Jak se zbavit mravenců

Jak mravenci vypadají:

Tělo všech  mravenců je viditelně členité, skládá se z hlavy, hrudi a zadečku. Na hlavě vyrůstá pár paličkovitých tykadel, oči a ústa, někdy vybavená kusadly. Z hrudi, která je od zadečku oddělena stopkou, vyrůstají tři páry chodidel. Křídla tohoto hmyzu jak samicím, tak i některým samcům slouží k rojení neboli svatebnímu letu. Po té co tento obřad proběhne si je ulomí nebo jim odpadnou.

Čeleď mravencovití v sobě zahrnuje velkou skupinu zástupců, z nichž na našem území se přirozeně pohybují mravenci rodu Lasius či mravenec drnový. Mezi zavlečené a škodlivé
druhy řadíme především mravence faraon.

Pro všechny je typický sociální život v mraveništích, někdy označovaných také jako kolonie. Rozdíly mezi jednotlivými druhy nacházíme ve vývoji, velikosti, chování i jejich uspořádání. Vzhledově se od sebe liší i jednotlivé kasty v rámci druhu.

Detailní fotografie mravence
Makro fotografie mravence

Jaké druhy mravenců žijí v ČR

Mravenec rodu Lasius
– mravenec domácí ( Lasius emarginatus ) – tmavohnědý
– mravenec obecný ( Lasius niger ) – šedočerný
– Lasius umbratus – světle žlutý
– Lasius bruneus – hnědý

Mravenec domácí
Mravenec domáci

Mravenec faraon (Monomorium pharaonis)
V hnízdě mravenců Faraon se vyskytuje mnoho plodných hnědožlutých samic s tmavší hlavou, jejich tělo je dlouhé 3,5 až 4,5 mm. Sterilní dělnice zajišťující potravu a pečující o
larvy jsou menší ( cca 2,5 mm) a mají tmavší zadeček. Tělo samců je asi 3 mm dlouhé, červenohnědé a okřídlené. Po páření brzy hynou. Pro tento rod je typické vytváření kolonií
členěných do dceřiných subkolonií.

Skupinka mravenců faraon.
Mravenci faraon jsou menší a světlejší než mravenci domácí. Je pro ně typické vytváření kolonií.

Mravenec drnový
Původní evropský druh, příbuzný mravence faraon, liší se od něj černým zabarvením. Podobně jako mravenci rodu Lasius pořádá svatební lety. Dělnice tohoto druhu jsou
několikanásobně větší. U nás patří mezi méně škodlivé druhy, občasně kolonizující domácí prostředí.

Kde se mravenci vyskytují

Hnízda mravence obecného nacházíme nejčastěji volně v přírodě, někdy také v základech domů či v zahradních zídkách. Mravenec domácí zakládá mraveniště mezi dlažbou chodníků, u zahradních cestiček, ale také v základech budov. Odtud se může dostat až do bytu skrze škvíry v podlaze.

Někdy může dojít k rojení i uvnitř bytu. Mimo to se na jaře vydávají dělnice hledat potravu právě dovnitř budov. Tropického mravence faraon nacházíme v trvale vytápěných budovách, potravinářských provozech, zdravotnických zařízeních, sklenících apod., tam kde jsou teploty stále okolo 26 °C. Hnízda zakládá na nepřístupných místech jako například pod dlažbou, za obklady, za dřevěnýn obložením stěn, apod. Hnízda mravence drnového můžeme nalézt např. v kuchyních, koupelnách apod.

Mravenci na podlaze
Mravencům stačí maličká škvíra nebo prasklina v konstrukci domu. Dostanou se prakticky všude.

Jak se mravenci rozmnožují

Mravenci rodu Lasius procházejí při svém vývoji proměnou dokonalou. Do hnízd kladou vajíčka, z kterých se vyvíjí později larvy a kukly. Z vajíčka se stává dospělec po dvou měsících. Nová hnízda zakládají vždy oplodněné samičky. Dělnice tohoto rodu se dožívají 2 až 3 roky, královny 15 až 20 let.

Mravenci faraon nepořádají svatební lety. Jejich vývoj od vajíčka po dospělce trvá 6 týdnů, při teplotě okolo 26 °C, při vlhkosti 80 %. Královna žije asi 12 měsíců, dělnice 20 týdnů. K šíření dochází štěpením kolonií, přenosem při stěhování nábytku aj. materiálu, v kterých jsou hnízda.

Mravenec drnový – po rojení se oplodněné samice přesouvají do bytů i ve vyšších patrech, kde zakládají kolonie.

Jak mravenci škodí

Mravenci svým chováním znehodnocují potraviny a často jsou i nepříjemnými společníky. Druhy, které se živí medovicí, poskytují ochranu mšicím, a proto jsou nevítanými návštěvníky zahrad.

Obvykle je schraňují pod zemí či na ovocných stromech, někdy jim staví i hliněné stavbičky okolo rostlin. Všežravé druhy představují při zamoření mnohonásobně větší riziko. Snadněji se dostávají totiž do styku s choroboplodnými zárodky , které pak přenášejí dál. Velkou škodu mohou napáchat mravenci zvláště v potravinářských provozech, domácnostech apod. Všežravé druhy jsou pak zvláště nevítané ve zdravotnických zařízeních.

Mravenec se stará o mšice
Mravenci opečovávají mšice, jejichž medovicí se živí

Čím se mravenci živí

Mravenci rodu Lasius konzumují produkty obsahující cukr, medovici (výměšek mšic) a malé druhy hmyzu. Všežravé druhy konzumují v podstatě cokoliv, avšak nejvíce preferují
maso, potraviny živočišného původu a mrtvý hmyz. Dokonce jsou schopni zalézt do poranění u člověka (řezné rány apod.) a konzumovat z nich krev a maso.

Jak se zbavit mravenců

Prevence výskytu mravenců

Abychom zabránili přítomnosti mravenců, je potřeba dodržovat základní hygienická opatření a vhodně skladovat potraviny v uzavřených obalech. Tento hmyz se může dostat do domu nejrůznějšími cestičkami, je třeba kontrolovat například i květináče za oknem.

Vhodnou prevencí výskytu může být posyp skořicí, mátou, pepřem, kypřicím práškem, hřebíčkem či kajenským pepřem na místa, kde se škodlivý škůdce pohybuje. Jednak se po sypkých površích se hůře pohybuje, jednak nesnáší pach výše uvedených ingrediencí. Tento postup má však svá úskalí, posypy jsou totiž náchylné na vlhko a proudění vzduchu, zároveň fungují skutečně pouze jako prevence.

Jak vyhubit mravence rodu Lasius

Zbavit mravenců se můžeme různými způsoby. Vhodný prostředek je však třeba volit podle situace. V nabídce insekticidních přípravků najdeme produkty účinkují na škůdce jak okamžitě, tak i s pozvolným a dlouhotrvajícím efektem.

Chceme-li se zbavit škůdců okamžitě je vhodné použít rychle biologicky rozložitelný Loxiran k poprachu i postřiku, který lze aplikovat velmi dobře na zahradě, balkóně apod. Na použití v interiérech jsou proti mravencům vhodnější spíš prostředky ve formě postřiku. Například sprej proti mravencům Bros, nebo Loxiran sprej, který proti mravencům účinkuje i po zaschnutí.

Ne vždy je však užití postřiku či prachového přípravku vhodné, zvláště máme-li děti či mazlíčky, musíme volit jiné metody, jak se zbavit mravenců . Za jistých okolností může být ideální užití gelu na mravence, který lze aplikovat na nábytek apod. Ten v sobě obsahuje složky, které lákají mravence ke konzumaci. Dělnice gel donáší do kolonií, krmí jím další členy hnízda a postupně dochází k vyhynutí všech členů. Mluvíme zde o takzvaném dominovém efektu.

Podobně fungují i takzvané mravenčí bufety, ve kterých je návnada chráněna před nepříznivými vlivy či před nechtěným pozřením dětmi apod. Nevýhodou je, že se tyto mravenčí pasti musí klást před vchod do kolonie a při větším zamoření je jich nutno užít více.

Pro vyhubení mravenců v uzavřené místnosti lze užít i speciální insekticidní dýmovnici, která po aktivaci vodou roznáší do vzduchu látky hubící mravence i další hmyz.. Dým se
dobře dostává do škvír apod. Tato metoda však není úplně vždy stoprocentní, zvláště jsou-li mravenci ukryti i mimo uzavřenou místnost.

Návnadové staničky s jedem na mravence
Mravenčí bufet je jeden z nejlepších prostředků na likvidaci mravenců.

Jak vyhubit mravence Faraon

Aby bylo vyhubení mravenců Faraon účinné, je potřeba užití speciální nástrahy, které jsou vyvynuty speciálně na hubení mravenců faraonů.
Likvidovat faraony pomocí postřiků není vhodné, protože zabijete jen mravence, které přelezou přes postřik, ale nezničíte celou kolonii.
Nástrahy na faraony je potřeba aplikovat na vhodná místa, hlavně v koupelně a kuchyni, případně na jiná místa výskytu mravenců.
Po nastražení nástrahy ji dělnice přenášejí do hnízda a krmí s ní larvy i královnu, čímž dochází k intoxikaci a následné likvidaci celé kolonie. Než hnízdo vyhyne může trvat 1-2 týdny ale je potřeba vytrvat s nástrahou a nepoužívat insekticidní spreje, aby mohli mravenci nanosit nástrahu do hnízda.

Nejdůležitější zásady při likvidaci mravenců faraonů

    • používat nástrahy speciálně vyvynuté na hubení faraonů
    • nekombinovat nástrahy s různými spreji a postřiky
    • nástrahy po sežrání průbežně doplňovat dokud trvá odběr
    • použít nástrahy pokud možno ve všech zasažených bytech naráz aby byla likvidace dokonalá

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti mravencům najdete na www.pasti.cz/proti-mravencum

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE S MRAVENCI.

65 komentářů k: “Jak se zbavit mravenců

  1. Tento přípravek mám a jsem hrozně moc spokojený, ani jsem nečekal, že už se jich nadobro zbavím a díky tomuhle se to fakt povedlo. Doporučuji koupit.

  2. Dobrý den, pro vás by byl nejlepší jed, který mravence nezabije hned, ale ti ho donesou do hnízda a vymře celé mravenčí společenstvo. Pro použití v domech je výborný loxiran mravenčí bufet.

  3. Dobrý den, máme starší chalupu, kde jsou dřevěné stropy, nad nimi polystyren a nad ním beton. A mravenci se nastěhovali do toho polystyrenu a navíc asi už demolují i to dřevo. Předloni jsme beton vykopali, mravence vyhubili. Ale letos jsou tam zas. Prosím o radu jak na ně, děkuji.

  4. Dobrý den,

    poprosila bych Vás o radu, jak vyhubit mravence, jejich mraveniště je vedle domu v kořenech borovice kleče a už se nám dostávají někudy i do domu. Okny a ani kolem dveří to není. V současné době najdeme v domě denně 5-10 mravenců. Obávám se , že až přijde jaro, bude to ještě horší. Chtěla bych zahájit hubení včas. Můžete mi prosím doporučit vhodný přípravek a doporučit termín zahájení jejich hubení.

    Děkuji a přeji hezký den
    Vinšová Marcela

  5. Dobrý den doma na lince se mi objevili sem tam úplně malinkati mravenečci hnědé barvy.teď jich je tam stále víc a víc většinou když je tma tak začnou vylezat .poradíte prosím jak se jich zbavit a neotravit přitom rodinu .děkuji

  6. Dobrý den, po aktivaci dýmovnice je potřeba byt opustit na minimálně 2 hodiny. Ideální je ale třeba 4 nebo 5 hodin.

    Potom stačí v bytě krátce vyvětrat a můžete tam normálně bydlet.

    Kouř se nesmí dostat k potravinám. Nádobí a příbory které se dostanou do styku s kouřem je třeba umýt. Pokud je dítě malé a dává si hračky do pusy, tak všechny tyto hračky taky umýt.

    Povlečení a oblečení není třeba prát dá se normálně nosit.

    Jeden fumigator vystačí na 45m2 ale je ideální aby byl v každé místnosti jeden. Pokud jsou místnosti vedle sebe, dá se dát jeden mezi 2 místnosti do dvěří. Pokud je mezi místnostmi chodba, je lepší použít do každé místnosti jeden fumigator zvlášť.

    Pilous může být i v mouce a těstovinách, takže nejdůležitější je zaměřit se na tyto potraviny a všechny je zkontrolovat, případně načatou mouku ronou preventivně vyhodit aby jste se zbavili zdroje brouků.

    Petr Helekal

  7. Dobrý deň,

    do bytu sa mi dostal chrobak Pilous (zrniar čierny/ryz. ,vo fazuly bol si myslim, už som ju vyhodila).

    Na nete som našla recenzie na tento produkt Atak fumigator, pomohol by nám?…nemáme tých chrobacikov veľa ale sú v celom byte ( 3izby,kuchyna,kupelka wc)…všade ich nachádzam.m ame malé deti a aj v ich detskej…jedna ťa plechovka je na jednu miestnosť? Ci je účinná na celý byt- 74m…byt máme rieseny z chodby sa ide na wc, kúpeľňa spálňa detská obývačka….A z obývačky do kuchyne… po aplikácii treba rýchlo odísť preč a cca po 5h sa vrátiť a vyvetrať? Neublíži nám to? Deťom? Hráčkam? Treba veci poschovávať? ….. ďakujem za info

  8. V místnosti je nejlepší starý hasičák – tetrachlor, už jen teče, ale hlavně, že teče. Postříkám, uzavřu a pak už jen čekám, že bude po nich. Smrdí strašně a měl by být klid. Jinak aceton je super taky. Horší je to venku, jsou všude kolem domu, to je neuvěřitelné…. zkusím všechno.

  9. dobrý den nevím zda Vám má rada pomůže jelikož píšete vesměs o zahradách a stromech napadenými mravenci.Já bojoval z mraveci v místnosti a na netu jsem se dočetl dobrou radu za pár korun a velice účinou.Stačí jen v barvách lakách zakoupit za pár korun aceton a místa kde se vyyskytují mravenci je natřít .jelikoš je aceton prchavý za pár hodun v místnosti necítíte nic a účinek na mravence takřka okamžitý.Přitom je nezahubíte ale oni vyklidí pole už od loňska mám od nich klid.jelikož jsem nenatřel celou místnost kolem dokola iu zdi tak se po dvou letech ukázali na jiném místě ale okamžitě jsem s nimi zatočil.

  10. Dobrý den,

    ve skleníku se mi rozmnožili mravenci, mohu v záhonu se zeleninou a jahodami použít Loxiran S?

    Moc děkuji za odpověď
    Hezký den.

  11. Dobrý den
    Jsem zoufalá 🙁
    Město nám v zimě pronajalo zahradu. Byli jsme šťastný protože tady je o zahradu velká poptávka. Úspory jsme nechali na vybavení zahrady a teď v létě jsme zjistili velkou kopuli lesních mravenců na té naší zahradě 🙁 :'(
    Máme tři děti a pejska a tak jsou pro nás mravenci velice nepříjemné
    Město o tom samozřejmě vědělo.
    Co máme dělat aby jsme je aspoň odpudili a nelezli nám na vše na zahradě. Mají hnízdo hned za plotem tak je jasné, že polezou i do zahrady.
    Jsem zoufalá. Máme zaplacený nájem na rok a ne malý a peníze na zbyt opravdu nemáme. Co máme dělat? 🙁
    Předem děkuji za odpověď

  12. Dobrý den koupili jsme loni baráče a na zahradě hrozně mravenišť po posekání a likvidyci mravenišť je tu mám znova ale ty velký lesní dokut tu byli ty malí tak se drželi stranou jak bych měla odsunout ty. Děkuji za odpověd

  13. Dobry den

    mravenci, kteří okupuji vase drevene stavby nejsou chranene lesni, ale maravenec drevokaz, pripadne mravenec velky. Rozhodne nejsou chraneni a bohužel jsou velmi odolni, zadne bufety ani bezne bio jedy na ne neplati. Nezajima je sladke, jako ostatní mravence, ale zivi se nemocnym drevem napadenym houbami a podobne. Mam tesne u baraku velkou jedli a odtud se mi dostavaji na pudu a po celem dome. Bohuzel s nimi valcim uz několik let, ale spise neuspesne. Jedli je mi lito pokácet. Na internetu se uvadi jako ucinny pripravek na bazi Lindanu (Dynol, Gamacid), ale není mozne jej nikde sehnat. Pravdepodobne se v cesku vůbec neprodavaji. Neumite se někdo podivat v zahranici ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *