JAK SE ZBAVIT KUNY

Jak se zbavit kuny skalní

Kuna skalní

Popis kuny lesní a kuny skalní

Na našem území se setkáváme s kunou lesní a kunou skalní.

Kuna lesní (Martes martes) je plachá šelma vyskytující se pouze v lese.

Oproti tomu kuna skalní (Martes foina) je zvyklá na soužití s člověkem. Kunu skalní poznáme podle dlouhého štíhlého těla s jemnou hedvábnou srstí a bílou náprsenkou.Tělo má kuna přibližně 30 – 50 cm dlouhé. Její huňatý ocas měří až 20 cm. Na tlapkách má kuna skalní lysé polštářky. Běžně se dožívá 10 – 12 let. Průměrná hmotnost jedince se pohybuje kolem dvou kilogramů.

Jak poznám kunu skalní od kuny lesní?

Kuna skalní má pod krkem bílou náprsenku která dosahuje až k předním končetinám.
Kuna lesní má náprsenku žlutobílou až žlutou a náprsenka je jen pod krkem – nedosahuje až k předním končetinám.

Výskyt kuny skalní

Kuna skalní má v oblibě zarostlá skalnatá prostranství a ruiny, ale také se objevuje v blízkosti lidských obydlí . Najdeme ji i v centrech velkých měst, kde často obývá opuštěné stavby, šachty, půdy, osamocené chaty ale i zahrady.

Kuna za plotem

Rozmnožování kuny skalní

Kuna skalní se páří v únoru nebo v letním období. Samice je březí 2 – 9 měsíců. Běžně porodí 3 – 5 mláďat, která jsou až 8 týdnů závislá na mateřském mléce. Pohlavní dospělost u kuny skalní nastává ve dvou letech.

Jak kuna skalní škodí

Kuna je hravá šelma, která při svých hrách dokáže být nepříjemně hlučná. Velmi hlučná je kuna také v období páření. Dupání a škrábání v konstrukci střechy je ale to nejmenší. Daleko horší jsou škody které vám kuna způsobí v konstrukci střechy, pokud proti ní zavčasu nezakročíte. Kuna poškozuje zateplení střechy tím, že si v něm rozhrabe a udusá hnízdo. Dále do izolační vaty nosí potravu, kterou si tam v klidu sní a její zbytky potom ve střeše mohou zapáchat. Další nepříjemnosti, které přináší soužití s kunou jsou její trus a moč, která může po čase začít prosakovat přes vatu a podhledy až do obytných částí domu.  Při značkování teritoria znečišťuje prostředí výkaly. Kuny neškodí jen na domech, ale i na automobilech na kterých rády překousávají gumové součástky motorů a části elektroinstalace, což může způsobit vážné poškození i nefunkčnost motoru. Navíc jsou kuny obávanými návštěvníky kurníků. Nejednou se stalo, že zakousla všechny slepice, aniž by je sežrala. Nejednou si odnesla vajíčka z kurníku.

Izolace auta rozkousaná kunou

Izolace auta rozkousaná kunou

Čím se kuna skalní živí

Kuna konzumuje hlavně hlodavce a drobné savce, ale také hrabavé ptáky, ať už mladé či dospělé. Často plení ptačí hnízda. Kuny mají rády také ovoce. Doma vám může kuna chodit na slepičí vejce, ale nepohrdne ani malým kuřátkem, nebo králíčkem. Kuna je velmi šikovná, a pokud jsou dveře králíkárny zajištěny jen ledabyle, zvládne si je otevřít.

kuna žere vejce

Kuna má ráda i slepičí vejce.

Jak se zbavit kuny skalní

Důležité je zakročit proti kuně ihned poté co zjistíte že ji máte v domě nebo v autě. Čím déle ji necháte bydlet ve své střeše, tím větší škody vám tam může napáchat.

 • Odpudit kunu zápachem – kuny mají velmi citlyvý čich, proto se k jejich vypuzení dají použít rúzné pachy. Z těch přírodních to mohou být lidské vlasy, zvířecí srst, někteří si ze ZOO obstarají dokonce tygří trus. Tyto metody nefungují buď vůbec, nebo jen velmi krátkou dobu. O něco lépe fungují chemické přípravky jako je například savo, nebo chlorové tablety z bazénu které kunám smrdí. Největší účinnosti dosáhnete použitím pachových odpuzovačů určených přímo na odpuzování kun. Například pachový odpuzovač kun kouzlo přírody, nebo pachový ohradník proti kunám, který kuny odpuzuje opravdu dobře, ale smrdí i lidem, proto se nedá používat v obývaných objektech.  I v případě použití pachových odpuzovačů platí že se po vyčichnutí kuna může vrátit, proto je pořeba postřiky nějakou dobu opakovat.
 • Utěsnit všechny otvory v domě tak, aby se kuna dovnitř nedostala – ideální ale velmi špatě proveditelné řešení. Kuny se protáhnou i velmi malými škvírami a často se dostávají i do střech novostaveb, které by měly být uzavřené dobře.
 • Pořídit si na pozemek psa –  dobrou obranou může být i pes, ten ale musí být v přímé blízkosti míst, kde se kuna pohybuje, což není vždy proveditelné. Ideální jsou menší akční plemena například teriéři.
 • Pokusit se kunu odchytit – zbavit se kuny odchytem a odvozem na jiné místo je dobré řešení pokud se vím to opšem podaří. Kuny jsou velmi opatrné a nedůvěřivé. Mladé kuny většinou odchytíme bez větších problémů i do menší klecové pasti. Na odchyt dospělé kuny musíme použít velký průchozí sklopec,  ale ani do něj není snadné kunu dostat. Většinou to trvé několik dnů nebo týdnů a někdy se stane že kuna do sklopce prostě nevleze ani po dlouhé době. Jako návnady se do sklopsů dají použít vajíčka, sušené ovoce, maso, a vhodná návnada na kunu může být i uzená makrelakterá je velmi aromatická. Další problém při odchytu kun je, že pokud je na místě kun víc, a vy chytnete do pasti jednu, další kuny už do klece nevlezou.
 • Odpudit kunu pomocí hluku – často lidé na půdě nechají zapnuté rádio, což kunu většinou na nějaký čas vyžene, ale často se za nějaký čas vrátí, protože kuna je schopná si na nepříjemné zvuky zvyknout. Proto je výhodnější než rádio použití ultrazvukových odpuzovačů kun. Moderní ultrazvukové plašiče kun střídají intenzitu a frekvenci vysílaných zvukových signálů tak, aby si na ně kuna nezvykla. Další výhodou těchto přístrojů je, že jsou pro lidi neslyšitelné. Plašiče kun mohou být buď bateriové, nebo napájené ze sítě. Přístroje napájené ze sítě mají obecně větší výkon a účinnost než ty bateriové, ale ne vždy je na půdě možnost připojit plašič do sítě.

Zástupcem ultrazvukových odpuzovačů kun napájených ze sítě je přístroj  Deramax profi, který před kunou dokáže ochránit plochu až 500m².

Ultrazvukový odpuzovač kun Deramax Profi

Plašič kun Deramax Profi

Zástupcem bateriových ultrazvukových odpuzovačů kun je přístroj Deramax klasik, který před kunou dokáže ochránit plochu maximálně 150m², ale k provozu mu stačí jedna 9V baterie, na kterou dokáže fungovat celý rok.

Ultrazvukový odpuzovač kun Deramax Klasik

Plašič kun Deramax Klasik

Kombinací bateriového a síťového napájení je ultrazvukový plašič kun s LED bleskem, který se dá napájet buď bateriemi, nebo se může připojit do sítě. Jeho dosah je 200m².  Velkou výhodou tohoto plašiče je vestavěný LED blesk, který při zaznamenání pohybu začne vysílat intenzivní záblesky světla na které je kuna citlivá, a tím se účinnost plašiče násobí.

Ultrazvukový plašič kun s LED bleskem.

Plašič kun s LED bleskem

Jak se zbavit kuny v autě

Kuny do motorů aut lezou většinou kvůli tomu že je berou jako úkryt, a kvůli zbytkovému teplu které motory ještě večer vyzařují. V motorovém prostoru potom často koušou izolace, gumové hadice nebo elektrické kabely a u moderních aut tak můžou způsobit škody za desítky tisíc. se dají z auta vypudit opět pomocí ultrazvukových plašičů, nebo pachových, případně chuťových odpuzovačů.

 • Vypuzení kuny z auta pomocí pachových odpuzovačů nedoporučujeme, protože zápach odpuzovače z motorového prostoru je často nepříjemně cítit i v kabině auta.
 • Vypuzení kuny z auta pomocí chuťových odpuzovačů – tyto spreje nezabrání kuně v tom, aby lezla do motorového prostoru auta, ale nebude okusovat součástky, které jsou sprejem nastříkané – sprej jí nechutná. Sprejem Motip proti kunám se dá ošetřit celý motorový prostor včetně pohyblivých částí, alektroinstalace a hlukových izolací. Nevýhodou těchto spreju je, že na povrchu vytvoří povlak na který se lepí prach, a motory jsou potom časem zaprášené.
 • Vypuzení kuny z auta pomocí ultrazvukového plašiče je asi nejjednodužší řešení. Dost lidí má s tímto způsobem špatné zkušenosti, ale to je většinou kvůli tomu že koupili za pár stovek nekvalitní přístroj z číny, který kunám opravdu nevadil. Pokud ale použijete kvalitní přístroj, který střídá frekvence a intenzitu, kuna si vždy raději zaleze do auta, v jehož motoru má klid, a vaše auto nechá na pokoji.

Do auta doporučujeme bateriový plašič kun Deramax auto. Tento plašič je napájený 9V baterií a na jednu baterii vydrží fungovat 1-2 roky.

Ultrazvukový bateriový odpuzovač kun do motorového prostoru auta.

Plašič kun do auta Deramax Auto

 

Veškeré texty i fotografie na webu www.forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

 

Kompletní sortiment přípravků proti kunám najdete na www.pasti.cz

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S KUNOU.

261 komentářů

 1. Ivča
  Ivča / 4-20-2014 / ·

  Dnes ráno 2 slepice kaput. Nastává boj. Jak tu čtu modrá je dobrá. Jdu do toho. Lovci kun spojte se !!!!!

 2. Pepa
  Pepa / 4-24-2014 / ·

  Už jsem dal přes 3000kč za zázračné sáčky nejprve červené a teď modré. Nedřív v OBI malé balení. Teď již objednávám u fa. Pasti. Připadám si, že jsem krmič kun. Není mi jasné, proč toto krmivo neobsahuje větší dávku učinkující látky, aby kuna opravdu uhynula. Po mých zkušenostech mi připadá, že to je kšeft a kuny jen vykrmujeme.

 3. Pepa
  Pepa / 4-24-2014 / ·

  Přesto si myslím, že hlavní účel je komerční. Přece každý co má kočku nebo psa, který by toho musel sežrat z kolečka. Venku mají lidé velké psy. Ti malí Leží doma na gauči, takže ten, který položí toto krmivo pro kuny do nějaké roury, tam se pes nedostane. Mohli by jste prodávat toto slabé krmivo a také silnější. Zákazník by si určitě vybral.

 4. Alena
  Alena / 4-25-2014 / ·

  Objednala jsem si také sáčky Liquid bag aroma, ale chtěla jsem se zeptat, jestli na ně při uložení jako návnady (krmení kuny) můžu šáhnout nebo radeji v rukavicích, aby je pak sežrala, díky za odpověď

 5. michal
  michal / 5-4-2014 / ·

  Zdravim,
  meli jsme kunu na chalupe mnoho let, az pote,co mi na stk rekli,ze mi kuna ochutnava spodek auta,jsem se rozhodl ji zlikvidovat. Modre sacky ji zacali chutnat okamzite, sezrala 1 cele baleni a jeste kousek druheho. Pote jsem ji ke svemu prekvapeni nasel utopenou na dne sudu s destovou vodou, odkud by se musela za normalnich okolnosti dostat(zvladla to i nase kocka,kdyz tam omylem zahucala),takze verim tomu,ze sacky funguji.

 6. Jana
  Jana / 5-12-2014 / ·

  včera jsem nasypala Vanish na slimáky a dnes ráno šok – na zahradě ležela kuna a dodýchávala… asi se napapala….

 7. Tomáš
  Tomáš / 5-12-2014 / ·

  Na kunu zaručeně působí vyfoukle vajíčko které naplnite fridexem. Za 4 dny jsem našel kunu svijejici se v bolestech na trávníku. Slepiči vajíčko jsem vyfoukl jednu dirku zalepil tavnou pistolí do druhé dírky jsem injekční stříkačkou nalil fridex a zase zalepil tavnou pistolí. Nastrazene vajíčko bylo ráno pryč.

 8. Albi
  Albi / 5-13-2014 / ·

  Dobrý den,
  u mě se asi též objevila některá z těchto potvor, což se projevilo na zmizení několika slepic. Zatím nevím jistě, jestli to byla kuna nebo liška, ale pokud to byla kuna mám dobrý tip na jejich vypuzení. Tetině se usídlila na půdě baráku a nepomohlo nic než dát doprostřed prostoru otevřenou sklenici se čpavkem. Chvíli je sice smrad, ale kuničky už se u nich velmi dlouhou dobu neukázaly (řádově několik let). Tak mnoho zdaru s puzením.

 9. Petr
  Petr / 5-15-2014 / ·

  Tak už mám dost těch Broučkařů a různých ochránců přírody .Kuna je sice hezké divoké zvířátko ale kdo mi zaplatí 10 slepic a 3 perličky za týden .žerou jak neuvázané a vajíčko jsem už týden neviděl na stole .Jestli se bude nějakej takovej kokot vochomejhtat kolem mého stavení dopadne jako ta mrcha chlupatá co u souseda má hnízdo.Jak ji co nejefektivněěji zahubit a to navždy poraďte a ne žádnou čudlařinu !!!

 10. Jan
  Jan / 5-18-2014 / ·

  Liquid Bag Aroma (modré) kuna ani neochutnala, nevšímá si jich. Vejce položená na zkoušku vedle sáčků odnáší.

 11. Lukaso
  Lukaso / 5-30-2014 / ·

  Mám také své zkušenosti s kunou i Liquid Bag Aroma .

  1) Jak zde již bylo psáno je potřeba dát více balíčků jedu na jedno místo aby toho snědla hodně za krátkou dobu….

  2) Pokud vám sáčky (modré nebo růžové)nežerou nebo jich žerou málo jako se stalo i mně zkuste to jako já :
  obsah sáčku jsem v misce smýchal s uzenou makrelou !!!!!!
  ca 25 sáčku a půl makrely – dokonale promýchat a udělat (uplácat) 2 – 3 koule a ty dát na mýsto kudy chodí.. poté denně kontrolovat a opakovat

  Makrelu maj kuny rády a mohly se my po tom utlouct
  – takto rychle zmyzelo celé 4.4 kilové balení. No a je to pár dní a tu povoru jsem našel pod taškama chcíplou (už voněla 🙂 ) – předpokládám ale že jich padlo více

 12. Milan nasraný
  Milan nasraný / 5-30-2014 / ·

  Dobrý den. Mne sice nič kuna neberie, ale serie mi pod oknom dieľne, kde mám drevo. Je tam celkom pekná kopa. Má niekdo zkúsenosti s vyjazdeným motorovým olejom? Polial som drevo a dúfam, že kune to bude smrdieť tak, že sa zbalí a zdrhne. Čo vy na to?

 13. Alena
  Alena / 6-3-2014 / ·

  Dobrý den , potřebovali bychom poradit jak se zbavit kuny nastěhovala se nám do pudních prostor podkrovního bytu a už si s ní opravdu nevíme rady. Koupili sme plašičku na kuny které se bohužel jenom směje. Máme nastraženou past kterou když vidí tak se jí taky vyhýbá . Dávali jsme sáčky s jedem modre i červené do makrely , do sušených švestek , vajička , vlasy , puštěnou muziku , prostě už sme zkoušeli všechno možné a vubec nic na ni nezabírá . Dirou kterou lozila tak sme snažili zabezpečit ale vždycky si najde jinou . Noci byvají strašné bohužel ona se neboji ničeho a dokonce ju slyšíme i přes den a vidíme jak nám běhá po střeše. Opravdu se nebojí ničeho a nic nežere . Potřebovali bychom nějaké další rady ja se jí zbavit . Bydlíme ve městě takže kuna je zvyklá uplně na všechno . Moc děkujem za rady

 14. jan brunclik
  jan brunclik / 6-6-2014 / ·

  Savo strikatk
  Kazdej den a 14 dni tu svyni tady nemam

 15. Adam
  Adam / 6-8-2014 / ·

  Ahoj, je mi 13 let, a máme doma indické běžce, včera nám kuna zardousila samici, rozpárala plot a sebrala vajíčka na kterých seděla.Přemýšlel jsem nad nějakou pastí, ale našel jsem způsob jak se tihle běžci schovají před kunou, ale nevím jestli se kuna bojí vody?
  Prosím, odpovězte co nejdříve.
  Zdravím.

 16. Jana znechucená
  Jana znechucená / 6-14-2014 / ·

  Ano mám pod střechou taky kuny, jsou to mrchy, likvidují sice hlodavce, ale dělají rachot ve dne v noci, jakmile jsou přemnožené a na to mají vliv naše podařené zákony na ochranu zvířat, ne na ochranu lidí, tak jak si pomoci? Z jedné strany nám moc škodí z druhé pomáhají. Ti ochránci zvířat snad nemají rozum, chtěla bych je vidět, co by dělali na mém místě oni.

 17. Annie
  Annie / 6-14-2014 / ·

  Dobrý večer, potřebovala bych také poradit. Žiju v Praze, ale kousek od nás je menší lesík. Posledních 5 dní k nám pravidelně každou noc dochází 2 kuny. Přelézají plot zahrady a pak tam vydávají různé zvuky. Nemám tušení, co s nimi dělat. Nechce se mi je úplně zabíjet, jen nějak odlákat jinam. Nemáte někdo nějakou radu?

 18. Jan
  Jan / 6-23-2014 / ·

  Dobrý den, kuna mi pravidelně navštěvuje Volvo, a to jak v Brně před činžovním domem na parkovišti, tak před rodinným domem na Jižní Moravě. Postřik od fy Wurth pomáhá uchránit kabeláž ve vozidle, ale odhlučňovací deka na kapotě motoru chutná kuně i po aplikaci tohoto postřiku. Zřejmě to výrobce dělá z něčeho ekologického, tedy chutného.
  Po posledním postřiku, mi zřejmě za odměnu, nechala kuna v motorovém prostoru obrovské a extrémně páchnoucí lejno… Je zajímavé, že jí ostatní vozidla v sousedství nechutnají. Zřejmě napíši výrobci o radu. Snad jsou ve Švédsku také kuny a poradí mi? Případnou radu sdělím.

 19. Vlasta
  Vlasta / 6-26-2014 / ·

  Dobrý den,
  poradí mi někdo zda existuje nějaký účinný prostředek na pohlcení zápachu a stop moči po kuně ? Vyměňujeme komplet zateplení střechy, včetně prken a latěk, ale hlavní trámy nelze. Právě ty hlavní trámy potřebuji nějak ošetřit.Předem děkuji

 20. Honza
  Honza / 6-26-2014 / ·

  Řešení: A) Silná vzduchovka, průrazné náboje MAGNUM, monitoring příchozí/odchozí trasy+časy, výběr vhodného-bezpečného střeleckého postavení a na závěr dobrá muška… k dokonalosti pak již jenom fotopast, termovize a infravidění. B) Postřikovač na stromky, SAVO a invazní místa ošetřit jeho roztokem s vodou. Lze použít i Resistin ML na dutiny aut ředěný benzínem (benzín se odpaří-na povrchu zůstává lepkavý povlak).

 21. Standa
  Standa / 7-1-2014 / ·

  Zdravím a děkuji za Liquid bag aroma,
  Kuna nám pravidělné pojídala vajíčka, plašila slepice. Před týdnem mi dorazil balíček, návnadu jsem rozmístil po celé stodole a na půdu starého domku, hned druhy den bylo cca 99 % návnady pryč, našel jsem jenom pár prázdných obalů, po pravidelně kontrole jsem začínal doufat že se kuna alespoň odstěhovala a ejhle dneska jsem ji našel s nožičkama nahoře ve staré kůlně. Ještě jednou díky.
  P.S. Návnady jsem umísťoval po 5ti kouskách na místa kde se vyskytoval její trus.

 22. Petr
  Petr / 7-2-2014 / ·

  Pro pana Jana 23.6.2014 (20:24):
  Když jsem v Rakousku, dávám si, stejně jako domorodci, k autu dvě plastové láhve, naplněné vodou a bez etiket(průsvitné, např. od Dobré vody, ne zelené apod.). Jednu láhev postavím do středu před auto, druhou do středu vzadu. Nevím, ať je to jak chce, prostě to funguje – na dotaz mi bylo odpovězeno, že jde údajně o nějaký zrcadlový efekt a kuna se bojí k autu přistoupit☺. Když občas na láhve zapomenu, mám ráno na autě stopy od kuny. V ČR je problém ten, že ráno nemusíte láhve najít, naše “silná mládež” je od auta odkopne. V Rakousku si jich nikdo ani nevšimne. Hodně zdaru.

 23. Monika
  Monika / 7-8-2014 / ·

  Věřím Vám, že Vás všechny kuny obtěžují, nás taky. Používáme klasické pasti. Použití sáčků je sice asi účinné, ale to, že je ostatní zvířata nesežerou, není pravda. Už po druhé se nám otrávilo štěně na zahradě, kam nějaký hlodavec tyto sáčky donesl. Poprvé málem umřelo, teď už je větší, tak to snad bude lepší. Prosím Vás všechny, používejte na tyto sáčky doporučené boxy, ať je kuny nemohou roznášet po širokém okolí.

 24. Anonymka
  Anonymka / 7-20-2014 / ·

  Tyto věci platí na kunu. 🙂

  výrazný parfém
  trus kočkovité šelmy
  psí chlupy
  chlupy z dravé zvěře
  lidské vlasy
  lesklé předměty rozvěšené kolem domu
  další ochočená kuna
  síra
  hlasitý zvuk
  vůně do auta (stromeček)
  naftalin
  čpavková voda
  přítomnost psa

 25. 64snek
  64snek / 8-5-2014 / ·

  Ahoj, bojuju s mrchou uz 7 let, sezrala mi mitsubishi za 13 tisic-kabely, co snad funguje?…psi chlupy, pepr, spray na kuny z Kelly, snad i to vejce s fridexem , ale co je dulezite, je obdobi, kdy licite past, musi mit touhu po potrave, nabodane tresne, svestky susene, vejce , jo, ale v zimnim obdobi , ale itak hodne zdaru, mrcha je asi chytrejsi nez ja,ale boj jede dal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 26. Michaela
  Michaela / 8-7-2014 / ·

  Od známého vím, že 100% je vstříknout inj. stříkačkou do vajíčka nemrznoucí kapalinu a do hodiny máte po kuně

 27. Honzo
  Honzo / 8-26-2014 / ·

  Dobry den
  Ja vam vsem poradim jak ucinne zrusit odchytit kuny.
  Pokud jsou v obydli kdekoli i na pude,ve stodole, atd.Tak treba najit jejich vchod kde musi chodit ven na vodu pit a tam na jejich vchod do obydli nastavit sklopec.Urcite bez vody nemuzou zit tak urcite chodi ven a tak se nucene chyti i bez navnady ve sklopci.Ja mel ve stodole celou kuni rodinu tak bez navnady sklopcem nastavenym v jejich vchode vychytal.

 28. Veronika
  Veronika / 9-8-2014 / ·

  Tak ji máme pod střechou taky. Už několik dnů mě v noci budil šílenej dupot. Dnes na balkonku naše kočka hlídala jako pes, ve 12 v noci šílenej řev, akorát jsme usínali, ve mě byla malá dušička, bála jsem se o kočku. Kočka naštěstí v pořádku, ale kuna pryč….a v 3.30 znova šílenej řev, jako z vřískotu, opět šok, kočka v pořádku, tak nevím, zda řvala ta kuna. Kočka má zrovna koťata, tak hlídá, syčí. Kočka s koťatama je jinak doma, ale chodí i ven. Hlavně s kunou pryč. Ať je to jakkoliv.

