odpuzovače.
  • Výhody: Levný a snadný způsob odpuzovaní krtků.
  • Nevýhody: Velmi nízká účinnost. Krtkům to nejspíš nebude vadit.
 • Nebezpečné způsoby likvidace krtka, které způsobí víc škody než užitku. Na internetu můžete najít spoustu videí likvidace krtka pomocí různých samostřílů, elektriky, acetonu nebo jiných hořlavin. Tyto metody jsou nebezpečné, a většinou napáchají víc škody na zahradě než na krtkovi. Navíc jsou často neekologické a můžete se zranit či ohrozit jiná zvířata.
  • Výhody: Žádné
  • Nevýhody: Velmi nebezpečné a většinou neúčinné.

Jak krtek vypadá

Krtek obecný je menší hmyzožravec, jeho asi 12cm dlouhé tělo je perfektně přizpůsobeno pro pohyb pod zemí, kde tráví většinu svého života. Válcovité tělo má špičatou hlavu s malým růžovým čenichem, je pokryté hustou hnědočernou srstí, přední nohy jsou mohutnější než zadní, jsou vyvrácené do stran a vybavené velkými drápky.

Krtek váží 80-120 gramů a denně spořádá potravu o téměř polovině své hmotnosti. Krtek má velmi špatný zrak, ale velmi dobrý čich a sluch, díky kterému vyhledává v zemi svou potravu. Krtek patří do třídy savců, řád hmyzožravců a čeleďi krtkovitých.

Kde se vyskytuje krtek

Krtek se u nás vyskytuje po téměř celém území do nadmořské výšky asi 500m, na loukách polích, v parcích a zahradách. Má rád vlhkou a kyprou půdu, ve které vyhrabává své chodby. Ty jsou rozděleny do chodeb obytných – hlavní chodba ve větší hloubce, ve které krtek bydlí, a chodeb vedlejších, jenž se rozvětvuje do chodbiček, ve kterých shání potravu.

Tyto chodbičky má krtek v hloubce asi 20 cm pod zemí. Právě díky tomu že má krtek rád vlhkou půdu se v létě často nastěhuje do udržovaných trávníků a záhonů, které jsou zavlažované i v období sucha, a rozčiluje zahrádkáže svými kopečky v pěstěném trávníku.

Jak se krtci rozmnožují

Samice vrhne na jaře 3-8 mláďat, která se rodí slepá a sají mateřské mléko. Po 3 týdnech mladí krtci prohlédnou, a po dalších třech už si loví potravu sami. Pokud krtkův život předčasně neukončí některý z jeho přirozených nepřátel (draví ptáci), nebo rozzuřený zahrádkář používající přípravky z www.pasti.cz, může se dožít 2-5 let.

Jak krtek škodí

Krtek sám o sobě není škodlivý, spíše naopak. Živí se živočichy, kteří okusují kořínky rostlin. Krtek škodí jedině svými chodbami, které mohou odříznout rostliny od živin, mohou se pod někým na zahradě propadnout a způsobit mu tak zranění.

Další věc, která nám lidem na zahradách nejvíce vadí, jsou jeho krtince v trávníku, případně v záhonech zeleniny. Krtince v trávníku musíte před každým sečením odklízet. Zvlášť u robotických sekaček které trávník sečou denně je to problém.

Další problém je, že do chodeb které krtek na zahradě vytvoří se můžou nastěhovat hraboši nebo hryzci, kteří potom na zahradě opravdu škodí.

 

Čím se krtek živí

Krtkova potrava se skládá z různých červů, larev, brouků a žížal.

Jak se krtka zbavit

I když je krtek užitečný a navíc je to od pohledu celkem sympaťák, jsou místa kde nám vadí, nebo způsobuje škody třeba na záhonech se zeleninou, nebo na robotické sekačce která noži rozmetá jeho krtiny. Je několik způsobů jak krtka ze zahrady dostat.

Jak zabránit krtkovi v přístupu na zahradu

Zabránit krtkovi aby se dostal na naši zahradu je problém. Z vlastní zkušenosti vím, že ani plot s betonovými základy do hloubky 80 cm kolem celého pozemku není pro krtka problém. Pomoci můžou sítě proti krtkům. Jsou to plastové sítě s oky o velikosti kolem 12mm, které chrání trávník nebo skalku před krtky.

Sítě se pokládají před založením trávníku. Síť by měla být v hloubce okolo 10cm. Krtek hrabe pod sítí, ale přes síť se nedostane nahoru a nemůže tak v trávníku dělat krtince. Problém nastane ve chvíli, kdy se krtek dostane nad síť (například na okraji chráněné plochy)

Jak chytit krtka

Krtka můžeme chytit do odchytové trubkové pasti. Past se zakope do země tak, aby navazovala na krtkovu vodorovnou chodbičku. Krtek který chodby pravidelně používá vleze do pasti, ale ven už se nedostane. Nastražené pasti se musí každý den kontrolovat, aby se chycený krtek v pasti netrápil.

Chyceného krtka můžete odnést vypustit někam na louku. Trubková past má na obou koncích plechová dvířka, která jdou vyklopit jen dovnitř, takže dovnitř krtek vleze bez problémů, ale ven už se nedostane. Past funguje dobře když je sucho. Když je mokro, tak se dvířka často zalepí mokrou hlínou v otevřené poloze a krtek může vycouvat ven.

Další možností jak krtka chytit je přerušit jeho chodbičku a do země zakopat velkou lahev od okure tak, aby do ní krtek, který leze chodbičkou spadl. Stejně jako trubkovou past je potřeba i takto nastraženou lahev pravidelně kontrolovat, aby se v ní krtek netrápil.

Trpěliví zahrádkáři někdy čekají nad krtinou s motykou v ruce bez pohybu dlouhé hodiny a občas se jim podaří krtka vykopnout v okamžiku kdy vyhrnuje hlínu ven. Potom ho můžou dát do kbelíku a odnést ze zahrady pryč.

Jak vyhnat krtka ze zahrady

Krtka můžeme ze zahrady vyhnat pomocí různých odpuzovačů. Pachových, zvukových nebo vibračních. Někteří lidé se snaží vyhnat krtka ze zahrady tak, že mu napouští do nor vodu. To ale většinou nemá žádný efekt. Systém krtčích chodeb je rozsáhlý, voda vsakuje do zeminy, a krtek je navíc celkem dobrý plavec. Ve vyjímečných případech se někomu podaří vyplavit krtka z nory ven, ale to je opravdu hodně velké štěstí a náhoda.

 • pachové odpuzovače krtků jsou buď ve formě tekutiny kterou se zaleje plocha, ze které chceme krtka vyhnat (pachový odpuzovač), nebo ve formě práškového hnojiva (Trávníkové hnojivo s odpuzujícím efektem na krtky), které se aplikuje plošně na pozemek, který chceme před krtkem chránit. Sami výrobci uvádějí, že tyto způsoby je lepší používat spíš jako prevenci. Když už krtka v trávníku máte, trvá většinou dost dlouho, než ho pachy vypudí.
 • zvukové odpuzovače krtků si někteří vyrábí doma sami. Zabodnou do země kovovou tyč na kterou umístí PET lahev s nařezanými pruhy. Takto vyrobený větrník se ve větru točí a zvuk se přenáší přes kovovou tyč do země. Krtkům to asi trošku vadit bude, ale žádné zázraky nečekejte.
 • ultrazvukové odpuzovače: Větších úspěchů dosáhnete při použití profesionálně vyrobených odpuzovačů krtků. Dlouhodobě dobré zkušenosti máme s ultrazvukovo-akustickým plašičem krtků Weitech WK0675. Tento přístroj vydává mix zvuků částečně slyšitelných i pro člověka. Tyto zvuky se šíří chodbami a krtkům jsou natolik nepříjemné že se raději přesunou o kus dál. Nevýhodou je omezený dosah a slyšitelnost i pro lidi.
 • vibrační odpuzovače krtků fungují na principu vibrací, které se z nich šíří zeminou. Krtci jsou na vibrace citliví a vadí jim. Osvědčeným vibračním plašičem krtků je Weitech Wk0677, který má solární napájení a je neslyšielný pro lidi. Vibrace se nejlépe šíří v těžších nebo jílovitých zeminách. V písčitých půdách je dosah vibračních plašičů menší.
Weitech wk0677
Vibrační odpuzovač krtků se solárním dobíjením. Weitech WK 0677

Jak zabít krtka

Krtka můžete zabít pouze na svém pozemku a jen pokud vám způsobuje nějaké škody. Zabití krtka by měla být až ta poslední možnost. Kvůli jeho užitečnosti je lepší se ho nejprve pokusit vyhnat, nebo odchytit a vypustit do volné přírody.

 • Dýmovnice na hubení krtků – dýmovnice na krtky, které se aplikují do krtčích chodeb, byly velmi účinné, ale bohužel je jejich prodej již zakázán.
 • Past na krtka a polní myš – další způsob likvidace krtka byla klešťová past. Bohužel i ta již byla zakázána. Účinnou náhradou je vystřelovací past Victor.

O napouštění krtčích chodeb acetylenem, výfukovými plyny, nebo zabíjení krtů elektřinou tu ani nebudu psát, protože při těchto způsobech hubení krtka může být zraněno víc lidí než krtků.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti krtkům najdete na www.pasti.cz/proti-krtkum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KRTKEM.

145 komentářů k: “Jak se zbavit krtka

 1. Dobrý den, pokud je sucho, trubková past funguje bez problémů, ale jakmile zaprší, tak mokrá hlína, kterou krtek tlačí před sebou zalepí dvířka pasti v otevřené poloze, a tím se past stane nefunkční, protože z ní krtek může „vycouvat“
  Taky na zahradě dvakrát třikrát do roka používám klešťovou past na krtka, a jsem s ní spokojený. Jen je důležité jak už se tu psalo dát ji do vykopané díry na těsno, jinak by ji krtek vytlačil celou ven. Po pár neúspěšných pokusech jsem to zjistil, a ted už mám téměř 100% úspěšnost.

  Ať se Vám s krtkem daří.

 2. mno mi pomohl trabant 🙂
  Vyfuk primo do krtince, nechat 15 minut nastartovano a pak na cca 200 m2 byl skoro 2 mesice klid 🙂
  Nicmene na jine zahradce nemam moznost ji „otrabantit“ tak se nejspise kouknu na klestove pasti.
  Trubkova sice vypada na jednodussi instalaci, ale jak to zde ctu, kazdy radeji jde to klesti. Mohu vedet proc ta trubkova je na tom „hur“? dekuji. Marty

 3. Zhruba po půl roce krtčího řádění a vyzkoušení všeho možného snad kromě bagru a trinitrotoulenu jsem dneska dvakrát bodoval s klešťovou pastí. Doporučuji!!! Chce to trpělivost a správné nalíčení. Hodně ůspěchů v boji se zákeřným hajzlem přeje Honza

 4. tak to já jsem měl stejný problém s krtkem na zahradě.Každé ráno ryl hlínu mezi osmou až půl devátou-jindy ani jednou. Ale na různých místech a proto jich muselo být více. čekal jsem na ně,ale nikdy se mi je nepodařilo vykopnout motykou. Nakonec jsem koupil tři dýmovnice proti krtkům a od té doby ani jeden krtinec už dva měsíce. A tím nastal problém,protože krtka na zahradě chci aspon jednoho a nejde nikde sehnat. Prostě živého zdravého krtka neseženeš nikde,kdyby někdo měl třeba mladé,dejte vědět na ssmart@atlas.cz díky Libor

 5. Joo klešťovka je klasika. Ze začátku mi ji prevít párkrát vyhrábl celou, ale přesně jak píšete – past musí v chodbičce být opravdu natěsno, a pak je to sranda jen ty prevíty vytahovat 🙂

 6. Dobrý den,
  gel neobsahuje žádné jedy – funguje na principu ředění krve, takže si s ním zahradu neotrávíte. Ale při používání všech přípravků platí pravidlo používat menší dávky a raději je častěji opakovat.

  Petr Helekal

 7. Dobrý den,
  zezačátku jsem s tím měl také problém – je důležité past uložit do země tak, aby přesně navazovala na chodbičku z obou stran (nevíte z které strany krtek přijde)
  Další důležitá věc je aby chodbičky zůstaly před pastí i za pastí čisté.
  A další aby past ve vykopané díře držela natěsno – když vykopete díru moc velkou a past je v ní navolno, krtek vytlačí s hlínou i past.

  při dodržení těchto zásad funguje past opravdu spolehlivě

  ať se Vám s krtkem daří
  Petr Helekal

 8. Dobrý den, prosím o radu: krtek mi naprosto likviduje zahradu a jsem úplně zoufalá. Nastražila jsem klešťovou past a on ji opakovaně jen zahrne hlínou jak prochází chodbou a tak past sklapne naprázdno a krtek si odkrtkuje zase dál. Jak jste to řešili? Mockrát děkuji za odpověď

 9. Zdravím všechny lovce krtků. Celý loňský rok jsem s nimi bojoval, vypotřeboval na ně 2 kartuše Liquid gelu a nic, naopak bylo krtinců více. Kolega poradil klešťovou past a za 8 dnů jsem měl chycené 2 kusy a mám klid. Mohu jen doporučit. Po zkušenostech je to nejjistější metoda s okamžitou kontrolou úspěšnosti :-))

 10. Dobrý večer, chtěla bych se znalců zeptat, zda je bezpečné aplikovat liquid gel do zeleninových záhodů? Můj otec totiž „prošpikoval“ celou zahradu tím gelem. Děkuji za odpověď

 11. V Německu se prodává samostříl na krtky a hryzce. Funguje na nastřelovací nábojky 9 x 17. Nabitý přístroj se zasune do díry a krtek(hryzec) ho odpálí, když hrne hlínu. Zabije ho tlak plynů vzniklý po iniciaci nábojky – roztrhne mu plíce. U nás jsem to v nabídce nenašel. http://www.waffen-schroeder.de/Wuehlmausfalle Máte s tím někdo zkušenost?

 12. Dobrý den kde se seženou a za jakou cenu kleštové pasti

 13. Dobrý den.
  Taky nevím, co s krtky. Prosím Petra, který psal svůj příspěvek 22.12.2012, aby upřesnil více o trubkové metodě 🙂

  novodurová trubka 50mm je šířka??? jaká má být délka a čím trubku uzavřít??? a jak zakopat….předpokládám kolmo dolů a on do ní spadne a stresem zdechne…

  taky jsem někde četl o americkém přístroji, který krtky hubil, ale už nevím na kterém fóru …. máte s tím někdo zkušenost?dík
  přeji všem hezký den

 14. Dobrý den,
  krtek není žádný horolezec, takže plot od sousedů nepřeleze. Leda že by ta podezdívka byla opravdu hodně hodně nízká. Myslím, že nad síť se Vám mohl dostat spíš z té zeleninové zahrádky…

 15. Já si nechal loni na podzim předělat celou zahradu, a protože nám na staré zahradě občas řádili krtci, nechal jsem si pod trávník položit speciální protikrtčí síť či pletivo jako zaručený způsob ochrany trávníčku proti krtkům. Ale to co začalo když teď slezl sníh a povolili mrazy, to je hotové peklo!!! Dřív byla na trávníku sem tam nějaká krtina, ale teď se krtek nějak dostal nad síť a nejspíš mu hrozně vadí, že se nemůže zahrabat hlouběji – trávník je krtina na krtině, jedna vedle druhé, propadající se chodbičky no prostě katastrofa – když to vidím, tak se mi chce brečet…. Zabudování sítě do trávníku nebylo levné, a je to ještě horší než předtím.. nevím jestli krtek přelezl vrchem, nebo se podhrabal ze zeleninové zahrádky, a pak se trefil mezi povrch a síť, ale výsledek je hrozný. Doufám, že se mi ho podaří pomocí pastí chytit stejně rychle jako loni než mi zničí selý trávník…

  Nevíte prosím, jestli krtek může přelézt přes nízkou podezdívku plotu vrchem, nebo se spíš odněkud podhrabal?

  děkuji Vám za odpověď Karel Stromský

 16. Dobrý den,
  mám pro Vás špatnou zprávu. Zaražením plechu do země do hloubky nějakých 60cm si nepomůžete. Doma mám zahradu obehnanou plotem s betonovým základem do hloubky poctivých 80-90 cm, a krtek se k nám od sousedů už také několikrát prokopal. Nevím přesně jaká je maximální hloubka, kam až je krtek se schopen prokopat, ale v zimě musí být 100% hlouběji než 80cm, aby v mrazech nezamrzl…. Udává se, že krtek má své hnízdečko kde bydlí v hloubce kolem 120cm pod zemí.

 17. mám nekončící problém s krtky – máme malou zahradu asi 200metrů, krtci řádí hlavně v trávě, několikrát se mi jich podařilo úplně zbavit pomocí pastí a dýmovnic, ale klid byl pouze několik měsíců, a pak to začalo nanovo a pořád dokola 🙁 Ze dvou stran máme zahradu obestavenou domem, ale ze dvou stran je soused a pole, kde je jeden krtičinec vedle druhého.Přemýšlím, že vykopu třeba půl metru do hloubky kolem plotu a zarazím do země pod plot vlnitý plech, aby k nám krtci nemohli.. Nevíte někdo jak hluboko krtek hrabe?

 18. Trubkovou past jsem si udělal sám z 50 mm novodurové trubky. Stačí i na velké krtky. Zahradu mám1300 m2 a za první 3 měsicě jsem chytil asi kolem 30 krtků. Pak už jen vyjímečně.Další jaro asi do 25 ulovků během 2 měsícu. Zahrada už 2 rok bez krtince. Trubky mám neustale v norách zakryté kachličkou 30 na 30 kvuli přivandrovalcům z jiných zahrad. Chce to počáteční trpělivost než zjistite jak a kde past umistovat.Pak už je to jen radost z lovu. Je taky zajímavé že je krtek skoro vždy mrtvý. Asi to nemůže rozdýchat a trefí ho šlak. Mám tak čisté svědomí a nemusím je likvidovat já. Past je dobré výmachat ve vodě z hlínou at se statí pachy.než se nastraží. LOVU ZDAR.

 19. Ctu to tady a mam opacny problem – marne shanim ziveho krtka. Kdyby se ho nekomu podarilo chytit a byl pobliz Semil, rad za nej dam lahvinku Ferneta… 🙂 /nejsem zahradkarsky zaskodnik, je to pro vyzkumne ucely a krtek to prezije…/. Diky !

 20. Dobrý den, Liquid Gel Nor je určen k likvidaci škůdců žujících v norách, ale myši jej žerou taky.
  Pokud však kočka sežere otrávenou myš, nic se neděje, protože Liquid Gel Nor neobsahuje žádný jed, jen přípravek na ředění krve, takže malá dávka přípravku která usmrtí krtka nebo myš větší kočce nijak neublíží.

  Samozřejmě není dobré aby se tím kočka zbytečně krmila – kdyby toho snědla větší množství, tak ji to nakonec zabije taky.

  Petr Helekal

 21. Dobrý den, chtěli bychom si koupit Vámi doporučovaný Liquid Gel Nor 300g
  krtek, ale nevím zda je bezpečný pro kočky. Spíše bych asi měla říci – pro
  myši, protože by pak chcíplou myš mohla sežrat kočka a uhynula by taky. Gel je pro hlodavce žijící v norách, jak píšete a nebo je taky možná
  eventualita, kterou jsem zmínila? Děkuji. Tomková

 22. Ano máte pravdu na psa liquid gel nor účinkuje taky. Je nebezpečný pro všechna zvířata, ale je udělán tak, že neobsahuje žádný jed – funguje na principu ředění krve. Takže množství které zabije krtka nebo myš většímu zvířeti jako je pes naředí krev tak nepatrně, že mu nijak neublíží.
  Pokud pes sežere mrtvého krtka, nebo malé množství gelu, tak mu to nic neudělá. Ale samozřejmě je lepší se snažit tomu zabrátit (místo kam se gel aplikoval zakrýt deskou nebo kamenem aby tam pes nehrabal)

  Petr Helekal

 23. Dobrý den,
  děkuji za odpověď – mám jen jednu otázku, zda-li tento gel působí taky na psa (zřejmě asi ano), který je volně puštěn na zahradě a sám chce krtka taktéž chytit a do nor se chce dostat.
  Děkuji, Justová

 24. Dobrý den,
  odstěhování krtka není dobré řešení, protože vypuzovače mají krátkodobý účinek a krtek se Vám začas vrátí zpět. Proto je nejlepší krtka zahubit. Nejlepší jsou klešťové pasti a gely. Váš pozemek je ale na pasti hodně velký, a když nemáte moc času doporučil bych Vám určitě Liguid Gel Nor 300g. S tímto přípravkem jsou lidé nejvíc spokojeni.

  Petr Helekal

 25. Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat, jakou formu „zničení“ krtka v našem případě je nejlepší – máme pozemek přes 5000m2 a krtkovi se u nás moc líbí. Samozřejmě, že se rozmnožili, jelikož některé výkopy hlíny jsou malinkaté, jinde zase kupy hlíny…zkoušeli jsme je likvidovat tím, že je manžel chytal, ale toho času nemá tak hodně a taky jsme tam zkoušeli dávat přípravek přímo na vypuzení krtka (něco jako naftalín), ale bohužel nepomohlo. Potřebovala bych poradit opravdu dobrý tip na „zničení“ krtka, jelikož preparáty nejsou levnou záležitostí, prosím o vyzkoušený a dlouhotrvající účinek, aby se krtečci odstěhovali někam jinam. Díky za odpověď.

 26. Dobrý den,
  dýmovnice Krounex už neseženete nikde – vyráběly se v ČR a jejich výroba byla ukončena (zakázána)
  Dýmovnice Critox se vyrábějí v Maďarsku, a do ČR už se nesmí dovážet.
  Koupit se dají v Maďarsku a údajně i na Slovensku v ČR je opravdu nikde neseženete.
  Z likvidačních dýmovnic máme v součastnosti v nabídce jen dýmovnice Bros.

  Každý zákazník si na krtky chválí něco jiného – to na co někteři nadávají jiní zase chválí a naopak. Není žádná 100% fungující přípravek na krtky, ale podle referencí zákazníků je na krtky nejlepší Liquid Gel Nor – s tím je spokojená většina lidí kteří ho vyzkoušejí.

  Nevím jak máte velkou zahradu a jak jste na tom s časem, ale já jsem nejvíc spokojený s klešťovou pastí.
  Pokaždé během dvou tří dnů chytnu dva krtky, a pak mám nějaký čas pokoj, než se nastěhují další.
  Jedinou nevýhodou pastí je, že se musí často kontrolovat a případně znovu nastražit když se krtkovi podaří je vyhrabat.

  Petr Helekal

 27. Dodrý den,mám jenom dotaz.
  Nevíte kde bych sehnal dýmovnice na krtka-KROUNEX nebo CRITOX? Vím,že je zakázaná.Předem děkuji za odpověď.
  Macháček

 28. Několik let jsme se snažili vystrnadit krtka z naší zahrady. Letos nám již došla trpělivost a rozhodli se k radikálnímu řešení, protože propadající se trávník se už pomalu nedal ani sekat. Před týdnem jsem pořídil tři klešťové pasti, které všem, kterým už došla trpělivost, vřele doporučuji.
  Během 4 dní se mi podařilo chytit 3 krtky a nepřestávám líčit, protože poslední se chytil, i když nové krtiny nepřibyly. Stačí najít správnou průchozí chodbičku a vytrvat, i když vám past občas krtek zahrne zeminou.

 29. Díky za radu, vyzkouším a dám vědět. Doufám, že se taky budu moci brzo pochlubit uloveným krtkem.

 30. Past se používá bez návnady – prostě ji zakopete do krtčí nory, a krtek který leze chodbičkou žďuchne do pojistky, a past ho sklapne. Jen mi ji pořád vytlačoval ven, proto jsem ji zapřel deskou…..

 31. Dobrý den, prosím o radu jakou návnadu jste při chytání krtka dával do pasti?

 32. Taak včera večer se mi po několika marných pokusech podařilo chytit prvního krtka do klešťové pasti, a dnes odpoledne druhý úlovek. Zezačátku mi krtek past neustále vytlačoval ven, tak jsem ji z jedné strany zašprajcoval kouskem desky tak aby před krtkem neuhla, a zdá se že to je ten správný způsob. Uvidíme kolik jich ještě bude. Hned to člověka jinak baví, když vidí, že past opravdu funguje 🙂

  lovu zdar krtkům zmar

 33. Dobrý den, jsem rád, že se Vám s krtkem zadařilo, ale pozor – nám se na zahradu pravidelně každé jaro nastěhuje nová krtčí rodinka a začíná to celé znovu..

 34. Dobrý den, krtek se nám dostal na skalku a řádil pod fólií. Zkoušeli jsme vše možné, ale nakonec pomohl STOP GEL. Vymačkala jsem gel na několik míst do čerstvě udělaných chodbiček tak, abych je moc neponičila. Krtek je okamžitě prošel znovu a od té doby je to již 7 dnů a není po něm ani stopa. Protože před tím po něm zůstávaly stopy několikrát denně, doufám, že je pryč definitivně.

 35. Dobrý den, veškeré gely jsou udělány tak, že malá dávka která zabije krtka, potkana nebo myš většímu zvířeti jako je pes nebo kočka nijak neublíží. Gely naobsahují jed, ale fungují na principu ředění krve. Samozřejmě je lepší zabránit domácím mazlíčkům v přístupu ke gelu, ale když ho náhodou měnší množství sežere tak se mu nic nestane.

 36. Dobrý den, klešťová past se dává prázdná do vodorovné chodbičky tak, aby pojistka v pasti byla napříč chodbičky. Krtek chodbičky pravidelně čistí, a když narazí na past vytlačí z ní pojistku, a past ho sevře.

 37. Jen dotaz, ta klešťová past, do ní se dává nějaká návnada nebo tam krtek vleze jen tak?

 38. Dobrý den, měl bych prosím takový dotaz. Aplikoval jsem dle návodu LIQuid
  gel NOR. Ale máme pejska a bojím se, zda ho tato látka také nemůže
  přitahovat, popř. jestli mu může uškodit. I když je samozřejmě pod povrchem.
  Děkuji za odpověď. Jedná se o středně velkého psa. Nemá sice zálibu v
  hrabání, ale bojím se, zda jsem při aplikaci někde neukápl na trávu.
  Děkuji za odpověď.
  Libor Mojzis

 39. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda Liquid gel krtek Speedy je neškodný pro rostliny. Mám 13 m živý plot a po celé délce v něm ryje krtek, nedělá hromádky ryje po povrchu. Zda když dám tento gel do nory, zda není nějak škodlivý rostlinám. Plot je nasázen na husto. Děkuji za odpověď. Už jsem z krtka zoufálá a nevím, jak na něj. 2x se mi ho náhodně podařilo vykopnout, nyní to je beznadějné.

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  Renáta H.

 40. Ono není pes jako pes. Například retrívr si tvořící se krtiny ani nevšimne, ale sousedovic jezevčík je s krtkem hotový během pár vteřin.

 41. No to s tim psem neni pravda my máme psa a takovejch krtin!!!! a každý den přibydou min. 2 nový!

 42. Po mnoha marných pokusech krtka vypudit ať už sirnými knoty, karbidem či speciálními připravky se množství krtinců za posledních 12 měsíců neustále zvětšovalo. Používal jsem mnoho týdnů i gelový jed správně aplikovaný do chodbičky ne do krtinců. Krtkům velmi vadilo odhrabání krtince, v takovém případě byl vždy do několika hodin zase zahrnutý. Celková délka chodeb musela být více než 50 až 60 metrů. Nakonec jsem přistoupil k použití ocelových pastí. Ne trubkových ale klešťových. Nastražil jsem je (2ks) 20 cm před odkrytý krtinec. Po dvou dnech se krtek chytil a tím byl usmrcen. Moje největší překvapení bylo že tam snad byl opravdu jen jeden krtek na celou poddolovanou zahradu. Doporučení je tedy jasné, pokud tedy netrpíte přílišným útlocitem, použijte PASTI a máte pokoj. V rozsáhlých chodbách je není možné vykouřit a ani vytopení se nejeví reálné.

 43. Dobrý den,
  gel krtkům opravdu chutná – na tom je založen – voní jim a láká je, takže ze začátku můžou být aktivnější, ale poté co ho sežerou je do sedmi dnů zabije.
  S plašiči je to těžké – plašiče krtků Weitech nepravidelně střídaji frekvence, aby si na ně krtek nezvykl, ale i tak výsledek není 100% -někteří lidé si je nemůžou vynachválit, a někteří na ně nadávají.
  Klešťová past je klasika, ale pokud máte velkou zahradu a krtků je na ní hodně, je to s ní nekonečná práce… Je to pro někoho, kdo má čas být na zahradě každý den, past kontrolovat, a znovu ji nastražit.

 44. Souhlasim s likvidatorem.
  Taky jsem zakoupil gel, ale objevil se stejny problem.Je jich tam snad jeste vic.Tem krtkum to snad chutna a prislo snad i jeho pribuzenstvo.Gel neni to spravne.
  Nepomohly ani ruzne plasicky.Krtek si na ten zvuk zvykne a ryje vesele dal.
  Vidim to jedine na ty kleste.

 45. tak jsem koupil gel na krtky a na misto likvidace se mi objevilo dvakrat tolik krticincu uz jsem bezradny jestezkusim petardy

 46. zaručený recept jak se zbavit krtka: zahradu vybetonovat, natáhnout umělý trávník, a pak už si jen lebedit.. žádné zalívání, žádné sečení, žádní krtci 🙂

 47. No, že se krtek vyskytuje do nadmořské výšky 500 metrů není pravda, protože mám chatu v 680 metrech, a krtek tam řádí jak čert, asi nějaký vysokohorský typ… Doufal jsem, že mu tuhá zima dá co proto, ale už zase jede.. Pár jsem jich chytil pomocí klešťové pasti, ale potřeboval bych něco k plošné likvidaci, mám jich tam buď hrozně moc, nebo jsou hrozně aktivní. Děkuji za jakoukoliv radu.
  Tomáš Z.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *