JAK SE ZBAVIT KRTKA

krtek

Popis krtka

Krtek obecný je menší hmyzožravec, jeho asi 12cm dlouhé tělo je perfektně přizpůsobeno pro pohyb pod zemí, kde tráví většinu svého života. Válcovité tělo má špičatou hlavu s malým růžovým čenichem, je pokryté hustou hnědočernou srstí, přední nohy jsou mohutnější než zadní, jsou vyvrácené do stran a vybavené velkými drápky. Krtek váží 80-120 gramů a denně spořádá potravu o téměř polovině své hmotnosti. Krtek má velmi špatný zrak, ale velmi dobrý čich a sluch, díky kterému vyhledává v zemi svou potravu. Krtek patří do třídy savců, řád hmyzožravců a čeleďi krtkovitých.

Výskyt krtka

Krtek se u nás vyskytuje po téměř celém území do nadmořské výšky asi 500m, na loukách polích, v parcích a zahradách. Má rád vlhkou a kyprou půdu, ve které vyhrabává své chodby. Ty jsou rozděleny do chodeb obytných – hlavní chodba ve větší hloubce, ve které krtek bydlí, a chodeb vedlejších, jenž se rozvětvuje do chodbiček, ve kterých shání potravu. Tyto chodbičky má krtek v hloubce asi 20 cm pod zemí. Právě díky tomu že má krtek rád vlhkou půdu se v létě často nastěhuje do udržovaných trávníků a záhonů, které jsou zavlažované i v období sucha, a rozčiluje zahrádkáže svými kopečky v pěstěném trávníku.

Jak se krtci rozmnožují

Samice vrhne na jaře 3-8 mláďat, která se rodí slepá a sají mateřské mléko. Po 3 týdnech mladí krtci prohlédnou, a po dalších třech už si loví potravu sami. Pokud krtkův život předčasně neukončí některý z jeho přirozených nepřátel (draví ptáci), nebo rozzuřený zahrádkář používající přípravky z www.pasti.cz, může se dožít 2-5 let.

Jak krtek škodí

Krtek sám o sobě není škodlivý, spíše naopak. Živí se živočichy, kteří okusují kořínky rostlin. Krtek škodí jedině svými chodbami, které mohou odříznout rostliny od živin, mohou se pod někým na zahradě propadnout a způsobit mu tak zranění. Další věc, která nám lidem na zahradách nejvíce vadí, jsou jeho krtince v trávníku, případně v záhonech zeleniny. Krtince v trávníku musíte před každým sečením odklízet. Zvlášť u robotických sekaček které trávník sečou denně je to problém. Další problém je, že do chodeb které krtek na zahradě vytvoří se můžou nastěhovat hraboši nebo hryzci, kteří potom na zahradě opravdu škodí.

Krtince v trávníku

Škody které krtek páchá na zahradě jsou většinou spíš estetického rázu.

Čím se krtek živí

Krtkova potrava se skládá z různých červů, larev, brouků a žížal.

Jak se zbavit krtka

I když je krtek užitečný a navíc je to od pohledu celkem sympaťák, jsou místa kde nám vadí, nebo způsobuje škody třeba na záhonech se zeleninou, nebo na robotické sekačce která noži rozmetá jeho krtiny. Je několik způsobů jak krtka ze zahrady dostat.

Jak zabránit krtkovi v přístupu na zahradu

Zabránit krtkovi aby se dostal na naši zahradu je problém. Z vlastní zkušenosti vím, že ani plot s betonovými základy do hloubky 80cm kolem celého pozemku není pro krtka problém.  Pomoci můžou sítě proti krtkům. Jsou to plastové sítě s oky o velikosti kolem 12mm, které chrání trávník nebo skalku před krtky. Sítě se pokládají před založením trávníku. Síť by měla být v hloubce okolo 10cm. Krtek hrabe pod sítí, ale přes síť se nedostane nahoru a nemůže tak v trávníku dělat krtince. Problém nastane ve chvíli, kdy se krtek dostane nad síť (například na okraji chráněné plochy)

Jak chytit krtka

Krtka můžeme chytit do odchytové trubkové pasti. Past se zakope do země tak, aby navazovala na krtkovu vodorovnou chodbičku. Krtek který chodby pravidelně používá vleze do pasti, ale ven už se nedostane. Nastražené pasti se musí každý den kontrolovat, aby se chycený krtek v pasti netrápil. Chyceného krtka můžete odnést vypustit někam na louku. Trubková past má na obou koncích plechová dvířka, která jdou vyklopit jen dovnitř, takže dovnitř krtek vleze bez problémů, ale ven už se nedostane. Past funguje dobře když je sucho. Když je mokro, tak se dvířka často zalepí mokrou hlínou v otevřené poloze a krtek může vycouvat ven.
Další možností jak krtka chytit je přerušit jeho chodbičku a do země zakopat velkou lahev od okure tak, aby do ní krtek který leze chodbičkou spadl. Stejně jako trubkovou past je potřeba i takto nastraženou lahev pravidelně kontrolovat aby se v ní krtek netrápil.
Trpěliví zahrádkáři někdy čekají nad krtinou s motykou v ruce bez pohybu dlouhé hodiny a občas se jim podaří krtka vykopnout v okamžiku kdy vyhrnuje hlínu ven. Potom ho můžou dát do kbelíku a odnést ze zahrady pryč.

Trubková past na krtka

Trubkovou past na odchyt krtka je třeba pravidelně kontrolovat aby se chycený krtek uvnitř netrápil.

Jak vyhnat krtka ze zahrady

Krtka můžeme ze zahrady vyhnat pomocí různých odpuzovačů. Pachových, zvukových nebo vibračních. Někteří lidé se snaží vyhnat krtka ze zahrady tak, že mu napouští do nor vodu. To ale většinou nemá žádný efekt. Systém krtčích chodeb je rozsáhlý, voda vsakuje do zeminy, a krtek je navíc celkem dobrý plavec. Ve vyjímečných případech se někomu podaří vyplavit krtka z nory ven, ale to je opravdu hodně velké štěstí a náhoda.

 • pachové odpuzovače krtků jsou buď ve formě tekutiny kterou se zaleje plocha, ze které chceme krtka vyhnat (Kretox), nebo ve formě práškového hnojiva (Trávníkové hnojivo s odpuzujícím efektem na krtky), které se aplikuje plošně na pozemek, který chceme před krtkem chránit. Sami výrobci uvádějí, že tyto způsoby je lepší používat spíš jako prevenci. Když už krtka v trávníku máte, trvá většinou dost dlouho, než ho pachy vypudí.
 • zvukové odpuzovače krtků si někteří vyrábí doma sami. zabodnou do země kovovou tyč na kterou umístí PET lahev s nařezanými pruhy. Takto vyrobený větrník se ve větru točí a zvuk se přenáší přes kovovou tyč do země. Krtkům to asi trošku vadit bude, ale žádné zázraky nečekejte. Větších úspěchů dosáhnete při použití profesionálně vyrobených odpuzovačů krtků. Dlouhodobě dobré zkušenosti máme s ultrazvukovo-akustickým plašičem krtků Weitech WK0675. Tento přístroj vydává mix zvuků částečně slyšitelných i pro člověka. Tyto zvuky se šíří chodbami a krtkům jsou natolik nepříjemné že se raději přesunou o kus dál. Nevýhodou je omezený dosah a slyšitelnost i pro lidi.
 • vibrační odpuzovače krtků fungují na principu vibrací které se z nich šíří zeminou. Krtci jsou na vibrace citliví a vadí jim. Osvědčeným vibračním plašičem krtků je Weitech Wk0677, který má solární napájení a je neslyšielný pro lidi. Vibrace se nejlépe šíří v těžších nebo jílovitých zeminách. V písčitých půdách je dosah vibračních plašičů menší.
Weitech wk0677

Vibrační odpuzovač krtků se solárním dobíjením. Weitech WK 0677

Jak zabít krtka

Krtka můžete zabít pouze na svém pozemku a jen pokud vám způsobuje nějaké škody. Zabití krtka by měla být až ta poslední možnost. Kvůli jeho užitečnosti je lepší se ho nejprve pokusit vyhnat, nebo odchytit a vypustit do volné přírody.

 • Dýmovnice na hubení krtků – krty můžeme zabít pomocí dýmovnic na krtky které se aplikují do krtčích chodeb.
 • Past na krtka a polní myš – další způsob likvidace krtka je klešťová past.

O napouštění krtčích chodeb acetylenem, výfukovými plyny, nebo zabíjení krtů elektřinou tu ani nebudu psát, protože při těchto způsobech hubení krtka může být zraněno víc lidí než krtků.

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti krtkům najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KRTKEM.

125 komentářů

 1. Veronika
  Veronika / 8-8-2012 / ·

  Dobrý den, chci mockrát poděkovat za výbornou radu – nastražila jsem klešťovou past, a za dva měsíce už jsem chytila 4 krtky. Teď je momentálně klid, ale nepochybuji o tom, že se ke mě zase brzy nějaký ten šmejd nastěhuje. Ze začátku mi to vždy jen zahrnuli hlínou, ale chce to hlavně ty jejich chodby řádně před pastí i za pastí vyčistit a je Váš! Teď už jen ta radost z lovu!

 2. Milan M.
  Milan M. / 9-5-2012 / ·

  Krtci mi dosti pravidelně likvidují zahradu. Kleštová past je nejjistější způsob jejich likvidace. Zkoušel jsem vše možné a na konec již používám jen tyto pasti. Chce to jen se s nimi (jak s krtky , tak i s pastmi) naučit zacházet, hlavně trpělivost. Mohu doporučit kleště dávat vždy do cesty tak, že odkryji jejich cestu ve větší šíři než je past a tu dám zhruba doprostřed odkryté cesty. Zásadně vše dělat v rukavicích. Po několika možných neúspěších při každodenní kontrole jistě přijde zadostiučinění, že o lumpa méně.

 3. Milan Duke
  Milan Duke / 9-5-2012 / ·

  Předně pro autora článku: to “chodbyček” si opravte. Nejsem žádný velký češtinář, ale toto bije do očí!

  K článku: Klešťová past je oprav du super. Z počátku jsem měl tak velkou úspěšnost. Jenže pak úspěchy opadly a poslední měsíce jsem nechytil ani jednoho, byť jsem postupoval stejně, jak v předcházejících případech. Krtek past vždy vyryl, nebo zahrnul hlínou. Celou zahradu jsme obkopali do cca 90cm, udělali betonový základ a plot. Krtka zničili brokovnicí. Velice účinné! :-). Rozhodně lepší, než motyka. Neměl šanci přežít. Půl roku byl klid. Pak z ničeho nic, uprostřed zahrady, další hromádky. Nový krtek. Kudy se na zahradu dostal, to netuším. Zřejmě to byl nějaký navrátilec, co měl chodbu níž, než byl základ pod plotem. Včera jsem objednal síť proti krtkům. Budu zakládat nový trávník a nehodlám čekat, až se za půl roku objeví další “navrátilec”. Principielně by to mělo fungovat, alespoň logika tomu velí….

 4. Jarda
  Jarda / 9-6-2012 / ·

  Ještě bych se vrátil k samostřílu na nábojky 9 x17. Na německých webech si ho v diskusích moc pochvalují. Je fakt, že odstraňuje Achillovu patu většiny pastí: Zahrnutí nebo předčasné spuštění pasti před ním hrnutou hlínou. Tlak plynů to profoukne a krtka(hryzce) zlikviduje. Akorát jsem nenašel nikoho, kdo by tuto past nabízel v ČR. Asi se bude muset vypravit za hranice. Nábojky dělá Vlašim a jsou volně k prodeji.

 5. Aleš
  Aleš / 9-6-2012 / ·

  Jardo díval jsem se na ty německé stránky už posledně ale nějak mi není jasné jak to vůbec funguje. Není někde na youtube video s ukázkou použití?

 6. Marek
  Marek / 9-11-2012 / ·

  Ten samostril vypada uchvatne..Kdyby nekdo v cechach prodaval,tak jsem dejte prosim info..Predem dik.

 7. Marek
  Marek / 9-11-2012 / ·

  Urcite to bude chtit nastavovat s opatrností.Od toho ta kruhova pojistka je.. http://www.youtube.com/watch?v=nn7w2C0h0qE&feature=player_embedded

 8. Jarda
  Jarda / 9-12-2012 / ·

  No také si myslím, že přes všechny pojistky by to pár prstů odneslo. A to nemluvím o “zlepšovatelích” a “experimentátorech”. Jak jsem koukal na tu hlaveň, se soustruhem nebo možná jen vrtačkou by šla lehce předělat na nebezpečné kalibry.

 9. Jirka
  Jirka / 9-18-2012 / ·

  Na krtka jsem vyzkoušel všechno,ani to nebudu vypisovat to by zabralo moc místa…Ale co opravdu funguje oproti desítkám jiných pokusů je drátová past na hryzce a krtky(tkzv,bavorská).Jsou potřeba 2 kusy a tak se také za 126,-kč prodává.Je pravdou,že tak jak někdo psal,pokud byly pasti nové,lesklé,účinnost byla menší, ale teď když jsou dráty zoxydované tak téměř se 100 % jistotou do 24 hod.krtka mám.Samozřejmě při instalaci používám rukavice..

 10. Ladyn
  Ladyn / 9-18-2012 / ·

  Dobrý den a máte někdo radu jak zlikvidovat krtici, která mi podminovala skoro celý pozemek?
  Děkuji Láďa

 11. Petr
  Petr / 9-25-2012 / ·

  Dobrý den,zajímalo by mně jakou frekvenci vysílá plašič krtků WK 0677 a jaký
  má jeho činnost vliv na domácí zvířata.Děkuji.

 12. Iva
  Iva / 9-29-2012 / ·

  Dobrý večer,zkouším na mého krtka (krtky) co se dá,ale zatím přežívá.Za tento týden mám na zahradě 54 nových krtinců. Mám kočku a ani té se nepodařilo krtka vypudit.

 13. Adam
  Adam / 12-16-2012 / ·

  S klešťovou pastí mám taky uspěch a krtky lovím takto.

  Manuál na lov krtka a hryzce
  Past na krtka a hryzce

  Skládá se z čelistí,
  držadla s pružinou a
  spouštěcí deštičky
  Vzhled natažené
  pasti, připravené
  k uložení do země.
  Spouštěcí deštička je
  většinou uprostřed
  čelistí, i když podle
  názoru souseda je
  potřeba ji dát blíž ke
  směru pohybu krtka.
  Co je lepší? Jsem
  úspěšnější o 2 krtky a 2
  hryzce.
  1. Nastojáka
  Nastraženou past dám
  do krčí díry nastojato a
  co vyčnívá nad povrch
  země, zakryji kbelíkem,
  nebo plastovým
  květníkem. Vždy to
  svrchu zatížím, kvůli
  větru.
  2. Naležato
  Naležato pokládám past když je díra
  mělce pod povrchem, často jenom
  tunýlek pod povrchem.
  Pro rukojeť s pružinou vyryji otvor
  kolmo na díru. Smyslem je položit past
  tak, aby ji bylo možné jednoduše zakrýt
  dlaždicí.
  Ulovený krtek
  Polapený krtek,
  dole ulovený hryzec.
  Při pokládání pasti
  pracujeme pokud možno
  tak opatrně, abychom do
  krtčích děr nenahrnuli
  hlínu při pokládání
  pasti. Krtek čistící díry
  totiž hlínu napadanou
  do díry vytlačí směrem
  do pasti, tuto sklapne
  naprázdno a sám se
  nechytne.
  Nesmyslná jsou doporučení pracovat v rukavicích kvůli lidskému pachu. Nikdy jsem je
  nepoužil a za rok chytnu 10-12 krtků a až 2 hryzce. Pokud by je lidský pach odpuzoval,
  stačilo by do děr nacpat lidské vlasy.
  Stejně nesmyslné je nahrnutí hlíny kolem krycí dlaždice, nebo kbelíku tak, aby do krčí díry
  netáhlo. V krtčích dírách proudí vzduch
  přirozeně, roznáší pak červů popadaných do děr
  a navíc díry ventiluje. Krtek je tedy zvyklý na
  pohyb vzduchu v dírách.
  I z obrázku je vidět, že na použitém květníku
  jsou díry.
  Permanentně mám položené 5-7 pastí. Často
  krtek past spustí tím, že do ní nahrne hlínu,
  často ji podleze, nebo nadleze. Chce to
  vytrvalost a nechat past ležet tam, kde je krtinců
  nejvíce, tedy tam, kde se krtek pohybuje.
  Důležité je pozorně nastavit spouštěcí
  deštičku, kterou je někdy potřeba upravit
  kleštěmi tak, aby se nespustila již při
  manipulaci, ale spustila se když je to potřeba.
  Past kladu i do děr, kde již byl krtek uloven.
  Jednoho chytnete a další doleze.
  S hryzcem je to složitější, je opatrnější a dokáže se kolem nastražené pasti protáhnout tak
  opatrně že tuto nespustí. Když vidím, že pastí něco prochází a nechytí se to, tak po uložení
  pasti dám do díry ještě jed na hubení hlodavců, konkrétně Ratimor v parafinových blocích. Ty
  v zemi nevlhnou a neplesnivý, a položené vydrží tak dlouho, až je hraboši, nebo hryzci
  sežerou. Cíl lovu je tedy naplněn.
  ulovený hryzec.
  Stromek ukousaný hryzcem.
  Popsaný způsob lovu krtků a hryzců
  pokládám za úspěšný a osvědčil se mi.
  Vyzkoušel jsem všechno možné: karbid,
  chloramin, plynové dýmovnice, zavedení
  výfukových plynů do děr, ale všechno bylo
  zbytečné. Schopnost země pohlcovat plyn je
  tak velká, že plyn se v díře šířil jenom několik
  málo metrů a neměl v díře delší účinek.
  Různé zvukové plašiče jsou k ničemu.
  Vyzkoušel jsem Cvrčka od Deramxu, stejně
  jako plašítka se solárním napájením a hodně
  krtků jsem chytnul 1-2 metry od těchto
  zvukových plašítek, což dokládá jejich
  nefunkčnost v plašení.
  Tak lovu zdar. Hlavně to chce vytrvalost a
  soustavnost.

 14. Jarda
  Jarda / 12-19-2012 / ·

  Souhlasím s tím, že zvukové a vibrační pasti nejsou účinné. Alespoň ne u mne a sousedů. Jed nechci používat, protože na zahradě takřka neustále loví kočky. Jsou velmi trpělivé a úspěšné, zejména proti hryzcům. Proto bych jim nerad ublížil. S klešťovou pastí jsem neměl úspěch, ale asi to byla moje chyba. Několik krtků jsem chytil do plastové tunelové pasti. Ale jenom ty mladé. Výrobce pasti zřejmě dospělého krtka nikdy neviděl, jinak by podstatně zvětšil průměr.

 15. udo
  udo / 12-29-2012 / ·

  zdravím,
  mohl by prosím někdo z úspěšných lovců detailněji posat co znamená dát past “NA TĚSNO” případně popsat celý postup aplikace? Past jsem nikdy neviděl (pouze nyní na obrázku) a v příštích měsících se mě tento boj bude zřejmě taky týkat (mám nově zkultivovaný pozemek s trávníkem a všude okolo jsou mraky krtinců). Díky.

 16. Martin
  Martin / 1-7-2013 / ·

  Ahoj Adame , prosím tě , můžeš mi poslat foto té pastičky na krtky-klešťové-nedokážu si představit
  spouštění,velikost atd.
  Předem díky. Martin

 17. Jarda
  Jarda / 1-31-2013 / ·

  Tak ta střílející past bude k dostání i u nás.
  http://www.kentaurzbrane.cz/aktuality/pripravujeme-expanzni-likvidator-hryzcu-model-w2-cena-890-kc-datum-dodani-brezen-2013/

  Není to levné, ale možná to zkusím.

  Jarda

 18. Petr
  Petr / 2-3-2013 / ·

  Dobrý den. Potřebuji účinnou zbraň na ty svině krtčí!!!! Prosím o
  doporučení, a po dohodě i následné zaslání na mou pražskou adresu. Patrony ani elektonika nezabraly. Zcela nefunkční.
  PS: Strašně mě se******u. Díky, Petr

 19. Jarda
  Jarda / 2-4-2013 / ·

  Tak jsem se ještě podíval na diskuse na německých serverech o použití toho expanzního samostřílu. Všichni si pochvalují účinnost. Někteří doporučují ještě přiklopit např. kbelíkem, aby se omezil hluk výstřelu na okolí. Určitě to u Kentaura koupím a budu vás informovat. Už se těším. Jak se oteplilo, zahrada je plná krtin.

 20. Adam Nowak
  Adam Nowak / 2-4-2013 / ·

  Ahoj Martine. Na servru ulozto.cz je soubor s názvem krtek hryzec manual na lov.pdf a je tam řada obrázků jak na to.
  Soubor stáhny a podívej se na to.

  http://ulozto.cz/xGG2TRE/krtek-hryzec-manual-na-lov-pdf

 21. Martin
  Martin / 3-14-2013 / ·

  Tak expanzní samostříl už je v prodeji. Dnes jsem ho objednal a těším se za týden na souboj… :o)

 22. tunak
  tunak / 3-15-2013 / ·

  Ano samostříl funguje.Mám na mysli ten který jsem si sám zhotovil.Funguje talé jed nasypat na pokrájené žížaly.

 23. Martin
  Martin / 3-16-2013 / ·

  Tak dokonáno… :o) Hurá. Jedna noc se samostřílem W2 mne zbavila starostí co mne doprovázely celý rok.. W2 nainstalováno pok krtinu za 2 minuty. Exploze je oporavdu silná – nic v chodbičce nemá šanci. Ráno jsem si vyhrabal již věčně “spícího” krtka. Takže to německé udělátko z odkazu nademnou vřele doporučuji!! :o)

 24. Jaroušek
  Jaroušek / 3-19-2013 / ·

  Klešťovky jsou SUPER, vřele na ty slepí K—y doporučuji.

 25. tunak
  tunak / 4-4-2013 / ·

  S klešťovými pastmi jsem úspěch neměl i když jsem se snažil udělat místo kolem nich i uložit těsně.Pravda jednou se mi to podařilo,ale to jsem pod past hodil hrst žížal.
  Trubkovou past jsem vždy našel ucpanou hlínou tak,že bylo problém tu hlínu vyšťourat.
  Granule na myši nanic.Gelová návnada totéž.
  Ale!
  Na podzim při rytí jsem nasbíral žížaly do vědra,zasypal hlínou kvůli skladování.Pak žížalky před zasypáním a obalením práškovým jedem pokrájet (jinak mršky utíkají i když nožičky nemají).Toto jsem vložil do nory v přiměřeném množství a opakoval vždy když krtinec se nový objevil.Pokud za týden nové krtince se neobjevují potom máte úspěch a udělejte si zářez na sázecím kolíku.Tohle mi fungovalo dokud palný samostříl jsem nevyrobil (hned tři prototypy a všechny funkční).
  Používám to tak,že vyloupnu krtinec a proti chodbě uložím přístroj,přikryji a druhý den kontroluji.Pokud vystřelí a chodba není zahrnutá,tak to nejspíš dostal,nebo se rychle odstěhoval.Takže když někdo říká,že ten německý přístroj je drahý já tvrdím,že je docela levný když uvážím kolik mě to zabralo času jen než jsem to vymyslel.

 26. Marek
  Marek / 5-6-2013 / ·

  Pridavam se po dlouhy dobe k debate..To nemecky udelatko nema chybu..Prvni rana,prvni trefa

 27. MIKE
  MIKE / 5-6-2013 / ·

  Také se přidávám. Zavezl jsem na zahradu nabil, za 3 hod. zkontroloval a výsledek se dostavil. Vyzkoušel jsem už úplně všechno a zdá se, že W2 je pro krtka konečná… Pro jistotu podotýkám, že jsme MOP 2. st. (mladý ochránce přírody druhého stupně).

 28. PAVEL
  PAVEL / 5-20-2013 / ·

  Já nevím co tu blázníte se samostřílem. Klasická klešťovka je geniálně jednoduchá a účinná zbraň na krtky. Mám zahradu 4000m2 – loni jsem chytil 58 krtků do jedné pasti, letos jsem přikoupil další dvě a krtky už nepočítám. Co nastražení to chycený krtek vyjímečně se stane že past zahrne, ale to je tak jeden případ z 20. Jednoduché a účinné.

 29. Marek
  Marek / 5-22-2013 / ·

  Každej máme jiný zkušennosti s klešťovkou.V loni jsem líčil snad 30 krát a vždy zahrnuto hlínou,pak už mě to přestalo bavit.Podotýkám,že jsem vždy chodbičku důkladně vyčistil od hlíny.U samostřílu je jistej výsledek.

 30. Petr
  Petr / 6-2-2013 / ·

  2.6.20

  Dnes jsem natáhl kleštovou past vyčistil obě chodbičky,zakryl kýblem a za 2 hodiny byl chycen první. A bez rukavic.Fakt to funguje.

 31. Martin
  Martin / 7-5-2013 / ·

  Bojuji s těma ludrama krtčíma co jsme s manželkou zjiskali pole neustále vždy nové krtince. Při rotavátorování jsem 2 zlikvidoval jednoho rosekal na padrt nuž rotavátoru a druhého jsem rošrotoval v ruce. Veškeré vnitřnosti mu vylezli s řiti ven. Ještě několik jich tam určitě bude ani jeden se zamordovaných nestačil tapískat nedal jsem mu příležitost. Pri sečení trávy neustále narážim na krtince ale pošlu mu do chtby sylny dělobuch se zápalným knotem a uvydí co se bude dít budto hop nebo trop. Čau Martin

 32. MIKE
  MIKE / 7-31-2013 / ·

  Včera jsem měl po dlouhé době nový krtinec. Nabil jsem “fau cvaj” a dneska už tam byl. TO PAVEL: klešťovky a různé trubky mi nikdy nefungovaly. Vždycky zahrnuté hlínou. Vzdálenost mezi W2 a mrtvým krtkem byla dobrých 10-15? cm. Hrne před sebou hlínu, která vždy “vycvakne” běžné pasti. Ovšem detonaci W2 hlína nezastaví. Opravdu vřele doporučuji. Cena relativně vysoká, ale vzhledem k tomu, co už jsem vyzkoušel je zanedbatelná. O psychické újmě ani nemluvím.

 33. Ajeto
  Ajeto / 8-1-2013 / ·

  Zabodnout mírně šíkmo (viz. níže) tyčku z drátu o průměru cca. 5 mm. a na tyčku zavěsit plechovku dnem vzhůru. Plechovku nejdříve otevřít otvírákem na konzervy. Tyčka by měla být tak šikmo aby se plechovka při bezvětří pokud možno svým spodním okrajem nedotýkala tyčky. nebo jen lehce. Ťukání i při mírném větru (něco jako jsou bambusuvé zvonkohry) se přenáší přes tyčku do země a krtek to nemá rád. Přestěhuje k sousedům.Funguje to. Již to nainstaloval i soused proti přeběhlíkům. Přeji mnoho emigrujících krtků.

 34. rr
  rr / 8-1-2013 / ·

  jardo, to by mne zajímalo, kde ten krtkostříl na webu tolik vychvalují, jak píšete. je tu někdo kdo to má odzkoušeno? přjde mi, že na celých českých stránkách to v diskuzích vychvaluje jeden a ten samý člověk….jinak vypadá to celkem funkčně, ale přecejen to je dost peněz….máte už tedy někdo zkušenost s W2? u nás je to jen v jednom e shopu,díky.

 35. Martin
  Martin / 8-5-2013 / ·

  W2 jsem si koupil jako jeden z prvních po legalizaci v ČR. Před tím roční boj s krtkem – vždy zahrnuté klešťovky a ucpané trubkové pasti. Jedna noc s W2, jedna rána a byl tam. To štěstí za ty peníze stojí. Mám ještě 49 nábojek a krtek už se půl roku neukázal. Teď už mi nevadí, když zavítá – vím jak na něj. W2 funguje na jedničku. DOPORUČUJI!!

 36. Aleš Dokulil
  Aleš Dokulil / 8-6-2013 / ·

  Nechci se nikoho dotknout ale když tu někdo napíše že mu klešťovka nefunguje, tak musí mít obě ruce levý nebo si past koupil u číňanů 😀

  Starám se o pozemek loděnice který má před 10 000m2 a loni na podzim tam bylo tolik krtin že se nedala sekat tráva. Nakoupil jsem 15 pastí a chytal jsem 10 krtků denně. Teď už krtince nejsou a chytnu tak 2-3 přivandrovalce na okraji pozemku týdně.
  S pastí jsem naučil zacházet i sousedku která má skoro 80 a ani pro tu není problém chytit do pasti krtka.

  Lovu ZDAR přeje Aleš

 37. Alena
  Alena / 8-6-2013 / ·

  Ahoj. Já si nemůžu vynachválit liquid gel nor. Ale jen ten růžový zkoušela jsem i profi a ten mi krtci nežrali. Takto natlačím gel do chodbiček neřeším jestli je to krtek, hraboš nebo hryzec a vím že do týdne je po nic.
  Doporučila jsem ho i sousedům a známým a všichni jsou nadšení. Jednoduché použití které zvládne každá blondýnka.

 38. Martin
  Martin / 8-7-2013 / ·

  Já vím jedno… Není krtek jako krtek. Určitě se liší i inteligencí. S klešťovkou zacházet umím. Vždy jsem pečlivě vyčistil chodbu, natáhla na jemnou spoušť a pečlivě zakryl kbelíkem. Výsledkem byl druhý den napěchovaný kbelík hlínou a odjištěná past. Ve dvou případech mi i ukradl klapku a odnesl. Nakonec jsem jí pojiš’toval na slabý drátek. Viděli jste ten naučný film o krtkovi? tam je krásně vidět, jak očuchá past, vrátí se a zahrne a odjístí tím past. Mně jeden krtkek kleš´tovku zneškodnil padesákrát!! :o)

 39. Dasa
  Dasa / 8-9-2013 / ·

  Sláva , sláva, sláva….
  Po čtyřech letech zoufalství a obrovské finanční částce za všechny zaručeně stoprocentní “likvidátory a odpuzovače krtků” jsem díky této stránce sáhla na prostředek poslední – koupila jsem klešťové pasti.
  Bez rukavic a se slovy – stejně to zas nebude fungovat- jsem pečlivě vyčistila chodbičky, plíšek jsem umístila ke kraji pasti, zakryla kbelíkem, zatížila a……..dnes slavím a otvírám lahvinku s nádherným pocitem , že si na mé kvetoucí minizahrádce nevykloubím kotník, zas budu mít úrodu jahod a malin….. protože prostě už vím, jak na ně. Děkuji moc za radu foto jak s pastí zacházet

 40. Želimír
  Želimír / 8-9-2013 / ·

  Chytl jsem krtka a odvezl jsem ho do pole vzdáleného 12 km,
  je schopen se vrátit na spět do naší zahrady.Děkuji

 41. 11jířa
  11jířa / 11-10-2013 / ·

  Klešťová past spustí několika hrstičkami hlíny, které krteček hrne před sebou. Proto musí být spoušťové plochy přímo sklovitě rovné, bez otřepů a nejlépe namazené vazelínou. Zrezivělou klešťovou past krtek zahrabe pokaždé.
  Dobrý lov !!!!

 42. Eliška Capiali
  Eliška Capiali / 12-17-2013 / ·

  Zlobí vás krtek, a máte psa nebo psy ? Puste je na zahradu (tam kde krtek zlobí) a nechte je pořádně vydovádět. Házejte mu/jí míč a běhejte s nima. Krtek totiž nesnáší hluk a vy budete dupat, takže pravděpodobně krtka odženete 🙂

 43. sysel
  sysel / 12-27-2013 / ·

  Taky mám problém s krtkem,ale nechci ho zabit ,to by mi decka neodpustili.tak shanim něco humalnejsiho.poradte mi děkuji

 44. Dave
  Dave / 6-27-2014 / ·

  Jak to tady ctu, tak nejake souziti s prirodou vam nic nerika. Mam velkou zahradu 9000m2. Cca na pulce mam rekreacni travnik na druhe pulce maji vybeh psi. Krtci jsou tam i tam. Proste rano vztanu rozhrabu pripadne krtince a jdu do prace. Proste krtek k zahrade patri stejne jako ten perfektne strizeny anglicky travnik.
  Zadne jedy, zadne pasti. Proste brat zivot jak jde.

 45. :::PATAMAT:::
  :::PATAMAT::: / 7-26-2014 / ·

  26.7 jsem byl na naší zahrádce. Uviděl jsem pár krtinců, tak jsem si z nich vzal hlínu a dal ji do kompostéru, ať z toho jeho rytí taky něco mám. Po chvíli práce jsem šel kolem cesty a viděl, jak se zem nadzdvihává. Rychle jsem šel pro motyku a číhal a najednou jsem ho uviděl, napřáhl se a praštil vší silou a…. netrefil sem se, zdrhl. Pozor tohle neberte, jako radu, je to jen můj pokus- nalil jsem mu do té chodby plný kýbl sádry a potom taky do všech dalších děr. Nevypadalo to moc hezky :D. No příští týden tam jedu znova, tak vám přinesu nové zprávy.

  Máte se na co těšit 😀

 46. Květa
  Květa / 7-27-2014 / ·

  Podařilo se mi vyhnat krtka ze zahrady třetí den poté co se u nás hodlal zabydlet tak,že jsem rozhrabala krtinu,a do obnažené podzemní chodby jsem napěchovala stočené listy z ořešáku do ruličky odpovídající velikosti vchodu do chodby,druhý den to zkusil znovu o kus dál,postup jsem opakovala a od té doby je klid-kdysi jsem tuto radu četla v jakémsi starém časopisu s vyzkoušenými radami pro zahrádkáře.tak snad budete také úspěšní.Údajně pomáhá i rušit ho sekačkou v okolí krtinců, to jsem měla za lubem použít jako druhou možnost ale nebylo to potřeba.

Napsat odpověď