 29. Kunobijec
  Kunobijec / 9-10-2014 / ·

  Zdravím nepřátele kun!
  Kuní šikanu jsem minulou zimu vyřešil těmi modrými sáčky. Je pravda, že jich musíte nasypat hromadu, aby se pořádně nažrala pokud možno naráz. Ale byl klid. Předtím jsem zkoušel všechno možné, ale jed je jed. Mám zvířata rád, ale to, co prováděla v domě…to je nepopsatelné. Dnes v noci se ozvala další…máme jich ve vsi dostatek. Takže jsem právě objednal nové krmení Liquid Bag Aroma…. Kunám zmar!

 30. František
  František / 9-15-2014 / ·

  Jsem také majitel Volva, jak píše diskutující v jednom z příspěvků a také mohu potvrdit, že kuně velice chutná odhlučnění motoru a to jak na kapotě tak na přepážce do kabiny. Nevím, jestli je to tím, že to vyrábějí z ekologického materiálu, protože jsem do vykousaných děr nacpal skleněnou vatu a tu likvidují také. Spíš, to bude tím, že když se jednou kuna do motorového prostoru nastěhuje, tak má zřejmě dojem, že tam má své teritorium. Doma máme dvě další vozidla a ona ožírá jenom to Volvo.

 31. Blanka
  Blanka / 10-24-2014 / ·

  Nad kunou se vyhrát nedá. Bojujeme s nimi několik let – zkoušeli jsme naftalínové a chlorové tablety, stříkat půdu a střechu Savem, tygří trus ze ZOO, psí chlupy, rádio puštěné nahlas, vysokofrekvenční zařízení – všechno marné. Kuna pročurala sádrokarton, protrhala parotěsnou fólii, zlikvidovala izolační vatu – oprava stála 15 tisíc Kč. Pojistit se proti tomuto živlu nedá. Jedině bombardovat Ministerstvo životního prostředí, aby změnilo zákon a kunu přestalo chránit.

 32. Rosťa
  Rosťa / 10-30-2014 / ·

  Zdravím všechny, jak to tady čtu, tak nevím jestli jsem schopen něco dělat. Nějaké zvíře se nám pravděpodobně uhnízdilo v meziprostoru mezi přízemím a prvním patrem. Dle zvuku drápků odhaduji na kunu. Ale jist si tím opravdu nejsem. Dokonce ani nevím, jak by se tam mohla dostat. Strop máme sádrokarton , pak trámy a nahoře desky a plovoucí podlaha. Je to nepřístupný prostor, tak nevím, jak bych tam položil nějakou nástrahu nebo past:((
  Jestli někoho něco napadne, tak budu rád, když bude sdílný. Díky.

 33. Dana
  Dana / 11-2-2014 / ·

  Máme kunu pod střechou zjistili jsme to před dvěma dny. Do všech prostor,kde leze, jsme nasypaly “Chlor šok”na čištění bazénů. Ráno jsme našli stopy,že se v tom proběhla.Kuna má jeden velký problém, je čistotná a tak nejen,že se proběhne,ale tlapky olíže. Tohle nemůže vydržet,k ránu byl slyšet kvíkot a v noci už po střechou byl klid. Jestli nebude pokoj dáme chlorové tabletky do bazénu. Přeji hodně úspěchu ……k této chemii se kočka ani pes nepřiblíží.

 34. venda
  venda / 11-26-2014 / ·

  Jediné co opravdu funguje na kuny je puška, nebo vajíčko s nemrznoucí kapalinou a potom sáčky zde prodávané, akorát jsem nevěděl , že je jich třeba takové množství v co možná nejkratším čase, ale hlavně , že fungují a kuny je žerou!!!!!!!!!!!

 35. michal
  michal / 12-11-2014 / ·

  Dobrý den, pozorně jsem přečetl celé fórum a poté zakoupil velké balení jedu ( růžového ). Jed aplikuji na cestičku, kudy pravděpodobně chodí a to už déle než měsíc. Vždy položím cca 20-30 balíčků. Ty potom většinou 2 dny leží netknuté a po 3. noci jsou skoro všechny pryč. Kde je chyba?? Děkuji za radu!!!

 36. Tonda
  Tonda / 1-13-2015 / ·

  Mnoho rad uváděných jako metoda zbavení se kuny, je podle mých dlouholetých zkušeností, naprosto neúčinných nebo málo účinných. Různé zapáchající látky od voňavek, repelentů, až po výkaly šelem, lidské vlasy a dokonce i přes drátěná pletiva, zvukové plašiče a až po naftalín či chloramin jsou účinné velmi krátkodobě, max. na dobu do tří týdnů. Kuna je totiž velmi adaptabilní tvor a velmi rychle si zvykne.
  Po čtyřnásobném rozkousání kabelů na autě a “sežrání” prodlužovacích gumových kabelů k sekačce jsem zatím objevil dvě účinné metody a to:
  1. pokládání měkkých návnad, ostatní granulované a pod. jsou pro kunu nevyužitelné. Zároveň se Vám podaří redukovat i hldavce v interiéru i exteriéru.
  2. Sklopec na kuny
  Další metody na kuny zatím nepotřebuji.

 37. Čiperka
  Čiperka / 1-22-2015 / ·

  Dobrý den, i my jsme při zazimování chaty zjistili že nám na půdě bydlí kuna,/plno výkalů a skvrny po moči. Hned jsem hledala na netu, co s tím udělat. Na žádné rady jsme nebyli patřičně vybaveni.
  Z nouze manžel navrhl, abychom po půdičce rozsypali prášek na praní, kterého jsem měla půl kyblíku. /Ariel/
  Byl opravdu voňavoučký.Obětovala jsem ho asi půl kila. Pečlivě jsme posypali podlahu, aby se jim pěkně lepil na tlapky. Určitě jim po olizování nebude chutnat. A ono to zafungovalo. Po další návštěvě asi za měsíc byly kuny pryč. Pro jistotu jsme vzali znovu asi půlkilovku prášku a znovu to pěkně posypali.
  Jsem zvědavá, jestli to kuny opravdu vzdaly. MYslím, že tím nikomu neublížím a ještě to pěkně voní.

 38. docentzvepřina
  docentzvepřina / 3-1-2015 / ·

  ja to vidim na ten fridex ve vajičku,dam j prvni tři vajička normalni a po třetm dnu vajco s fridexem at ma pořadnej mejdan.pak napšu jak jsem dopadl

 39. Jan
  Jan / 3-5-2015 / ·

  Dobrý den,měl jsem doma spoustu těchto zvířátek,když mi sežrali slepice a ukousali hadici od turba rozhodl jsem se jít s nimi do boje.Píchám jed do vajíček a funguje to stoprocentně.Nestačím kopat hrobečky:-))))

 40. Marcela
  Marcela / 3-13-2015 / ·

  Dobrý den, prosím o radu, když dáváte do vajíček jed, vyfouknete vajíčko jen částečně, tedy necháte část ve vajíčku a přidáte jed?Dávate fridex nebo jiný jed a kolik do vajíčka? Nebo celé prázdné vajíčko naplníte fridexem. Pokud používáte jiný jed, který?
  Děkuju za radu.

 41. Petr
  Petr / 3-18-2015 / ·

  Velice díky za růžové sáčky, po dobu několika let s kunou bojuji, NIC ! nefungovalo, sáčky ano. Chce to ale trpělivost, nejdřív po jednom rozmístit na předpokládaná místa výskytu, tam kde nejčastěji mizejí pak dát řádnou dávku (aspoň 4ks ). Dokonce jsem si udělal kladečský plán, každý den kontroloval. Cca 2 dny na to, co přestaly sáčky mizet, jsem našel v trávě mrtvolku.
  Doufám, že jich tu nemám víc, byl to horor.

 42. Jarka
  Jarka / 3-25-2015 / ·

  Honzo (z 5. 3. 2015), padla jsem v řehotu… ale já ty mrchy vraždit nechci. Tedy pokud možno… Jen nechci, aby osídlovaly chalupu na samotě u lesa (aby bydlely na sádrokartonové vestavbě a na původní půdě). Dokud bylo na půdě seno, nevadily, žili jsme v simbióze, chytaly myši a mile dupaly. Jenže od r. 2000… Oblejzám za tmy rok co rok stavení, uvnitř svítím, a tak vidím příp. skuliny a skulinky, zatloukám dřevem (dříve pletivem), aby ani když sjede sníh se střechy nemohly se z hromady sněhu probojovat kolem pletiva nebo zvětšit dírku ve dřevě kousáním. (Pípátka, rádio: nelze nechat zapnutý el. proud a baterie se přes zimu vybijí.) Mám 100+1 zkušeností, z toho 102 k ničemu. Letos chalupa odolala, ale proč? Neprolezly? Pepř a pálivá paprika? Mírná zima (nezájem)? Našla jsem jeden výměšek a ten vše relativizuje.

 43. Marek
  Marek / 4-5-2015 / ·

  Dobrá je vazelina A00. Nastražit do cesty kudy chodí a na tu už nikdy nezapomene.

 44. Deny
  Deny / 4-28-2015 / ·

  Po 5 letých snahách o vypuzení kuny z novostavby domu, mohu konstatovat, že žádná z běžně dostupných rad u mne nefungovala. Tím myslím lidské vlasy, naftalín, elektronické plašiče, otrávená vejce, sklopec, tygří hovno ( čímž dodatečně děkuji ošetřovateli ze ZOO za součinnost)prostě vše o čemž se dalo dočíst. Dokonce jsem sehnal a po půdě nechal pár hodin ňuchat a čůrat fretčího samce v říji ( taky jedna rada bez efektu) V dobách vrcholícího boje na půdě hrála 3 rádia s různými stanicemi ovládaná časovými spínači, do toho 2 elektronické odpuzovače, kvůli naftalínu se tam nedalo ani dýchat, všude bylo rozsypané vápno, prostě půdička k zulíbání. Kuna z toho měla akorát srandu a soused se na mě začal koukat jaksi podezíravě, přičemž v jeho očích jsem byl za regulérního magora. Do sklopců jsem pravidelně chytal kočky,některé i opakovaně, dále ježky, ptáky a v jednom případě i tchoře, což mne překvapilo, když žiji v okresním městě a nikoli někde na samotě. Moje kuna v domě nic nežrala, natož otrávená vejce, nevzala si ani zkušebně nastraženou uzenou makrelu, ovoce, kuřecí maso, prostě nic. A to jsem ta žrádýlka nakuřoval nad ohněm ( údajně za účelem eliminace lidského pachu) a umísťoval s nově koupenými koženými rukavicemi na rukách. Totálně mě zničila zateplení střechy, v izolační vatě si vykousala tunely. Z podbití přesahu střechy se vytahalo asi 12 kýblů skořápek, kostí, srsti, exkrementů a podobných lahůdek. Tzv. kuní záchod. Pes od ní dostal prašivinu. 1x prokazatelně vyvedla i mladé. Kamarád myslivec byl u nás za letních nocí pravidelným návštěvníkem i s jeho věrnou družkou – malorážkou s nočním viděním. Ani jednou ji neviděl, natož aby zalícil. Ale k věci co pomohlo. Ve stavu zmenšené přičetnosti, jsem nechal po obvodu střechy zapojit elektrický ohradník používaný jako ochrana výběhů dobytka. Hlavní rozvody – kabely leží v okapech a veškeré rohy domu, svody okapů a dřevěný sloup, tedy místa, které používala k přístupu na střechu ze země byly zadrátovány. Ohradník se zapíná automaticky večer a vypíná ráno . Při dotyku s ním je to děsná pecka. Sice ne smrtící, ale od kuny byl pokoj a hlavně po 5 letech byl v noci v domě klid. Estetika domu sice nic moc, ale co. Závěrem podotýkám, že ucpání přístupových otvorů domu v oblasti střechy nemusí fungovat. Má kuna dokázala zvednout střešní tašku, tzv. hřebenáč zn. Bramac, pod ním prohryzat plastovou mřížku proti hmyzu, parotěsnou fólii a byla tam, kde chtěla být. Takže závěrem: Kunu od té doby považuji za zvířátku přímo geniální, pohledově sice miloučké, které však naši rodinu přivedlo na pokraj sil a ač milec přírody a všeho živého, žádný způsob její likvidace se mi nezdá dost brutální. Snů, jak ji sekám rýčem na poloviny, jsem se za pomoci psychiatra a antidepresiv po pár měsících naštěstí zbavil.

 45. George
  George / 5-4-2015 / ·

  Zdravím místní Kunobijce a Kunofoby. Co jsem se tady pročetl, tak když to vezmu kolem a dokola, potom ta naše milovaná Kuna je vlastně velkou životní školou a výzvou, větší než obtížná tchýně, nespolupracující kolega v zaměstnání nebo “neposlušný” pejsek. Upřímně jsem se kvalitně nařechtal u příspěvku Denyho (čímž mu vřele děkuji) a někde v hloubi duše jsem pocítil to nepříjemné šimrání při představě, že mi kuna “zazvoní” u dveří jako nový soused. To už je upgrade té hrůzy, když vám u dvěří zazvoní OTO (občan trvale opálený) a nahlásí že nový soused. Tuhle diskuzi jsem našel cíleně, neboť jako ostatní zde harmonizující, hnaní pomstou kuničce, jsem si přišel pro radu a převzatou zkušenost. Něco podobného nám během jednoho dne spořádalo kompletní hejnou skvělých nosnic, i s kohoutem. Pud nakrmit mladé je silnější než pud člověka si zachránit zdroj vajec, tož tak. Přišel jsem na to,že nejlepší způsob “boje” s kunou, je víra, že časem najde domov nový, čistější, napěchovaný jídlem a zvířátky až po okraj a zvoucí ku spočinutí. Zoufalství je škoda, když máme ten život tak krátký (A propos, jakého věku se dožívá kuna? V domě u televize asi méně, když podlehne civilizační pohodlnosti, co? :-). Zdravím a přeji nervy jako špagáty a hodně toho pokakanýho štěstíčka), J

 46. Vl
  Vl / 5-12-2015 / ·

  Zdravím,
  Deny díky za radu… Zítra kupuji ohradnik a dam vědět…
  Jinak kuna se k nám dostává úplně stejně…místo radost s nového bydlení … Trauma …

  Všem držím palce

  Vl.

Napsat odpověď