Jak se zbavit štěnic

Jediná možnost jak se štěnic opravdu dokonale zbavit jsou účinné chemické přípravky vyvynuté přímo na hubení štěnic, případně teplota nad 60 °C.

Jak vypadá štěnice – fotografie štěnic

Štěnice (Cimex) je bezkřídlá ploštice která má v dospělosti velikost 4-5mm. Barvu může mít od průhledné přes červenou, až po tmavě hnědou.

Štěnice se líhnou z vajíček, kterých samice klade za den 6-8 kusů. Za celý život tak štěnice naklade v závislosti na podmínkách ve kterých žije 200-500 vajíček. Po 2 týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které už sají krev. Za 2-4 měsíce štěnice pohlavně dospějí a mohou klást další vajíčka.

Jak vypadají vajíčka štěnic – fotografie vajíček štěnic

Štěnice jsou schopné vydržet velmi dlouho bez potravy (až několik měsíců). Když štěnice nemají potravu, začnou ji aktivně hledat a přemisťovat se. Rychlost vývoje, délka života i doba po kterou mohou štěnice hladovět je závislá na teplotě. Při nízkých teplotách je vývoj pomalejší, při pokojové teplotě kolem 23 stupňů je vývoj štěnic rychlejší. Při teplotách pod 16 stupňů štěnice přestávají být aktivní. Štěnice se živí krví. Jedním z poznávacích znamení kousnutí štěnice je, že štípance jsou v řadě za sebou.

Štěnice se sdružují v „hnízdech“ Pomáhá jím k tomu agregační feromon který vylučují. Při likvidaci štěnic je potom důležité snažit se hnízda najít a zničit je. Štěnice si svého hostitele vyhledávají podle teploty a vylučovaného CO2.

Jaké jsou druhy štěnic

  • štěnice domácí
  • štěnice ptačí
  • štěnice tropická
  • štěnice netopýří

Ve většině případů se u nás setkáme se štěnicí domácí označovanou také jako štěnice postelová nebo štěnice postelní. Vyjímečně můžeme mít doma i štěnici ptačí, která primárně žije v hnízdech ptáků, ale pokud je hnízdo blízko okna a štěnice přijde o zdroj potravy, nepohrdne ani lidskou krví. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy štěnic je obtížné. Pro likvidaci štěnic není potřeba určovat o jakou štěnici jde. Pouze v případě podezření na ptačí štěnice je potřeba odstranit prázdná hnízda a ošetřit insekticidem i rámy oken.

Kde se vyskytují štěnice

Štěnice se vyskytují celosvětově všude tam kde jsou lidé. Čím větší města s větší hustotou obyvatel, tím větší výskyt štěnic.

Jak poznám, že mám doma štěnice

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém domě/ bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, v záhybech matrace pod prostěradlem, …

Jak vypadá trus štěnic – fotografie trusu štěnic

Trus štěnic vypadá jako malé černé tečky. Většinou je ukrytý v záhybech matrace, rozích a koutech konstrukcí postele, za krytem zásuvky, lištou podlahy, tapetou a jiných úkrytech.

Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je nikde v bytě lézt neuvidíme. Pokud štěnice vidíte lézt v bytě i přes den, znamená to, že máte štěnic v bytě již opravdu velké množství.

Pokud si myslíte, že máte doma štěnice, ale žádnou jste nenašli, můžete použít monitorovací pasti na štěnice. Tyto pasti neslouží k vyhubení štěnic, ale pouze ke zjištění jejich výskytu.Jedna past je feromonová past na štěnice – láká štěnice pomocí feromonů dovnitř a ty se v pasti přilepí.
Druhý typ pasti je lepová past pod nohy postele. Past se umístí pod nohy postele, a štěnice která se snaží dostat na postel za potravou se do pasti přilepí.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – fotografie kousnutí od štěnice

Záleží na tom, jak je pokousaný člověk citlivý. Někomu naskočí pupínky hned, někomu třeba až druhý den, někomu vůbec. Že se jedná o kousnutí od štěnice můžete poznat podle toho, že štěnice vám udělá několik kousanců v řadě.

Jak se zbavit štěnic

Zbavit se štěnic není žádná legrace. Štěnice jsou velmi odolné a pomocí běžně prodávaných sprejů na hubení hmyzu se jich nezbavíte. Štěnice se velmi rychle množí, proto je nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně.

Štěnice je pouze 1-6mm velká a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit svépomocí pomocí některého z přípravků proti štěnicím. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, doporučil bych nechat jejich likvidaci spíš na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol.

Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Likvidace štěnic se provádí několika způsoby

  • postřikem – prodává se mnoho přípravků na hubení štěnic, ale štěnice jsou již vůči některým dříve používaným přípravkům odolné, a přípravky jsou na ně neúčinné.  Ze zkušeností a reakcí zákazníků doporučujeme  postřik proti štěnicím. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace, … Veškeré lůžkoviny vypereme na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré je v případě většího zamoření vyhodit, případně důkladně projet parním čističem. Horká pára také zahubí všechna stádia štěnic. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace, ale většinou je třeba aplikaci zhruba po dvou týdnech opakovat. Při likvidaci štěnic postřikem je dobré postupoval od okrajů ke středu zasaženého prostoru – případné prchající štěnice nemají kam utéct – musely by prolézt přes již ošetřený prostor, což by je usmrtilo..
  • plynováním pomocí speciální dýmovnice – Výhodou fumigace štěnic pomocí dýmovnic je poměrně malá pracnost, a vysoká pronikavost drobných částeček suchého kouře i do malých škvír a prasklin, a zahubí tak i dobře schovaný hmyz. Z plynovacích přípravků doporučujeme dýmovnice na štěnice – jde o vodou aktivovanou dýmovnici pro úplné vyhubení hmyzu určenou k profesionálnímu i neprofesionálnímu využití.  Před použitím dýmovnice je dobré pootvírat skříně, šuplíky,… aby se dým co nejlépe dostal i do oblečení a podobně. Po aplikaci je třeba nechat ošetřený pokoj po dobu 2 hodin uzavřený.

Deratizátor bude dělat postřik proti štěnicím

  • deratizační firmou – deratizační firmy používají nejčastěni přípravky ve formě postřiku, které někdy kombinují s plynováním. Některé přípravky jsou natolik toxické, že je nutné byt na 24 hodin opustit, ale pokud máte štěnic doma velké množství, nezbude Vám nic jiného, než tohle nepříjemné a dražší řešení problému.

Kolik stojí zásah deratizační firmy proti štěnicím

Deratizační firmy si berou za zásah proti štěnicím v závislosti na lokalitě a velikosti bytu kolem 4000kč v případě, že je štěnic málo, a stačí jeden jednoduchý zásah. Pokud máte štěnice ve více místnostech, a je jich větší množství, bude vás pravděpodobně i deratizační firma muset navštívit 2 krát, a cena za dezinsekci bude potom výrazně vyšší.

Veškeré texty i fotografie na webu forum.pasti.cz jsou chráněny autorským právem.
Bez souhlasu majitele webu www.pasti.cz nelze použít žádnou fotografii, článek, ani jinou část prezentace.

Kompletní sortiment přípravků proti potkanům najdete na www.pasti.cz/proti-stenicim

ZDE SI MŮŽETE VYMĚŇOVAT SVÉ ZKUŠENOSTI Z BOJE SE ŠTĚNICEMI.

887 komentářů k: “Jak se zbavit štěnic

  1. Je to hnus. Nevíte někdo, jestli existuje nějaké nařízení, podle kterého by musel provézt likvidaci štěnic u sebe v bytě? Rušení nočního klidu hlukem zákon řeší, ale že nám soused ztrpčuje život štěnicemi s tím nic nenadělám 🙁

  2. No, jsem na tom přesně stejně … byt je můj, rodiče mi ho před půl rokem koupili na hypotéku … a dva měsíce po nastěhování se objevily štěnice. Panelák to není, jedná se starý dům v centru Prahy z roku 1950, cihlový … Propojení mezi podlažími je akorát světlíky (tam se mi moc nezdá že by lezly, zvlášť teď je tam venkovní teplota …) a pak je tu rozvod plynu, který propojuje akorát byty na jednom patře – ale potrubí vychází ze zdi a je dobře utěsněné … to už bych spíš věřila, že přichází dveřmi. 🙁
    Asi se taky budu muset odhodlat za sousedy zajít, hloupé je že jsem tu nová, a už takhle mám problémy s družstvem, protože chceme dělat rekonstrukci a hrozně dlouho nám ji nechtěli povolit … a teď se byty převedly do osobního vlastnictví, takže pokud sousedi nebudou komunikovat, asi s tím taky nic neuděláme.

  3. Bydlíte v panelovém domě Magdo?
    U nás je to podobné štěnice se objevily z ničeho nic, pomocí protectu a dýmovnic jsme se jich během 14 dnů zbavili a tak měsíc byl klid. Po měsíci se začaly objevovat zase dospělé velké štěnice. TAk to začalo opět celé ne novo, zase postřik, za týden druhý, tentokrát byl klid skoro dva měsíce, a pak se zase začaly objevovat dospělé štěnice. Zjistili jsme že lezou nejspíš od sousedů.. Soused v bytě moc nebývá a hodně cestuje. Sousedi ob byt na patře kteří s ním sousedí z druhé strany mají stejný problém. Byla jsem za sousedem ať s tím něco dělá, ale vůbec s ním není řeč. Nabízela jsem mu, že přípravky seženu a zaplatím a on je doma jen použije, ale odmítá vůbec připustit, že by štěnice doma měl 🙁
    Je to strašné nevím co s ním máme dělat byt má v osobním vlastnictví a není s ním řeč… Kdybych tu byla v nájmu tak se odstěhuju, ale takto nevím co mám dělat. Takové malé zvíře, a tak to člověku dokáže ničit život. I když mě už dlouho žádná nekousla mám pořád takový nepříjemný pocit…

  4. Dobrý den,
    tak musím říct, že ani po půl roce není problém se štěnicemi vyřešen … před Vánocemi jsme nechali v bytě dva dny účinkovat dvě dýmovnice, od té doby každý týden pravidelně stříkám okolí postele a postel Protectem. Štípance už se od té doby neobjevily, nebo alespoň ne ty velké a nateklé. Občas mě něco svědí, ale nědělají se mi žádné velké pupence jako předtím – je možné, že si tělo na štěnice zvyklo? Případně pokud jsou to mladé štěnice, je možné že na štípance reaguje mírněji?
    Každopádně už jsem si říkala, že je zřejmě po problému, přesto stále stříkám Protectem a měla jsem v plánu v tom pokračovat minimálně ještě měsíc. Nicméně teď jsem za světla objevila nacucanou štěnici v koupelně! Nechápu jak je to možné, předtím jsem je vždy našla na posteli nebo blízko postele, koupelna je přitom od mého pokoje oddělená kuchyní a chodbou … proč by tam štěnice byla? Nějak mi to neleze do hlavy, hlavně když ty poslední které jsme nacházely byly maličké a průhledné, tedy bylo vidět že už se nekrmí … a tahle je zase velká a plná krve. Jediné vysvětlení mě napadá, že k nám lezou z jiného bytu … ale stejně nechápu proč by v tom případě byla v koupelně. Napadá vás nějaké vysvětlení?
    Díky, už jsem zoufalá a nevím si rady. 🙁 Chci se jich konečně zbavit.

  5. Dobrý den, nedávno jsem měla na sobě pár štípanců. Mysleli jsme si, že je to od nějakého schovaného komára, ale našli jsme doma 3 štěnice. Tak jsme hledali hnízdo, nebo další, ale našli jsme jen nějaké malé vajíčka ze zadu na sedačce. Ty jsme snad odstranili a objednali ten postřik. Jenže nevíme jak dlouho už je doma máme a kde všude se mohly schovat. Bude stačit když tu sedačku celou postříkáme, nebo ji máme raději vyhodit? Postel máme vedle sedačky, ale tam jsme nic nenašli. Máme nějakou šanci, že se toho svinstva zbavíme? Když všechno vystříkáme, vypereme? Děkuji vám za odpovéď

  6. Dobrý den,tak jsem ošeřila celou postel Protecem,rozpárala zadní stranu a boky,kde žádná štěnice nebyla.Poté vylezly dvě,toť vše.Bohužel jedno balení stačí akorát na tu postel,takže ti,co si budou teprve objednávat,počítejte s tím!Druhé balení jsem použila na okolí(podlahy,obrazy atd. dle rady),teď jen čekám.Mám ale divný pocit z toho,že pokud byly nějak štenice přímo v matraci a uhynuly,jaký to bude spánek?Štěnice(shluk 5 kusů),jsem našla tři týdny před postřikem,syn byl poštípaný jen jednou(2 štípance na ruce),nenašla jsem žádné jiné stopy(černé tečky,výkaly,krev),můžu tedy doufat,že výskyt byl malý a včas zachycený?
    Děkuji

  7. Dobrý den,
    – matraci postříkejta hlavně po obvodu – tam kde jsou švy a zip se štěnice schovávají nejraději

    – dětskou postýlku můžete nastříkat také, ale potom bych ji určitě doporučoval řádně umýt a povlak matrace vyprat

    – pokud chcete současně s postřikem používat parní čistič, je určitě lepší nejdřív vše vysát a vyčistit párou, a až potom aplikovat postřik a nechat ho několik dní půspbit

    – štěnice můžou být i uvnitř matrace, kam se postřik nedostane, ale až se budou chtít nakrmit musí vylézt ven, dostanou se do kontaktu s postříkanou plochou a uhynou. Pokud pára projde celou matrací, a ošteří se tak opravdu poctivě, měla by štěnice zabít (telploty nad 60°C štěnice nepřežijí)

    – štěnice se drží obvykle přímo v posteli, gauči nebo tam, kde člověk spí, nebo v její těsné blízkosti ( noční stolek, koberec u postele,… dál po bytě se začnou šířit až když je byt štěnicemi zamořený hodně. V květináčích by být neměly. Ať jsou kde jsou, vždycky se potřebují najíst a v noci jdou na osobu která leží v posteli, proto je nejdůležitější ošetřit piostel a její okolí, aby se štěnice při cestě na hostitele dostala do kontaktu s postřikem.

    – pokud dezinfekce opravdu zničí viry a bakterie, měla by zabít i štěnice. I když štěnice jsou vůči některým látkám již odolné.

    – s dýmovnicemi na hubení hmyzu a štěnic fumigator je dlouhodobý problém – momentálně nejsou a dovozce je nemá ani v evropě. Nyní je máme slíbené na konec února, ale dovozce už nám je takhle slibuje a termín odsouvá několik týdnů. V eshopu objednat nejdou, protože jsou ve skladu vedeny jako vyprodané, objednat si je můžete emailem na p.helekal@email.cz hned jak budou Vám je pošleme.

    – nevím, jak je knihovna daleko od postele, je možné že v ní štěnice budou, ale opět stačí postříkat okolí postele a štěnice se otráví při cestě za potravou…

    – V panelových domech bývá problém, že se štěnice šíří kolem trubek ústředního vytápění z bytu do bytu. mezera kolem trubek se dá utěsnit silikonovám tmelem, případně preventivně ošetřit postřikem. Ideální samozřejmě je, aby se štěnice vyhubily v celém domě, ne jen v jednom bytě. Pokud se do bytu nad Vámi nastěhují normální lidé určitě to budou také řešit – nepředpokládám, že by chtěl někdo bydlet se štěnicí.. Štěnice ale nemuseli nutně do domu zanést nájemníci, kteří bydleli nad Vámi. Štěnice si často přivezou lidé, kteří hodně cestují a bydlí na hotelech v Americe nebo Anglii, kde jsou štěnice velmi rozšířené. Lidé si je často přivezou v zavazadlech z dovolené i když hotel byl luxusní a čistý…

  8. Dobrý den, pokud se s Vámi štěnice přestěhovaly na nový pokoj, tak by jste to poznala během pár dnů podle kousanců. Pokud se neobjevují nové štípance, bude asi vše v pořádku. Navíc opatření o kterých píšete by měla být dostatečná. Pokud má sušička 57°C nebo víc, mělo by to být v pořádku. Většinou štěnice zahubí už teplota nad 53°C, ale 60°C je udáváno jako jistota.

    Petr Helekal

  9. Vážený pane Helekale.

    Včera mi přišly dva přípravky Protect, děkuji za rychlé vyřízení objednávky, dnes budu stříkat. Chci se Vás zeptat ještě na několik věcí:

    1) Matraci postele mám postříkat celou, jenom rohy, nebo po celém obvodu?

    2) Mám nastříkat i dětskou postýlku? Matraci?

    3) Máme koberce. Pokud postříkám pokoje po obvodu, dle návodu, a pak koberce vyčistím parním čističem, zabijí se štěnice a jejich larvy (nakladená vajíčka)?

    4) Našli jsme včera štěnici ve švu jedné matrace. Mohou být štěnice také vevnitř té matrace, např. jako roztoči? Pokud vyčistím matraci parním čističem tak, že na jedné straně přiložím čistič a z druhé strany matrace bude vycházet pára, zabiju tak všechny tyhle potvory?

    5) Mohou být štěnice (jejich larvy, vajíčka) v květináčích – v hlíně – v kytkách?

    6) Při praní používám dezinfekci, na které je napsáno, že ničí bakterie, viry a choroboplodné zárodky, které nezničí praní do 40 stupňů. Pokud nemohu něco vyprat na 60, pomůže, když to vyperu na 40 a bude tam tahle dezinfekce?

    7) Chtěla bych u Vaší firmy objednat i dýmovnice proti štěnicím, ale v současné době nejsou. Mohu je objednat teď a vy je pošlete, až je budete mít?

    8) V pokoji máme knihovnu, mohou být štěnice – larvy – nakladená vajíčka – v knihách?

    9) Bydlíme v panelovém domě a loni v létě se do domu, do patra nad námi, přistěhovali „nepřizpůsobiví obyvatelé“, pro neplacení byli už vystěhováni. Je možné, že zanesli do domu štěnice a ty cestují po bytech? Znamená to, že budou pravděpodobně i v jiných bytech? Pokud my provedeme deratizaci a ostatní ne, zbavíme se tak problému?

  10. Omlouvám se, že píšu ještě jednou. Jsem ve Velké Británii. Brouci byli v matraci v posteli, nikde jinde, ale já mám obavy, že když jsem vyběhla z postele, kam jsem mezi ně vlezla, než jsem si jich všimla, odhodila jsem je z deky na své věci. Každopádně v novém pokoji mi škola instalovala Rentokil (dva do postele a ke každé stěně jeden) a zjevně i postel a snad i koberec vysprejovali nebo nějak jinak vyčistili. Já sama jsem koupila přípravek proti štěnicím, který se obvykle používá na psí postele (v obchodě mi poradili, že by se měl vypořádat i se štěnicemi), zabalila kufry do velkých igelitových pytlů a dovnitř nastříkala sprej a uzavřela. Je toto dostatečné opatření nebo bude nutné postříkat kufry přímo na látce? Jinak v pokoji jsem své věci měla jen několik hodin (asi půl dne), takže věřím, že do skříně na druhé straně pokoje, kde jsem měla uložené oblečení se štěnice nedostaly. Na internetu jsem se dočetla, že sušičky prádla obvykle pracují kolem 57°C, ale mohou dosáhnout i více, než 80°C. Nezbývá mi tedy než doufat, že je nyní všechno v pořádku nebo si po všech těchto opatřeních mohu již být jistější? Měla bych ještě i po vyprání ošetřit sprejem své oblečení a poté je znovu vyprat?

  11. Dobrý den, praní na 30 je zbytečné – to štěnice nezabije. Nevím při jaké teplotě funguje sušička ale pro bezpečné zahubení štěnic je potřeba teplota 60 stupňů.
    Jeslti jich bylo na pokoji větší množství, tak je pravděpodobnost přenosu velmi vysoká i když si dá člověk pozor. JAk píšete nejčastěji se stěhují v kufru nebo cestovní tašce, která ležela na zemi v blískosti postele, a která se nedá 100% prohlédnout a vyčistit. Nevím v jaké zemi jste, ale pokud je to Amerika, kde jsou štěnice velmi rozšířené, tak bych Vám doporučil před odjezdem ošetřit veškeré věci a zavazadla nějakým přípravkem proti štěnicím, nebo přímo firmou na hubení štěnic, kterých jsou tam spousty…..

  12. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká je pravděpodobnost, že se mnou štěnice přešly z jednoho pokoje na koleji do druhého. Jsem na zahraničním pobytu, přijela jsem a byla ubytována na kolejním pokoji. Hned první večer, když jsem si lehla do postele, jsem si všimla, že po dece a polštáři leze hmyz (nebylo těžké si domyslet a dohledat na internetu, že se jedná o štěnice). Okamžitě jsem kontaktovala vedení kolejí a ti mě ještě v noci přestěhovali na jiný pokoj. Bylo mi řečeno, že v rámci bezpečí mám všechno své prádlo před přesunem na nový pokoj vyprat, což jsem udělala (vyprání na 30, jelikož trička se na víc prát nesměla + sušení v sušičce prádla). Vyprala jsem i bundy, svetry, šály, šátky, vše co jsem měla. Povlečení jsem navíc po usušení ještě přežehlila, protože u něj jsem si byla naprosto jistá, že v něm štěnice jsou. I tak mám ovšem obavy, že štěnice mohly nalézt například na/do kufru nebo se přesunout na notebooku a podobných věcech, které vyprat nemohu, popřípadě na botách. Je to možné? Bojím se, že mě budou pronásledovat i na nový pokoj a celé toto příšerné divadlo se bude opakovat.

  13. Dobrý den, čalouněná postel je pro štěnice to nejlepší 🙁 Záleží jak dlouho je tam máte, a jak se v posteli stihly zabydlet. Doporučil bych Vám nejdřív postříkat obvod místnosti, kde se štěnice nachází (aby nezačaly utíkat do okolních místností) a potom velmi pečlivě a ze všech stran ošetřit postřikem postel a její okolí. Potom třeba druhý den použít dýmovnici a nechat ji působit nejlépe celý den když jste v práci.
    Po 10-14 dnech zopakovat postřik. Postel postříkat opravdu pečlivě celou i zespodu.

    Kdyby štěnice v posteli byly i 2-3 dny po druhém postřiku, bude nutné postel vyhodit. Ale s tím opatrně, aby se při přenášení nedostaly štěnice do zbytku bytu. TAké by bylo dobré postel nějak zničit, pokud je nová a pěkná někdo by si ji od popelnic určitě vzal a s postelí by si donesl domů i štěnice….

    Petr Helekal

  14. Dobrý den,tak i mně se stalo,že jsem náhodou objevila štěnice.Syn se vzbudil s tím,že je poštípaný,načež u postele po zdi lezlo jedno hnusné zvířátko!Odtáhla jsem postel a ihned našla shluk asi 5ti jedinců.Prohledala jsem vše,vyčistila,vysála,vyhodila peřinu i s polštářem,povlečení vyprala a objednala ATAK+PROTECT.Mám dotaz,zda po aplikaci těchto prostředků musím vyhodit i postel,která je nová,celá čalouněná a nelze ji rozebrat.
    Díky za rady.

  15. Dobrý den, chci se zeptat, zda tady není někdo z Nymburku, kdo by měl se štěnicemi problém? Začala jsem mít štípance a teď jsem objevila a zabila jednu větší a menší štěnici, nevím, co s tím, jsem nešťastná. Jedná se o malý byt, hnízdo jsem zatím nikde nenašla, tak nevím… Mám podezdření, že migrují od sousedů. Pokud udělám nějaká ošetření Protectem nebo Dýmovnicí, bude to mít účinek, pokud se k nám dostávají od sousedů? Popř. nemáte zkušenost aspoň s tím, čím člověk může chránit sebe (pokožku), aby štěnice nekousaly? Nějaké krémy (někdo mluvil o konopné masti, že na tu nelezou) nebo něco podobného? Příteli štípance nic nedělají, ani nesvědí, ale já jsem alergik a štípance hrozně svědí a dělají se mi obrovské otoky. Díky moc za postřehy.

  16. Prodám insekticid Actellic EC 50 (Pirimiphos-methyl), načatý kanistr, objem zhruba 4,5 litru (původně 5 litrů). 100% účinnost, s aplikací poradím. Cena: 3700 Kč (původní cena: 5000 Kč). romannovy7@gmail.com

  17. Dobrý den, postřik zopakujte po 14 dnech. Nelekněte se když štěnice budou ještě pár dní po postřiku objevovat. Během pár dní by měl být pokoj.

    Štěnice se většinou drží přímo v posteli, nebo v okolí postele ( v matraci, v konstrukci postele, pod kobercem, v nočním stolku,…)

    Plochy ošetřené postřikem neutírejte, aby postřik mohl působit i na štěnice, které vylezou z úkrytu později – štěnice nesaje každý den – může vylézt až po třech nebo čtyřech dnech.

  18. Dobrý den, teplota 15 stupňů štenicím nijak nevadí. Postřik doporučujeme opakovat po 14 dnech od předchozího, a měla by jste mít od štěnic klid.

  19. Dobrý den, většina firem provádí opakovaný postřík po 14 dnech. Po druhém postřiku bývá od štěnic pokoj. Pouze ve vyjíměčných případech, kdy je zamoření štěnicemi opravdu vysoké je třeba provést třetí postřik.

    Lepčí než prádlo rozkládat po bytě je ho vyprat na 60 a potom vyprané uschovat do pytlů, aby se do něj štěnice znovu nedostaly.

    Petr Helekal

  20. Dobrý den, praní na 40 štěnice nezabije. Pokud potom prádlo vyžehlíte opravdu důkladně tak by to žádná přežít neměla..

  21. Dobry den!
    Chcem sa opytat, ci staci pradlo vyprat na 40tke ked ho potom dokladne vyzehlim.
    Dakujem

  22. Dobrý den,

    minulý týden jsem zjistila výskyt štěnic v bytě. Asi týden jsem pátrala po původu štípanců, až jsem jednu našla lézt po zdi. Minulý týden jsem od paní z firmy dostala postřik Protect. Po nástřiku začali vylézat z matrace postele (matraci jsem vyhodila). Po jaké době mám postřik opakovat, abych se těch potvor opravdu zbavila? Co šlo, jsem vyprala na 70 stupňů (deky, polštáře…) Kde se všude mohou vykytovat? Děkuji

  23. Dobrý den, minulou sobotu jsem po 14 dnech po ošetření odbornou firmou já sama prostříkala postel a okolí Protectem, zatím je klid snad díky malému výskytu a tak ještě prosím o radu. Mám v bytě přes den 15 stupňů. nejsem doma a na spaní mi to postačí. Zajímalo by mě, jak tato teplota působí na rozvoj hostitele. Mám v plánu ještě zopakovat ten postřik za týden. A tak Vás prosím, jestli tohle opatření postačí pro můj klid. Děkuji

  24. Dobrý den,chci se zeptat,před 14dny mi tu stříkala deratizační firma byt,nacházim tu polomrtvé i mrtvé štěnice.Našel jsem víc než 10,bylo mi řečeno že druhým postřik by měl být po dvou týdnech a další nazor jiné deratizační firmy mi bylo řečeno,že až po 4 týdnech,nevim kdy vlastně tedy by to mělo být nejúčinnější.A jestli budu mít po tom druhém postřiku už klid.A ještě jak je to s prádlem,je dobré,když před postřikem nechám vše v pytlích a a pak po postřiku vše vyndám a rozložím po bytě.Chodím do práce a mám velký strach abych je neroznesl dál lidem okolo.

  25. Dobrý den, nevím jak moc okna netěsní, ale pokud tam nejsou nějaké opravdu velké škvíry, tak si myslím, že by to neměl být problém. Pokud ano, je lepší použít na štěnice postřik Protect.

    Petr Helekal

  26. Dobrý deň,
    chcem sa spýtať či v prípade použitia dymovnice dym nevyjde cez okna skôr ako začne fungovať. Nemám plastové okná a tesnenie okien nie je dokonalé.

  27. Dobrý den, děkuji panu Helekalovi, Protect už je na cestě ke mně domů. Dále i panu Tomášovi, dýmovnice bude k dostání během příštího týdne. Dnes je to 6. den co byl můj byt ošetřen odbornou firmou a jak jsem se dočetla v příspěvcích postižených i já pevně doufám, že bude zase vše v pořádku a nebudu mít fobii z každé černé tečky. Od středy minulého týdne nemám žádný kousanec, nicméně pokračuji. Příští pátek aplikuji Protect, pak nejspíš ještě jednou zopakuji a dýmovnici bubu mít připravenou pro jistotu. A tak, co jsem si tou návštěvou nadrobila, to si musím řádně vychutnat. Zdravím Vás všechny, kteří bojujete a přeji ať je vítězství na Vaší straně. Marcela

  28. Dobrý den, Protect by měl stačit – lidé s ním štěnice většinou bez problémů zlikvidují…. Problém bývá jen pokud je štěnic už opravdu hodně, což nebude Váš případ..

    Petr Helekal

  29. Dobrý den, ještě do třetice a snad naposled. Dělá mi to velké starosti a tak se ptám, jestli by PROTECTEM po 14 dnech po zásahu odborníkem postačilo zlikvidovat tento problém nebo by bylo lepší ještě jednou vše kvalifikovaně zopakovat. Nevím, jak dlouho tady cizopasily, ale dva dny po štípnutí byl byt vystříkán. Děkuji a až budu mít jistotu, že je vše v pořádku, pozvu Vás na kávu do čistého prostředí.

  30. Dobrý den, záleží jak dlouho štěnice v bytě byly jestli stačily naklást vajíčka. V případě že ano, je třeba asi po 2 týdnech zásah zopakovat. Omlouvám se, ale Atak fumigator proti hmyzu je momentálně nedostupný. Nedá se sehnat nikde v ČR – dovozce už několikrát odsunul termín, momentálně nevíme kdy bude v Česku dostupný…
    Aktuálně máme skladem pouze postřik na štěnice Protect

  31. Dobrý den,
    štěnici mráz zabije, ale musí být pořádný. Jako teplota k opravdu spolehlivému zahubení štěnic se uvádí -17 stupňů nebo + 60 stupňů.

    Petr Helekal

  32. dobry den
    rozebral jsem postel a vynesl jsem ji ven.
    chci se zeptat jestly stenice zabije mraz,
    dekuji lalak

  33. Dobrý den, ještě jednou Vás prosím o radu. V pátek tento týden jsem měla v bytě pracovníka deratizační služby. Podle jeho vyjádření bylo prokázané malé množství štěnic, žádné velké zamoření. Vše bylo ošetřeno postřikem, byla jsem poučena, jak postupovat během 1 měsíce. A protože postřik působí jen na živé jedince, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli by bylo dobré použít za 3 až 4 týdny ještě dýmovnici pro jistotu. Pokud ano, jestli by se u Vás dala objednat. Ještě chci připomenout, že od sousedů mně žádné nebezpečí nehrozí, protože já sama svojí hloupostí jsem si přinesla parazita do svého bytu z návštěvy, kterou nemíním opakovat. Děkuji Marcela

  34. Dobrý den,
    určitě platí, že čím méně času necháte štenicím na to aby se u vás množili a zabydlely, tím účinější a jednoduší potom zásah proti štěnicím je, a výsledky jsou lepší…

    Petr Helekal

  35. Dobrý den, namáčet není potřeba, ale prádlo se musí vyprat min. na 60 stupňů. To štěnice v prádle spolehlivě zabije.

    Petr Helekal

  36. dobrý den chtel bych se optat jestli pri výskytu stenic stací jen pradlo vyprat popripade jen nechat namocene ve vode urcitou dobu. utopí se?Děkuji za odpověd

  37. Dobrý den, asi před měsícem jsem byla na návštěvě u bývalého přítele. Já tam byla asi třikrát a on u mě dvakrát pouze přes den. Věděla jsem o jeho problému, že se u něj v bytě štěnice vyskytuje, trochu jsem to podcenila a nejspíš jsem si hostitele přinesla domů. To jsem poznala podle štípanců na noze před dvěma dny, ale žádnou jsem doma neobjevila. Dnes má ke mně dorazit deratizační firma na likvidaci tohoto parazita, myslíte, že pokud jsem se rozhodla k tomuto kroku co nejrychleji, jak to šlo, že mám šanci se tohoto škůdce zbavit? Děkuji Marcela Havlíková

  38. Dobrý den.
    Zaoberám sa likvidáciou štěnic od kedy se objavili na Slovensku a v Čechách.
    Jednoznačne žiadny prípravok na nich systematický nepôsobí.
    My používame mix 3 prípravkov a výsledok je už po prvom zásahu výborný , z posledných 5 bytov bol len v jedinom výskyt po 14 dňoch.

  39. Dobrý den, myslím, že v obchodech se tento přípravek prodávat nebude. V nějakých zahradních potřebách seženete nejspíš K-othrine, ale Protect asi ne.
    Protect můžete koupit zde a při platbě předem Vás vyjde i s poštovným na 398kč.

  40. Dobrý den, přípravky s S-metoprenem štěnice nazahubí ihned, ale zastaví jejich vývojové stádium ( štěnice přestanou růst, žrát, množit se, schovají se a nejpozději do několika dnů unhynou)

    To že se štěnice objevují a štípou Vás ještě tak 3 dny po postřiku je normální. Mohly být schované a vyrazí se nažrat až po 2-3 dnech. Potom se dostanou do kontaktu s postřikem, který na ně však nepůsobí tak rychle, aby je stihl zabít předtím, než Vás pokoušou. Po třech dnech už by měl být pokoj…

  41. Dobrý den, po použití Atak fumigatoru je třeba pokoj vyvětrat, a potom ho můžete bez obav obývat ( i děti)

  42. Dobrý den,
    záleží čím Vám firma byt ošetřila – štěnice většinou neuhyne okamžitě po postřiku, ale až po nějaké době. Když lidé po postřiku najdou živou štěnici a dají ji do skleničky, tak většinou během 24 hodin uhyne.

    Ale kžyž píšete, že už je to 14 dní po druhém postřiku, tak po takové době už by určitě žádné živé štěnice v bytě být neměly. Vypadá to, jestli k Vám necestují od sousedů…

  43. Dobrý den,
    dýmovnice žádné následky na zdraví lidí nemá. Samozřejmě lidé ani žádný jiný živý tvor nesmí být v místnosti když se dýmovnice používá (uvedeno na návodu).

    Dýmovnice se nechá působit v uzavřené místnosti min. 3 hodiny (lepší je to déle třeba přes noc nebo přes den když jsou obyvatelé bytu v práci) Potom se byt vyvětrá a může se normálně obývat.
    Atak fumigator je dobrý v tom, že štěnice uhyne během několika hodin po aplikaci, ale pro dlouhodobou ochranu je lepší postřik Protect – štěnice sice neuhyne tak rychle, ale postřik zůstane na ošetřené ploše po dobu asi 10 dnů a když nějaká štěnice ošetřenou plochu přeleze a dostane se s Protectem do kontaktu, tak uhyne.

    Cena Fumigatoru je 396kč s DPH a můžete ho koupit na pasti.cz. Ale fumigator je momentálně v ČR nedostupný dovozce by jej měl dovézt do konce tohoto týdne 23.11.
    Cena Protectu je 330kč s DPH a můžete ho koupit zde:Protect proti štěnicím

  44. Dobrý večer, také bojujeme se štěnicemi, deratizační služba nám 2x vystříkala byt a postele, během 14 dní byl syn opět poštípán a já opět obíhala postel s baterkou a samozřejmě jsem ji našla na boku postele, mám ji ve sklenici a půjdu na sanaci co s tím, jsem zvědavá, co mi poradí, jsem z toho na mrtvici

  45. Dobrý den,
    Chtěla jsem se zeptat,jestli se dá ta dýmovnice bez problému použít i v paneláku,že nebude mít žádné následky na zdraví. Jednou to známí použili a pár lidí z toho zápachu skončilo v nemocnici.Zjistili jsme to asi před měsícem že je tady máme a dnes ráno když jsem spala,přítel mě vzbudil tím že je na mě zabíjell byli 3,taky lezli po celé posteli,dece,polštáři i po zdi 🙁 můžu Atak fumigátoru věřit že je vyhubí‘??? Už jsem z toho nešťastná a celé noci pomalu nespím nedá se to. 🙁 taky čekáme Miminko tak se toho potřebujeme co nejrychleji a nejůčiněji zbavit. (cena:Ataku je kolik?)
    Děkuji

  46. *admine nebo někdo, nevíte prosím, jestli/kde se dá koupit Protect na eštěnice v Praze? Já jsem nic nenašel a vezli mi ho až ze Zlína..

    Děkuju

  47. *Můj koment 26. 9.

    pokračování hororových štěnic:

    po prvním vykouření Atak Fumigatorem, kdy jsme dali do sklenice vedle dýmovnice pokusnou živou štěnici, ta nakonec chcípla, ale cca po 10! dnech.
    Bydlíme v paneláku a jde o jedince, odhaduju vždy max. několik kusů na byt – hnízdo jsme nenašli, ani typické stopy (černé tečky – výkaly). Jsme přesvědčeni, že sem lezou od sousedů.

    Dva týdny zpátky jsme vykuřovali podruhé, bohužel bez viditelného efektu. Máme koberce a pod nimi staré lino. Obávám se, že štěnice buď zalézají pod lino, kam se kouř nejspíš nedostane – nebo sem lezou pořád nové.

    Dnes jsme ošetřili Protectem co se dalo (i práh bytu – to je prý častá přístupová cesta..štěnice prý urazí až 50m za noc, když hledá hostitele).

    Snad to zabere..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *