Krtek v krtinci

Jak se zbavit krtka

Krtka na zahradě se můžete zbavit těmito způsoby:

 1. Vyžeňte krtka ze zahrady
 2. Chyťte krtka do pastí
 3. Použijte sítě proti krtkům
 4. Zkuste kočku nebo psa
 5. Vyplavte krtka vodou
 6. Zkuste babské rady na krtky

1. Vyžeňte krtka ze zahrady pomocí odpuzovačů

Možností jak vyhnat krtka ze zahrady je hodně, ale jen některé z nich jsou opravdu účinné.

 • Použijte akustické nebo vibrační odpuzovače krtků. Ideální jsou přístroje, které kombinují zvuk a vibrace dohromady. Nejlépe fungují v hutných půdách. V písčité zemi se vibrace nešíří tak dobře. Někteří používají proti krtkům větrníky vyrobené z PET lahví, ty ale nejsou příliš účinné.
  • Výhody: Snadná aplikace, kvalitní přístroje jako např. Deramax nebo Weitech opravdu fungují.
  • Nevýhody: Nutnost měnit baterie, rušivý zvuk slyšitelný i pro lidi, zavazí při sekání trávy, krtek nezmizí úplně, ale pouze se přesune o kus dál.

 • Použijte pachové odpuzovače krtků. Pachové odpuzovače mohou být tekuté nebo pevné. Aplikují se buď přímo do krtčích chodeb, nebo plošně například ve formě trávníkového hnojiva se složkou, která krtky odpuzuje.
  • Výhody: Snadná aplikace, při použití hnojiva s odpuzující složkou trávník zároveň přihnojíte.
  • Nevýhody: Většinou trvá delší dobu než odpuzovač zabere. Potřeba často pachové odpuzovače obnovovat. Časem vyčichnou, větší déšť je spláchne. Krtek se přesune o kousek dál, a po vyčichnutí odpuzovače se vrátí zpět.
 • Pořiďte si robotickou sekačku. Pokud sekačka na zahradě jezdí každý den, krtkovi se to příliš nelíbí a může se přesunout jinam.
  • Výhody: Krtkovi vadí hluk který sekačka způsobuje, stejně tak mu vadí neustálé ničení krtinců a může se přesunout jinam.
  • Nevýhody: Cena sekačky, nože sekačky se tupí o krtiny.

2. Chyťte krtka

Jak chytit krtka? Krtka můžete chytit pomocí koupených nebo doma vyrobených pastí na krtky.

 • Chyťte krtka do trubkové pasti. Trubková past na krtky je kus trubky opatřený na koncích dovnitř výklopnými dvířky. Krtek vleze dovnitř, ale ven už ne.
  • Výhody: Krtka chytnete živého, a můžete ho vypustit na jiném místě.
  • Nevýhody: Trubkovou past musíte několikrát denně kontrolovat, aby se chycený krtek uvnitř netrápil. Trubková past nefunguje v mokré hlíně – dvířka se zalepí a zůstanou otevřená.

 • Vyrobte si past na krtka. Zakopejte plastový kbelík, nebo velkou lahev od okurek s širokým hrdlem do země tak, aby horní hrana kbelíku/lahve navazovala na krtčí chodbu. Krtek spadne do kbelíku a vy ho pak přenesete jinam.
  • Výhody: Levné a celkem efektivní řešení odchytu krtka. Krtkovi neublížíte.
  • Nevýhody: Zakopat kbelík nebo velkou lahev je trošku pracnější. Past na krtka s lahve musíte také několikrát denně kontrolovat, aby se chycený krtek netrápil.

 • Číhejte na krtka s motykou. Lidé, kteří mají dost času a trpělivosti jsou úspěšní i s obyčejnou motykou. Odpoledne čekají nehnutě na zahradě, a když se začne objevovat a zvětšovat krtinec, krtka motykou podeberou a vykopnou ze země. Potom ho musí rychle chytit než se znovu zahrabe.
  • Výhody: Touto metodou dokážou někteří pochytat velké množství krtků.
  • Nevýhody: Časově velmi náročné.

3. Použijte sítě proti krtkům

Sítě proti krtkům se musí natáhnout na celou chráněnou plochu velmi pečlivě, a jejich konce musí být dotažené až k plotu, nebo jiným zpevněným plochám, aby se nestalo že se krtek dostane nad síť.

 • Sítě proti krtkům se instalují plošně pod trávník do hloubky 10-15cm, Nejsou vhodné pro použití do záhonů. Dají se zakovat i vodorovně kolem pozemku jako ochrana před vniknutím krtka na pozemek. Je potřeba, aby síť byla alespoň 110 cm hluboko.
  • Výhody: trávník ochráníte téměř na 100%
  • Nevýhody: Velmi pracná a nákladná pokládka. Nedá se použít v záhonech a pod stromy – kořeny by síť zničily.

4. Pořiďte si na zahradu psa nebo kočku

Kočka, nebo pes menšího plemene si s krtekem dokážou snadno poradit.

 • U psů jsou ideální menší rasy jako jezevčík, teriér, nebo nějaký divočejší kříženec.
  • Výhody: Přírodní, účinný a bezpracný způsob likbvidace krtků.
  • Nevýhody: Pes vám na zahradě někdy může udělat větší paseku než krtek.

5. Vyplavte krtka pomocí vody

Dáte do krtince hadici a pustíte vodu.

 • Vypadá to jako super nápad, ale vzhledem k tomu jak je systém krtčích chodeb rozlehlý, a jak rychle se voda vsakuje do půdy, většinou nezabere. Mohlo by fungovat snad jen v jílovité půdě, ale v té se krtkovi nelíbí.
  • Výhody: Asi snad jen to, že zalijete zahradu.
  • Nevýhody: Obrovská spotřeba vody, téměř žádná šance na úspěch.

6. Vyzkoušejte babské rady jak se zbavit krtka

 • Zasaďte na zahradu aromatické rostliny, které krtek nemá rád. Jsou to afrikány nebo česnek.
  • Výhody: Kromě zkrášlení zahrádky afrikány asi žádné.
  • Nevýhody: Podle zkušeností zahrádkářů krtkovi zasazené rostliny většinou příliš nevadí.
 • Nacpěte do krtinců chomáče zvířecích chlupů nebo lidských vlasů. Vyzkoušet to můžete, ale účinnost bude velmi malá. Krtkům daleko víc vadí chemické odpuzovače.
  • Výhody: Levný a snadný způsob odpuzovaní krtků.
  • Nevýhody: Velmi nízká účinnost. Krtkům to nejspíš nebude vadit.
 • Nebezpečné způsoby likvidace krtka, které způsobí víc škody než užitku. Na internetu můžete najít spoustu videí likvidace krtka pomocí různých samostřílů, elektriky, acetonu nebo jiných hořlavin. Tyto metody jsou nebezpečné, a většinou napáchají víc škody na zahradě než na krtkovi. Navíc jsou často neekologické a můžete se zranit či ohrozit jiná zvířata.
  • Výhody: Žádné
  • Nevýhody: Velmi nebezpečné a většinou neúčinné.

Jak krtek vypadá

Krtek obecný je menší hmyzožravec, jeho asi 12cm dlouhé tělo je perfektně přizpůsobeno pro pohyb pod zemí, kde tráví většinu svého života. Válcovité tělo má špičatou hlavu s malým růžovým čenichem, je pokryté hustou hnědočernou srstí, přední nohy jsou mohutnější než zadní, jsou vyvrácené do stran a vybavené velkými drápky.

Krtek váží 80-120 gramů a denně spořádá potravu o téměř polovině své hmotnosti. Krtek má velmi špatný zrak, ale velmi dobrý čich a sluch, díky kterému vyhledává v zemi svou potravu. Krtek patří do třídy savců, řád hmyzožravců a čeleďi krtkovitých.

Kde se vyskytuje krtek

Krtek se u nás vyskytuje po téměř celém území do nadmořské výšky asi 500m, na loukách polích, v parcích a zahradách. Má rád vlhkou a kyprou půdu, ve které vyhrabává své chodby. Ty jsou rozděleny do chodeb obytných – hlavní chodba ve větší hloubce, ve které krtek bydlí, a chodeb vedlejších, jenž se rozvětvuje do chodbiček, ve kterých shání potravu.

Tyto chodbičky má krtek v hloubce asi 20 cm pod zemí. Právě díky tomu že má krtek rád vlhkou půdu se v létě často nastěhuje do udržovaných trávníků a záhonů, které jsou zavlažované i v období sucha, a rozčiluje zahrádkáže svými kopečky v pěstěném trávníku.

Jak se krtci rozmnožují

Samice vrhne na jaře 3-8 mláďat, která se rodí slepá a sají mateřské mléko. Po 3 týdnech mladí krtci prohlédnou, a po dalších třech už si loví potravu sami. Pokud krtkův život předčasně neukončí některý z jeho přirozených nepřátel (draví ptáci), nebo rozzuřený zahrádkář používající přípravky z www.pasti.cz, může se dožít 2-5 let.

Jak krtek škodí

Krtek sám o sobě není škodlivý, spíše naopak. Živí se živočichy, kteří okusují kořínky rostlin. Krtek škodí jedině svými chodbami, které mohou odříznout rostliny od živin, mohou se pod někým na zahradě propadnout a způsobit mu tak zranění.

Další věc, která nám lidem na zahradách nejvíce vadí, jsou jeho krtince v trávníku, případně v záhonech zeleniny. Krtince v trávníku musíte před každým sečením odklízet. Zvlášť u robotických sekaček které trávník sečou denně je to problém.

Další problém je, že do chodeb které krtek na zahradě vytvoří se můžou nastěhovat hraboši nebo hryzci, kteří potom na zahradě opravdu škodí.

 

Čím se krtek živí

Krtkova potrava se skládá z různých červů, larev, brouků a žížal.

Jak se krtka zbavit

I když je krtek užitečný a navíc je to od pohledu celkem sympaťák, jsou místa kde nám vadí, nebo způsobuje škody třeba na záhonech se zeleninou, nebo na robotické sekačce která noži rozmetá jeho krtiny. Je několik způsobů jak krtka ze zahrady dostat.

Jak zabránit krtkovi v přístupu na zahradu

Zabránit krtkovi aby se dostal na naši zahradu je problém. Z vlastní zkušenosti vím, že ani plot s betonovými základy do hloubky 80 cm kolem celého pozemku není pro krtka problém. Pomoci můžou sítě proti krtkům. Jsou to plastové sítě s oky o velikosti kolem 12mm, které chrání trávník nebo skalku před krtky.

Sítě se pokládají před založením trávníku. Síť by měla být v hloubce okolo 10cm. Krtek hrabe pod sítí, ale přes síť se nedostane nahoru a nemůže tak v trávníku dělat krtince. Problém nastane ve chvíli, kdy se krtek dostane nad síť (například na okraji chráněné plochy)

Jak chytit krtka

Krtka můžeme chytit do odchytové trubkové pasti. Past se zakope do země tak, aby navazovala na krtkovu vodorovnou chodbičku. Krtek který chodby pravidelně používá vleze do pasti, ale ven už se nedostane. Nastražené pasti se musí každý den kontrolovat, aby se chycený krtek v pasti netrápil.

Chyceného krtka můžete odnést vypustit někam na louku. Trubková past má na obou koncích plechová dvířka, která jdou vyklopit jen dovnitř, takže dovnitř krtek vleze bez problémů, ale ven už se nedostane. Past funguje dobře když je sucho. Když je mokro, tak se dvířka často zalepí mokrou hlínou v otevřené poloze a krtek může vycouvat ven.

Další možností jak krtka chytit je přerušit jeho chodbičku a do země zakopat velkou lahev od okure tak, aby do ní krtek, který leze chodbičkou spadl. Stejně jako trubkovou past je potřeba i takto nastraženou lahev pravidelně kontrolovat, aby se v ní krtek netrápil.

Trpěliví zahrádkáři někdy čekají nad krtinou s motykou v ruce bez pohybu dlouhé hodiny a občas se jim podaří krtka vykopnout v okamžiku kdy vyhrnuje hlínu ven. Potom ho můžou dát do kbelíku a odnést ze zahrady pryč.

Jak vyhnat krtka ze zahrady

Krtka můžeme ze zahrady vyhnat pomocí různých odpuzovačů. Pachových, zvukových nebo vibračních. Někteří lidé se snaží vyhnat krtka ze zahrady tak, že mu napouští do nor vodu. To ale většinou nemá žádný efekt. Systém krtčích chodeb je rozsáhlý, voda vsakuje do zeminy, a krtek je navíc celkem dobrý plavec. Ve vyjímečných případech se někomu podaří vyplavit krtka z nory ven, ale to je opravdu hodně velké štěstí a náhoda.

 • pachové odpuzovače krtků jsou buď ve formě tekutiny kterou se zaleje plocha, ze které chceme krtka vyhnat (pachový odpuzovač), nebo ve formě práškového hnojiva (Trávníkové hnojivo s odpuzujícím efektem na krtky), které se aplikuje plošně na pozemek, který chceme před krtkem chránit. Sami výrobci uvádějí, že tyto způsoby je lepší používat spíš jako prevenci. Když už krtka v trávníku máte, trvá většinou dost dlouho, než ho pachy vypudí.
 • zvukové odpuzovače krtků si někteří vyrábí doma sami. Zabodnou do země kovovou tyč na kterou umístí PET lahev s nařezanými pruhy. Takto vyrobený větrník se ve větru točí a zvuk se přenáší přes kovovou tyč do země. Krtkům to asi trošku vadit bude, ale žádné zázraky nečekejte.
 • ultrazvukové odpuzovače: Větších úspěchů dosáhnete při použití profesionálně vyrobených odpuzovačů krtků. Dlouhodobě dobré zkušenosti máme s ultrazvukovo-akustickým plašičem krtků Weitech WK0675. Tento přístroj vydává mix zvuků částečně slyšitelných i pro člověka. Tyto zvuky se šíří chodbami a krtkům jsou natolik nepříjemné že se raději přesunou o kus dál. Nevýhodou je omezený dosah a slyšitelnost i pro lidi.
 • vibrační odpuzovače krtků fungují na principu vibrací, které se z nich šíří zeminou. Krtci jsou na vibrace citliví a vadí jim. Osvědčeným vibračním plašičem krtků je Weitech Wk0677, který má solární napájení a je neslyšielný pro lidi. Vibrace se nejlépe šíří v těžších nebo jílovitých zeminách. V písčitých půdách je dosah vibračních plašičů menší.
Weitech wk0677
Vibrační odpuzovač krtků se solárním dobíjením. Weitech WK 0677

Jak zabít krtka

Krtka můžete zabít pouze na svém pozemku a jen pokud vám způsobuje nějaké škody. Zabití krtka by měla být až ta poslední možnost. Kvůli jeho užitečnosti je lepší se ho nejprve pokusit vyhnat, nebo odchytit a vypustit do volné přírody.

 • Dýmovnice na hubení krtků – dýmovnice na krtky, které se aplikují do krtčích chodeb, byly velmi účinné, ale bohužel je jejich prodej již zakázán.
 • Past na krtka a polní myš – další způsob likvidace krtka byla klešťová past. Bohužel i ta již byla zakázána. Účinnou náhradou je vystřelovací past Victor.

O napouštění krtčích chodeb acetylenem, výfukovými plyny, nebo zabíjení krtů elektřinou tu ani nebudu psát, protože při těchto způsobech hubení krtka může být zraněno víc lidí než krtků.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti krtkům najdete na www.pasti.cz/proti-krtkum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KRTKEM.

145 komentářů k: “Jak se zbavit krtka

 1. Dobrý den, Váš předchozí příspěvek nikdo nesmazal – zadal jste ho 29.8. , což má ke 2 týdnům o kterých píšete ještě dost daleko 🙂
  Texty před zveřejněním musíme kontrolovat a schvalovat ručně, protože chodí neuvěřitelné množství spamu, který bohužel nejde 100% automaticky odfiltrovat…

 2. Dobrý den, před cca 2 týdny jsem se jako blbec psal s komentářem ohledně zbavení se krtka, odeslal k Vám zde přímo z webu přes formulář. Objevil se mi zde celý můj, pracně psaný text, s tím, že komentář musí být schválený a zatím ho tedy vidím jen já. Nyní koukám a můj text tu není – zmizel. Jděte se vycpat. Libor

 3. Trubková past koupená v hobby marketu – použil jsem prvně a hned úspěšně! S nasazenými gumovými rukavicemi jsem u posledního krtince našel a důkladně od hlíny vyčistil otvor jeho vstupu do chodbičky, na otvor jsem nasadil trubovou past. Celou rubku jsem zasypal hlinou a nad ní (protože další dny hodně pršelo), jsem ještě položil dvě plechové desky jako stříšku. Za cca 4 dny jsem se dočkal a krtek se do trubky skutečně chytil! Sám jsem byl mile překvapený, že do plastové trubky s plechovými „dvířkami,“ skutečně vlezl.

 4. Mě pomohla klešťová past. Patrně tedy až letos jsem se s ní naučil dělat, ale letos už 3 krtci, z toho 2 v jednom místě necelé 3 dny po sobě. Důležité je vždy pracovat v rukavicích, past by neměla přijít do styku s lidskou rukou. Pak jsem do průběžné chodby vložil vovodurovou trubku dl.cca 20 cm o průměru cca 8 až 10 cm s vyříznutým otvorem, do kterého jsem vložil natažené kleště. Dotěsnil jsem hlínou mezeru mezi chodbou a novodurem. Chodba musí zůstat průběžná, prsty v rukavicích před vložením kleští do novoduru zkontrolovat průchodnost. Pak zaklopit kbelíkem, který tesně přiléhá k zemině a zatížit kamenem a potom průběžně kontrolovat. Většina se chytla po dešti (asi jsou víc aktivní). Všelijaké vyplavování vodou, granule, které jim smrdí, granule na hlodavce apod. nic z toho mi nepomohlo. Trubková past mi nepomohla, po odchytu krtka klešťovou se mi zdálo, že ta trubka je jen o něco málo větší než krtek a pochybuji, že by do ní vlezl. Navíc jak hrne hlínu před sebou, tak ji většinou zacpe, že klapka zůstane nalepená na stěně chodby a on vycouvá a podryje ji. Mohlo by fungovat odkopat chodbu a umístit malý kyblík třeba od 1kg jogurtu pod dno chodby – aby když ryje do ní spadl a pak jej někam odnést. Opět tedy zakrýt větším kyblem – ale toto sem nezkoušel.

 5. Rozhodně nedoporučuji past na krtky Victor. Nedoporučuji nikomu, kdo nehodí denně do posilovny, protože pružinu nedokážu přetlačit a past aktivovat. Je to zbytečný údajně americký šmejd, ne past všespasitelná past nové generace.

 6. Dobrý den,
  gely proti krtkům už neprodáváme. Před několika lety bylo zakázáno přidávat do nich prostředky na ředění krve, takže dnes prodávané gely jsou jen neškodné gely, které hlodavcům ani krtkům nijak neublíží. Vyrábí se jako nejedovatá návnada k monitorování výskytu škůdců.

 7. Dobrý den,
  rád bych se u vás zastavil a koupil si gel na krtky. Vedete jej skladem na obchodě?

 8. Tak po čtyř měsíčním boji když jsem vyzkoušel úplně vše, tak jediná věc co ho sejmula byla past a je klid

 9. Táta číhal na krtka u krtiny s malorážkou. Měl úspěchy. Chce to trpělivost.

 10. Zaručená metoda likvidace krtka, hraboše a hryzce je fumigace. Zabývám se likvidací zahradních škůdců a tohle opravdu funguje.

 11. Žádné přípravky nepomáhají. Mně pomohlo jen to, ze koupíte past, krtek do ni zaleze a máte vyhráno.

 12. Zkoušel někdo z vás rostliny, které ho odpuzují?

 13. Dobrý den, my jsme z krtků každoročně zoufalí.. má někdo nějakou normální radu? Nechci nesmyslné babské rady nebo nějaké hady, ty asi kupovat nebudu jen abych zahnala krtky. Zkoušeli jsme fakt už skoro vše z rad dostupně běžných na internetu. Jestli něco nenajdu, tak asi prodám zahradu. Budu ji prodávat tady kdyžtak kdyby někdo měl zájem 😀 😀

 14. Po 2-letém soubojí s krtkem kdy mi na zahradě dělal 1-3 krtičince denně jsem konečně vyhrál, byl to tip od dědy. Stačilo vzít dvoutaktní motorové kolo, navléci na výfuk hadici a trochu mu fouknout do chodbičky. Výfukové plyny z dvoutaktu klesají k zemi. Už čtvrt roku mám svatý pokoj a to jsem předtím zkusil vše možné i nemožné a vůbec nepomohlo. Tohle je 100% – zabralo po první aplikaci.

 15. u souseda se objevil chlápek vrtající se v zemi a hrdě se představoval jako „lovec krtků“ 🙂 dle sousedovo vyprávění drahej jako prase, ale prej dobrý. Nechápu to, u nás žádnej krtek, holt asi jinej gang 😀

 16. Bazar, starý repráky zabalit do igelitu, zakopat pod zem, zesilovač aspoň 400W. Zkusil jsem Kabáty, Ramsteiny, nakonec Evu s Vaškem! A byli pryč!

 17. dobry den…minuly rok ho vyhnala hlasita hudba….proste jsem poustel hudbu v miste kde se vyskystoval z reproduktoru do zeme…..ted jsem ho proste chytil….cekal jsem a vytipovalkdy je aktivni a cekal prislapl achytil v rukavicich do ruky…..jinak nic nezabralo..psti hnojivo rusice-stalo me to 3000kc…..zbytecne!!!!!!!!!!!!

 18. Jedině klešťová past za pár korun (75 Kč), dát do čerstvé chodbičky a do jednoho dne je po krtkovi. Už jsem chytil 3 krtky.

 19. Síť proti krtkům.
  Zakládali jsme trávník, chtěli jsme jej rychle, proto jsem pokládal travní koberce. Na uhlazenou (vyrovnávací) vrstvu písku jsem rozprostřel tu plastovou síť a na ni jsem pokládal travní koberce. Ty jsou cca 6-8 cm tlusté, takže mezi síť a trávník se krtek nedostane. Vše jsem důkladně zalil a uválcoval. O trávník se starám, je krásný.
  Krtek nikde. Jenomže ani předtím tam nebyl. Síť jsem pokládal pouze pro jistotu, co kdyby se objevil…
  Stejně mi vrtá v hlavě, zda to k něčemu je, protože když prokousne kořeny, proč by neprokousl plastové oko o síle silonu?
  Tolik má zkušenost.
  Nutno říct, že ty sítě se doporučují, ale nikde, opravdu nikde jsem nenašel, kdo má s nima nejakou relevantní zkušenost.

 20. Stačí koupit granule mimo EU dát do chodníček a je po krtkach

 21. Ne, to teda nemám. Je to jenom další babská rada, která stejně nezabere. Na krtky je prostě nejlepší gel, u něho je jistota, že zabere!

 22. Tak já bych krtka vůbec nevyháněl – tam kde se mu nic neděje prostě zůstane. U krtka jedině likvidace! Jinak my jsme u nás na zahradě likvidaci provedli pomcí přípravku Total gel od stoppestu. Ten se nám sovědčil nejvíc. Takže to je zase moje rada…

 23. Po zhruba desetileté válce s krtkem a tunách vyvezené hlíny jsem se rozhodl přestat krtka vyhánět ale zlikvidovat. S rýčem čí motykou jsem měl 0% úspěšnost. Tudíž jsem začal hledat něco nového, něco nepoznaného ale zároveň nic drahýho. Narazil jsem na tu klešťové pasti
  A musím říct, že jsem byl ze začátku skeptický a měl dojem, že nemuže nic chytit. Problém byl ale v tom, že jsem jí krtkovi nedával přímo do cesty, takže účinnost žádná. Takže při posledním výsevu krtinců jsem odhrábnul krtinec zvětšil díru tak abych se dostal s pastí až do cesty pod krtincem a tam jí natáhnul.

  Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, dva kusy během týdne a doma jsem za hrdinu:)

 24. Na jaře jsem měl zahradu od těch „podzemních trapičů“zoranou,jak po bitvě U Kurska. Koupil jsem na radu kamaráda drátové pasti,které se prodávají v páru a vypodají pro laika,jako hlavolam.Moc jsem k těmto pastím neměl důvěru, ale mé pochybnosti se ztratily,když jsem během týdne do těchto pastí chytil 3 krtky.Jsem sice velký milovník všech zvířat a ještě k tomu mě soused přednášel,že krtek je zákonem chráněný,tak jsem měl docela výčitky svědomí,až do té doby,kdy jsem na internetu našel cituji:Krtek není pode vyhlášky ministerstva Životního prostředí č.395/1992 sbírky chráněné zvíře! Tak teď v klidu spím a konečně budu mít zahradu jak „golfové hřiště“.Zdravím všechny zahrádkáře a „lovu zdar“ Béďa.

 25. na krtky jedině LPG jako můžu říct ty dva propan a butan ty se oto postarají na komunistickejch 120% 😉

 26. Tak jsem si to vše se zájmem přečetla.Po různých neúspěšných pokusech jsem si vzpoměla na dávné vyprávění.I zašla jsem do obchodu,koupila olomoucké syrečky a nacpala (asi dohromady) jenom 2 kolečka na 3 místa do děr po krtkovi.Světe div se, už druhý den byl pokoj.Co zbylo jsme snědli.Nechtěla bych v těch chodbách bejt,i když mám syrečky moooc ráda.Není to drahé a ani časově náročně.Tak všem lovcům krtků pŕeji – lovu zdar.

 27. Poridte si kocku.
  Vloni jsem nalicil pasti, aplikoval chemii a podobne. Vysledek jednoho rana byl 52 krtincu k me nule. Byl jsem zoufaly.
  Nahoda chtela ze kluci chteli zviratko tak jsem jim poridil 2 kocky aby jim nebylo smutno. I kdyz jsem je vykastroval tak pravidelne prinaseji sve ulovky. Jsou dost aktivni – asi proto ze jsou dve. Krtci se evidentne o jejich aktivite dozvedeli. Letos na jare jednou 5:0 a od te doby 0:0. Travnik jak green. Krtci se odstehovali. Soused kupuje pasti..

 28. Pořídil jsem takový „klešťový“ výrobek od nějaké švýcarské firmy vyrobený v Číně. Koupil jsem to v Bauhausu, namontoval přesně podle návodu a do druhého dne ho to zlikvidovalo.
  Dělal jsem v igelitových rukavicích od pumpy, našel jsem propichováním země chodbičku a do ní jsem mu to nastražil.

 29. Jo znám jednoho „blba“ ekologa, který si nosí na svoji zahradu krtky, když je někdo vykopne motykou !!

 30. Jedině na krtka platí pistol do jeho díry …To působí 100% !!
  Je to nehumální, ale krtka jinak nezneškodníte!!

 31. Chci se zeptat těch co mají samostříl W2 jestli je jedno z které strany krtek přijde nebo je to 50/50 že přijde stranou kde to vystřelí. Nebo jde to třeba nainstalovat zhora do krtince a pak by bylo jedno odkud přijde?

 32. Zdar,
  tak sem to tady všechno pročetl a musím asi konstatovat, že u mě je asi nadprůměrně inteligentní krtek – krtci..
  už cca. 2 měsích víceméně každodenního boje, kdy zkouším gely, karbid, dýmovnice, sirkový papírky, klešťovky, trubkový pasti, nakonec jsem i pořídil ten w2 expanzní likvidátor..
  no, zatím nic, 2x mi to v díře vystřelilo, ale že bych tam něco našel, to ne…další 2-3 sem vystřelil cičně po cca. 2-3 dnech v díře, abych se přesvědčil, že patrony po delší době v zemi neselžou…selhala zatím 1….ted mám v zemi kombinaci kleštovek a W2 a frustrace se stupňuje:o)).do těch krtinců, do kterých to dám, tak už snad nejde, udělá další hned druhej den a hned vedle….a to si myslím, že v pokládání pastí už sem mistr po tý době…nakonec se s ním asi budu muset skamarádit, jak říká soused….

 33. moje paní našla jakého si odborníka – lovce krtků a ten si poradil bravůrně. Vytahal 4 krtky a děti asistovali. Od té doby je klid, ale ten trávník

 34. Zdravím všechny, já na vyhnáni krtka úspěšně použil naftalín. Již se špatně shání, ale na jednom z e-shopu UNISHOP.CZ jsem jej našel.
  Karel

 35. Ahoj,já jsem používala gel na krtky ale čistě jen na krtky a ten byl stoprocentní,ale od té doby co dělají gel na krtky a hraboše atd…dohromady tak je s likvidací konec,ti hraboši to asi sežerou dřív než krtek dojechá na místo.

 36. Dobry den, chtela jsen se podelit o uspech. Krtci u nas zrejdili celou zahradu. Kazdy den 5 novych krtincu. Bylo jedno kde, proste si rejdili, kde chteli. Nejhorsi jsou nory v zemi, kde se delaji po chozeni diry na vymknuti nohy. Nejsou ani videt. Jako prvni variantu jsem vyzkousela plasic krtku (vydava vibrace a zvuk). Nejden, ze mi to lezlo na nervy, ale ucinek absolitne zadny. Klidne si delali krtince u toho. tak po ruznych diskuzich a clancich „jak se zbavit krtka“, jsem vyzkousela jinou moznost a to pasticka na krtka. Jednoducha tubicka …. Nejdrive jsem zaslapala vsechny krtince a vyckavala na novou „cerstvou“, jakmile byla, tak jsem krtinu dala na stranu a nasla si, odkud a kam vede chodba. Pak jsrm v rukavicich (protoze, pry nesmi byt trubicka citit lidskym pachem) vlozila do nory, tak, aby to bylo pekne pruchozi … No a svete div se, zabralo to 🙂 takhle jsem to jeste dvalrat opakovala a krtci nikde … Jsem z toho nadsena a uz mohu koncene rekultivovat zahradu. A jestli se tam znovu objevi, tak vim, jak na nej 🙂 takze vsem z cistou dusi doporucuji PASTICKU NA KRTKY, STOJI TAK 120 KC, TAKZE TO NENI NIJAK FINANCNE NAROCNE 🙂

 37. Samostříl W2, výborná věc z 5 ran jsou 4 úspěšné. Dražší investice, ale vyplatila se. Po dvojích kleštích které mi vždycky zdárně zahrabal, po zhruba 1000kč utracených za karbid, abych ho vyhnal.

 38. Odhrabat čerstvý krtinec,najít otvor.Namočit kousek hadru do nafty a pečlivě zahrnout.Ty výpary fungujou dokonale.A že to není ekologické ?No bóže,se podívejte,kolik toho utíká v Mexickém zálivu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *